Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Je čas na povodňovou daň

Mimořádná doba žádá mimořádné věci. Nikdo nepochybuje, že letošní povodňová smršť je věcí zcela mimo veškeré řády. Na zacelení děr po bezprecedentním řádění vodního živlu je proto třeba mimořádného opatření - povodňové daně. To, co se stalo ve 40 okresech a 504 obcích a městech, včetně toho hlavního, je katastrofa nebývalých rozměrů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Eva

Doufám, že to, co jsem si tady přečetla, nečte nikdo z těch, komu vzala voda všechno. Muselo by mu z toho být opravdu dobře!
0/0
27.8.2002 15:41

Saša

Re: Eva
Samozřejmě, že si to nepřečtou. Když jim voda vzala všechno, vzala jim i počítač s připojením k internetu.
A vzala jim i ledničku, pračku, televizi... A jakou že jim to "humanitární" pomoc dává stát? Dává jim novou televizi, pračku... atd.? Houbeles.
Přitom mít televizi je dnes pro většinu z nás důležitější než mít přikrývku nebo savo.
0/0
27.8.2002 17:00

Libor

Re: Re: Eva
Ten kdo přišel o všechno se teď má hodně špatně, ale za rok se bude mít možná mnohem líp než já - 150.000 jen tak, jako dotace + 850 tisíc půjčka za minimální úrok + všelijaké slevy firem na všechny možné výrobky, pokud byl člověk obětí povodně. Proč by měl stát dávat, novou televizi nebo pračku? K čemu je asi pojištění - říká Vám něco motto: Nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci. Nejdřív někdo škudlil pár desítek korun na pojištění a pak se diví, že přijde o všechno. Tak to sedí. Myslím, že ty lidi dostanou alespoň částečnou kompenzaci, i když asi ne hned, tak proč nějaká další daň - pokud vláda chce něco platit ať si na to ušetří. Většina lidí, včetně mě, poslala k tomu na různá humanitární konta spoustu dalších peněz - DOBROVOLNĚ. Odmítám platit jakoukoliv další POVINNOU daň, za něco, co již bylo jednou dotováno a čemu se mohli postižení pojištěním vyvarovat? Je mi jich líto, ale je to tak! A nadávat někomu za to, že si vydělá víc než někdo jinej a měl za to povinně platit mi zavání socialismem. Myslel jsem si, že jsme jako společnost už trochu dál.
0/0
28.8.2002 18:18

Z.Černý, Česká Třebová

Re:
Jsem rád, že tu je taky mezi diskutéry jeden člověk.
0/0
29.8.2002 18:15

Z.Černý, Česká Třebová

Re: Re:
Myslím tím Evu
0/0
29.8.2002 18:18

0/0
27.8.2002 11:16

Jirka

A příště to bude zase daň jiná.
Třeba všeobecná jednorázová daň na krytí ztrát zemědělců, zaviněných suchem.
Pak zase všeobecná jednorázová daň na obnovu lesů, zničených kůrovcem.
Potom zase všeobecná daň na odstranění následků většího množství sněhu v zimě.
Pak přijde pro změnu všeobecná jednorázová daň na obnovu polní zvěře po nějaké zaječí viróze.
Já si ale myslím, že vláda má z daní a cel peněz víc než dost a že je její povinností vytvářet reservy pro nepředvídané události. K tomu by ovšem musela hospodařit tak, jak to dělá většina z nás doma. Hospodaříme s mírným přebytkem, který ukládáme jako reservu pro předvídané zvýšení výdajů (tedy šetříme na něco, třeba nové auto či studium dětí), pro předvídané snížení příjmů (šetříme na důchod) i pro nepředvídané zvýšení výdajů (porouchané auto třeba) či nepředvídané snížení příjmů (nezaměstnanost, nemoc...).
Pokud se tak vláda nechová, je třeba jí odejmout správu peněz. Tak jako to uděláte třeba s marnotratnou manželkou.
0/0
27.8.2002 9:35

Josef

Re: A příště to bude zase daň jiná.
To bychom ovšem nesměli být národ blbů,  který si takovou vládu zvolil !!!!
Vláda je taková , jakou si lidi zaslouží !! Aspoň se to říká.
Proč ale maji normální lidi trpět za to že žijou ve státě s nadpoloviční většinou trubců ?????????
0/0
27.8.2002 12:30

Z.Černý, Česká Třebová

Re: Re: A příště to bude zase daň jiná.
Tady se zasew někdo pojmenoval
0/0
27.8.2002 20:33

Z.Černý, Česká Třebová

Re: Re: A příště to bude zase daň jiná.
Tady se zasew někdo pojmenoval
0/0
27.8.2002 20:33

Radekw

Povodňová daň Ano, ale...
jenom pokud není možné získat prostředky na obnovu jiným způsobem. Když chtěli Špidlisti koupit stíhačky tak věděli jak na ně najít peníze. Když špekulovali jak ufinancovat alespoň část svých volebních libů tak věděli jak na to, vyhledem k tomu že státu zůstane z povodní na krku cca 30 mld je nehoráznost chtít další daně když to člověk porovná s plánovaným schodkem. Ono je to ale jinak, Špidle od začátku své vlády počítal s tím, že se daně budou zvyšovat a teď má má zástěrku proč to "musí" udělat.
0/0
27.8.2002 8:32

***

Proc ne!
Myslim, ze povodnova dan neni nic tak spatneho, ale  proc  by meli platit vsichni lide stejne. Zase na tom budou lip ty s vysokymi prijmy. Pro ne je sto koruna asi hrozna palka co?
0/0
27.8.2002 6:26

Robos

Re: Proc ne!
Hele ty troubo, už jsem měl připravenou k převodu mnohem větší částku než těch 10 KKč o kterých se tu mluvilo, ale pozdržím to, protože mě VÁŽNĚ SERE, že ze mě chce stát ždímat prachy na principu povinně dobrovolné pomoci  Vysvětlete mi JEDEN, slovy JEDEN důvod, proč by měl celý národ povinně dobrovolně přispět na podobnou katastrofu! To slovo "povinně" teda SAKRA vezme chuť k pomáhání. Stát by měl zvětšit odečitatelnou položku na dary na povodně a měl by dovolit odečtení nějaké částky z daňového základu lidem, kteří pomáhali při povodních (a nemuseli), aby ukázal, že si VÁŽÍ těch, kteří pomohli, byť nemuseli! Teď i oni mají platit povodňový daně? Co to ksakru je, to jsme nějaký ovce, který teď můžou ojet víc "close shave" nebo nějaký krávy, že nás můžou víc vydojit? A co znamenají ty dementní příměry typu "kolik krabiček špatných cigaret nevykouříte, kolik levného chlastu nevypijete", ano, ono to zní dobře, to přece ŠKODÍ ZDRAVÍ, tak je vlastně ZDRAVÉ, že národu vezmou prachy, ne????  Proč tam nenapíšou "ušetříte si jednu malou dávku a nebo pětinu kouření v bordelu"? Proč tam neuvedou NĚCO JINÉHO, třeba o kolik mléka nebo multivitaminů budeme mít míň, protože telekomanči ani nikdo poplatky nesníží a na tyhle věci vláda nepřispěje???
0/0
27.8.2002 11:35

SOLDAT

To je úroveň!
Opravdu "dobrý" nápad. Nechápu o co vám jde? Komu to vzalo barák dostane peníze na novej a škody v podnicích občany nezajímají! Na co jsou pojišťovny?
Myslím, že není nutné dělat vůbec nic, nekoupí se ty "na jednu věc" stíhačky a je to spláchnuté.
Mno a pak bude stačit, když vláda přiškrtí žilou nemakačenkům. Jenže oni to hodlají udělat ve jménu sociálního státu přesně naopak. Už teď je to odsouzeno k neúspěchu a finančním tunelům  a zase to zaplatí pouze pracující. To je ubohost!
0/0
27.8.2002 0:50

Venca

Re: To je úroveň!
Jasný - jistý je tady jenom to, že to zase zaplatí jenom pracující a samozřejmě, že se to víc dotkne těch, kteří vydělávají málo. Na prostitutky, mafiány, tuneláře a cigány zase nedojde. Ty budeme naopak opět a stále ještě dotovat - tihle totiž vědí, jak náš stát vydojit!
0/0
27.8.2002 7:48

lenka

cesta peněz v naší zemi.....
matematický výpočet financí na obnovu země -to umíme dobře.kámen úrazu je dostat peníze tam kde jsou potřeba!máme snad málo zkušeností s tím jak mizí peníze daňových poplatníků?Daně- to je za podmínek v našem státě nejlepší spůsob jak dát možnost opět nechat zmizet spoustu financí.Vzhledem k rozsahu katastrofy se nedomnívám že si to můžeme dovolit.uvědomuji si ale také že najít průhlednější zpusob přesunu peněz na místa kam patří je těžké.Rozhodně ale věřím že jde vymyslet systém kdy finanční pomoc jedince bude konkrétnější a sám bude vědět na co a kam přímo peníze posílá.
0/0
26.8.2002 23:22

Pepák

Jak "rovná daň"?
Co je to za blbost, že tohle postihne všechny? Tohle postihne pouze VŠECHNY PRACUJÍCÍ? Co cigáni, kteří dělají hovno? Co příživníci, kriminálníci? Když VŠICHNI, tak VŠICHNI.
0/0
26.8.2002 23:03

posledni emigrant

Prima
dobra, mate pravdu ve vsem. Jen to ...bezprecedentni radeni....., kdyby tam nebylo.
0/0
26.8.2002 22:44

abc

Povodňová daň
To se mi opravdu líbí: kdo bere 5.000 měsíčně, zaplatí 100 Kč a kdo bere 50.000, zaplatí 100 Kč. Jak spravedlivé! Neměli bychom podle tohoto klíče platit i daně z příjmu - to aby ti s většími příjmy náhodou nezchudli...
0/0
26.8.2002 22:35

Pepák

Re: Povodňová daň
Proč bych měl platit větší daň za to, že nekňourám a umím vydělat peníze. Pokud berete 5000,- tak si najděte jinou, lépe placenou, práci. Možností je dost, jenom chtít.
0/0
26.8.2002 23:06

P!

A kdo pomahal Morave v 1997?????????????????????
Souhlasim s Tomase, a jelikoz pochazim z Moravi a prozivala jsem ty chvile vody taky. A kdo nam pomohl???? Jeste se nam prazaci smali. Proc bychom za to meli platit. Take jsme nic nedostali ...
0/0
26.8.2002 22:26

Boban

Re: A kdo pomahal Morave v 1997?????????????????????
Naprosto souhlasím.  A nejhorší na tom je, že když se teď na to Pražáků zeptáte, tak se smějí zase a říkají, že Moraváci neumějí otevřít v televizi hubu, a nebo že o nějakých problémech s dotacemi nevědí. No jasně, když ani pořádné nebyly a poškození si domy opravili sami. Teď je situace stejná na jihu Čech, kde se o malé, totálně zničené vesnice nikdo nezajímá a všechno se točí jen kolem pražáků.
0/0
28.8.2002 10:22

Z.Černý, Česká Třebová

Ano pro daň
Povodňová daň je  nejlepší řešení na likvidaci škod s protipovodňovými opatřeními. Proč by měli přispívat jen kuřáci, alkoholíci a řidiči. Jsem abstinent, nemám auto a týká se to i mne! pason@seznam.cz
0/0
26.8.2002 22:11

Jan

A co takto?
Usetrene finance za Gripeny = 100.000.000.000 Kč. To, co zbude Ceske Sporitelne z anonymnich vkladu v roce 2012 je asi 40.000.000.000!!! (Idealni prilezitost pro dluhopisy, se splatnosti 10 let a s komercnim urokem (nyni jsou uroky nizke, takze 3% by bohate stacily!!!)
0/0
26.8.2002 20:54

Jirka

Re: A co takto?
Ať se vy***ou na Gripeny i na jakýkoliv jiný (třeba americký) krámy a je hotovo! Ušetří se 100 mld!!! I kdyby na povodně dali 90 (jako že tomu nevěřím, Špidla za vládu mluvil tak o dvaceti pěti) ještě by 10mld zbylo. Akorát by holt někdo nedostal provize, takže to asi neprojde :-((.
Hnát je a hodně rychle - nadělat dluhy a rozdávat umí každý blbec!
0/0
27.8.2002 10:07

Tomáš

A co v 1997?
Při povodních na Moravě v roce 1997 nebyly ani takové dotace jako dnes, ani taková humanitární pomoc, ani taková publicita... A to byste chtěli ještě, aby lidé, kteří toho moc nedostali, museli povinně (!) platit jiným!
0/0
26.8.2002 20:14

quido

Tento článek není myšlen jako recese, i když to tak vypadá.Takže to, co nezaplatí stát(=my, daňoví poplatníci),musíme zaplatit na daních, jež se zvýší o tzv.povodňovou daň!!Chápu, že ostraňování následků těchto povodní je drahé, ale proč se vláda tváří,jako by na to neměla?!? Stačí nekoupit Gripeny(stejně nejsou kompatibilní s NATO) a nedávat spousty peněz do krachujících podniků a nedávat taky tolik peněz na různé sociální dávky(stejně výše soc.dávek odrazuje spousty lidí najít si práci, navíc spousta peněz jde cikánům, kteří stejně pracovat nebudou,neboť si nakradou dost). Pro vládu jsou tyto povodně opravdovým požehnáním a nic lepšího si přát nemohla: po celé 4 roky bude na ně svádět rozpočtové deficity, zvyšování daní, nezvyšování platů apod., přitom vláda nemusela během povodní hnout prstem, zasedala sice,ale kdyby nezasedala, bylo by to jedno, ministři obrany a vnitra se přidali v Neratovicích k "mlžičům" a prázdná slova si premiér mohl nechat od cesty.
0/0
26.8.2002 18:14

T2

Tak to si zase nekdo dela jenom srandu, ne? Tohle preci nemuze nikdo myslet vazne!!!
0/0
26.8.2002 17:11

Najdete na iDNES.cz