Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Stát po potopě

Špidlova vláda si po volbách připravila sociální stát o velikosti dvěstěmiliardového schodku v rozpočtu. Smyslem schodku je, věří vláda, zrychlený příchod blahobytu. Takový stát slibovala již před volbami, dostala na něj dost hlasů a sestavila k němu většinovou vládu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Janča

Ddaně
Nevím, jak Jirka přišel na to, že ti bohatí jsou "ti schopní", zatímco ti chudí jsou neschopní. Nemyslím si to, snad jsou jen schopní umět si jakýmkoliv způsobem přijít k penězům (ne všichni abych nezobecňovala jako Jirka) a ti chudí možná jen patří do kategorie učitelů, dělníků, vědců atd. Pokud jde o milionářskou daň je jasné, že i když je větší než v nižších kategoriích, pořád "těm schopným" zbývá dost peněz.  A jak známo všichni máme stejné žaludky tak snad hlady neumřou, když to vydrží ti ostatní. Připadá mi to jako s tím třetím světem. Kdyby se milionáři uskrovnili a např. místo tří jachet měli jen jednu nebo dvě, mohli by se ti bídní mít lépe. Jenže to je právě to, co se nenosí a podobné názory hned zavání nezdravým levičáctvím, ne-li komunismem. Tyhle potopy by nás právě měly trochu přivést od hyenismu k lidskosti. Jenže takoví pánové Klausové a Steigerwaldi hned všechno využijí ke kritice hrozného sociálního státu V. Špidly. Proč se nezeptají těch zoufalých lidí, ti se možná naopak bojí, že se stát na ně vykašle.
0/0
28.8.2002 15:19

Saša

Re: Ddaně
Tedy paní, Vaše názory skutečně nezavánějí komunismem. Ony jsou totiž dokonale komunistické. Je to přímo quintesence komunismu. A slogan o stejných žaludcích byl "oficiálním heslem", jen v Číně byl nahrazen Maovým rčením o stejné misce rýže denně pro každého. To je přeci podstata komunismu: každý podle svých schopností a každému podle jeho potřeb. Na rozdíl od socialismu, který znamenal každý podle svých schopností a každému podle jeho zásluh.
Výsledkem takové politiky nutně musí být opakování naší minulosti. Když komunisti začali brát lidem majetek (samozřejmě jen těm, kdo ho měli), začali tito lidé odcházet ze země. Národohospodářská ztráta byla tak ukrutná, že bylo nutno zakázat odchod ze země - ale ten pak už měli zakázán i ti, komu komunisti nic nebrali (tím jim ovšem vzali svobodu). A aby nedošlo k odlévání peněz ze země, muselo se zakázat vlastnictví kont v cizině. A protože lidé nebyli odměňováni podle svých zásluh, také se přestali snažit. Osm a půl a padla. A kdo nekrade, okrádá rodinu. Stát se tváří že nás platí a my se tváříme, že pracujeme. A tak podobně. Nebo si na to nepamatujete?
A ten blábol o jachtách je přímo úžasný. Kdyby všichni milionáři prodali všechny své jachty a pokusili se výtěžek rozdat mezi chudé, nedostal by žádný chudý ani jednu jedinou celou korunu.
Zabavování majetku bohatých už tu bylo. Také v domnění, že se tím zajistí blahobyt pro každého. Ve skutečnosti se tím zajistila chudoba všech.
0/0
28.8.2002 15:54

Rotas

Re: Ddaně
U nás nejsou bohatí "ti schopní" ale povětšinou "ti všeho schopní". V tom máte pravdu. Za normálních okolností a ve slušné civilizované zemi je "milionář" motivací pro ty, kdo peníze nemají, aby přiložili ruku k dílu. U nás tomu tak není. To ovšem není vinou milionářů ale vinou nefungující státní správy a absencí základního žebříčku morálních hodnot společnosti. Nyní se společnost "flákajících se kokotů" a "kokotů - levičáckých intelektuálů" snaží ukrást peníze slušným lidem (kteří budou mít tu smůlu, že hodně vydělají a zároveň nebudou mít možnost a žaludek "to nějak zašolíchat", aby nemuseli nic platit). Získají se tak prostředky na to, aby si mohli některé mafiánsky spřízněné firmy namastit kapsu (z národohospodářského hlediska je miliarda prd, ale utopit miliardu v Českých drahách je fajn, normální lidi nic nedostanou, ale manegment si může aspoň rozdělit pořádné cílové odměny, jak tu povodeň dobře zvládli)
0/0
30.8.2002 12:00

Ester

Daně a publicisté
Myslím si, že dobrým způsobem získání prostředků na hrazení povodňových škod, účinnějším než je milionářská daň, je luxusní daň. Zakoupení luxusního zboží a jeho spotřeba totiž nepřinese ekonomice státu nic pozitivního. Pouze odčerpá prostředky, které by mohly být využity rozumněji. Protože nákupy drahých luxusních automobilů a dalších nákladných věcí se běžně v daňových přiznáních uvádějí v nákladech firem, milionářské zdanění se jich nedotkne. Stejně tak se nedotkne daňových podvodníků, kterých je v našem státě víc než dost. A bude-li zavedena ona milionářská daň, bude jich ještě více.
P.S.
Je pozoruhodné, jak mnoho lidí se živí psaním o věcech jim cizím. Užívám pro ně výraz "publicista" = drzý člověk, který píše či tlachá o věci, o které nic nevědí a které nerozumí.
Příhladem publicistické produkce je následující blábol: "Smyslem milionářských daní nikdy není docílení nějakého pozitivního hospodářského efektu, nýbrž rozbití podnikatelského prostředí z politických důvodů. Bůh suď, proč se v tom zlíbilo i Špidlově vládě. Tak extrémně nalevo snad není." Autor zde ukázal, že je stejně dobrý ekonom jako V. Klaus.
Články K. Steigerwalda běžně nečtu, neboť jejich slabá úroveň je dobře známa. Tento jsem však přečetl, zavedli mne na něj ohlasy čtenářů. Protože článek hodnotí současného premiéra, připojuji vlastní hodnocení.
Premiér Špidla na mne dělá velmi dobrý dojem. Narozdíl od Zemana, Klause a Čalfy není podezřelý ze spolupráce s tajnými službami STB a KGB. Není o něm známo, že by nadmíru pil. Neosnovuje podvodné stranické smlouvy se zavádějícími názvy (např. opoziční smlouva pro koaliční smlouvu). Nedosazuje svou manželku do představenstev či dozorčích rad společností se státní účastí. Neposmívá lidem bydlícím v panelových domech a nenazývá je jako prezident Havel králíkárnami. Nerestituoval palác ve Vodičkové ulici zabavený podle dekretu o majetku kolaborantů a zrádců v roce 1945. Neuzavřel pakt s představiteli KSČ o beztresnosti. A tak dále .. Jeho hlavní politická přednost je však věcnost a umírněnost. Drží se věci a neuchyluje se k nadávkám, jako to dělají jiní, když nemají argumenty.
 
0/0
28.8.2002 13:58

Karlos

Re: Daně a publicisté
Nevím zda jste jen ubohý Špitlům patolízal,nebo tak natvrdlý.Pro mne je Špidla stejný ubožák jak Zeman a současná vláda? banda převlečených komunistických grázl.
0/0
29.8.2002 1:56

posledni emigrant

příspěvek obsahoval nepřípustné výrazy
(Příspěvek zrušen)
0/0
28.8.2002 0:09

Zdeněk

Re: Mam radost
No psát umíš,ale číst asi ne.Tak Ti to zásadní z článku ještě jednou překopíruju.
.
Složitější než tyto populistické kejkle je prověřit stávající rozpočtové záměry, znovu určit rozměry sociálního státu po potopě, zvýšit racionalitu a rentabilitu státních výdajů. To je postup, který zvýší hospodářský růst, je však pracný. Vděčnější je válečný pokřik: Přiškrťte buržousty!
.
Čest práci soudruhu.
0/0
28.8.2002 8:20

Ester

Re: Re: Mam radost
Milý Zdeňku,
Jazyk toho, co jsi označil za podstatu článku, připomíná hesla Opatření ke zdokonalení plánovitého řízení. Obsahem je zcela nekonkrétní - cítím živě, že to je žvást. Mám otázku: odkud víš , že Poslední emigrant je soudruh?
0/0
28.8.2002 14:15

Zdeněk

Re: Re: Re: Mam radost
Tak nevím,já si pod těmi pojmy umím představit zcela konkrétní činy a vůbec mi to nepřipadá jako žvást,či Opatření ke zdokonalování plánovitého řízení.
Přece když si například doma naplánuju výdaje na hezkou dovolenou u moře a pak se stane něco nepředvídaného,tak samozřejmě na tu dovolenou nepojedu a ty peníze použiju na vyřešení té nepředvídané nepříjemnosti.
Tomu se nedá říct "prověřit stávající rozpočtový záměr"?
A konkrétně já bych si pod tím v případě státu uměl představit například ustoupit od nákupu  nových stíhaček a část ušetřených peněz použít na likvidaci škod z povodní.Je to jen příklad a určitě by jich mohlo být více.
A co takhle snížení státní byrokracie?Tomu by se nedalo říct "zvýšit racionalitu a rentabilitu státních výdajů.
.
Ona je to jen otázka toho,jestli si člověk pod některými pojmy chce a nebo dokáže představit konkrétní kroky.Ale myslím,že vláda by toho být schopna mohla,vždyť by to měli být ti nejschopnější z nás.
.
A proč si myslím,že Poslední emigrant je soudruh?No bylo to myšleno samozřejmě jen obrazně,ale jeho věta:"Pište pravdu,nebo se raději vraťte tam,odkud jste prijel",tak tam už chybělo jen- REPUBLIKU SI ROZVRACET NEDÁME! 
 
0/0
28.8.2002 14:58

Rotas

Re: Re: Re: Re: Mam radost
Svatá pravda.
0/0
30.8.2002 11:42

Lister

Kupředu šedá ekonomiko!
Špidla chce efektivně pomoci dalšímu rozvoji šedé ekonomiky. Ve velké většině případů nevede zvýšení daní ke zvýšení daňového výnosu. Ba právě naopak. Vede k rozbujení transakcí mimo účetnictví apod.
0/0
27.8.2002 22:50

Saša

Smyslem státního schodku je růst blahobytu.
Co k tomu dodat? Snad jen, že v jídelně kasáren, kde jsem se coby voják základní služby musel stravovat, byl velký nápis:
"Blahobyt neznamená plítvat! Gustáv Husák". I s tou chybou, samozřejmě.
Takže dnes, abychom náhodou neplítvali, nám stát sebere co nejvíce z toho, co máme, a bude nám to moudře přerozdělovat.
0/0
27.8.2002 16:56

Jirka

Čekají nás krušné chvíle.
Růst daní na straně schopných a zvyšující se "sociální jistoty" na straně neschopných povedou samozřejmě k pracovní pasivitě na obou stranách této Gaussovy křivky. Ti neschopní jen budou více utrácet nevydělané a radostněji volit socdemáky (inu - chléb a hry), ti schopní budou své schopnosti opět neproduktivně utrácet na chalupách a zahrádkách, protože vlastní vypěstovanou mrkev jim nikdo neveme, zatímco vlastní vydělané peníze jim veme stát.
Takže hurá zpět do reálného socialismu.
0/0
27.8.2002 9:05

Eda

Stát po potopě
Co nezničila povodeň, dorazí vláda Vladimíra (Iljiče) Špidlina. To co se stalo před pár dny je slabý odvar toho, jaká "povodeň" nás záhy čeká. Velká voda nás bude stát kolem 100 mld Kč, avšak současná vláda jen v příštím roce přes 150 mld. Kč (schodek v rozpočtu), navíc tato katastrofa nebyla na nás seslána shůry  jako velká voda, ale zvolili jsme si ji koncem června zcela dobrovolně.
0/0
27.8.2002 8:25

Cizinec

Autor clanku hloupe keca
Tohle neni dle meho clanek na urovni ktera by mela byt samozrejmosti pro takto vyznamne a popularni noviny.
0/0
27.8.2002 4:25

Jirka

Re: Autor clanku hloupe keca
Ja si zase myslim, ze to autor popsal a napsal dobre! Skoda jen, ze lide stale jeste slysi na "sebereme penize bohatym" :-(
Kdo si penize poctive vydelal, tomu je preju. Kdo je nakradl, na toho stejne jednou dojde.
0/0
27.8.2002 15:27

Jiří Prachař

Můj dědeček mne učil hrát na housličky
A tak jsem hrál: "Šmidly, šmidly, šmidly na housličkách Špidly". Bylo to pro mne kdysi toto šmidlání zábavné. Dnes mne toto špidlání na housličkách šmidlání nikterak nezaujme. Nevím čím to je. Pravděpodobně stárnu. Vážená omladino, neberte si ze mne příklad, jsem velice konzervativní. To spíše mladík pan ŠPIDLA MŮŽE BÝTI PRO BUDOUCÍ GENERACE NĚČÍM PŘITAŽLIVĚJŠÍM. Přeji Vám i panu Špidlovi mnoho pracovních, politických a jiných úspěchů ! Nashledanou v lepších slibovaných časech.
0/0
27.8.2002 1:24

Najdete na iDNES.cz