Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Ruce pryč od bank

V jednom ze svých prvních zásadních projevů na ekonomické téma vyzval v pondělí Vladimír Špidla banky "k podpoře ekonomické politiky vlády". Do obnovy povodněmi zasažených území se podle předsedy vlády musí více zapojit bankovní sektor, stejně jako do "našeho úsilí o udržení ekonomického růstu". Premiér pak ještě poukázal na to, že stát vynaložil na očistu bank stovky miliard korun. Tím chtěl naznačit, že by banky měly společnosti vracet to, co do nich investovala.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Daňový soumar

Špidlijič, hub a Bubák, ti to pochopili...
Banky byly privatizovány. Konečně! Konečně jim do jejich práce nemůže kydat kdejaký jouda s imunitou, za kterým všude zůstávají jen miliardové díry. Jouda, který neumí dělat to, za co bere královské prebendy. Tuzemské banky patří renomovaným zahraničním majitelům, profesionálům, kteří svoji práci umějí nejlépe. To dokázali už tím, že dnes jsou tu banky ziskové, zdravé a procento rizikových úvěrů rapidně kleslo, resp. po privatizaci neroste. Jejich byznys je, určit do čeho budou investovat peníze svých klientů. Oni mají zodpovědnost, oni podstupují riziko, oni mají zkušenosti. Oni umí pracovat s penězi se ziskem. To ani hub s Bubákem neokecají. Za Špidlijičem jsou jen stamiliardy dluhů. To taky nikdo neokecá. Banky nejlépe pomůžou této zemi, když nadále budou dělat to, co dělají poslední dobou, zůstanou apolitické a ziskové a budou ignorovat rady a výzvy všech diletantů, nedouků a pablbů.
0/0
25.9.2002 18:01

hub

Re: Špidlijič, hub a Bubák, ti to pochopili...
Soumare, ty seš vůl - přestaň už kecat a zamysli se nad svým plkem než něco napíšeš. Salzman byl také profík nebo ne? A kde je těch deset miliard z KB, které se ztratily za jeho vedení? Prostě profík.
0/0
25.9.2002 20:28

Daňový soumar

Re: Re: Špidlijič, hub a Bubák, ti to pochopili...
Lepší být volem, než hubem. Aspoň umím číst a pochopit obsah. Ale pro tebe znovu: hned v první větě píšu o zprivatizovaných bankách!!! A ještě ti prozradím, že ten Salzman v KB nešéfoval už dávno před privatizací. A teď přestaň už kecat a zamysli se nad svým plkem než něco napíšeš.
0/0
26.9.2002 10:30

Bubák1

Re: Špidlijič, hub a Bubák, ti to pochopili...
Za Špidlou dluhy nejsou, maximálně za Zemanem a to přeevším proto, že zaplatil dluhy za banky, kterých se ty tak zastáváš. Takže Špidla si může říkat co chce, naši bankéři zatím nic zvláštního nedokázali, zatím ně stát jenom hasil průsery.
0/0
26.9.2002 18:01

Daňový soumar

Re: Re: Špidlijič, hub a Bubák, ti to pochopili...
I Ty, Bubáku??? Stát hasil svoje průsery, za svoje banky. Teď už státu nejsou! Teď mají konkrétní majitele. Špidlijič plánuje sekeru 600 miliard a jestli u koryta zůstane celé 4 roky, tak skutečnost bude nakonec přes 1 bilión Kč. Tomu věř!
0/0
26.9.2002 19:13

Bubák1

Re: Re: Re: Špidlijič, hub a Bubák, ti to pochopili...
Stát by asi opravdu měl šetřit, obzvlášť nevyhazovat peníze na vzdělávání takových volů jako jseš Ty.
0/0
26.9.2002 19:25

Daňový soumar

Re: Re: Re: Re: Špidlijič, hub a Bubák, ti to pochopili...
Už ti zase došly argumenty...
0/0
27.9.2002 9:32

hub

Nic nepochopil
Pan Macháček nic jako nepochopil. Nejde přece o to, aby banky rozdávaly různým tunelmanům úvěry na počkání. Spíše jde o to, aby banky tady byly pro ekonomiku a ne naopak, jak je tomu dnes. Stačí se jen podívat na úroky z vkladů a na úroky z úvěrů. Tak obrovský rozdíl není snad nikde v civilizovaném světě. Podívejte se na úrok z vkladů - nedosahuje ani úrovně inflace, vložíte-li peníze do banky, tak prakticky ztrácíte. Malé a střední firmy, které by mohly sehrát významnou roli v ekonomice, na úvěry v řádu stovek tisíc korun prakticky nedosáhnou - banky nemají o takové úvěry zájem. A myslím, že to měl pan Špidla na mysli, když chtěl po bankách aby pomohly ekonomice. A že si banky nežijí zrovna špatně - stačí se podívat na jejich nově vybudované paláce. Když přijedete do jakkéhokoli města v Čechách, tak vás většinou překvapí, že střed města je třeba zanedbaný, ale svítí nově postavené paláce bank a pojišťoven.
0/0
25.9.2002 8:17

mickey@mouse.com

Re: Nic nepochopil
To ty jsi nic nepochopil. Volat po změně úrokových sazeb a rozdávání úvěrů je tunelování.
Všude na světě je úrok z vkladu nižší než inflace. Pokud by byl vyšší, banky by prodělávaly. Všude na světě musí banky pečlivě vážit, komu dají úvěr. Jinak zase prodělají. A žádná firma (ani banka) tu není pro ekonomiku jako podpůrný fond.
Aby byla ekonomika zdravá, musí v ní každý vydělávat! Takže také banky. A pokud nějaká firma nevydělává, nesmí ji někdo pomáhat na nohy nesmyslnými úvěry. Nejlepší pro všechny je, když neefektivní nebo neschopné firmy zkončí co nejdřív.
Ale vůbec nejhorší je, když se snaží někdo direktivně přikazovat soukromým firmám, aby se chovaly neekonomicky a přímo je vyzývá k hazardu a prodělku.
0/0
25.9.2002 9:54

hub

Re: Re: Nic nepochopil
Vůbec nic nechápeš. Nejde přece o to aby banky prodělávaly, ale o to aby se chovaly jako banky. Aby poskytovaly úvěry i malým a středním podnikům a aby peníze uložené v bance vydělávaly a ne prodělávaly. Pokud to nechápeš, tak se necpi do diskuze. Napsat, že všude ve světe je úrok nižší než inflace dokáže napsat jen totální ignorant. Banky vydělávají na rozdílu mezi úrokem na vkladu a úrokem na úvěru. To ovšem vůbec nesouvisí s inflací (ta pouze určuje výši obou úroků).
0/0
25.9.2002 12:11

Bubák1

Re: Nic nepochopil
Macháček opravdu nic nepochopil. Banky se chovají podobně jako před nedávnem prodejci pohonných hmot, skoro jako kartel. Nevyplácí téměř žádné úroky z vkladů, účtují za bankovní služby nemalé poplatky, přičemž ůrokové sazby z úvěrů jsou vysoké. Špidla má pravdu, banky ztratily peníze především rozdáváním velkých úvěrů, z kterých očekávaly velké zisky ty se však nekonaly, peníze "někam" zmizely. Malý podnikatel a živnostník si mohl nechat o úvěru akorát zdát. Přitom právě tito lidé patří mezi nejspolehlivější dlužníky. Nikdo přece nechce přijít o pracně nabytý majetek daný do záruky, navíc se většinou nejedná o tak velké částky aby se kvůli nim vyplácelo "mizet" nebo páchat ještě horší zločiny.
Banka vydělat musí ale těžko vydělá když úvěry v ní budou nedostupné a na čem jiném může vydělat? Na poplatcích za vedení účtu, výběry z bankomatu? K čemu nám je potom banka, která si měsíčně více peněz vezme než dá? Proč bychom takové bance měli svěřovat peníze? Možná bude od nás střadatelů lepší naše vklady vybírat, aby se banky poohlédly po výdělku jinde, než u těch co jim svěřují své peníze. Celý systém je dnes postavený na hlavu: banky se bojí půjčovat, i když k tomu jsou určeny, místo toho odírají ty co jim svěří peníze. Jak jednoduché, riziko minimální. Pokud jim toto chování budou klienti trpět i nadále, banky ke změně nic nutit nebude.
0/0
25.9.2002 12:24

Najdete na iDNES.cz