Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Němci hledají motiv chlapcovy vraždy

Německá policie se snaží rozplést případ únosu a vraždy jedenáctiletého Jakoba von Metzlera. Vyšetřovatel vzal do vazby sedmadvacetiletého Magnuse G., studenta práv, který bankéřova syna doučoval. Jako důvod zatčení policie uvedla podezření vraždy a vydírání. Při domovní prohlídce ve studentově bytě se našlo milion eur, které otec Jakoba předal únoscům. Vyšetřovatelům do sebe všechno zapadá. Jedno jim však zatím stále chybí: nemají motiv.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

lojza

příspěvek obsahoval nepřípustné výrazy
(Příspěvek zrušen)
0/0
4.10.2002 10:42

Honza

Ucte se Anlicky, panove.
English is always clear like a cut of knife, no doubt.
0/0
4.10.2002 6:36

Wopi

A proč tak složitě?
Proč vymýšlet tak složité konstrukce? Milion eur je docela pochopitelný motiv únosu a vražda vyplývá prostě z toho, že kluk únosce znal...
0/0
3.10.2002 12:04

eL

.
Klasika ... to je proto, aby si čtenáři vytříbili mozek :)
0/0
3.10.2002 10:55

antix

raději bez nadpisu
Titulek se opět povedl. A koho vlastně ten chlapec zavraždil???
0/0
3.10.2002 10:21

kamo

Re: raději bez nadpisu
Antixi, narážíte na možný dvojí výklad tohoto spojení. Myslím si ale, že nemáte pravdu. Termín "chlapcova vražda" = spojení "vražda chlapce" , i když já osobně bych se přiklonil k druhému termínu, přesto je možno použít i první termín a z kontextu by pak mělo být zcela jasno, že nevraždil chlapec, nýbrž byl zavražděn, což v tomto případě je zcela jasné. Navíc si myslím, že bavit se tady o stylistice českého jazyka zrovna u takového čkánku je krajně nevhodné a chlapci to rozhodně život nevrátí.
0/0
3.10.2002 12:28

antix

Re: Re: raději bez nadpisu
Redaktoři berou plat za  bezchybnou práci. Pokud by zanikla zpětná vazba od čtenářů k nim, neměli by důvod na své práci cokoliv měnit a usínali by na vavřínech.  Nemyslím, že by můj příspěvek zlehčoval kriminální čin. Jde mi jen o to, aby smysl zůstal jednoznačně zachován. ...Já bych prostě článek nadepsala jinak a ne dvojsmyslně. Např.: Proč zahynul chlapec? Co vedlo vraha k odpornému zločinu? Jaký měl vrah motiv.....možností je neurekom.
0/0
3.10.2002 12:37

kamo

Re: Re: Re: raději bez nadpisu
V tom máte pravdu :-), ale když si uvědomím, kolik mnohem větších chyb se objevuje v tisku a vůbec v médiích, jak je někdy čeština brutálně znásilňována, tak bych tento "prohřešek" odpustil. Mnohem víc mi ale vadí, když, především v článcích z ekonomického odvětví, mnohdy absolutně nemohu zjistit, to, co má být podstatou. Příklad: "Bayer" koupil "General electric". Absolutně z tohoto spojení nemůžete vědět, kdo koho koupil, neboť není z věty poznat, co je předmět a co je podmět. Takových článků, kdy se to fůzemi a různými převody jen hemží, je mnoho a já většinou právě kvůli těmto jazykovým problémům (předmět - podmět) nemohu pochopit podstatu. Jinak jsem rád, že se občas najde někdo, jako vy, komu není vyjadřování lhostejné. Když si čtete někdy některé příspěvky, tak máte pocit, že se všichni narodili někde na Islandu. :-)
0/0
3.10.2002 12:51

antix

Re: Re: Re: Re: raději bez nadpisu
ano, je to tak. A poté, co MFd vyrazila na cestu pokroku v nových rozsešitovaných šatičkách, ( přestože staří skalní čtenáři prosili div ne na kolenou pana Šafra, aby ji vrátil do staré podoby), zapomněla,  že noviny dělají především kvalitní, vzdělaní a kultivovaní redaktoři. Nastoupili mladí vlčáci, kteří se zhlédli v zahraničním tisku a zapomněli, že píšou pro normální české lidi, kteří spíš než pozlátko očekávají články s patou a hlavou.  Dalo by se tady hodně vytýkat, chvála mě nějak nenapadá, ale v tomto případě - nemá to fakt cenu, oni pojedou po svém (německém).
0/0
3.10.2002 13:22

předseda

Re: Re: Re: Re: Re: raději bez nadpisu
Jenom bych k Vaší námitce stručně dodal - každá věta, výrok apod. je správně možné chápat vždy a pouze v daném kontextu. Jazyk prostě často je dvou- či více-značný, s tím holt asi nikdo moc nenadělá, a pokud v tomto případě kohokoliv zajímá, jak je myšleno to "chlapcovy vraždy", tak se asi bude muset podívat dál, než jen za ten nadpis.
0/0
3.10.2002 16:37

Najdete na iDNES.cz