Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

K utopení metra stačilo pět slabých míst

Stanice Invalidovna na trase B a Nádraží Holešovice na trase C. Tady vtrhla povodeň do pražského metra. Ví to i policie a je také jasné, kdo za to může: všichni - počínaje stavbaři a konče pracovníky Dopravního podniku. Avšak konkrétní jména viníků chybějí a vůbec není jasné, zda bude někdo za obrovské škody v podzemní dráze obviněn. Cena oprav se zatím odhaduje na šest miliard korun, ale tato částka stále není konečná.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

špion

Ostuda
Všechno od DP jsou jenom a jenom kecy. Obyčejný lidi se nikdy pravdu nedoví. A na zajímavé otázky jako např. proč gen. ředitel vydal příkaz neuzavírat tlakový uzávěr na Vysočanské Provoz po povodni, kdy vlaky jezdili bez VKV spojení s vlakovým dispečerem, asi není taky zrovna bezpečný.....
0/0
10.10.2002 18:35

Cmelda

Jeste k Metru
Jsem pro velice prisne sankce stavarum a DP za to, co predvedli v Metru a nejenom tam!!!!!!Bez Metra je Praha pekne v p....... Doufam, ze se ze stavebnich denniku jasne najde kdo kdy a co delal a pekne pujde sedet,ale i jeho nadrizeni, kteri za nej zoodpovidaji!!!Pokud se zase dukazy strati nebo zamlzi a jasne odsouzeni se nestane, pak nas pravem vyspele ekonomiky povazuji za provincii ruska a neschopneho hloupeho vychodu!!Divte se pak rakusakum, ze nam neveri, ze dokazeme bezpecne provozovat jaderne elektrarny atd.!!!!
0/0
7.10.2002 17:36

Cmelda

Cha cha cha
No ja nevim, zda takove vymenovani nazoru cloveka z velkomesta a cloveka zijicoho mimo velkomesto, ma cenu....Ale kdo ma penize ten si muze jidlo koupit kdekoliv a nemusi si ho kupovat od zemedelcu v CR....Panove silny prumysl a prachy resi hodne! Kouknete se na Japonsko.Neni zrovna zdrojem  nerostnych surovin,ale jeho prumyls jim dokaze vydelat na tyto suroviny!!!!Proto je jiste, ze by lide z Prahy asi se nenajedli penezi, ale kdyz je kde koupit, tak by se za ty penize nejdli a je navas mimo Prahu, zda ty penize utrati u Vas nebo u nekoho jineho.....Praha hybe tim co se vyprodukuje v CR, proto i produkuje na procenta velke mnoztvi penez. Kouknete se zase na priklad Japonska.Pokud se drzeli starych prezitku a nazoru,tak byly pekne na chvostu sveta.Po zmene mysleni lidi jsou na celnich pozicich!!Nemylsim, ze se da vse kopirovat do puntiku,ale da se vzit z tohot ponauceni a priklad.Proto pokud ty penize nebudou proudit do Prahy,tak nebudeme mit jenom "holou prdel,ale i hlavu".Pak bude uz pozde..... i pro ty co jsou mimo velkomesto.Je ohromna skoda, ze nemame vice skutecny velkomest v CR.OStatni jsou jenom malomesta a kdo tvrdi opak, je samolibej.Ikdyz Praha ve srovnani s velkomesty sveta je jenom male mestecko,ale mylseni velkomesta uz je zde citit!Pokud bude Praha velkomesto, je mozne se od ceho odrazit do tvorby dalsich velkomest a silneho prumyslu.Cus
0/0
7.10.2002 17:25

frk

Stejná povodeň...
Pokud příjde do Prahy stejná povodeň za 2-3 roky, tak to bude podobný, snad jen metro stihnou zachránit, teď se to nepovedlo a bude to stát přes 6 miliard. Doufám, že ůchylný fejk stihne přemístit gorily a lachtany.
0/0
2.10.2002 15:26

Tomáš Gottschalk

ad Politická odpovědnost
Zapomněl jste, že do stanice Florenc na trase C natekla voda zvenku, protože překonala zábrany udělané jen na stoletou vodu. Směrem na Smíchov nebyly zvrata zavřeny, protože tudy utíkali technici, kteří vrata zavírali ve směru od Karlína.
0/0
2.10.2002 11:27

zajic

Zeptal bych se - co kdyz stjna zplava prijda za 2-3 roky?
Pri neschopnosti nasich celnich predstavitelu hrozi nebezpeci ze vse bude opakovat znova. Nejen zatopeni metra ale i ostatnich postizenych oblasti. Zde je nutne vytvorit skutecny tlak na politky a uredniky, aby se prosadila skutecne ucinna opetreni proti budoucim povodenim. A tato oparteni nemusim byt vubec draha, jak argumentuji nekteri lide (ze povodne napachaji mensi financni skody nez stoji obrana).
0/0
2.10.2002 4:50

Roman Poláček

Metro bylo dobře projektováno,špatně postaveno
Za zaplavení metra podle mě může stavební firma(Metrostav).Například v Karlíně,kde měla být želzobetonová zeď a byla tam pouze cihlová příčka. Metro nevydrželo tlak,který se tam nacházel např.přestupní stanice Můstek,kde díky prasknutí podlahy dostala voda do trasy A.Trasa B díky své hloubce odnesla nejvíc např. stanice Florenc.Metro bude snad kompletně opraveno březnu 2003 jak předpokládá DP a věc bude uzavřená.Přece takovádle voda přijde jedno za 500 let a to už nás nemusí zajímat.Tato povodeň aspoň dohnala magistrát k rekonstrukci poškozeních a špatně postavených částí pražského metra.
                                                                     Roman Poláček
                                                                      Praha
0/0
1.10.2002 20:22

Pepa

Mýlíte se, metro vydržet mělo...
Veškeré prostupy byly konstruovány na 50m sloupec vody po dobu mnoha hodin. V podzemí jsou také čerpadla, která případně  prosakující vodu mohla odčerpat. Největší díl viny leží na primátorovi Němcovi, panu Hejlovi a vedení dopravního podniku. Praha bude díky jejich chybám dlouho dopravně paralyzována. Bohužel naše soudnictví je tak neschopné, že neodsoudí nikoho z viníků.
0/0
1.10.2002 18:14

pavel

Re: Mýlíte se, metro vydržet mělo...
je sice pravda, že vmetru jsou čerpadla, ale to by nesměly vypadnout generátory a vinou špatné údržby nefungovaly zpětné klapky v čerpacím potrubí. Výsledek: voda vesele tekla čerpacím potrubím, ale směrem do metra.
0/0
3.10.2002 12:17

Honza

Voda v metru
Vážení, jeden názor. Jest-li se někdo domníval, že voda při takovém průtoku, který tekl Prahou nenateče do metra , absolutně nechápe situaci. 1.Tlakové uzávěry jsou konstruovány na tlakovou vlnu a nikoliv na takové množství vody které v Praze bylo. 2. Při stavu protipovodňových opatření, vč. funkčnosti, resp. nefunkčnosti zpětných uzávěrů v kanalizaci zabránit vodě aby natekla vrchem je skutečně absurdní. je pouze grotestní, jak se každý zodpovědný pracovník snaží vnutit veřejnosti, jak on je dokonalý a Ti ostatní jaký jsou lumpové. Krásný den všem
0/0
1.10.2002 12:15

kamikadze

Jen pět slabých míst?
Většina rozhodujících tlakových uzávěrů byla opravdu včas uzavřena. Bylo to ale houby platné, protože jsou jak cedník. Každým tlakovým uzávěrem, jak traťovým, tak eskalátorovým, vede spousta kabelů. V posledních 10-ti letech se na těsnění dosti kašlalo kvůli pochybným komerčním zájmům. V metru se neustále něco dělá, takže nikdy není nic hotovo a úplně zatěsněno. Například se stále tahají optické kabely, které nepatří metru, ale metro je jimi prošpikováno a přecpáno, elektrické přípojky pro obchody ve vestibulech atd. Situace kabelů metra není o nic lepší.
0/0
30.9.2002 23:29

Vážný

Politická odpovědnost
Představme si obrácený model. Prozíravý pan primátor X si včas uvědomí, že ho vodohospodáři tahají za šos, když neustále zvyšují maximální odhadovaný průtok Prahou. Již v pondělí dopoledne varuje obyvatelstvo, že sice možná přijde jen 50-ti letá voda, ale může být i hůř, a proto doporučuje firmám a občanům, aby si ze zátopových oblastí odvezli majetek. Jsou jasně zveřejněny zátopové oblasti pro 20-100 letou vodu. 
V pondělí večer nařídí metru připravit se na uzavření stanic a otestují se a zapojí se systémy dálkového zavírání (byly většinou odpojeny). Během noci je známo, která tlaková vrata lze zavřít na dálku a kde musí být lidé.
Vzhledem ke stále stoupající vodě již ráno metro jezdí jen v neohrožených úsecích. Když dojde k zaplavení st. Nádraží Holešovice a poté k průsaku do Vltavské, je jasné, že se blíží průšvih. Uzavře se všechno na trasách C a přestupy na trasu B. Protože Karlín bude zatopen, zavírají se také všechny tlakové dveře na B pod Karlínem. Když dojde k prolomení šachty na Invalidovně a voda začíná protékat i do Palmovky, technici zavřou i další úsek metra. Zároveň se uzavírají všechny dveře až po Smíchovské Nádraží na B.
Závěr: Stanice C pod vodou - Holešovice, Vltavská. Stanice B pod vodou Křižíkova, Invalidovna, Palmovka - vrata na Florenc jsou uzavřena. Pokud by se začala zaplňovat i Florenc, bude to pamalejší a možná by nedošlo k proražení na Nám. republiky. Protože je ale uzavřen i úsek směrem do centra, postup vody na Můstek a dále na trasu A je pomalejší, nebo málo pravděpodobný. Jsou také uzavřeny tlaková vrata na trase A, takže by nebyla zaplavena ani v případě průlomu na Můstku. Odborníci by získali čas na řešení situace.
Závěr: Pokud by politici neměli strach ze včasného a nepopulárního rozhodnutí, mohli být škody menší. Především, pokud by se alespoň na některých úsecích nemusela vrata zavírat ručně, ale po navrácení pojistek na místo motorem.
 
0/0
30.9.2002 18:21

Jimmi

Re: Politická odpovědnost
Popsal jste pane naprosto logický postup řešení krizových situací. Bohužel, v našich krajích absolutně vyloučený...
0/0
2.10.2002 10:24

Pavouk

Pět slabých míst.....
.... a kolik dalších slabých míst s chybějící nebo zkorodovanou výztuží odhalí příští povodeň? Vyjmenovaných pět bude s určitostí opraveno bytelně, ale kolik zůstane těch jen o chloupek pevnějších, která tentokrát vydržela a budou na řadě příště? Taky jsem si vždycky myslel, že plynotěsný uzávěr (pro případ napadení zbraněmi hromadného ničení) by měl být i vodotěsný, ale zdá se, že to tak není.
0/0
30.9.2002 14:56

Borovička

Včas?!!!
Dvacet minut po průjezdu vlaku s cestujícími (!) vtrhla do stanice Invalidovna voda. Ale Pan Dopravní Podnik uzavřel metro včas. (?)  Utopené soupravy jsou sice prkotina při těch škodách, ale rozhodně tím, že se jezdilo až do noci další škody vznikly. Ukázalo se, žeDopravní podnik uzavřel všechny uzávěry o kterých to tvrdil - hezké tvrzení.
Možná všem škodám nešlo zabránit, ale nešlo tady o ohrožení cestujících nedbalostí (nevědomostí) ze strany Dopravního podniku a krizového štábu?
 
 
0/0
30.9.2002 14:19

Muf

Re: Včas?!!!
Proč nebylo uzavřeno B směrem na Smíchov Proč nebyly stanice "natlakovány", tedy hermeticky uzavřeny  To jsou jen dvě otázky, které dokládají naprosté selhání vedení DP a jejich pozdní reakci.
Už se těším až je po rychlém znovuoteření metra budem plácat po ramenou a oni si nechají vyplatit pořádné prémie za heroický výkon na obnově "M".
Praha má jedinou možnost. Zvolit si takové zastupitelsvo, které s tímhle šmejdem dokáže a bude mít vůli zatočit. Pak se můžem dozvědět jména zodpovědných osob
0/0
30.9.2002 15:01

Pete75

Sem jasnovidec!!!!!
"Avšak konkrétní jména viníků chybějí a vůbec není jasné, zda bude někdo za obrovské škody v podzemní dráze obviněn." Kdo to řikal? Já to řikal!
0/0
30.9.2002 13:41

karber

Potrestán samozřejmě nebude nikdo.
To je to samé jako když zpronevěříte 50.000,- Kč. V tom případě vás dostanou naše instituce třeba až do basy. Zpronevěřte radši miliardu a máte klid.
0/0
30.9.2002 13:28

Houba

Bod 3
"...Dopravní podnik zanedbal údržbu..." - no tak přece. Pan Houdek ještě není ve vyšetřovací vazbě???
0/0
30.9.2002 13:14

Spin

pšššt
pšššššt zloději ve dne v noci chodějí a kradou a kradou (i v metruuuuu)pššššt
0/0
30.9.2002 13:13

Petřík

Berte to z lepší stránky
Když si vemu, jak dlouho se rekonstruje jedna stanice v Pražském metru, je to katastrofa. Taď budeme mít během půlroku 17 nových stanic a jistotu, že nás tam nečeká žádný šlendriján. Dovedete si představit, že by komanči zavřeli do metra v případě války jako atomového krytu desetitísíce lidí? Všichni by jsme se tam utopili jako myši!!!!!
0/0
30.9.2002 12:57

Venca

Utopte všechny úředníky!
O všem rozhodují, ale zodpovědnost převzít nechtějí! Pane Němec a spol., vy jste pro Prahu "dáreček". Praha by si měla na opravu metra vydělat, ne jen cucat ze státního rozpočtu! Jako  Pražan se za Prahu stydím!  
0/0
30.9.2002 12:05

Martin

Re: Utopte všechny úředníky!
Venco, tak se nestyd za Prahu ale p.Nemce a spol. Nejsem prazan, ale chapu, ze na tohle by si Praha moooc dlouho vydelavala.
0/0
30.9.2002 13:30

J. Hovorka Praha

Re: Utopte všechny úředníky!
Asi jsem nedovtipný, ale nechápu jakou souvislost má osoba primátora (navíc ve funkci několik týdnů) se šlendriánem stavebních firem. Pan Němec, dle Vencova názoru, má převzít odpovědnost za to, že místo betonové zdi postavil někdo cihlovou příčku. Nestavěl jsi ji náhodou Ty, Venco? Navíc žvaníš. Kdyby si se jen trochu zajímal, věděl by jsi, že Praha "cucá ze státního rozpočtu" relativně mnohem méně, než kdekterá obec v ČR. To , na co jiná města dostávají automaticky peníze od státu, si Praha musí stejně automaticky hradit sama ze svých zdrojů. V Praze žije kolik? Něco více než 10% populace, ale produkuje kolik? Něco víc než 20% národního produktu. Kdyby se pražáci chovali stejně jako Slováci svého času, byli by permanentně na ulicích a řvali by, že co se v Praze vyprodukuje, to se v Praze taky sní (například oněch téměř 90% příjmů z turistického ruchu). Ne, vůbec se za pražáky nestydím, protože na těch ulicích z těchto důvodů nejsou.
0/0
30.9.2002 14:06

Balabán

Re: Re: Utopte všechny úředníky!
,,, byli by permanentně na ulicích a řvali by, že co se v Praze vyprodukuje, to se v Praze taky sní ...
 
Hele, Hovorka, řvali by nejspíš akorát hlady ...
0/0
30.9.2002 14:24

J. Hovorka Praha

Re: Re: Re: Utopte všechny úředníky!
Velevážený, hluboce ctěný pane Balabáne, hm, vtipné, leč nesmyslné. Nemám-li argumenty, uchyluju se k anonymním rádobysarkasmům. Nechodíte, vážený pane, dělat dav v pořadu Kotel?
S veškerou úctou
Jan Hovorka.
0/0
30.9.2002 14:44

Martin

Re: Re: Utopte všechny úředníky!
Nemate tak docela pravdu, alespon ne ve vsem.
Pravdou je, ze Praha produkuje 22,3% HDP, neni vsak uz pravdou, ze to necerpa zpet. V Praze se proinvestuje 23% vsech investic v CR (stav z roku 96).
Uvedte prosim nejaky priklad, co si Praha musi hradit z mestskeho rozpoctu a jinde se hradi ze statniho rozpoctu.
Mate pravdu, ze v Praze zije zhruba 10% obyvatel tohot statu. Podstatnou pravdou vsak take je, a to jiz nezminujete, ze je defacto zamestavatelem pro velkou cast stredoceskeho kraje a do Prahy se jezdi i ze vzdalenejsich mist. To tedy znamena, ze onech 20% HDP neprodukuje 10% lidi, ale vyrazne vyssi pocet. Dale, spousta firem ma ciste z "prestiznich duvodu" prazskou adresu. Tzn., ze jejich produkt je automaticky pocitam do kololny "produkce v Praze" byt se treba jedna o firmu s pusobistem kdekoliv jinde. .
Tedy kdyby prazaci jak vy rikate rvali v ulicich, rvali by tak trochu neopravene. Oni to vsak vedi a proto nervou.
Ostatne, kdyby prazaci chteli snist co vyprodukuji, psli by rychle hladem :))
Nechci Prahu ani glorifikovat ani hanet. Proste to tak je.   
0/0
30.9.2002 15:48

Najdete na iDNES.cz