Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Záchrana? Poprava!

Bezmála týden sledujeme obětavé výkony záchranářů, kteří v místech záplav zachraňují a dopravují do bezpečí lidi. Mezi nimi i mnoho starců a stařenek, kteří evakuaci odmítali a raději chtěli zemřít ve svých domovech. O to víc jsme byli šokováni informacemi, že v pražské zoo popravili slona Kádira, hrošici Lentilku, medvěda a lva, kteří prý by se jinak utopili. Ale tím tragédie v zoo neskončila.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Petr

Starosti
Tedy vaše starosti o zvířata v Praze bych chtěl mít. Co utrpení lidí, kteří přišli o majetky, které budovali celý život? Co je proti tomu několik zvířat?
Petr, Plzeň
0/0
3.9.2002 14:58

MARTINA

Re: Starosti
to nemyslis vazne?majetek jsou veci, a ty se nahradi, ale zivot nikomu nikdo nikdy nevrati. a zivot zvirete neni min nez zivot cloveka. ale s pani Kubisovou nesouhlasim, nebyla u toho, a pise blbosti. Jinak si ji vazim za jeji praci, ale tohle prehnala.
0/0
4.9.2002 10:55

Nommo

To snad nemyslíte vážně!!!
Zdravím všechn připěvatele. K panu Janovi, kterej tvrdí, že je dobře, že Kubišovou umlčeli komunisti, se ani nebudu vyjadřovat, protože by to evidentně bylo házení hrachu na stěnu! Jinak teď pro lidi, kteří myslí i hlavou... Myslím si, že je potřeba se na to kouknout i z druhé strany a bez emocí. Souhlasím s tím, že agument lva v Afganistanu nebyl dvakrát šťastný, i když by se dalo diskutovat, jestli třeba nešlo mu dat najest, ale to bych nerozváděl. Každop. ale v našich podmínkách argumentovat, že zvířata byly stará, tak je zastřelit bylo lepší (snazší určitě), je totální idiocie! Nebo alespoň absolutní absence citu! Tady bych souhlasil s Kubišovou. Nebyl jsem tam, tak nevím, ale jednoznačně bych to nechal vyšetřit a pokud by se prokázalo pochybení tak odstoupení ředitele bych chápal jako minimální projev slušnosti. Ale myslím si, že ani soud a případný trest by nebyly od věci! Protože (pro ty, kteří ztrátu života zvířete nechápou jako tragédii!) smrtí zvířat, přišla ZOO minimálně o statisíce!!!
0/0
26.8.2002 15:35

Kateřina

Re: To snad nemyslíte vážně!!!
Milý Nommo, zkuste se podívat na stránku www.zoopraha.cz. Na úvodní stránce jsou dva články od ředitele pražské zoo. Stejně tak bych Vám ráda doporučila některé další články, které byly zveřejněny na stránkách idnes a které následovali po uveřejnění tohoto vyjádření paní Kubišové a spol. Domnívám se, že ve všech těchto článcích pan Fejk a další lidé z pražské zoo dostatečně popsali, co se vlastně v zahradě dělo a jaká teda byla fakta. Odůvodnění, že slon musel být zastřelen kvůli stáří, je samozřejmě hloupé, takové odůvodnění ovšem zoologická zahrada sama nikdy oficiálně nevydala. V tomto případě šlo o dezinformaci médií, kterým to v tak kritických a zmatených chvílích možná snad ani nemůžeme vyčítat, eventuelně zjednodušování výroků mluvčích zoologické zahrady. V pondělním (26.8.02) pořadu Přesčas na čt2 byl jako host pan ředitel Fejk. Celkem jasně vysvětlil, že stáří bylo v případě utracení medvěda a lva pouze jedním z rozhodujících faktorů. Přesněji řečeno pan Fejk vysvětlil, že z důvodu jejich agresivity a dřívějších problémů s uspáváním byli při evakuaci až na posledním místě a v okamžiku, když přišli na řadu, nebyla již evakuace možná. V případě Kadíry o stáří nešlo vůbec. Slon byl agresivní již od svého příchodu do Prahy (před 20 lety) a nebylo tedy možné ho jednoduše vzít na "vodítko" a odvést, což se se sloními samicemi naštěstí podařilo. Kadíra byl v tomto případě téměř neevakuovatelný, pokud by ovšem zoo tušila takové záplavy tři dny dopředu, dala by se i pro něj evakuace zařídit. Bohužel, ještě den předem se čekala dvacetiletá voda a v okamžiku, kdy se stoletá voda lila do Kadírova výběhu, museli v zoo akorát doufat, že slon nebude muset plavat. K tomu bohužel došlo a jsem toho názoru, že nechat ho několik hodin při vysilujícím, stresujícím a marném zápase o život by bylo nehumánní. Utracení bylo v tomto stádiu nejetičtějším řešením. Původně jsem to sem všechno nechtěla psát, daleko lépe to totiž pan Fejk vysvětluje sám (viz web zoo), ale možná nebudete mít chuť ty články vyhledávat, proto jsem se nakonec rozhodla to sem dát celé. Paní Kubišová udělala chybu, že se chytla chaotických a neoficiálních zpráv, které pronikali z médií, a které pouze malhavě naznačovaly, co že se vlastně v zoo stalo. Na mě osobně prvná zpráva o Kadírově smrti taky zapůsobila dojmem, že nemělo smysl ho evakuovat a bylo lepší ho zastřelit, pak jsem si ale vzpomněla na předchozí zprávu z TV, že má slon vodu až po uši a došlo mi, že to asi tak jednoduché nebylo. Počkala jsem tedy na oficiální vysvětlení pražské zoo a teprve pak si dělala závěry. Stejně měla postupovat, dle mého názoru, i paní Kubišová a nezveřejňovat unáhlená prohlášení, která reagují nikoli na jasné informace od zoo, ale na zmatené a nekompletní informace ze sdělovacích prostředků.
0/0
28.8.2002 12:02

Jan

Víte co udělali komunisti dobře?
Konečně jsem si našel tento tragický článek od Kubišové. V novinách jsem to přehlédl. Bláboly v rubrice Názory totiž delší dobu nečtu (viz moje ostatní komentáře).
Takže: Jednu věc udělali komunisti dobře - umlčeli bláznivou Kubišovou. Dovedete si představit, že tyto blbé pindy a kecy  bychom museli číst každou chvíli? Jsem zvědavý, kdy zase nějací vzteklí psi, kterých se tak zastává, od nezodpovědných chovatelů ukoušou nějaké děti. Za chvíli k tomu zase dojde, na to vemte jed. No a kdyby se to stalo mně? Tak nezastřelím jen chovatele, ale i Kubišovou.
0/0
25.8.2002 22:04

Eva Bukolsky

Je třeba myslet hlavou a ne ...
podléhat hyterickým emocím. Kde jste byli, Kubišová a spol. když lachtani plavali Vltavou? Skočili jste tam je zachranovat? Přišli jste na pomoc slonovi, lvovi, gorile a jiným? Ovšem že ne, a já se nedivím... Možná že jste experti na kočky domácí a kanárky, ale nemáte zkušenost s divokými zvířaty za normálních okolstí, natož v kritické situaci. Pro zajímavost: lev /osleplý dík afghánským dětičkám, které ho kamenovaly v kabulské ZOO/ umíral v agonii hladu, místo aby ho ušetřili trápení a pomohli mu zemřít. To je humánní stránka veterinářské mediciny, že lze usmrtit trpící zvíře. Dlužíte pokornou omluvu řediteli pražské ZOO, za hrubé napadení a neoprávněnou kritiku. Jsem přesvědčena, že udělal on i zaměstananci ZOO vše co mohli a to co se stalo jejich svěřencům ponesou s těžkým srdcem až do smrti. Eva Bukolsky, Foresthill, California, USA
0/0
25.8.2002 6:26

pietro

Marta reditelkou v ZOO ?
Mila Marto, ono je jednoduche nekoho kritizovat, o to vice kdyz nebyl v jeho situaci a nestal pred rozhodnutim. Chtel bych videt vas a vase spolubojovniky za ochranu zvirat, jak byste se zachovala vy. Myslim ze to nebylo rozhodnuti nikterak jednoduche ale velmi tezke.
Osobne si vas velmi vazim jako zpevacku, jako cloveka, ktery pro svuj nazor byl v nemilosti, ale v tuto chvili se stavim na stranu ZOO a jejiho reditele, a to z jednoho prosteho duvodu (a ted me prosim omluvte), protoze o cele situaci v krizovych chvilich hovno vite.
0/0
23.8.2002 13:18

Najdete na iDNES.cz