Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Dioxiny zlikviduje jediná oslovená firma

Dlouho diskutovaná sanace dioxinů v neratovické Spolaně může začít. Fond národního majetku se rozhodl obejít výběrové řízení a zadal likvidace smrtících jedů firmě Sita Bohemia. Odvolal se přitom na zákon o zadávání veřejných zakázek, který takový postup umožňuje v případě ohrožení lidských životů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

michal

1firma
Tak fa Sita teda boduje, bez výběrového řízení, s možností říct si jakoukoliv cenu. Ať mi nikdo neříká že je tohle v pořádku. ˇI kdyby tu byla fakt jediná, kdo tu má na uvedenou metodu licenci, může přeci přijít někdo z venku kdo si na tu metodu licenci u nás zřídí. A mimochodem: jsem z oboru a vím, že to jen tak někdy má vypadat..., že jiná metoda neexistuje.                                                   
 
 
0/0
15.10.2002 14:18

Petr

A je jasno.
O to jim od začátku šlo. Že, pane Škuto?
0/0
15.10.2002 12:58

jan

Greenpeace
v tomhle neni kam pospichat, dioxiny jsou zde uzavreny a jejich unik prokazatelne nehrozi, ikdyž Greenpeace tvrdi opak. Ale jestli tim jenom nemaskuje pruser, kdy v euforii po povodnich za asistence hasicu tyto lidi podpalili nedalekou skladku odpadu vcetne plastu a to se do ovzdusi dioxiny dostaly a nikdo je nemeril.
0/0
15.10.2002 12:47

Jan Haverkamp

Re: Greenpeace
Omlouvam se jeste pro moji cesky... tezky jazyk pro imigrant.. ale... Greenpeace souhlasi s tim, ze rychle reseni neni porad lepsi. Kdyz to jede jako ted, bez studie na vsechny metody liquidaci ktery jsou na disposice a bez otevreno tender pod podminky ktery smeruje na korupce, Greenpeace vubec nesouhlasi s vybranim processem. Greenpeace uz tlacuje dva roku aby 1. zadny dioxin by mohl uniknout (pres vodu anebo vzducha); 2. nejlepsi technologie liquidace by vybralo. Prvni se nestalo v prave casu - druhe tedka take je ohrozeni. Jan Haverkamp, reditel kampanovani Greenpeace v CR - vice informace na www.greenpeace.cz/agentorange
0/0
15.10.2002 14:41

Petr Hrdina

Petice
Je to tak týden, co jsem četl, že okolní obce sepisují ke Spolaně petici. Jinak je možné přidat podpis pod petici "Budoucnost bez jedů", která pojednává o toxických látkách jako jsou dioxiny obecněji. Petici najdete na bezjedu.arnika.org.
0/0
11.9.2002 12:38

_JiKo_ (jiko@wo.cz)

Odborníci
Nemíním se tu stále dokola vysvětlovat s tím, že lidé se rádi bojí a tak skákají novinářům na špek. Ono totiž psát o odborné věci prostě neodborník nemůže. Nemá rozhled a nezná souvislosti v oboru. I kdyby si to novinář nechal 100x lektorovat tak vždy zákonitě vznikne článek zavádějící. To sebou nese řvouny typu: "Vy nás zabíjíte" apod.
Cílem mého projevu je vás upozornit, že celá věc už několik let nestojí na Spolaně, ale na fondu národního majetku, který je tím orgánem co má likvidaci zajistit (ručí za likvidaci do výše 4 miliard!!!!). Tedy ne Spolana, ale FNM je ta instituce co to brzdí!!!! Už několik let se jen vybírá technologie pak zase firma a skutek utek. Celé zaštítěné starostí o špatně vynaložené peníze...tam to stojí. Nikde jinde. Ve světě je spousta technologií jak dioxiny zde likvidovat, ale myu stále vybíráme....
ps: Dnes je technologie vybraná:
Navržená technologie likvidace dioxinů počítá s pracemi přímo na místě samém, kdy se kolem budov postaví neprodyšné stany, které budou odsávány pro znemožnění úniku toxických částic i při případné poruše hermetičnosti. Budovy samé i kontaminovaná půda budou rozemlety a dekontaminovány kondenzací metodou BCD. Zjednodušeně řečeno jedná se o zásaditou katalytickou dechloraci, kdy na konci likvidačního procesu z nebezpečných dioxinů zbude pouze tzv. solný olej, který je dál běžně zpracovatelný na ekologická paliva.
...teď už zbývá dodat 4 miliardy státe(5. pád)!
0/0
10.9.2002 20:36

jsi

Re: Odborníci
Problém je v tom, že již dávno neexistují lektoři odborných článků v denním tisku, pouze velmi drahé noviny typu Frankfurter Allgemeine  a časopisy typu Der Spiegel lektorují tyto články, popřípadě je nechávají sepsat odborníkům v danné oblasti. Jinak se redaktorem stávají absolventi(ky) střední školy, kterým po úspěšném zapracování (v které oblasti?) je svěřena příslušná reportérská či redaktorská činnosteří - klasický příklad Slonková. Jinak netuším, proč nebyla pro dekontaminaci zvolena metoda katalytické pyrolýzy.  A jako pikantní doplněk: ten herbicid se údajně prodával americké firmě, která jej dodávala americké armádě do Vietnamu.
0/0
12.9.2002 11:17

robert fuchs

petice
vazeni jsme homo sapiens reagujme uvedomele padl zde navr na petici pokud nekdo nesouhlasi se spolanou neratovice necht vystoupi proti ni svym hlasem v petici ta zaruci ze se problem se spolanou stane problemem verejnym a ze se jim chte nechte bude muset zabyvat vlada jedine tak muzeme ovlivnit jak bude nakladano s nami a s nasim zivotnim prostredim
0/0
10.9.2002 20:17

somebody

Re: petice
... nejsem si zcela jist zda petice je obecně vhodná. Dle mého názoru by lidé měli podepisovat petice za věci kterým z větší části rozumí a ne vynášt ortel nad věcmi kterým nerozumí a jedná se u nich o pocitovou záležitost. Jde o to, že podepsat se může každý mediálně mystifikovaný a pak je velmi snadné někoho pomluvit prostřednictvím médií a následně podepisovat petice. No prostě není nad objektivní zpravodajství a tu objektivitu nám nikdo nezaručí. Takže je to bludný kruh.
0/0
10.9.2002 20:49

somebody

mě to není jedno
Někdy asi před půl rokem běžel v televizi dokument o Spolaně a havárii která se v ní kdysi stala. Ukazovali tam lidi, pracovníky spolany, kteří měli poškozený matabolizmus, boule na kůži a určitě i spoustu jiných následků psychyckých nevyjímaje. Také tam mluvili lidé z GreenPeace a říkali něco v tom smyslu, že je hrozba kdyby "náhodou" přišla stoletá voda tak by tam všechno to svinstvo (dioxiny, ...) spláchla. No a stalo se. Nevěřím že jsem informován objektivně, ale z toho co vím jsem pěkně naštvanej. To sakra neexistuje nějaká nezávislá ekologická organizace která by prováděla něco jako ekologický audit a měla k tomu podporu státu, která by objektivně informovala ? Věřím že i v dnešní době jsou lidé, kteří nejsou úplatní a kterým jde o věc. Arogatní blbouni si o nich asi myslí že jsou to nějací zakompexovaní extrémisté. A i kdyby to byli extrémisté tak co ? Když to nejde po dobrém ... Také jsou lidé kteří nad takovýma věcma mávnou rukou a klidně si pálí PET lahve v kamnech. OK, kdyby šlo "jenom" o jejich zdraví tak klidně, ale následky toho co dnešní "civilizace" provádí za kraviny ponesou další generace, naše, vaše jejich děti  (jestli lidé v budoucnu vůbec nějaké děti budou moci mít). Jsme asi všichni sobci a nekoukáme na to co tady po nás zůstane pro další generace až mi tady nebudem. Vono řeči že nám leccos příroda vrací na přírodních katastrofách beru s rezervou, ale možná na tom něco bude. A hlavně, pojďme si všichni nejdřívve zamést před svým vlastním prahem. Nezbývá než věřit že se přístup lidí změní.
0/0
10.9.2002 19:58

jens0013

Re: mě to není jedno
je mi lito Mr. nobody ale neni mozne mit nezavislou ekologickou organizaci s podporou statu, nebot pak by jiz nebyla  nezavislou- nezavislou se stava tim ze ji lide jako ja nebo vy poslou penize a ona -ta organizace pak provadi mereni atd atd, jen tak mimochodem aby bylo jasno ano jedno "hloupe " mereni"  "splodin" v pude stoji radove nekolik set ale i tisic korun!! a tyto mereni se museeji provadet celkem freqentovane obzvlaste u objektu jako Spolana, maji-li mit nejaky vysledek!!!
 
0/0
16.9.2002 5:59

Zulu

Honba za senzaci
Na zaklade jednoho!!!!!! vzorku se rozproudila kampan jako v blazinci. Neobhajuju Spolanu, maji tam bordel, ale kdyby na zkousce z chemie student VS predlozil vysledky na zaklade jednoho vzorku, tak ho pedagog plnym pravem vyrazi. To je neobjektivni a zkreslujici....ve stylu Blesku.  Je to dukaz toho, ze i lide vydavajici se za odborniky prdlacku vedi co delaji. jak muzou vyloucit analytickou chybu? Co kdyz o pul metru dale by namerili dvakrat tolik nebo dvakrat mene? To nikdo nemuze vyloucit a s takovymto "vyzkumem" at jdou do haje.
Muze mi prsim take nekdo vysvetlit, proc bude po likvidaci zamorenych budov nasledovat odsireni??? V jake souvislosti a odsireni ceho?
dekuji
0/0
10.9.2002 17:47

Ing. Vlastimil Bílek

Re: Honba za senzaci
Tak to dopadá, když o chemii píše článek novinář, který z ní málem propadl a nedá ho ani zkontrolovat synovi.
0/0
10.9.2002 19:33

Mgr Větrný Josef

Re: Re: Honba za senzaci
Jenom aby z Váš Váš syn jednou nenadělal pěkně našlehaný sníh z bílků.
0/0
15.10.2002 14:26

Vlastimil Vedral

Zbytečné dizkuze
Není mi vůbec jasné proč se k měřením  nezávislé laboratoře vyjadřuje  dotčený subjekt. Je jasné, že  u polostátních  továren se špatně definuje i zodpovědnost. Místo aby se problém řešil třeba i razantně se vedou nekonečné spory o tom je-li překročena ta nebo jiná norma. Čekáme   až nám další déšť otráví zbytek republiky? A máme vůbec jistotu,že  tolerované množství jedů nemůže ublížit třeba v další generaci?  
Vlastimil Vedral
Ústí nad Labem  
0/0
9.9.2002 16:05

D. Nováková, Brno

díky za přispěvek
Libí se mi moc váš příspěvek o dioxinech. Absolutní pravda, nejen, že se dioxiny vyskytují normálně v přírodě, ale navíc si je spousta lidí vyrábí doma úplně dobrovolně (např. tím spalováním různých věcí) a to jim také nevadí. Zamysleme se nad v boji proti chemickým továrnám a peticím i nad našimi činnostmi (zvláště zahrádkáři a chalupáři, kteří v hojné míře používají chemické postřiky, nátěry apod), jestli i my nejsme náhodou producenti stejných látek jako ty továrny...
0/0
9.9.2002 15:42

Jana

Re: díky za přispěvek
No jasně, z Brna se to radí a píše hezky, že? Přijďte si pobýt ke Spolaně a řeči o tom, jak všichni škodíme životnímu prostředí vás přejdou hned, jak budete zachraňovat vlastní krk před chemikáliema, kterým stačí několik minut na poleptání dýchacích cest. On je trochu rozdíl dýchat zplodiny z vlastních kamen a chemii, kterou tu na nás kdosi pouští. Myslím, že taky dáte přednost svému komínu před několika stovkami tun chlóru, nebo trochou dioxinů ve vodě. :-((
0/0
10.9.2002 16:34

Vlado

Ctělo by to petici.........
Jestli vznikne nějaká petice, aby byla ztrátová a nebezpečná Spolana zavřená tak se pod ní určitě podepíšu. Budu radši, když peníze z daní půjdou na podpory a sociálky lidí kteří bohužel přijdou ve Spolaně o práci než sponzorovat výrobu rakoviny.....
0/0
9.9.2002 15:18

x

Re: Ctělo by to petici.........
A taky za zrušení výroby SAVA a  nutnosti odstraňování plísní bez chemiee !! Savo se vyrábí z chlornanu sodného a na jeho výrobu je třeba chlór. Takže pokud chcete užívat nějaké chemické prostředky musíte snést i jejich výrobu a výroba u nás je většinou levnější než dovoz. Zkrátka chemikálie co zabíjejí bakterie budou vždy trochu pro člověka nebezpečné.
0/0
13.9.2002 13:12

Škopek

Re: Re: Ctělo by to petici.........
Klidně budu za Savo z dovozu platit dvojnásobek, než se spoléhat na dobrou víru vedení Spolany!
0/0
15.10.2002 14:10

Drew

Re: Re: Re: Ctělo by to petici.........
jo jasně, to je fakt řešení ho vyrábět jinde a dovážet, problém prostě hodit jinam, že?
0/0
15.10.2002 14:32

jsi

Nebezpečí dioxinů
Co se týče nebezpečí dioxinů, mnohem větší nebezpečí pro populaci jsou nezaměstnaní bezdomovci a Romové spalujícív PVC izolace kabelů, při této činnosti se produkuje takové množství dioxinů že toto místo je zamořeno hůře než v Sevesu. Totéž platí pro spalování dřeva natřeného před lety produkovaným Luxolem či laků obsahujících polychlorované bifenyly. Také krásný sluneční den v horách s obsahem ozonu ve vzduchu tam, kde jsou chloridy v půdě, vytváří takové množství dioxinů až by se samozvaní ekologové divili. Jestli někdo nechce jíst jablko, protože si myslí jak je zamořeno dioxinem, tak bych se asi ptal kolik tuku jablka obsahují než pronese takovou slabomyslnost. Mnohem více bychom měli se vyvarovat jíst maso dravých mořských ryb, protože jsou na konci potravinového řetězce a těžké kovy a chlorované deriváty se v něm hromadí. Do lesa v horách chodíme a ty dioxiny nám nějak nevadí. Ony totiž dioxiny v přírodě existují a budou existovat bez ohledu na chemickou výrobu protože vznikají taky přírodním způsobem. Takže ekologičtí aktivisté, měli bychom zakázat přírodu?
0/0
9.9.2002 14:57

D. Nováková, Brno

Informace pro veřejnost!
Chápu, že většina spoluobčanů bere dnešní zprávu o dioxinech jako katastrofu, pochopitelně ještě zvětšenou mediálními prostředky, ale uvědomme si, že v naší republice a téměř již na celém světě, je jen velmi málo míst, které by nebyly zasaženy chemikáliemi antropogenního původu (z lidské činnosti). V každém jídle, které konzumujeme, a je jedno jestli je z prodejny zdravé výživy či McDonalda, získáme každý den spousty hormonů, antibiotik a jiných chemikálií, které už po delší či kratší dobu kolují v našem potravním řetězci. Neděsme se proto takové zprávy, v naší republice je mnoho míst, o kterých laická veřejnost ani netuší, zasažena starými ekologickými zátěžemi (ropné látky, PCB, těžké kovy...) a klidně na nich žijeme. Je to špatné, ale je to bohužel tak. Já osobně žiji od narození také v těsné blízkosti chemické továrny. Ale o tom nechci mluvit. Co je ovšem více katastrofální v našem státě je téměř absolutní neinformovanost našeho národa o stavu prostředí, ve kterém žije; nemožnost zasahovat do rozhodování o prostředí a tím i o nich samých; tutlání veškerých informací, jako za totalismu. Jediné informace, které se laik dozví jsou médiemi nabubřelé senzace. Ve vedení a rozhodování jsou pravděpodobně stále stejní lidé se stejnými zvyky. Přece i majitel chemičky je člověk, který tu žije (a proti chemikáliím, které vypouští, je stejně citlivý jako ostatní)a tak proč spolu s ostatními neřeší problémy, které nastanou? Proč schovává své chyby jako malé dítě?? Naši podnikatelé, politici a mnozí vedoucí činitelé asi ještě nedospěli, aby cítili zodpovědnost za všechny své činy a nehleděli si jen vlastních peněz a zájmů. Žijeme všichni (i majitelé i politici i bezdomovci, prostě všichni) v jednom jediném státě na jediné planetě a MY si ji otravujeme a špiními a pak MY si to i sníme a MY proto umřeme. Nikdo jiný tady kolem široko daleko neni....
0/0
9.9.2002 14:52

Jana

Re: Informace pro veřejnost!
Právě proto, že majitel, nebo spíš ředitel chemičky je člověk, a stejně jako většina vedoucích činitelů ví v čem žijeme si jistě zajistil bydlení na nějakém relativně zdravém místě. Nemyslete si, že někdo z vedení Spolany žije v její blízkosti.
0/0
9.9.2002 15:00

Zulu

Potom co Spolana predvadela s chlorem jim neverim ani slovo
z 12 kilogramu bylo pak najednou nekolik set do vzduchu a 80 tun do vody. Neda se jim verit ani slovo. Podle meho nazoru opet hraji levou a spolehaji na to, ze se to nejak zamaskuje. Jsou to gauneri.
0/0
9.9.2002 14:46

Miloslav Šimek

Ne čestné jednání ale vlastní prospěch a zisky vladnou v české zemi.
Vůbec nezáleží na zřízení, ale na tom jaký je ten kdo vládne. Co jsme si zvolili to máme! Celý národ skáče na špek (lákavé projevy)ale to co čestné a správné to jako by jsme nechtěli slyšet. Stále se upřednostňují zbohatlíci, jen aby se jim nesáhlo moc na peníze a na ty co vytvářejí vlastníma rukama opravdové hodnoty, na ty naši páni kašlou. Myslí si, že jich před bránou stojí mnoho. Ale to je zásadní omyl Těch kdo jsou "mistři svoho oboru" stále ubýva a nikdo si jich neváží! Vážení vladaři, kdo na vás bude dělat když nacháte "obyčejné" lidi vymřít jako v Sevesu?
0/0
9.9.2002 13:29

Jana

Re: Ne čestné jednání ale vlastní prospěch a zisky vladnou v české zemi.
A myslíte, že při volbách bylo na výběr? :-))
0/0
9.9.2002 14:48

Martin

Ekologie
No, mam takovej pocit, ze dlouha leta tady mel uspech pan profesor Klaus s teorii, ze ekologove jsou teroristi a spousta lidi ho volila. Abch pravdu rekl, tak v letosnich volbach jsem misto neho volil zeleny. Treba nas bude v pristich volbach vic a lidi se poucej, ze je potreba se o veci verejne starat a vybirat si ne podle schopnosti hrat tenis, ale podle toho o co jde...No a pak vidite predstavitelku mesta Neratovic pani tajemnici Kostalovou jak klidne do obrazovky rika "no my jsme na Spolanu zvykli"....a pana starostu Moravu, ktery sice kandidoval jako nezavisly a pak zmenil barvu na ODS - divite se, ze se nic nedeje? Ekologovo jsou preci teroristi a extremisti, takze dle ODS pryc s nimi!!!
0/0
9.9.2002 12:41

widla

humáč
Neskutečné se stalo skutečným. Přestože jsme byli několikrát ubezpečení, že nehrozí, aby byli dioxiny a další nebezpečný látky vyplaveny, tak se jaksi stalo něco jiného. Přišla voda něěco vzala něco ne, ale zas tolik toho nebylo, že? Takže to tak nějak nenáúpadně strčíme pěkně dozadu pod postel, aby na to nebylo vidět. PEKLO.
Spolana, podnik, který má už 7 let, rok co rok 500 miliónů ztrátu, zamořuje životní prostředí a navíc jeho hlavní náplní je výroba PVC, které všechny ekologicky vyspělé zamě zakázaly jako zdraví škodlivé stále funguje!!! Vskutku neslýchaná situace.
 
 
0/0
9.9.2002 12:30

Logic

vlada vs. penize
Neskutecny !!! Misto toho aby Spolana i vlada priznala chybu a udelali na to opatreni, stalo by to treba nakou tu miliardu, ale za blbost se plati. Ale ze za ni budeme platit my se mi uz nelibi a to ted nemyslim primymi penezi !
Spolana => Dioxiny => nemocni lide => vysoke naklady zdravotnictvi => vysoke dane => nizka zivotni uroven....pak uz je snad jedine Somalsko a smrt.
Pekne to vede nas stat....a lidi jak ovce porad voli ty same vladni cinitele, kteri neklamne a klidne verejne nas stat potapi jiz nekolik let dale....
Lidi delejte neco hromadne proti tomu, MYSLETE !!!
0/0
9.9.2002 11:56

Spring

Spolano!!!
Chytnete se prosim uz konecne za nos a zacnete pracovat, sanovat a likvidovat znecisteni, ktere zpusobujete. Nekricte, ze je to znecisteni z dob minulych, ted jste tu Vy, tak se o to postarejte. Mate za co a z ceho (Kc)!!!
0/0
9.9.2002 11:20

Jana

Mám pocit, že schválně není veřejnost informována, nechtějí přece vyvolat paniku a až tam všichni pochcípáme, alespoň se uvolní několik tisíc bytů a domečků že :-(((( Ale letošní ovoce pro jistotu už jíst nebudu (všechna jablka stejně popadala) a na zahrádku bych neriskovala něco sázet. Stejně jako v tom vtipu - jo, jablka od Spolany se noormálně jíst můžou, jenom ten ohryzek se musí zakopat dva metry pod zem :-))
0/0
9.9.2002 11:19

ditule

Dioxiny -jak je to???
Stát není povinen nás o takových věcech informovat?
Co můžeme dělat?Jak se chránit?Čeho se máme vyvarovat?
Kde jsou zdroje čisté vody???Jak se k nám dostanou?
Co nás čeká,když nás dioxiny zasáhnout? Rakovina?
To tady pochcípáme všichni jak nevědomé ovce???????
Jak to bude s povinností informovat nás až budeme v EU?To taky budem v rukou šílených vladařů,kterým jde spíš o to,nevyrobit poplašnou zprávu,než abysme nepochcípali????
0/0
9.9.2002 11:08

taky občan

Re: Dioxiny -jak je to???
...nejlepší ochrana proti HIV je acylpyrin - tabletu mezi kolena a držet. Nejlepší ochrana proti nečisté vodě je nepít ........máš volbu, občane, že?
0/0
9.9.2002 12:50

Akobis

Re: Re: Dioxiny -jak je to???
A potom zemres na dehydrataci .  Anebo skus nedychat 10s a pak mluv o volbe obcana.  
Takovy jako jsi ty na vysokych postech vedou lidstvo do zahuby ( diky neunosnym zivotnim podminkam   ).Ano dnesni clovek ma moznost volby , ale co nasledujici generace ?Ty ani nepoznaji ze jsme je tam dovedli, protoze nebudou mit ani sanci zit.  To je to nejkrasnejsi na teto planete muze byt. Ano mnozi se s timnemuzou smirit, a za tu dobu, co tu je, naucilo se je tolerovat,az tu vyrostli takovi giganti, jako je napr. zminovana spolana, kteri dokazou znicit vse zive behem paru minut ne-li vterin. Dalsi otazkou je jak jsou kontrolovani, aby k akove katasrfe nedoslo.  
0/0
18.9.2002 21:29

Najdete na iDNES.cz