Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

VZP kvůli povodním platí pozdě

Následky povodní zasahují i ty, jichž se voda nedotkla. Všeobecná zdravotní pojišťovna platí lékařům se zpožděním a mnohým dluží ještě za červenec. A ty lékaře, které povodeň nepostihla, žádá, aby jí dovolili po dobu čtyř měsíců odložit platby o celých dvacet dnů. S lékaři o tom chce uzavřít dodatky ke smlouvám.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Gwenik

dodatek
nadpis článku je zavádějící až lživý - VZP tohle dělá i mimo povodně.
0/0
6.9.2002 8:45

Gwenik

ještě k Rýpnutí
Pokračuju v pohádce : Pojišťovna kvalitního bydlení nemislosrdně shromažďuje korunky od jednotlivců,  exekutoři v černých kuklách vyráží dveře za nimiž se skrývají nebozí neplatiči. Velké podniky mající tisíce zaměstnanců, však neplatí, raději zdravotní pojištění použijí na své dluhy. V pojišťovně také pracují zasloužilí údržbáři, jejichž kameraden z Velké Strany také potřebují bodíky. jenže je tady spousta nezodpovědných mladých údržbářů, kteří by rádi lidem byty opravili, lépe, možná levněji, ale hlavně ochotně. Ale to přeci nejde, to by byla anarchie, co nebohý občan, ještě by měl z té nabídky zmatek v hlavě. A tomu moudrá Pojišťovna zabrání, ochrání jej před sebou samým, mladí držbáři mají smůlu - neuzavře se s nimi  smlouva. Co na tom, že starý údržbář už na práci nevidí, usíná při ní, zákazníky si nepamatuje, neudrží stolici a rozbitou pračku spravuje kladivem.       
0/0
6.9.2002 8:42

Martin

Postoj VZP k lékařům.
Jsem lékař. Kdysi jsem debatoval s panem ředitelem VZP Němcem na téma mzdy lékařů a ptal se na průměrnou mzdu zaměstnance VZP. Dle jeho tehdejší odpovědi tato částka výrazně přesahovala průměrnou mzdu lékaře. Tázal jsem se, jak je to možné, pakliže lékaři i zaměstnanci VZP jsou placeni z vybraného pojitného. Odpověď byla neuvěřitelná : "Nesmíte zapomenout, že VZP zaměstnává více než 25% vysokoškoláků...." Připoměl jsem panu řediteli, že mezi lékaři je procento vysokoškoláků ještě větší a následovala další neuvěřitelná odpověď. "Ano, máte pravdu, plujeme na jedné lodi, ale každý na jiné palubě....."
0/0
5.9.2002 22:14

Toník

Re: Postoj VZP k lékařům.
Velmi vystizne ... diky. Sice jsem s reditelem VZP nedebatoval, nicmene muj obrazek o takovem cloveku byl velmi napadne podobny tomu, co tady popisujete.
0/0
6.9.2002 9:16

Toník

Stav v nasem zdravotnictvi
Vseobecne "neuteseny" stav naseho zdravotnictvi je vysledkem nedostatku politicke vule provest reformu systemu zdravotnictvi (chaby pokus byl naposled od M.Macka ODS) a na druhem miste naprosta neschopnost managementu VZP. Jejich vecne argumenty jsou po 12 letech jiz tak omlete, ze pusobi ponekud jako vymluvy.
0/0
5.9.2002 18:07

Nadka

Nesolidnost VZP
Nesolidní jednání VZP je známo již řadu let a bylo propíráno mediálně několikrát, vždy to však šlo do ztracena... Proč asi? Nechci se ani domýšlet. Myslím, že by tam skutečně někdo nestranný měl udělat pořádnou kontrolu a pojištěnci mají naštěstí na výběr z několika jiných, snad méně problémových pojišťoven. Já jsem hned, jak to bylo možné, raději přešla. Taky se mi nelíbí manipulace pojišťovny s lékaři (s kterými uzavře nebo neuzavře smlouvu). Jsi hodný? Uzavřeme. Nejsi? Neuzavřeme. No tak to je můj krátký příspěvek. Jsem pěkně naštvaná.
0/0
5.9.2002 15:21

barbudo

Jen si tak trochu rýpnout....
Malý kulhavý pokus o analogii. Řekněme, že třeba kvalitní bydlení, je podobně jako zdraví, jakýmsi státem chráněným statkem, právem atd.. Založíme tedy Pojišťovnu kvalitního bydlení a zavedeme povinné pojištění na kvalitní bydlení, čili každému se strhne potřebná částka z platu. Když někomu začne kapat kohoutek, nebo praskat strop, zajde ke svému místně příslušnému Praktickému údržbáři kvalitního bydlení. Ten buď problém vyřeší sám, nebo Vás pošle patřičnému Odbornému údržbáři kvalitního bydlení. Veškerá údržba bude bezplatná. Nic neplatíte, nic nepodepisujete, žádné starosti. Údržbář Vás požádá o průkazku, opíše si Číslo bytu kvalitního bydlení, provede práci a cosi si zapíše do notýsku. Aby se věc zjednodušila, nebudou příslušní údržbáři s Pojišťovnou kvalitního bydlení komunikovat o korunách, ale o jakýchsi bodech. Bude zaveden číselník, který jednotlivým údržbářským výkonům přiřadí patřičné bodové ohodnocení. Při každoročním upravování tohoto číselníku se zástupci klempířů, instalatérů, zedníků a ostatních poperou, aby právě jejich odbornost dostala přidáno. Ti chytřejší zajdou na Ministerstvo kvalitního bydlení, najdou příslušného úředníka a navzájem si vyjdou vstříc. Všechno bude fungovat skvěle. Potom ale jeden instalatér pošle Pojišťovně kvalitního bydlení seznam svých výkonů za poslední měsíc omylem dvakrát. Pojišťovna mu zaplatí dvakrát víc a je ticho. Zkusí to příště zas, zase dvakrát tolik peněz. Napadne ho, že už má v notýsku slušný seznam čísel bytů a zkusí si pár návštěv vymyslet. Zase úspěch. Začne vydělávat víc než kolegové, ale v opilecké pýše jim to jednou v hospodě vykecá. Náklady na kvalitní bydlení poněkud vzrostou. Protože se u nás nic neutají, vyšťourá to i nějaký novinář a napíše o tom. Následně se v novinách objeví fundovaný článek právníka, že nic z toho není trestné, neb se jedná o jakési body, nikoli koruny, jistě to nebyl úmysl atd. atd.. Do dvou měsíců stoupnou náklady kvalitního bydlení na čtyřnásobek a Pojišťovna kvalitního bydlení je před krachem. Pojišťovna začne s velkými údržbářskými firmami sepisovat smlouvy na paušální měsíční částky, začne zavádět platbu Praktických údržbářů podle počtu obhospodařovaných bytů. Do číselníku údržbářských výkonů zavede minimální časy trvání. Údržbáři se bouří. Někteří jsou přeci neuvěřitelně šikovní. Hovoří se o termínech jako sedm dní v týdnu, 12 hodin denně a podobně (součet pracovní doby na dveřích jejich služeben však kupodivu nepřekračuje dvacet hodin týdně). Pojišťovna už dávno přestala proplácet výměnu plynoměrů ve vesnicích, kde není plyn, přestala věřit tomu, že v jednom bytě v jeden den současně zedníci stavěli příčky a jiní odborníci kladli koberce. Kupodivu se údržbáři takovému neproplácení hlasitě nebránili. Pojišťovna by s nimi ráda ukončila smlouvu, leč nebyla už sama a měla strach, že by jí mohli pojištěnci prchat ke konkurenci.... Že bych se s tou analogií ani trochu netrefil, páni údrž., pardon, lékaři?
0/0
5.9.2002 13:02

Toník

Re: Jen si tak trochu rýpnout....
Reakci posilam podruhe, nebot v prvnim pripade to vypadalo, ze se nic nestalo.
 
Napsal jste moc hezkej pribeh, ale ona ta paralela tak trochu pokulhava ... nekde v prvni ctvrtine Vaseho pribehu bych pokracoval trochu jinak: Pojistovna kvalitniho bydleni si vybuduje v kazdickem mestecku svoji pobocku. Aby "pojistencum" prokazala svuj zamer skutecne se zamerit na kvalitu bydleni, tak sve prostory umisti do nejdrazsich rezidenci v danem miste, ani interiery nemuzou pokulhavat. Pote do prepychovych kancelari posadi spustu urednicku s vyrazne nadprumernymi platy. Ti si ve volnych chvilich (a je jich zajiste dost, nebot na postu zamestnancu se rozhodne setrit nema) vari kavicku do pozlacenych hrnecku. Sem tam je z "bozskeho" klidu vyrusi nejaky ten "pojistenec", ktery stratil papirovou karticku, ci popr. nejaky ten udrzbar. To je vsak vetsi problem. On ten udrzbar chce za nejake body penize. Ale zazemi pojistovny a provozni naklady "schlamstly" vetsinu penizek od systemu "pojistencu". Co s tim, lame si hlavu reditelicek Pojistovny kvalitniho bydleni. Tak za prve zvedneme pojisteni, vzdyt kvalitni bydleni musi neco stat, no ne? A za druhe zavedeme system bodovani ukonu udrzbaru. A tak se stalo. Ale ani tak s penezi v nasi pojistovne nevyjdeme. Oni udrzbari pracuji a pracuji a chteji po nas porad ty penize. Kde je mame prat? Proslicha se, ze nas ti udrzbari podvadeji, ze nam treba za jeden mesic poslou dvakrat seznamy svych vykonu. No jo, ale co s tim. Preci to nebudeme cist, to zabere moc casu, a to nase kaficko ..., vzdyt vite. Nevadi, ze Pojistovna je pred krachem. Dostaneme ji z toho. Budeme brat od "pojistencu" vic penizek, udrzbarum dame min a jeste o mesic pozdeji a to co usetrime si pridame na nase platy ... ze bych se tou analogii ani trochu netrefil, pani urednicci v Pojistovne?  
0/0
5.9.2002 14:17

barbudo

Re: Re: Jen si tak trochu rýpnout....
Co když to ale bylo tak, že od samého začátku bylo stanoveno a zajištěno, že na provoz má Pojišťovna kvalitního bydlení (i všechny podobné) nejvýše nějaká 2 až 4 procenta vybraného pojistného? Co když v Pojišťovně kvalitního bydlení sedí týmy programátorů, které píší programy analyzující seznamy miliónů výkonů a hledající prokazatelné "omyly"? Co kdyby někoho napadlo zrušit Pojišťovnu kvalitního bydlení, znárodnit její mramorové paláce a údržbářům platit vše oč si řeknou? Vydrželo by to měsíc nebo dva? Co když tu už dlouho máme něco, co nás stojí víc než povodně?
0/0
5.9.2002 14:54

Toník

Re: Re: Re: Jen si tak trochu rýpnout....
Dost otazek na jednoduchou odpoved. Ja bych je vsak opet malinko poupravil:
Co kdyby od samého začátku bylo stanoveno a zajištěno, že na provoz má Pojišťovna kvalitního bydlení (i všechny podobné) nejvýše nějaká 2 až 4 procenta vybraného pojistného? Co kdyby v Pojišťovně kvalitního bydlení sedely týmy programátorů, které píší programy analyzující seznamy miliónů výkonů a hledající prokazatelné "omyly"?
Pak bych mel jednoduchou odpoved: Nejspise bychom tu uz dlouho nemeli neco, co nas stoji vice nez povodne. Mozna bychom nemeli  "molocha" v podobe Vseobecna pojistovny kvalitniho bydleni, ale byla by tu instituce se stejnym jmenem, ale funkcni. To by vsak chtelo myslet a pracovat. Co na to rika vedeni one pojistovny?
0/0
5.9.2002 15:11

barbudo

Re: Re: Re: Re: Jen si tak trochu rýpnout....
Co když to opravdu není Pojišťovna kvalitního bydlení, ale tržně se chovající údržbáři s vydatným zastoupením v různých "zájmových skupinách" zajímajících se o naše zákonodárce i ostatní náčelníky? Zeptejte se bývalého ředitele Pojišťovny kvalitního bydlení, proč odešel. Co když tu není jen Všeobecná pojišťovna kvalitního bydlení, ale i jiné, mnohem modernější a dynamičtější a přesto se základním problémem nehnou. Co kdyby tyto dynamické, leč menší pojišťovny, bez té větší nedokázaly prosadit žádnou z dříve uvedených změn, bez kterých by se systém kvalitního bydlení už dávno zhroutil?
0/0
5.9.2002 15:29

Toník

Re: Re: Re: Re: Re: Jen si tak trochu rýpnout....
Mala parafraze z Medvidka PU: A co kdyz ne?
Ja rozhodne netvrdim, ze tu neni jisty problem s udrzbari. Ale tato skutecnost rozhodne neni rozhodujicim problemem v oblasti kvalitniho bydleni. Co kdyz je ona systemova vada v nasi nejvetsi pojistovne kvalitniho bydleni. A co kdyz tato chyba znacnym zpusobem ovlivnuje i male progresivni a dynamicke "male" pojistovny.
Pridam jednu malou paralelu. Mejme velkou firmu, ktera sprostredkovava sluzby a platby. Ma problemy. Ti co maji platit, neplati a neplati. A ti, co jim ma firma zaplatit, chteji evidentne vic, nez by meli dostat. A tak firma place, nic moc nedela a krachuje. Bohudik za ni stoji stat a ten se preci postara. Proste zvedne platby tech, co plati a to tak, ze davaji trojnasobek toho, co za penize dostavaji.
A ted trochu jinak. Mejme mensi firmu, ktera sprostredkovava sluzby a platby. Ma problemy. Ti co maji platit, neplati a neplati. A ti, co jim ma firma zaplatit, chteji evidentne vic, nez by meli dostat. Tak se k tomu postavi celem. Vyhledava neplatice a vynucuje si od nich dluzne castky. Pohlida si ty, kteri pozaduji po firme penize, aby jim neplatila vic, nez ma. Situace se po nejake dobe stabilizuje (ze by nestacilo 12 let?) ...
Tak co je lepsi? Co kdyby nase hypoteticka pojistovna kvalitniho bydleni postupovala podle druheho scenare? Ale to by bylo moc prace ... vzdyt 12 let nic delat nemuseli ...
0/0
5.9.2002 15:51

barbudo

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jen si tak trochu rýpnout....
A co když mnoho a mnoho let platilo, že zaměstnavatel, který strhnul zaměstnanci pojištění kvalitního bydlení z platu, leč peníze pojišťovně neposlal, nebyl trestán, neb toto nebylo trestné? Co když po mnoho let takový zaměstnavatel nebyl povinen pojišťovnám hlásit jaká je vlastně výše pojistného za jeho zaměstnance? Jak taková pojišťovna potom pozná neplatiče, pokud platí alespoň něco? Asi vyšle kontrolu, ta zkontroluje výši výplat a vypočítá pojistné. Aby to ale mohla udělat, musí nejdříve někdo prosadit příslušný zákon, aby takového cifršpiona nevyprovodila ochranka soukromé firmy nebo soudružka ve vrátnici státního podniku. Po takové kontrole se třeba dojde k závěru, že plátce pojistného cosi dluží. Následuje několik let mnoha koleček soudů, dohadování, splátkových kalendářů atd. atd. Mezitím nám ale utěšeně narůstá jakýsi dluh, že? Co když Pojišťovna některého údržbáře, který si cucal výkony z malíku příliš okatě (a nedostatečně sofistikovaně), nakonec přeci jen dostane před soud, ale tam se neprokáže úmysl či z jiného důvodu nebude potrestán. Kdosi v pojišťovně třeba dostane k částečné úhradě vzniklou škodu - soudní výlohy, ztráty pojištěnců a tedy i pojistného? Co když to není až tak jednoduché?
0/0
5.9.2002 16:29

Toník

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jen si tak trochu rýpnout....
Plane vymluvy. Pripustme, ze ta situace pro pojistovnu kvalitniho bydleni je spatna z Vami popsanych duvodu. Pak tu je problem, ktery se musi resit. Reseni vsak musi vychazet od one pojistovny. Ne tedy cekat na to, co se stane. Necekat na prichod "Deux ex Machina". 
Co kdyz za predeslych 12 let lide, kteri v dane pojistovne meli mit na starosti reseni podobnych problemu, nedelali dost pro to, aby se situace zlepsila. Kazda soukroma firma v podobnych pripadech proste vyvine patricne usili na vymahani penez od "pojistencu" a na kontrolu udrzbaru, pokud tak neucini, tak drive, ci pozdeji konci. Pojistovna kvalitniho bydleni vsak zakoncit svou existenci krachem "nemuze" a je si toho vedoma. Citi za sebou onu podpru statu, ktera v tomto pripade spise skodi.
Vse, co jste napsal bych bral za argumenty, rekneme, pred 5 lety. Dnes to jsou jen a jen plane vymluvy vychazejici z naproste neschopnosti!
0/0
5.9.2002 16:47

barbudo

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jen si tak trochu rýpnout....
Ano, možná jde o plané výmluvy. Je ovšem otázka, kde je ta planost. Legislativní činnost má v popisu práce nepochybně někdo jiný. Pojišťovna kvalitního bydlení (napříště navrhuji zkratku PQB), podobně jako ostatní konkurenční pojišťovny, se má svobodně pohybovat v mantinelech které určil kdosi jiný. Musí-li PQB tvořit sama mantinely pro svůj vlastní pohyb, je něco špatně, nebo se mýlím?
0/0
5.9.2002 21:55

Toník

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jen si tak trochu rýpnout....
V prvni rade je jasne, ze PQB se neumi pohybovat ani v mantinelech, ktere jsou dnes vytyceny. A za druhe je nesporne, ze tu neni nikdo jiny se zkusenosti, kterou udelala PQB, proto tiha "spatnych" mantinelu (ja si nemyslim, ze by az tak spatne byly, ale jako arbument to PQB pouziva casto) je prave na bedrech PQB. A to je spatne. Neni ze strany PQB snaha toto resit, napr. podanim pozmenovacich navrhu na ministerstvo apod. Je tu neco spatne a hledejme to tam, kde to je. Ja to nachazim zejmena v PQB!
0/0
6.9.2002 9:12

Tomáš Z.

Zdravotní pojišťovny vydírají lékaře
Je neuvěřitelné, jak se dá v "demokratickém" tržním hospodářství tolerovat to, co si dovolují zdravotní pojišťovny. Doslova vydírají lékaře, když jim přikazují, kolik smí ošetřit pacientů a kolik už nesmí. Pokud se stane, že lékař tuto kvótu přesáhne, zdravotní pojišťovna mu za odvedenou práci nezaplatí. Ale odmítl-li by takový lékař ošetřit pacienta s odvoláním, že již má svoji kvótu vyčerpanou a tudíž nedostane za další práci zaplaceno, může s ním za to pojišťovna okamžitě zrušit smlouvu, pokud by si příslušný pacient stěžoval. Hodnota bodu, který ohodnocuje každý lékařský výkon se za deset let sice několikrát zvýšila, ale zvedá se několikrát pomaleji, než se zvedají náklady lékařů na zdravovotnický materiál a provoz lékařských ordinací. Pokud některá ze zdravotních pojišťoven zkrachuje, což se stalo v nemálo případech, zůstanou po ní lékařům dluhy ve výši desetitisíců i statisíců. Nikdy své peníze již neuvidí. Stát jim vzkazuje toto - jste soukromí podnikatelé a nezaplacené dluhy jsou obvyklé riziko při podnikání. S tím lze souhlasit. Ale jací jsou lékaři podnikatelé? Stanovuje někdo podnikateli v obvyklém slova smyslu, kolik smí prodat zboží? Jaký objem služeb smí poskytnout? Pokud vím, tak tomu tak není. Pouze lékařům. Je tedy lékař podnikatelem? Já tvrdím, že je maximálně pseudopodnikatelem. Zdravotní pojišťovny hrabou peníze a ty potom někam mizí. Kam? Odpovězme si každý sám.
0/0
5.9.2002 10:50

Re: Zdravotní pojišťovny vydírají lékaře
Byly i tací lékaři jejich součet všech úkonu po převedení na čas byl i víc než 25 hodin denně 365 dní v roce. Pokud ty úkony skutečně provedou tak je děsně flákají a tím trpí pacienti. Pokud mi podnikatel prodá nekvalitní výrobek tak ho zažaluju a musí platit jako mourovatej. Kdežto lékaři jsou jedna velká mafiee, která se drží navzájem i v případě evidentních chyb a bezproblému napíší sfalšovanou pitevní zprávu.
0/0
6.9.2002 10:07

Toník

Re: Re: Zdravotní pojišťovny vydírají lékaře
Co se tyce poctu lekaru, kteri "pracuji" 25 hodin denne, tak pokud jich je malo, tak je to do teto diskuse neopodstatneny argument (je vsak nutne proti tomuto nesvaru postupovat), pokud jich takovych je vetsina, pak je treba zamyslet se, jestli nahodou neni chyba vice nez v amoralnosti lekaru, v systemu, ktery "ovlada" temer monopolni VZP... ja to (ze skusenosti vidim na tu systemovou chybu).
0/0
6.9.2002 10:25

barbudo

Re: Re: Re: Zdravotní pojišťovny vydírají lékaře
Nevidím žádný důvod, aby jich bylo málo, když to není trestáno. Až příště navštívíte svého obvoďáka či zubaře (gynekologové jsou nejprogresivnější, ale tam asi často nechodíte), sečtěte si jeho "pracovní dobu". Pokud by nebyla "téměř monopolní VZP", bylo by nezbytné, aby se menší konkurenční subjekty asociovaly do silných nátlakových skupin. Když přijde zástupce pojišťovny s 30 000 pojištěnci za zákonodárci a bude je přesvědčovat a "díře v zákonech", víte co se asi tak stane, že?
0/0
6.9.2002 11:02

Toník

Re: Re: Re: Re: Zdravotní pojišťovny vydírají lékaře
Hmm, a ze toho ten moloch VZP za temer 12 let tolik dokazal prosadit. Akorat tak nesystemove zvyseni pojistneho, cimz sice zalepuji diru, ale nepokousi se o dukladnou opravu cele potapejici se lodi!
A co se tyce lekaru? Tak takovy "poctivy" lekar s platem mensim, nez nejakej urednicek ve VZP, sice bude bez viny, ale i bez prostredku! Kde ze je ta chyba?
0/0
6.9.2002 11:22

barbudo

Re: Re: Re: Re: Re: Zdravotní pojišťovny vydírají lékaře
Jak už jsem napsal výše: Horentní platy zaměstnanců pojišťoven a jejich mramorové paláce s pozlacenými klikami na záchodech plus jejich veškerý nezbytný provoz představují 2 až 4 procenta vybraného pojistného, odtud tedy nelze očekávat zlepšení větší než 1 procento. Mám nepříjemný pocit, že jsem viděl víc honosných vil lékařů vybraných specializací než zaměstnanců pojišťoven.
0/0
9.9.2002 16:57

Toník

příspěvek obsahoval nepřípustné výrazy
(Příspěvek zrušen)
0/0
10.9.2002 17:59

barbudo

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zdravotní pojišťovny vydírají lékaře
O FN Motol leccos vím, živím jednu tamnější doktorku. Vím ale, že peníze, které měla dostat ona jí nevzal žádný zaměstnanec pojišťovny, ale jiný lékař. Když v systému, kde je peněz "tak akorát" jeden odebere třikrát víc, než má, potom se zákonitě na někoho nedostane. Pokud se stropu týče, lze si to snadno ověřit. V této zemi jsou zákony vydávány písemně a to česky. Jsou u nás šířeny různé báchorky jako "mramorové paláce" či "milionářské daně" a je s podivem kolik lidí je zobe.
0/0
10.9.2002 21:07

Toník

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zdravotní pojišťovny vydírají lékaře
Cesky cist umim a zakony ctu z podstaty me prace. Pokud se onoho stropu tyce, tak jen tolik, ze "takovych veci je psano, ale malo je dano". O VZP ledacos vim a z toho plyne moje neduvera v plneni predepsaneho maxima na vydaje urcene pro pojistovnu. A ty "mramorove palace"? V nasem meste si VZP "uzmula" jeden z nejdrazsich objektu, ktere v te dobe ve meste byly a jsou. Takze bachorky o bahorkach si nechte pro nekoho jineho. Nevim presne, co jste myslel tou "milionarskou dani", ale podle tonu Vasich prispevku Vas zarazuji do velmi pocetne skupiny lidi, kteri by radi naparili tem s "vyssimi" prijmy dan, ze by se z nich "kourilo". Ted teprve chapu Vase poznamky o "doktorech zijicich v luxusnich vilach", coz by podle me prinejmensim u schopnych doktoru tak melo byt!
O tom, ze penize lekarum neberou pojistovny, me utvrzuje fakt, ze urednici v techto pojistovnach berou casto takove platy, o kterych se i lekarum muze zdat ...
0/0
13.9.2002 16:30

barbudo

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zdravotní pojišťovny vydírají lékaře
Nechci nikomu nic napařovat (sobě obzvláště ne). Milionářská daň je blábol, jde o zanedbatelné zvýšení existujícího zdanění nepatrného procenta plátců, kteří to ani nepoznají. Máváním slovem milionář se vyvolává slepota rudě vidících a oni po té nevidí jiné, důležitější změny. Co se týče luxusních vil. Schopní i nechopní lékaři jsou hodnoceni stejným číselníkem. Kdo komu bere peníze se dá snadno spočítat. Aby to náhodou někoho nenapadlo, mává se pro změnu "mramorovými paláci" a "horentními platy", následná slepota funguje spolehlivě, že?
0/0
13.9.2002 20:48

Toník

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zdravotní pojišťovny vydírají lékaře
Milionarska dan se sice muze zdat blabolem, nicmene v kontextu progresivniho zdaneni jsou i pouha 2-3% navyseni, ne z financniho nybrz moralniho hlediska, je ponekud  "nespravedlive", nepripada Vam to? Ano, je to pekna kulisa pro dalsi "podrazy" teto vlady.
"Schopni a neschopni lekari jsou hodnoceni stejnym cislem" ... a za to prave muze ona VZP. Oni totiz schopnejsi lekari by mohli mit vice klientu nez ti mene schopni. To je vsak z hlediska VZP neprijatelne, proto taky jsou omezeni v pracovni dobe pro lekare apod. " Kdo komu bere peníze se dá snadno spočítat." A ja si to spocital. Nemavam tu "horentními platy" nicnedelajicich urednicku ve VZP, ale o nadstandartnich platech uredniku v teto zemi, v techto podminkach! A to je rozdil. Proste si tu vsichni ve zdravotnim pojisteni bohate platime "mizerne" sluzby Velke Zdravotni Pojistovny ... a to se mi nelibi.
0/0
16.9.2002 14:58

Weslex Jackson

VZP a stát jednou jsou
VZP je hlavním viníkem většiny problémů ve zdravotnictví.Monopolní postavení, neomezné a svévolné rozhodování o síti státních i privátních zdravotnickcých zařízení, opožděné platby, nedostatečné platby ukryté za pochybné paušály. To je jenom skromný výčet hříchů této organizace. Bohužel v zákulisí stojí sám státní aparát, který hlavně tahá za nitky v této socialistické organizaci a současný stav mu dost dobře vyhovuje. Pokud stojí operace 2000 Kč reálně, pojišťovna zaplatí sotva 1200. Tento rozdíl působí již 12 let největší problémy. Chybějící peníze dotují lékaři a ostatní zdravotničtí pracovníci, hlavně ve státních zařízeních, svými směšnými platy. Jak je možné, že přestárlí revizní lékaři VZP, vedoucí pracovníci, sekretářky, zde mají několikanásobně vyšší platy než výkonní lékaři v nemocnicích? Jak je možné, že  zaměstnanci VZP se obklopují přepychem v opravených přerostlých nemovitostech a mají již mnoho let vytvořen západoevropský standard byť jsou placeni ze stejných peněz jako my, lékaři. Povodně jsou jenom záminkou pro VZP a stát, aby v plné míře  rozkvetla naše drahá socialistická vlast. Wesley Jasckson 
0/0
5.9.2002 10:49

Re: VZP a stát jednou jsou
Důvod rozdílných platů je jednoduchý. Lékařu je u nás přebytek neboť tři vysoké školy neustále chrlí nové (je to zbytečný luxus - stačili by bohatě 2). A tak jejich platy zákonitě klesají neboť po nich není ne trhu práce poptávka vyjma určitých vysoce odborných specialistů). Kdežto zaměstanců možných pracovat v VZP není mnoho neboť i ty platy které tam dostávají jsou nižší než v komerční sféře. A tak nezbývá jim ty platy držet. k tomu ještě přispívá, že ústředí VZP je v Praze a zde jsou platy ještě vysšší než je průměr ČR( je to vyvážno napřílad mnohem vyššími cenami bytů než kdekoliv jinde v ČR).
0/0
6.9.2002 10:01

Toník

Re: Re: VZP a stát jednou jsou
To jsou jen a jen kecy, ktere nejsou nicim podlozene. Lekaru je sice vice, nez je poptavka, ale rozhodne ten rozdil neni tak markantni, jako v odmene za jejich praci. Naopak, co se tyce zamestnancu ve VZP, tak tam panuje dosti vysoka "prezamestnanost". To v souctu s jejich "nadstandartnimi" platy (dovolim si tento termin pouzit, nebot mam zpravy, ze kterych si dovedu udelat obrazek o pomeru jejich vykonu a platu) vytvari pomerne velke a zbytecne vedlejsi vydaje, ktere je nutne odecitat od celkove sumy pouzitelne pro zdravotnicky sektor.
Nechte si ty kecy o drazsich bytech ...
0/0
6.9.2002 10:33

Ferda

Re: Re: VZP a stát jednou jsou
Několik dodatků: 1. lékařských fakult je v čr 7 ne 3, 2. i někteří lékaři bydlí v Praze a platí třebas i vysoké nájmy, když nemají na pořízení bytů jako zaměstnanci VZP. 3. je velký rozdíl ve výdělcích obvodních lékařů, specialistů a lékařů ve státních nemocnicích.
0/0
9.9.2002 14:37

Vážný

Dotaz
VZP smi zrusit smlouvu s lekarem? Vzdyt sit zdravotnich zarizeni schvaluji okresni/obvodni urady? Nemohou lekari hromadne odprodat tu penalizacni cast pohledavky nejake vymahacske agenture?
0/0
5.9.2002 9:56

Toník

Zdravotni pojistovna v Ceskem podani
Tak to, ze VZP plati se zpozdenim je opravdu novina. Lide, zejmena lekari, by mohli vypravet pribehy o platebni moralce VZP. Jen me zarazi to, jake monopolni postaveni tento ustav ziskal. To je skutecne zavrzenihodne. Vzdyt ti postizeni lekari budou, pod hrozbou zruseni smlouvy s VZP, muset onen dodatek ke smlouve akceptovat.
Fascinuji me vymluvy na druhotnou platebni neschopnost ze strany VZP a to jeste s odkazem na povodne. Kdyz jste soukroma firma, tak se take nikdo nepta, jestli nahodou nejste v druhotne platebni neschopnosti. Povazuji, po dlouhych zkusenostech, management VZP za neschopnou bandu ....
0/0
5.9.2002 8:46

Trouba the MicroWave

Monopol
"Pojišťovna netají, a veřejně informuje, že dochází k určitým několikadenním prodlevám po lhůtě splatnosti na úkor zdravotnických zařízení, a žádá je o porozumění" - zajímavá věc, a proč ostatní pojišťovny platí včas? Řekněme, že já pochopení nemám, co si myslíte, že se stane? Na penále zapomeňte, a navíc VZP pak se mnou neobnoví smlouvu, a sbohem. VZP je moloch, který křiklavě zneužívá téměř monopolního postavení, s posvěcením ministerstva zdravotnictví, potažmo celé vlády.
0/0
5.9.2002 8:30

horpol

Platby VZP
VZP v Ostravě uhradila opožděně o 10 dní již faktury za červen a proto výmluva na povodně, které byly až srpnu je nesmyslná a trestuhodná!!!!! Navíc by si měly pomazané hlavy vrcholného managementu VZP uvědomit, že zvláště na Ostravsku jím počet pojištěnců neustále klesá.
0/0
5.9.2002 7:37

Najdete na iDNES.cz