Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Někteří evakuovaní nemají nárok na byt

Ti nejšťastnější se vrátili do svých bytů, méně šťastní bydlí u příbuzných. Všichni ostatní obyvatelé Karlína, které povodeň připravila o střechu nad hlavou, se soustředili do dvou tělocvičen kobyliské základní školy. Jen část z nich však má nárok na náhradní byt. Někteří totiž neměli před povodní nájemní smlouvu či neplatili obci nájem. "Těmto lidem nemůžeme dát smlouvy na byty. Máme připravené buňky, budeme je muset použít," řekl radní Zdeněk Kovářík.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Žáček

ZASE
jsou to cikáni....
0/0
10.10.2002 7:03

HeadSkin

příspěvek obsahoval nepřípustné výrazy
(Příspěvek zrušen)
0/0
14.10.2002 12:02

Lojza Dráteník

Státní bytová politika pod vodou
Zajímavý článek :
Povodně odhalily v celé nahotě, jak potřebný je normální funkční trh s byty. V Praze je kolem 540 000 bytů, z nichž je asi 50 000 funkčně neobydlených. Na fungujícím trhu by většina z nich byla volně nabízena. Zhruba 20 000 funkčně neobydlených bytů drží nájemníci s regulovaným nájemným, aniž by je bezprostředně potřebovali. Dalších zhruba 20 000 bytů se obávají jejich nájemníci pronajmout, neboť to znemožňují jak naše zákony, tak jejich praktická realizace u soudů. Každý vlastník ví, že např. zbavit se neplatiče nájemného trvá léta. Zhruba 10 000 bytů jsou byty nově postavené a byty neobsazené z jiných důvodů. Volných a málo využitých bytů je tedy v Praze více než dost. Nejvyšší odhady počtu vážně poškozených a zničených bytů povodní se přitom v hlavním městě odhadují na tři tisíce, což tvoří asi 6 procent nyní volných bytů. Všemocná ruka státu? Jak by vypadala situace v Praze, kdyby trh s byty fungoval tak jako v zemích EU? Nájemní smlouvy by z důvodů neobyvatelnosti nájemního bytu prostě zanikly a nájemníci by si pronajali byt jinde. V případě, že by nájemné přesahovalo asi 15-20 procent příjmů domácnosti, měli by nárok na státní sociální příspěvek. Vlastníci domů by museli domy opravit za peníze pocházející převážně z pojistného (a z vlastních zdrojů) a poté by opravené byty opět nabídli na trhu. Stát (obec) by opravil komunikace, metro, školy, kulturní instituce, financoval protipovodňová opatření a v menší míře i některé další škody. Reálnou situaci známe všichni. Díky nefunkčnímu trhu s byty se jak nájemníci, tak vlastníci obracejí na stát, aby jim pomohl řešit problémy. Ty by neexistovaly, pokud by stát nereguloval nájemné, přijal normální legislativu a zajistil funkčnost soudů. Stát přijímá nová a nová opatření na podporu nové výstavby bytů, opravy domů a bytů, ubytování postižených atd. Přitom je více než jasné, že všichni na tom budou přes enormní veřejné výdaje hůře, než kdyby stát zajistil podmínky pro fungující trh s byty. Nájemníci tak budou měsíce žít v provizoriích a čekat, až se jejich původní byty opraví. Vlastníci se pochopitelně budou zdráhat opravovat byty, do kterých by se měli vrátit nájemníci s regulovaným nájemným, protože by tak jen prohlubovali svoji ztrátu z pronájmu. Vynoří se množství sporů mezi vlastníky a regulovanými nájemníky. Ví přitom někdo o sporech mezi vlastníky a nájemníky za volné nájemné nebo o sporech mezi nájemníky nebytových prostor, kteří mezi sebou uzavřeli oboustranně výhodné nájemní smlouvy? Já ne.
0/0
8.10.2002 14:37

zajic

Re: Státní bytován - deregulace najemneho
Mily Lojzo, vas samospesitelny trh - to je jako by hovoril sam velky profesor Vaclav Klaus! Ve skutecnosi je to blbost a vase predstavy jsou znacne naivni. A taka vysoce hamizne. Vy si proste chcte urvat co nejvice do sve kapsy. Co bude s najemniky na to kaslete. Navic ve vyspelych zemi exisuji ruzne zpusuby regulace - existence statnich bytu, kde velkou cast hradi stat - hlavne pro duchodce. A problemy mezi najmniky kteri uzavreli oboustranne smlouvy se take vyskytuji.
0/0
9.10.2002 0:37

Gaston

Re: Re: Státní bytován - deregulace najemneho
Máte nějaké lepší řešení?
0/0
10.10.2002 12:33

jara

Re: Re: Re: Státní bytován - deregulace najemneho
Ne zrušit regulaci nájemného - to je demagogie, kterou se posiluje udržování stávajícího stavu, t.j. velmi něžně socialistická regulace nájemného jen pro bytové dekretáře a bytová lichva pro nebydlící t.j. podnájemníky (k tomu nezdaněné příjmy bytových parazitů a obvykle pronájem cizího majetku bez souhlasu majitele). Několikatisícové rozdíly v platech jsou nic proti rozdílu životní úrovně dekretářů a nebydlících. Ve skutečnosti je na západě vždy regulace nájemného v nájemních bytech ALE PLATÍ PRO VŠECHNY!!! Žádná privilegovaná vrstva dekretářů! Jak je možné aby v občanské společnosti byly privilegované vrstvy? Není to občanská společnost ale sametově-bolševicko-kapitalistický BORDEL, kde jedni bez problémů parazitují na druhých. Ovšem cikáni jakožto ultrapareziti své byty nakonec dostanou... Nebydlící to v daních zaplatí a sami nakonec skončí ve škarpě. Pane Havél, jak je to s tou "láskou a prchravdou co nám tu zvítězila???
0/0
11.10.2002 19:17

Kanálník

Re: Re: Státní bytován - deregulace najemneho
UTEČ NA KUBU, TY PŘIBLBLÝ ZAJÍCI !! TAM BUDEŠ BYDLET ZDARMA A TOPIT MUŽEŠ RUMEM !! 
0/0
14.10.2002 11:58

zajic

Zde je videt co kazdy obcan muze cekat od statu v dobe krize.
Kdo je to stat - "Stat jsem my zkorumpovani politici a urednici". Je to uz skoro jako v carskerm Rusku - privilegovana vrstva feudalu a masa muzuku. Lide mrznouci v telocvincnach asi daji za pravdu, ze si uz jako ti rusti muzici pripadaji. Co kdby soudruh primator a starostove obcia urednici z radnic si na prechodnou dobu prohodili sve mnohpokojove byty s evakuovanymi a sami s rodinami se prestehovali do telocvicen. Myslim, ze by pak pohnuli s praci a nahradni byty opatrili ve zkracene lhute.
0/0
8.10.2002 0:17

Cmelda

Ten kdo psal clanek je slendrian a novinarsky bridil!!!!
Jsem ten stastlivec co v Karline nebydli,ale pracuji zde a to hned vedle stanice metra Krizikova a jak tak kazde rano putuji pesky po Karline do prace a take kolega je z Karlina,tak moc dobre vim, jak pusteni plynu do Karlina funguje.Varit se na nem da,ale kvuli nestalemu tlaku vafky, nebo karmy a ani kotle nefunguji! Jelikoz se hned sami vypnou!!!!!Nepocitam ty stastlivce co jsou na stredotlaku ( prevazne firmy ).Takze navazovat atmosferu , ze plyn jiz v Karline hreje je vysmech obyvatelum Karlina.Ale oni jsou i vdecni za to, ze si muzou varit....Plynari rozhodne delaji co muzou,ale nekteri novinari hned medializuji nesmysli,aniz by si informaci overily nejen u plynarny,ale i z jinych zdroju...Je to novinarske slendrianstvi!!!! Proc jen suse neinformuji a nesdeluji pravdu.Novinarina je hledani pravdy a neustale overovani informaci s kteryma pracuji. Teda když neberu v potaz bulvar!
0/0
7.10.2002 16:26

dan

Re: Ten kdo psal clanek je slendrian a novinarsky bridil!!!!
Diky za prakticke info. Pronajal jsem byt v Karline nedavno a s plynovyma kamnama neumim. Zkusim si vecer konecne zatopit. Uz tam bydlim hned jak to slo, ale je tam fakt zima jak v Rusku.
0/0
7.10.2002 17:33

Frantisek

Rudolf Horvath a ztracene hrnce
mam takove tuseni, ze nejvice opet rvou prislusnici neprizpusobiveho a parazitujiciho etnika. Zene je vidina moznosti vybydlet a zdevastovat mestem pridelene byty.
0/0
7.10.2002 16:02

Zvedava

KDO TO KRADE??????????????????????????????????????????????????
Moc me zajima, kdo ty deky, hrnce  a varice krade. Nevite to nekdo? Nekdo si asi dela zasoby nebo se to prodava nekde pod rukou? Je to tedy sprostarna a ja bych tem zlodejum ruce usekla!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
0/0
7.10.2002 17:45

Najdete na iDNES.cz