Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Rukojmí neuškodí

Učitelé přidáno nedostanou. Mohou za to povodně, protože někde se vzít musí. Sliby rozšíření platových tříd splněny nebudou. Proč? Protože vláda si vybrala k oškubání ty bezbrannější husy. Ve výhodě je vždy ten, kdo má více rukojmích. To není poučka z příručky pro teroristy, ale praxe nátlakových skupin domáhajících se většího podílu na koláči.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

posledni emigrant

Diky , pane Jandourek
Prima.
P.E.
0/0
5.9.2002 14:48

martin

Kdy už konečně?
Psal jsem to tady už jednou na téma článku Karla Pacnera "Vzdělance nechceme"... Před několika málo léty za tzv. pravicové vlády se ze všech stran ozývalo jaká je to nezodpovědnost učitelů a lékařů, kteří chtěli zvýšit nezaslouženě své platy... kteří nabourávají svými přehnanými požadavky růst ekonomiky, roztáčejí inflační spirálu... kteří vydírají vládu (tehdy tzv. pravicovou) svými vyhrůžkami stávky... kteří si berou za rukojmí děti a pacienty... Kdy už tedy budou moci učitelé konečně být na slušné materiální úrovni aby nemuseli v okrajových případech žádat o soc. podporu a ve většině být jen těsně nad touto hranicí? Kdo je teda ten rukojmí? Školství je feminizované a tak spousta ženských to zas tak moc netrápí - manžel lépe placený to zatáhne, ale učitel - muž je fakt smutná postava. Přitom zvýšením platů by se aspoň částečně zamezilo úniku mozků ze školství a feminizaci.  Před desetilety byli učitelé okřiknuti, že brání rozvoji kapitalismu v ČR a teď zase nemůžou? Tak kdy už konečně???
... Martin Nevrla, Ostrava
0/0
4.9.2002 9:59

Pavel K.

Re: Kdy už konečně?
Souhlasim. Navic se jeste letos provalila ta ostudna praxe, ze na spousta skolach jsou ucitele pres leto vlastne nezamestnanymi, nebot s nimi skola z financnich duvodu opakovane podepisuje pracovni smlouvy jenom od zari do konce cervna.  Nemohl jsem tomu uverit.
0/0
4.9.2002 13:45

Ivan H.

Re: Kdy už konečně?
No, nejsem si jist, zda lze zrovna učitele považovat za VZDĚLANCE. Tímto termínem bych šetřil a neoznačoval tím masu absolventů podřadných vysokých škol, kteří zpravidla celý život omílají dvě nebo tři učebnice.
0/0
27.9.2002 19:53

Marjánka

Argument?
Práce učitelů si nesmírně vážím. Je náročná a někdy se mi zdá, že ani dva měsíce prázdnin nestačí na to, aby se vzpamatovali ze zápasu se školáky. Přeji jim víc peněz, protože si myslím, že jsou to peníze zasloužené. Ale.... Nevím jestli je dobré se za každou cenu rvát o zvýšení právě teď. A také je velmi pochybné argumentovat (včera v TV) tím, že za 23.OOO,- společného příjmu se nelze starat o dvě děti!!! Těžko můžete tento argument používat, když jsou rodiny (i ta moje), které z l5.OOO,- společného příjmu pečují o děti tři. Většinu lidí tím totiž maximálně rozčílíte (mám to vyzkoušené, většina lidí si díky tomu, že si myslím, že učitelé by měli být lépe placeni, myslí o mně, že nemám všech pět pohromadě :-)) ). Teď jsem vypravila prvňačku, nejstarší syn pokračuje na nástavbovém studiu, tzn. že musíme nakoupit učebnice a tím jsem vyčerpala všechny rezervy. Ať se učitelé o svá práva berou, ale ať to zkusí jindy. Tak rozsáhlé povodně jistě nejsou každý rok. A ještě jedna věc. Vážení učitelé, jestli si Vás někdo je schopen vážit jen jestli máte veliký plat, je to špatné. To proč si učitelů vážím není v platu (jsou tací, kterých si nevážím vůbec). Zavisí to na úplně jiných hodnotách.
0/0
4.9.2002 8:43

Tomáš

Re: Argument?
Marjánko, učitelé se o svá práva berou už poměrně dlouho, nemyslete si, že s tím přišli až těsně před povodní. Další věc, je sice hezké, že si učitele vážíte, jenže on si za to nic nekoupí. Nemám pocit, že by chtěli přidat proto, že si myslí, že s vyšším platem stoupne jejich autorita. Úvahy o tom, zda se dá uživit rodina s takovým a takovým platem, jsou bez hlubší znalosti o ničem, záleží, zda příslušná rodina žije ve městě či ve vsi, zda bydlí v obecním, družstevním případně svém bytu, nebo dokonce v podnájmu, záleží na zdravotním stavu dětí, ...
0/0
4.9.2002 12:51

Marjánka

Re: Re: Argument?
Tomáši, všimněte si jak jsou psány články o těchto učitelských požadavcích. Neustále je kladena rovnice mezi váženost a plat. Vím, že by měli mít vyšší platy. Ale musí se argumentovat tím, že mají povolání kde je potřeba vysoký stupeň vzdělání a že je to povolání s obrovskou mírou zodpovědnosti. Učitelé (i zdravotníci) musí mluvit o náročnosti povolání. Když mluví o platech tak, že se za ně nedá žít, chudší vrstvy to automaticky vnímají negativně. A i ti chudší nebydlí pouze na vesnicích a městysech, i ti chudší mívají zdravotně postižené děti atd. A navíc sis mohl všimnout, že já těm učitelům přeji zvýšení platu. (Zato doufám, že konečně někdy přišlápne železničáře.) Jestli budeš chtít napiš mi na cutnak@seznam.cz
0/0
5.9.2002 8:56

Najdete na iDNES.cz