Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Český éter opouští hlas svobody

Po půl století se odmlčí Rádio Svobodná Evropa. Znělka rozhlasové stanice, která po čtyřicet let nahlodávala železnou oponu rušiček a vysílala do Československa necenzurované informace, zazní v deset hodin večer naposledy. Američané už nechtějí platit vysílání pro zemi, kde je dvanáct let svoboda. Antény se zaměří na Afghánistán či Irák.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Gimli

Není nad to, když slobodu hlásají ruku v ruce agenti stb a příslušníci jednotek SS případně POHG.
0/0
30.9.2002 17:41

Dennis Welt Canada

Re:
Nechte clovece tech blbych reci .
0/0
30.9.2002 23:58

Jan

Dobre ze konci celou dobu stvali proti Klausovi!
Jsem opravdu rad ze na vas uz americani nemini platit. Po roce 1989 se z vas stala stanice hradu a stvani proti tak tezkemu vladnuti Klause po padu komousu ktery nas vsechny vyhrabal z toho svinstva ekonomickeho ktere tady po nich zustalo.
0/0
30.9.2002 16:41

Boris

Re: Komu ku prospěchu.
Jestliže zrušení českého vysílání HSE bylo ku prospěchu profesora Klause, pak je to ještě větší hajzl, než jsem si myslel.
0/0
1.10.2002 11:33

takyCech

příspěvek obsahoval nepřípustné výrazy
(Příspěvek zrušen)
0/0
30.9.2002 16:16

garden

Je to velká škoda.
Opravdu je škoda, že nejsou peníze na toto české vysílání. Doufám, že fundovaní redaktoři přejdou do rádia 6 a vysílání tak v podstatě bude pokračovat. Nebude však již nikdy tak nezávislé jako dosud a komentáře zejména naší politiky a politiků nebudou už asi tak přímočaré a jasné. Je to opravdu škoda.
0/0
30.9.2002 15:01

Sido

SE
Jeste by se mohlo tohle silene radio odstehovat, uz me sere kazdej den stat v kolone na Vinohradske jen diky nafoukanejm amikum a prisluhovacum, kteri nechteji opustit centrum Prahy.....
0/0
30.9.2002 14:56

Ivo

Svobodná Evropa bude
Rádio Svobodná Evropa sehrálo celkově vynikající roli při informování o vývoji v ČSSR. Bez stanice by stěží byl prezidentem V. Havel, či mininistrem zahraničí J. Dienstbier. Nejspíš by se moci chopila šedá zóna sympaťáků typu V. Dlouhého, naředěná novými pravicovými ekonomisty mimo establishment. Ještě dnes Svobodná Evropa měla lepší hlavně zahraničně-politické komentáře než kterýkoliv domácí audiovizuální subjekt. Poslední období vysílání RFE bylo však už poznamenáno i neslavnými chvílemi, jako např. skandálem R. Kubička a následnou bezzubostí vedení. Takže díky a bye.
0/0
30.9.2002 12:56

Inkvizitor

Re: Svobodná Evropa bude
Velmi zábavné. Pravou štvavou vysílačkou se stali hlavně po r. 1990, kdy umístěni v ČR, ubytováni za 1 Kč vládou ČR, vysílali štvavé reportáže proti vládě ČR. A to až do posledních chvil svého účinkování. Otevřít si ten kanál zmanenalo nutně se poblít.......... Nenechali na vládě jedinou suchou nitku, jedině oni přesně věděli jak se co má dělat. Nějak nepochopili, že byli a budou partou emigrantů a že dost podstatná část národa tady na názory emigrantů vůbec není zvědavá. Proč neuplatňévali své názory v zemích kam utekli ???
0/0
30.9.2002 14:36

Gillan

Re: Re: Svobodná Evropa bude (vzhuru k rudym zitrkum)
Vazeny pane. Kdyz tak posloucham ten vas prispevek, tak je mi hned jasne, ze jste se soucasnym stavem v CR zrejme nadmiru spokojen a tak mi nezbyva nezli vam k te vasi s prominutim slepote a hluchote poblahoprat. Pokud tato stanice kritizovala vlady, ktere vladly v devadesatych letech a na pocatku noveho tisicileti, tak bylo jen dobre. A nebo chcete snad rict, ze to vladnuti vede k necemu? Bojim se, ze rozdil mezi vladnutim pred o nim 89 rokem a po, je az na par vyjimek prakticky stejne a totiz k nicemu. Takze pokud zde existoval takovyto subjekt jakym byla RFE, tak jsme se mohli spolehnout aspon na to, ze bude na tu nasi bezzubou vladu prinejmensim poukazovat a vytvaret jisty tlak. A tak je to vlastne dalsi krucek k vitezstvi nasi tak skvele levice, kterou jsme si ovsem zvolii, takze dobre nam tak. Vzhuru k rudym zitrkum!!!!!
0/0
30.9.2002 15:09

Inkvizitor

Re: Re: Re: Svobodná Evropa bude (vzhuru k rudym zitrkum)
Jasně ! Zajímavé je, že jsem za vlády VK nikdy neslyšel kritiku na VK. Až když začali i jiní, najednou jste připustili, že také něco zavinily vlády vedené VK. Ale jak jsem již napsal, brečte, ale je nás hodně, kteří nestojíme o to, aby nám radili emigranti.
0/0
30.9.2002 16:40

Datel

Re: Re: Svobodná Evropa bude
Jezis to je kraasnej prispevek
Ja si to snad zkopiruju a ulozim, to se nevidi. Tenhle clovek by v padesatych letech byl tak uzasne argumentujicim prubojnym svazakem, to by byly plamenne projevy. Skoda ze jste se minul dobou. Nebo ze vas doba taknejak 'prezila'. Bud praci cest
0/0
30.9.2002 15:54

Inkvizitor

Re: Re: Re: Svobodná Evropa bude
Nikdy jsem nebyl v SSM, nikdy jsem nebyl v KSČ ani jiné podobné organizaci. To ovšem nic nemění na skutečnosti, že mám právo považovat redaktory Svobodné Evropy za přiblbla a nestojím o jejich rady a názory. Je dobře, že vás zrušili.
0/0
30.9.2002 16:46

Inkvizitor

Re: Re: Re: Re: Svobodná Evropa bude
PS.
Ale možná jste tam byli všichni vy chytří..........
0/0
30.9.2002 16:47

bcd

Re: Re: Re: Svobodná Evropa bude
 Inkvizitor má pravdu. Nebyl náhodou soudruh Pavel Kohout členem KSČ ? Nepsal na KSČ oslavné ódy a teprve když zjistil, že ho k ničemu nepustí - tak emigroval. A co další emigranti - kolik jich původně bylo ve Svazu mládeže nebo ještě výš ? Nepomáhali náhodou sývmi oslavnými díly a svou činností velebit původní stát ? Nakonec utekli a nás v tom bordelu nechali. My jsme tady museli žít, zatímco oni byli placeni v markách a dolarech.
Teď se vrátili a zase se ve své nadutosti považují za povolané nás řídit. Jděte do pr..... , žádný z vás není tak chytrý, aby od něho potřeboval poradit. Nikdo o vaše "moudrosti" nestojí. A až vás pošlou do prde.... bude zase Praha průjezdná. 
0/0
30.9.2002 20:58

Radek

Re: Re: Re: Re: Svobodná Evropa bude
Asi tak nějak.
0/0
30.9.2002 21:21

Dennis

Re: Re: Re: Re: Svobodná Evropa bude
Ty jsi mily hochu pri nejmensim chudy duchem,nebot bohuzel nevis co mluvis.
0/0
1.10.2002 0:13

KARLA

Re: Re: Re: Re: Svobodná Evropa bude
MILY PANE, MY JSME SICE UTEKLI, ALE MELI JSTE VSICHNI STEJNOU MOZNOST. MY JSME VAS TAM V TOM SRABU NENECHALI, VY JSTE SE TAM NECHALI SAMI SVOU VLASTNI ZBABELOSTI .TAK ZE POKRACUJTE V BUDOVANI NOVEHO SOCIALISMU. PRACI CEST! 
0/0
1.10.2002 6:19

Inkvizitor

Re: Re: Re: Re: Re: Svobodná Evropa bude
Za to vy jste neohroženě utekli. Jenže ono nemohlo utéct 10 milionů lidí. To byste tam neměli důvod někomu připrcávat a kam vysílat.
Ale o tom to není - my tady o vaše názory nestojíme a za nepovažujeme vás za nic jiného než "průměrné pisálky". Tohle si laskavě zapamatujte. A navíc - diskuse s vámi je ztrátou času a energie. Vy jste prostě ten plebs se vším všudy. 
A k tomu socialismu - on ten váš kapitalismus, který jste sem importovali také není nic mimořádného - ty zástupy nezaměstnaných, ty finanční podvody - to je ten váš přínos ??? 
0/0
1.10.2002 8:16

zzzz

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Svobodná Evropa bude
Naprosto souhlasím se vším. Skvěle napsáno - ani já nestojím o jejich rady a názory a znám hodně lidí , kteří je nemají v lásce - jsou to vyžírkové.
0/0
1.10.2002 8:29

Dan(1)

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Svobodná Evropa bude
Koho myslíte tím "MY"? "Nás", komunisty a kolaboranty a advokáty rozvědčíků a vrahů? Zástupy nezaměstnaných tady, pokud vidí, vytváří Špidlův socialismus. Plebs a nevděčenná lúza jste vy a vaši soudruzi. RFE byla před revolucí naprosto ojedinělým zdrojem informací, kterými, zdá se, nejste doposud dotčen. Čest!
0/0
1.10.2002 8:39

Inkvizitor

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Svobodná Evropa bude
Klídek Dane !!! My dva jsme si už vysvětlili, že jsem nikdy nebyl ani v KSČ, ani v SSM a to na rozdíl od mnohých emigrantů co tam byli. Jelikož osobně znám bcd, s nímž jsem se na základě našich podobných názorů seznámil na webu, vím že tam nebyl ani on. A věřím, že tam nebyli ani mnozí další, kteří se mnou souhlasí. Ty sám si jistě pamatuješ, kolik "dobrých soudruhů" nakonec emigrovalo do zahraničí a my prostě pouze a to doufám že mnozí,  nemáme zájem, aby se po svém návratu na nás vytahovali. To, že někdo nesouhlasí s kapitalismem, že někdo má i naprosto jiný názor ještě přece neznamená, že je komunista ???
Ale jak uvedl bcd - i já pamatuji jména mnohých, co před svou emigrací byli minimálně v ČSM nebo SSM a svou tvorbou výrazně podporovali komunistický režim.!!!!!!
Tobě to nevadí ?? Já nechci být veden těmito lidmi....
0/0
1.10.2002 9:54

Dan(1)

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Svobodná Evropa bude
Doby ČSM naštěstí nepamatuji, ale pamatuji si velmi dobře, že i někteří "bezpartijní" mě bezostyšně práskali, zatímco byli i členové strany, kteří, když už nepomáhali, alespoň mlčeli. Je příliš jednoduché odsoudit činnost RFE s poukazem na to, že někteří redaktoři byli v KSČ. Osobně jsem opravdu žádného "emigrovavšího soudruha" neznal, i když vím, že jich byla spousta. Zato jsem znal lidi, kteří byli k emigraci donuceni státní mocí a myšlenka, že by se mi to mohlo stát také, mě budila ze snů. Nechápu, kdy nás emigranti "vedli" a už vůbec nechápu, proč si někdo, komu vysílání vadilo, nepřeladil na Radio Moskva.
0/0
1.10.2002 10:27

Inkvizitor

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Svobodná Evropa bude
Ale já jsem si přeladil. Ne sice na Radio Moskva, ale jinam, kde ty zprávy byla soudnější. To žes žádného emigrovavšího soudruha neznal je dáno věkem. Já jsem starší a znal jsem jich dost. U nás v ulici byli téměř všichni buď pomocníci PS VB nebo PS (pohraniční stráž) - tedy kromě naší rodiny - a docela pravidelně nás práskali. A nakonec někteří z nich emigrovali a dnes jsou "odbojáři". Kolik umělců hrálo ve filmech ideově podporující režim a nakonec emigrovali to také nevíš ?? Na to nemusíš mít ani patřičný věk, ty filmy jsi viděl a víš přece kdo emigroval.
A nevěř, že je někdo (STB) donutil, že museli něco dělat, že by je jinak nenechali dělat funkce. Ano nedělali by funkce, možná by nehráli v divadlech, nehráli by ve filmu. Klidně můžeš věřit, že byli i tací, kteří se donutit nenechali. Prostě ty funkce nedělali, nehráli ve filmech a vykonávali jiná "podřadná" povolání. To není omluva.
A kdy nás vedli ? Stále se snaží nás poučovat co máme a co nemáme. Oni před "svou odpovědností" utekli a nám a věřím že mnohým, vadí, jak se snaží prosazovat své názory. Prostě - nemám je rád a nikdy mít nebudu.
A nejsem sám.
0/0
1.10.2002 20:48

Dan(1)

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Svobodná Evropa bude
Mě zpravodajství Hlasu Ameriky, DW a BBC prostě nestačilo, ostatně, komančům to nestálo ani za spuštění rušičky. Právě proto, že jsem byl mladý, potřeboval jsem komentáře, které vysílala Evropa a jména těch redaktorů a hlasatelů sotvakdy zapomenu: Sláva Volný, Waleská, Rakušanová, Štěpánek i Kühnl a Lánský. Herců znám dost natolik, abych věděl, kolik v divadlech brali co pro ně jakákoli role ve filmu znamenala. A já zase nemám rád lidi, ze kterých mluví závist, že někdo se tehdy měl jinde materiálně lépe. Metody StB znám a vím, že kdyby chtěli, dnes bych sem psal pravděpodobně z Německa. Pokud jste si doposud nevšiml, tak odsud se vysílat prostě nedalo a VŠICHNI pracovníci zahraničních rozhlasů, vysílajících do ČSSR byli emigranty. A rád se nechám poučit, když vidím, že někdo něco umí a zná lépe, ať to je či není emigrant.
0/0
1.10.2002 21:12

Inkvizitor

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Svobodná Evropa bude
Ale i já se rád nechám poučit od lidí, kteří jsou v něčem dobří. Já si vážím lidí co něco umí. Ale mezi tyto lidi nepatří redaktoří Svobodné Evropy a už vůbec ne ti současní. To naštěstí pro nás není ten předvoj národa, to naštěstí nejsou ti co by nás o něčem poučit mohli. Kdyby právě oni měli patřit mezi ty co by nás měli učit, to bychom byli už opravdu v pr..............
Věřím, že nakonec se sám přesvědčíš, až je někde uvidíš v přímé diskusi, že oni zase tak bystří nejsou................
Ale Tvůj názor je Tvůj a máš na něj právo stejně jako já na můj.
0/0
2.10.2002 21:12

Jakpot

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Svobodná Evropa bude
Metody StB znám a vím, že kdyby chtěli, dnes bych sem psal pravděpodobně z Německa. ... Ale nechteli. Proc?
0/0
3.10.2002 20:04

Najdete na iDNES.cz