Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Výsadkáři kontrolují muniční sklady

Opakované krádeže granátů přiměly armádu k neobvyklému kroku: k několika muničním skladům vyslala profesionální komanda speciálních sil, aby ze zamaskovaných úkrytů tajně sledovala bdělost strážných - vojáků v základní službě - a vytipovala slabá místa v ostraze skladů. Tedy jak je co nejsnáze přepadnout.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

chose

Straz
Nevim, jestli nekdo z vas tady v diskuzi byl na vojne a nekdy strazil. Ja jsem byl v jistem meste na Morave v prijimaci a strazili jsem autopark. A co jsme meli?Bodak k samopalu.S tim bodakem se samozrejme nic nedalo rezat, byl to ten cvicnej. A to jako s timhle by se neco dalo uhlidat?
0/0
27.9.2002 8:50

Matty

souhlas
Nad formou, kterou ministr zvolil k tomu aby zjistil chyby ve strážení vojenských muničních skladů jedině smekám. Využil vlastních zdrojů a mám pocit že ti profíci opravdu ví co mají hledat. Zdruhé strany to, že si sráž u miničního skladu nevšimla maskovaných speciálních vojáků považuji za správné. Myslím, že by bylo až s podivem, kdyby voják se základním vojenským výcvikem odhalil speciáně vycvičeného kolegu. Otáyka by asi pak zněla...co ti speciální vojáci umí, když je odhalil obyčejnej záklaďák? Ty řeči našich dalších politiků ohledně nebezpečí, které mohlo vzniknout. Mám pocit, že ten vojáček, co hlídá muničák nemůže hned střílet po všem co se hýbe, takže spekulovat o možných strátách na životech bylo zbytečné. Je tu jen jedna věc co bych panu Tvrdíkovi vyčítal a to je...že nechá záklaďáky hlídat muniční sklady. Měli by to podle mě dělat profíci. Matty
0/0
26.9.2002 17:28

Bron

Otroci se prece nepretrhnou
To co zjistili, vi kazdy. Je to podobne jako by se jeden plantaznik divil, ze jeho jen trestem motivovani nezkuseni otroci nesklizi tolik bavlny, jako za mzdu pracujici vyskoleni delnici s praxi jeho souseda plantaznika... Tvrdiku, nech tech hovadin a radsi urychli reformu armady! At uz je konecne profesionalni!
0/0
26.9.2002 10:19

Jan Hovorka Lohniského 901 Praha5

Re: Otroci se prece nepretrhnou
Naprostý souhlas, co já jsem toho ve strážích prochrápal , zatím co jsem měl "...bděle střežit a hrdině chránit svěřené mi stanoviště....", ale proč bych to , pro boha, dělal? Zažil jsem pouze jednu posádku, říkejme jí posádka "X", kde byla situace jiná. Popis tamějších poměrů stojí za uvedení. Strážný obcházel svěřený mu objekt uličkou mezi dvěma ploty vzdálenými cca 2m. Nad hlavou měl osvětlení ve výšce cca 2,5m, umístěné v intervalu zhruba 20m. Během obchůzky (asi 20 minut) tiskl průběžně tlačítka bzučáku k dozorčímu útvaru ( ve vojenském žargonu "dévéťákovi" - dodnes nevím co to znamenalo) aby indikoval svou polohu a bdělost. Pravda, chrápat se nedalo, ale objekt nebyl střežen o nic víc. V noci strážný z plného světla neviděl ani dva metry za plot, zatím co byl sám viditelný ze široka, daleka. Potenciální diverzant, či obyčejný zloděj (já ostatně ani v nejmenším nevěřím, že zloději přicházejí do vojenských skladů přes plot) ležící 3 metry za plotem byl strážným nezjistitelný a během hodiny měl naprosto přesný přehled, kdy se strážný objeví. Ještě klika, že těch krvelačných diverzantů, kterými nás strašili, nebylo zase tak moc. Skvostná ukázka vojenské logiky, že? Můžu se jen připojit k výzvě. Tvrdíku, hejbni kostrou a koukej postavit armádu profesionálů, znalých svého řemesla a ne sbor trapných amatérů z donucení.
0/0
27.9.2002 11:42

BajnyPhoenix@centrum.cz

Kontrola skladu
No co se týče té kontroly ministra,to bylo docela o hubu.Co ja si pamatuji,nebyl jsem přímo u strážní jednotky,ale pozemního vojska.Měli jsme tam munikční sklad,a jednoho velitele co předpisy asi "žral" nebo dodržoval,nevím,ale chodili jsme s ostrýma,dva zásobníky a SA 58.A osobně nás chodil kontrolovat,vše dole psáno platí,ale pokud jsme nedostali odpověd na heslo,rozkaz zněl střílet.Takže tam každou chvíli někdo vystřelil,dokonce tam jeden maník zastřelil kočku,takže si nedovedu představit kontrolu specialní jednotky tam.Určitě by se nenechali zabít.A hádejte kdo by byl asi mrtvej nebo v lepším případě zraněnej?
0/0
26.9.2002 8:58

čehůn

kdo tomu šéfuje?
je tam bordel, vždy bordel v armádě byl a bohužel bude. Jenom by mne zajímalo, kdo tomu šéfoval a šéfuje. nebyli to bratři lidovci, či socani?Odpovědnost je podobná jako u Salzmana, bývalého ředitele komerční banky. Když se provalily průšvihy, ke své zodpovědnosti řekl: "já za nic nemohu, já byl jenom ředitel". Je vidět, že Tvrdík, nebo Natvrdlík (nebo jak se vlastně jmenuje, či chová), má dobrý vzor.
0/0
26.9.2002 8:03

Věra

Re: kdo tomu šéfuje?
Zapomněl jsi napsat: "v armádě byl, je a bude - ORGANIZOVANÝ BORDEL"!!!! Je tomu skutečně tak a všude. V armádě je spousta staré komunistické gardy a doslova a do písmene se najdou i 70ti letí, kteří z ní a z přátelských vztahů doslova a do písmene TYJÍ!!!!
0/0
26.9.2002 10:45

mirek

at to hlídaj gumy a ne záklaďáci, ale to by nemohli v noci chrápat
0/0
26.9.2002 7:31

JOJO

Muničák
Nedaleko nejmenovaného města v nejmanovaném lese byl muniční sklad. Dva ploty, mezi nimi vystrašení vojáčci a u brány strážní domek. Protože munice musí být v pohotovosti, nesmí se zamikat, takže tady v bednách ležely protitankové střely, dělostřelecké granáty, munice do ručních zbraní. Dva vycvičení specialisté by si sem mohli přijet náklaďákem pro cokoliv a celých dvanáct hodin by se nikdo nedověděl, že se něco stalo. Víte jak daleko by se dalo za takovou dobu zmizet? Vzhledem k tomu, jak se taková výzbroj špatně shání, divím se, že se nikdy nic takového nestalo. Spíš náhoda, že se nikdo potřebný nedověděl, že v jednom lese je muničák, vedle něho strážní domek plný vyplašených vojáků, kteří hlídali jenom okamžik, kdy přijede na kontrolu dévéťák.
0/0
26.9.2002 7:28

záklaďák

Stráže
Už jsem z vojny sice 7 let doma,ale neveřim,že by se něco radikálně změnilo. Sloužil jsem u jednoho nejmenovaneho útvaru,kde byl jeden z významných skladů munice a výzbroje všeho druhu. Hluboko v lese, (před listopadem 1989 prý s nejvyšším stupněm utajení), kousek od jednoho velkého "Vojenského výcvikového prostoru" byla spousta skladů. Přístup do objektu byl impozantní : všude výstražné cedule,vysoký plot,travnaté pásmo,elektrický ohradník,další vysoký plot, uvnitř pak trasa pro vojáka a psa. To co na první pohled vypadalo neprostupně, bylo zcela bezzubé. Navíc "strážní pravidla" doznala dost zásadních změn (spíše byla postavena proti hlídajícím vojákům) a tak trochu více odvážnější zájemce o armádní výzbroj silného kalibru si mohl dojít pro cokoliv.  Jeden jediný voják na trase 12ti kilometrů, bez aktivního spojení se strážnicí, s chabou výzbrojí, minimálním výcvikem, s maximálním nasazením (každou druhou službu), s nulovou motivací, se těžko ubrání i přímému útoku, a systematickému napadení objektu už nezabrání vůbec.  Mimochodem, elektrický ohradník byl bez elektřiny, prý to nebylo vůči narušiteli humánní.  Asi by dnešní "strážáci" mohli vyprávět podobně. Ti kluci mohou být rádi,že tady nejsou nějaci fanatičtí radikálové se zájmem o zbraně.       
0/0
26.9.2002 5:42

MaHla

jinak
jestli "kontrolu" delala fakt 6. specialni brigada, tak se vubec nedivim, ze si jich nikdo nevsiml... ostatne, nedivil bych se, kdyby si jich nevsimla ani c.i.a. :-))) 6specRULEZZ :-)))
0/0
26.9.2002 2:25

Guderian

Re: jinak
Mám podezření, že se to dnes jmenuje 6. brigáda speciálních sil. :-)
0/0
26.9.2002 9:06

hermik

Normalni stav
Vy si myslite, ze zakladaci budou behat okolo jak vztekli a mit oci na stopkach ? To by se ale do straze nemelo chodit obden, melo by byt lepsi technicke vybaveni a hlavne ucinejsi kontroly. Ja jsem si za rok sluzby strihnul tak 70 strazi + 30 dalsich sluzeb, kontroly delali velitele jen tak naoko, aby se nereklo, kolikrat se ani nesli podivat, jestli tam vubec nekdo je za celodenni sluzbu  A to jsme hlidali mobilizacni zakladnu. Jo poradek musi byt.
0/0
26.9.2002 1:51

Zajic Ales

Re: Normalni stav
Dokud nebude armada profesionalni(tzn. hlavne nepovinna a dobre zaplacena) nikdo z tech kluku to poradne hlidat nebude,ikdyby jim za to hrozila kdovi jaka basa,myslim,ze s tou kontrolou to ten ,,postak" Tvrdik prehnal,to co zjistil mu mohl kdokoliv rict uz davno!
0/0
26.9.2002 3:39

Věra

Re: Re: Normalni stav
Vzdyt se vlastne ani nevi, zda-li tech 40 granatu nekdo ukradl, nebo zda-li je nezapomneli zapsat pri vydeji!!! A pritom je z toho takova afera. Nakonec se ukaze, ze nebyly odepsany!!Takova blamaz!!!
0/0
26.9.2002 10:52

Jan Hovorka Lohniského 901 Praha5

Re: Re: Normalni stav
Naprosto souhlasím, ale nemůžu si odpustit abych si nepřisadil. Pozor, popíšu jednoho "profesionála" naší bývalé komunistické armády, mezi vojáky přezdívaného "u.b. major" (úpně blbej). V roce 1968 nás vystěhovali z Milovic (to už doufám není tajné) a po mnohých peripetiích jsme skončili Turčianském (dnes už zasë) Svatém Martině. Vzhledem k tomu, že nebylo jasné, zda armáda bude vůbec existovat, panovalo heslo "vojno povol". Uprostřed kasáren "dévéťárna" a zároveň strážnice. Vzhledem k uvedenému heslu chodili stráže k dévéťákovi na televizi, ovšem až do okamžiku, kdy měl dozorčího dotyčný u.b. major (mimochodem praporní politruk). Vzhledem k atraktivitě televizního pořadu, který byl tím pádem nedostupný, situace volala po pomstě. Jak chlapi řekli, tak taky udělali, kus drátu do zásuvky a u.b. major byl potmě a taky bez televize. Přesně podle očekávání si u.b. major vzpoměl na útvarového elektrikáře vojína Macka (Macku, ozvi se!). Macek ovšem byl rozený recesista. Jsa předem informován o co kráčí, spočítal jističe, s kamennou tváří a v přísném haptáku nahlásil našemu u.b.  majorovi následující. V rozvodné skříni je zalomený cosinus. Náhradní cosinus je k dispozici na správě budov, kde se t.č. nikdo nenachází. Ergo, poruchu lze odstranit až ráno. Pointa: dotyčný u.b. major si svítil až do rána petrolejkou nevěda co cosinus znamená. Tak takovéhle profesionály prosím ne!
0/0
27.9.2002 12:07

Najdete na iDNES.cz