Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Velvyslanec v Kazachstánu končí

Velvyslanec v Kazachstánu Miroslav Andr ve funkci skončí. Jeho odvolání navrhla vláda a podpořil ho i prezident Václav Havel. Proč musí odejít, nikdo - s poukazem na diplomatické zvyklosti, neřekl. Jde ale zřejmě o jeho kontakty s Karlem Srbou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Zira

"diskuse"
Tak si tady ctu a vidim,ze se to"zvrhava" v osobni rozpravu(Tom, J.Hovorka)!Pratele,nechci nikomu upirat tuto moznost a pravo reagovat na uvedene clanky, lec diskuze ma byt vecna a strucna!Chapu celkem,ze "objasnovani" pripadu  "Kato & Srba"atd.,by si to zaslouzilo ,jiz s exemplarniho hlediska,ale k tomu tento prostor neslouzi!! 
0/0
30.9.2002 15:11

Tom Al-Luis

Re:
Za sebe se kaji a prohlašuji, že se polepším a ničeho tak zvrhlého jako diskuse a "objasňování" vlastních názorů už se dopouštět nebudu.
0/0
30.9.2002 15:33

pražák

Národ by více potěšila jiná zpráva.
Uržitě by celý národ potěšila trochu jiná zpráva a to,že velitel zeměkoule agent Kavan - Kato končí a byl vyhnám z OSN jako pes a doma je zavřen v kriminále.Na tuto zprávu čekáme dlouho!
0/0
30.9.2002 12:32

vis maior

Re: Národ by více potěšila jiná zpráva.
to je pravda, ale obávám se, že takovou dobrou zprávu ještě dlouho neuslyšíme...
0/0
30.9.2002 12:42

Beruška

Re: Re: Národ by více potěšila jiná zpráva.
DOkonce bych se nebála říct, že takovou zprávu neuslyšíme nikdy ...
0/0
30.9.2002 13:16

ks

Re: Národ by více potěšila jiná zpráva.
No jo, to bys toho chtel. Mohlo by to ovsem znamenat i konec teto vlady. To si prece kluci neudelaji, ani ti nejbojovnejsi z koalicnich partneru.
0/0
30.9.2002 15:13

outcast

nic nového
Už se patrně hodně opakuji i já, ale jedná se stále o to samé. S bývalými bolševiky a estébáky se těžko "dělá" fungující demokracie! Přirovnám to k situaci, kdy se vzpěrač ve třiceti letech rozhodne, že radši bude hrát kopanou. Nebo ještě lépe - když budu chtít vyhrát Velkou Pardubickou na praseti. Dám mu číslo, osedlám ho a možná, že bude možná i docela rychlé. Ve chvíli, kdy však má přeskočit Taxisův příkop se v něm začne válet, chrochtat a rejt...
0/0
30.9.2002 12:23

J. Hovorka Praha

Někdo se snaží dělat ze mne vola.
Nemůžu, než opakovat, co jsem uvedl v rámci těchto diskusí několikrát. Následující fakta mi připadají do očí bijící. Co dělal vojenský rozvědčík na našem vlastním ministerstvu zahraničí a to přímo proti rozkazu ministra obrany? Proti komu a hlavně pro koho tam rozvídal? Přítomnost kontrarozvědčíka by byla pochopitelná, ale rozvědčíka? Možná jsem naivní, ale činnost vojenského agenta si představuji jinak. Odvolaný pan Angr byl Českou televizí přímo označen za řídící orgán pana Srby. Nemělo by to být, proboha, obráceně? To, že řídící orgán sedí na vyslanectví v zemi, která je pohrobkem bývalého Sovětského svazu, kdežto jím řízený špion na našem ministerstvu v Praze je výsměch zdravému rozumu národa. Odkudpak dostával pan Angr pokyny? Nebyl umístěn v Kazachstánu prostě proto, že pokyny zasílané, dejme tomu z Moskvy, nebylo nutno předávat za pomoci trapné konspirace, nutné při entuálním předávání v Praze? Tohle všechno za ministrování ministra, jehož minulost je, mírně řečeno, krajně podezřelá. Není-li videonahrávka pana Kavana, který si těsně po listopadu 1989 připíjí s pohlaváry StB na lepší časy dostatečným důkazem pro naši slavnou justici, tak pro mne tedy ano. K tomu si přičtěte zoufalou snahu establishmentu udržet celo causu v čistě kriminální rovině (generál Šejna byl ostatně oficiálně obviňován taky pouze z krádeže několika pytlů jetelového semene. Rozdíl je pouze v tom, že generál Šejna rozvídal pro správnou stranu). Ostatně, ve své knížce Sametová špína píše John Bok, že se staneme expoziturou Ruska v NATO a už je to tady. Asi budu pozorněji poslouchat, co lidé jako John Bok a Petr Cibulka říkají. Pro mne je situace jasná. Že pan Srba, kryt činností pro rozvědku kradl jako straka je nabíledni. Připadal si natolik beztrestný, že se chystal zakroutit krkem paní Slonkové, která měla tu odvahu, že o jeho zlodějnách napsala a poněkud se přepočítal. To všecno jsou však jen okrajové jevy. Někdo se snaží dělat ze mne vola.
0/0
30.9.2002 12:03

Tom Al-Luis

Re: Někdo se snaží dělat ze mne vola.
Při vší úctě, nevím sice, jestli je ta historie pravdivá, ale podle smysl dává. Mít rozvědčíka na ministerstvu vnitra je stejně dobré, jako mít tam kontráše. Zdá se, že Srba mohl jako generální sekretář velmi dobře ovlivňovat to, kam který rozvědčík do zahraničí půjde. Čili staral se o "zázemí" rozvědky u nás, dodával ji krytí. Co je na tom nepochopitelného?
0/0
30.9.2002 12:27

J. Hovorka Praha

Re: Re: Někdo se snaží dělat ze mne vola.
Milý Tome, tak zaprvé, pan Srba byl deponován na ministerstvu zahraničních věcí, nikoliv vnitra. Za druhé, v civilizovaných státech je i rozvědka nástrojem státu, je vedení státu podřízena a její zaměstnanci nejsou vpašováváni do vlastních státních orgánů aby něco "ovlivňovali". Uvažuješ stále ve stylu bolševických orgánů, kde se tyto samy považovaly za stát, nebo alespoń tvořily stát ve státě a vymykaly se dokonce i bolševickým bonzům (Berija, Abakumov, Jagoda). O jejich zázemí se stará vlastní vedení takových organizací (opět v souladu se státními zájmy) a nikoliv řadový agent typu pana Srby v zájmu bůhví koho. Ostatně o čí "zázemí" pan Srba pečoval, to nyní pomalu vyplouvá na povrch.
0/0
30.9.2002 12:54

Tom Al-Luis

Re: Re: Re: Někdo se snaží dělat ze mne vola.
Za prvé, za záměnu vnitra a zamini se omlouvám, byla to moje chyba a mentální překlep. Díky za upozornění. Za druhé, já jsem ani Srbu ani vojenskou rozvědku neřídil a neřídím, tudíž ze zpráv o rozmisťování důležitějších či méně důležitých agentů vojenské rozvědky nelze dělat spolehlivé závěry o mém způsobu uvažování. Za třetí, jak se stará vojenská rozvědka v civilizovaných zemích o umisťování svých agentů a o jejich legendy , toho také nevím moc. Domnívám se ale, že to nebude takovou metodou, že si rozvědka přímo objedná u zamini "umístěte nám agenta v zemi XY", která půjde na civilní zaměstnance státní správy. Za poslední, netroufám si odhadnout, nakolik je ČR v tomto smyslu civilizovanou zemí a nakolik tomu odpovídají procesy, metody a zvyklosti v zemi panující.
0/0
30.9.2002 13:17

J. Hovorka Praha

Re: Re: Někdo se snaží dělat ze mne vola.
Milý Tome, ještě maličkost. Jestli považuješ za ekvivalentní skutečnosti mít někde rozvědčíka, nebo kontrarozvědčíka, tak radši upusť od další diskuse. Účelem rozvědky je shromažďovat pro stát důležité informace především o potenciálních nepřátelích, úkolem kontrašpionáže je naopak zabránit infilraci všech státně důležitých orgánů, armády ale i strategicky důležitých podniků agenty protistrany. Proto jsem původně napsal, že přítomnost příslušníka kontrarozvědky ve státních orgánech bych pochopil. Přítomnost vojenského rozvědčíka nikoliv. Jaképak vojensky důležité informace o potenciálních protivnících, které by už ministerstvu a vládě nebyly známy, mohl pan Srba získat v Praze na ministerstvu?  Pokud by takové informace byly získány jinde, stejně by skončily (nebo by alespoň měly skončit) právě na ministerstvech obrany, zahraničních věcí a vnitra. Takže možná jsou jen dvě vysvětlení. Pan Srba získával českým orgánům již známé informace pro někoho jiného, nebo  pan Kavan utajoval jemu známé informace před zbytkem vlády a pan Srba zde byl umístěn, aby tuto nekalou činnost páně Kavanovu zjistil. Pak by ovšem pan Srba byl charakterní hrdina a co by z této alternativy vyplývalo pro pana Kavana, je zjevné. Ale i toto je práce pro kontrarozvědčíka, nikoliv pro rozvědčíka a umístění páně Srbově řídícího orgánu do Kazachstánu tuto možnost prakticky vylučuje.
0/0
30.9.2002 13:22

Tom Al-Luis

Re: Re: Re: Někdo se snaží dělat ze mne vola.
Vážený pane Hovorko, mezi námi je nějaký blok. Možná Vás to překvapí, ale vím, jaký je rozdíl v poslání rozvědky a kontrarozvědky. Přesto mi stále nepřipadá jako zcestná úvaha, mít na jednom ministerstvu zahraničí příslušníky obou (nebo dokonce všech čtyř) tajných služeb. Po pravdě řečeno, divil bych se, kdyby tomu tak nebylo. Ale to jsou jen mé subjektivní názory laika. Vy jste se na něco ptal, já se pokusil Vám nabídnout odpověď. Z Vašich reakcí soudím, že jste nepochopil, co jsem napsal a co je jádrem mé odpovědi. Z toho usuzuji, že  chyba je na mé straně a že jsem svou myšlenku podal špatně a nevhodným způsobem. Nad tím vyjadřuji lítost a protože teď nemám čas přeformulovat nebo lépe vysvětlit svou myšlenku (navíc podle Vás v bolševickém stylu), z diskuse odstupuji.
0/0
30.9.2002 13:47

Najdete na iDNES.cz