Diskuze

Vyplavení: Byt na pár měsíců nestačí

Náhradní byty, které město uvolnilo pro Pražany, kterým voda vzala střechu nad hlavou, nepřinášejí lidem žádnou jistotu. Nájemní smlouvy totiž magistrát vystavuje jen na několik měsíců. Řada lidí však své zničené bydlení bude opravovat mnohem déle bojí se, že nakonec zůstanou na ulici. "Město musí vytvářet systém, aby se zabránilo zneužití obecních bytů," obhajuje systém přidělování mluvčí magistrátu Martin Kupka.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

josef

11. 10. 2002 19:22
bytoví dekretáři se třesou hrůzou, že by přišli o privilegované bydlení
A co nebydlící, mě například byt chybí 13 let, za husáka jsem získat bydlení nestihl a teď jsem odkázán na trh s podnájmy. Jak to, že někteří mají právo na bydlení a druzí ne? Nejvíce řvou bytoví dekretáři! Ať vezmou úspory a pronajmou si byt na "trhu s byty".
0 0
možnosti

Ivan

10. 10. 2002 16:34
Bytů je dost
Jak lze zjistit ze SLDB v roce 2001 je v Praze trvale neobydlených 61519 bytů, z toho u 28818 jsou k tomu nějaké důvody (??!!), přesto zbývá 32701 bytů. Velká část z nich patří obcím, které s nimi šmelí a přidělují je tiše za úplatu. Kdyby se již dávno narovnaly nesmyslnosti v užívání bytů tzv. příkazními nájemníky včetně deregulace nájmů, dnes by bydleli všichni ti chudáci postižení povodněmi - mluvím o Praze - a ještě by si mohli vybírat podle velikosti, vybavenosti a ceny. Takoví senátoři jako pan Křeček se svými šílenými názory jednoznačně patří na (dobře) uzavřené psychiatrické oddělení. Pan Špidla se holt musí rychle rozhodnout - buďto napraví poměry v bytové otázce směrem k Evropě, nebo tahle země končí krachem. Pokud je ČSSD pro trh, tak ať jej vytvoří (a ceny se rychle usadí na všeobecně přijatelné výši), nebo ať jde na Kubu.
0 0
možnosti

x8

9. 10. 2002 18:27
sociální byt=ca 100-150m čtverečných...
Chápu, že město se o určité případy musí postarat, ale uvedu příklad jednoho nového sídliště-jsou zde tzv. sociální byty, které mají běžně rozlohu i přes 100m!!! Dovolím si zde použít tento výraz-ale ten, kdo tuto koncepci vymyslel je skutečně idiot!! Za sociální byt bych považoval např.40-60m a ne dvakrát tolik!!! a kolik myslíte, že tam platí nájem?! za např. 141m je to ca 5tis +inkaso...to je naprosto směšný! a pak vidíte, co stojí před domem za auta-samý obouchaný plečky(myšleno ironicky;-) a s těmi byty se samozřejmě kšeftuje...a vím, že např.jistá městská část v centru-jen aby mohla pro někoho získat lukrativní domy, nabídla nájemníkům ony "sociální byty" přes 100m v nové výstavbě!...Dále mám např.informaci, že zde byt dostal člověk jen kvůli členství v jisté pol.straně...člověku je z toho blbě......
0 0
možnosti

Gaston

10. 10. 2002 14:23
Re: sociální byt=ca 100-150m čtverečných...
Je blbost nazývat 140ti metrový byt sociálním. Ale na druhou stranu by město mělo stavět byty jaké potřebuje a vybírat v nich nájemné jaké potřebuje. Nepovažoval bych za nemorální třeba to, když by např. starosta dostal velký reprezentativní obecní byt na dobu svého starostování nebo kdyby město zajistilo bydlení například pro učitele, lékaře, policisty nebo jiné pro chod města potřebné profese s nájemným odrážejícím právě tu potřebu města. Samozřejmě by město mělo stavět i byty malé a levné pro řešení potřeb sociálně slabých spoluobčanů. Ve všech případech je však nutné přidělovat tyto byty výhradně na dobu určitou a protože jde o peníze města, také naprosto transparentně.
0 0
možnosti

Zdeněk

9. 10. 2002 17:26
Pan Křeček
Jistě, pan Křeček se vyznamenal už i po povodních, kdy tvrdil, že majitelé domů musí nájemníkům po dobu opravy sehnat nové bydlení. Nebo když se musí dům zbourat. To je stále ta samá demagogie. Přes veškerou tragičnost pomáhají povodně poukazovat na nesmyslnost regulovaného nájemného a na nesmyslnost osoby pana Křečka. Holt všechno zlé je k něčemu dobré ....
0 0
možnosti

Hakl

9. 10. 2002 17:09
Trh
Musím se zasmát opětnou demagogii pana Křečka, polovinu potíží s trhem vděčíme tomuto rádoby ochránci nájemců. Poděkujte panu Křečkovi co máte v současné době starosti s bydlením. Pouze a jen trh vyřeší cenu za bydlení, nabídku bydlení jak v Praze i v celé republice. Za 12 let se zatím žádným jiným náhradním způsobem nehlo nic vpřed!  Tak Špidlo a spol. vzhůru do práce nic jiného nezbyde!!!
0 0
možnosti

Carver

9. 10. 2002 17:01
Regulovaní nájemníci jsou voliči!
Jak vláda vysvětlí voli, kteří za byt v Praze platí do 3.000 Kč že to má být víc?
0 0
možnosti

Karel

9. 10. 2002 17:18
Re: Regulovaní nájemníci jsou voliči!
Souhlasím. Pro vládu je výhodné řešit bytovou situaci a správu bytového fondu na úkor úzké skupiny vlastníků domů, kteří představuji daleko menší voličskou základnu, než nájemníci v regulovaných bytech. Provozování nájemního domu s regulovaným nájemným je v současné situaci CHARITATIVNÍ činnost. Jenže tento stav nemůže trvat věčně, protože pokud chybí peníze ve fondu oprav, tak se zkrátka opravy a rekonstrukce dělat nebudou. Až budou baráky tak zchátralé, že budou "padat", tak bude už pozdě. Deregulaci je potřeba udělat co nejdříve. Ideální příležitost ukázat realitu jsou povodní poškozené domy - nájemníci jsou pryč, ale majitelé na opravu nemají, takže nájemníci nemohou zpět. A nikdo nemůže donutit majitele, aby něco opravovali.
0 0
možnosti

t

9. 10. 2002 16:30
t
t
0 0
možnosti

f

9. 10. 2002 16:30
f
f
0 0
možnosti

Ian

9. 10. 2002 15:25
no,
v době, kdy se tržní nájemné u slušného 2+1 pohybuje přes 12 000 a můj hrubý příjem je o cca 4000 vyšší, fakt nevím, z čeho bych vyžil
0 0
možnosti

pepa

9. 10. 2002 16:03
Re: no,
No a právě v té samé situaci je plno lidí, na které se ale kašle. Je to způsobeno právě regulovaným nájemným. Povodně na to pomohly upozornit, ovšem tím způsobem, že vyplavení lidé, kteří jsou niní v podobné situaci, mají nárok na podporu od státu, zatímco ti, kteří byt neměli, na ni nadále nárok nemají. Snad to pomůže uspíšit proces deregulace nájemného a uvolnění trhu s byty.
0 0
možnosti

Lojza Dráteník

9. 10. 2002 15:20
JEDINÉ ŘEŠENÍ JE DEREGULACE NÁJEMNÉHO VE VŠECH BYTECH !!
POSĹÁM VELICE ZAJÍMAVÝ ČLÁNEK p. AXAMITA
Státní bytová politika pod vodou
Povodně odhalily v celé nahotě, jak potřebný je normální funkční trh s byty. V Praze je kolem 540 000 bytů, z nichž je asi 50 000 funkčně neobydlených. Na fungujícím trhu by většina z nich byla volně nabízena. Zhruba 20 000 funkčně neobydlených bytů drží nájemníci s regulovaným nájemným, aniž by je bezprostředně potřebovali. Dalších zhruba 20 000 bytů se obávají jejich nájemníci pronajmout, neboť to znemožňují jak naše zákony, tak jejich praktická realizace u soudů. Každý vlastník ví, že např. zbavit se neplatiče nájemného trvá léta. Zhruba 10 000 bytů jsou byty nově postavené a byty neobsazené z jiných důvodů. Volných a málo využitých bytů je tedy v Praze více než dost. Nejvyšší odhady počtu vážně poškozených a zničených bytů povodní se přitom v hlavním městě odhadují na tři tisíce, což tvoří asi 6 procent nyní volných bytů. Všemocná ruka státu? Jak by vypadala situace v Praze, kdyby trh s byty fungoval tak jako v zemích EU? Nájemní smlouvy by z důvodů neobyvatelnosti nájemního bytu prostě zanikly a nájemníci by si pronajali byt jinde. V případě, že by nájemné přesahovalo asi 15-20 procent příjmů domácnosti, měli by nárok na státní sociální příspěvek. Vlastníci domů by museli domy opravit za peníze pocházející převážně z pojistného (a z vlastních zdrojů) a poté by opravené byty opět nabídli na trhu. Stát (obec) by opravil komunikace, metro, školy, kulturní instituce, financoval protipovodňová opatření a v menší míře i některé další škody. Reálnou situaci známe všichni. Díky nefunkčnímu trhu s byty se jak nájemníci, tak vlastníci obracejí na stát, aby jim pomohl řešit problémy. Ty by neexistovaly, pokud by stát nereguloval nájemné, přijal normální legislativu a zajistil funkčnost soudů. Stát přijímá nová a nová opatření na podporu nové výstavby bytů, opravy domů a bytů, ubytování postižených atd. Přitom je více než jasné, že všichni na tom budou přes enormní veřejné výdaje hůře, než kdyby stát zajistil podmínky pro fungující trh s byty. Nájemníci tak budou měsíce žít v provizoriích a čekat, až se jejich původní byty opraví. Vlastníci se pochopitelně budou zdráhat opravovat byty, do kterých by se měli vrátit nájemníci s regulovaným nájemným, protože by tak jen prohlubovali svoji ztrátu z pronájmu. Vynoří se množství sporů mezi vlastníky a regulovanými nájemníky. Ví přitom někdo o sporech mezi vlastníky a nájemníky za volné nájemné nebo o sporech mezi nájemníky nebytových prostor, kteří mezi sebou uzavřeli oboustranně výhodné nájemní smlouvy? Já ne.
Robert Axamit, Praha
0 0
možnosti

Karel

9. 10. 2002 15:38
Re: JEDINÉ ŘEŠENÍ JE DEREGULACE NÁJEMNÉHO VE VŠECH BYTECH !!
souhlas
0 0
možnosti