Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Když opadly vody

Voda opadá. V obraze zkázy vidíme bláto, prach a poničený kraj. Skrze trosky zahlédneme zemi, která, ačkoli dějinami nepřivyklá přírodním katastrofám, zvládá krizi překvapivě dobře. Obrázek "zkroceného přívalu" kazí dva obrovské flákance špíny: barely s nebezpečným obsahem vyplouvající z českých chemiček a kalnou vodou zatopené tunely pražského metra.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Šťoura

Trocha filosofie
Rozhodně nechci obhajovat kvalifikaci novinářů ve vztahu k tématům, která vyžadují odborné vědomosti.  Ty mít ve většině případů nemohou.  V podstatě bychom po nich chtěli, aby byli specialisty v každém oboru - a takoví samozvaní brouci Pytlíci sice světem brousí ale domělou odborností oslní pouze krátkodobě a nebo jen slabozraké spoluobčany.  Tím se trochu oklikou dostáváme k prastaré otázce absolutní pravdy.  Ta, pokud se úplně špatně nepamatuji neexistuje a jestliže přece jen, tak je nepostižitelná.  Tudíž my lidičkové jaksi tápeme ve tmě a radujeme se nad každou lucerničkou, byť je sebebludičkovější.  Ale teď vodorovně: kdyby každý příspěvek do novin měl být stoprocentně pravdivý a objektivní, asi by novin vycházelo pramálo a byly by velice tenké.  Snad by stálo za úvahu zase zavést dnes již prehistorickou zvyklost, kterou se vydavatelé novin kdysi řidili: když nějaká zpráva nebyla -dle jejich názoru- skutečně věrohodná, označili ji tuším latinskou zkratkou N.T., což prý mělo znamenat něco jako "neprověřeno".  A pak se z toho údajnè v německy hovořících krajích vyvinula Ente, počesku kachna.  Tohle označení mimochodem k povodním docela pasuje.
0/0
23.8.2002 22:08

posledni emigrant

Klucii cesky
Kamberacek, to s vami mysli dobre, i kdyz Vam nemluvi z duse.
P.E.
Jenom je videt , ze jsme v kontrastovani jeste slabi: (13 let po..., padesat sedm let po.., 163 let po..., 2002 let po...
Kamberacku , zanechme letopoctu, jo?
P.E.
prosim
0/0
23.8.2002 21:15

Šťoura

Přísloví vesměs nelžou
Milý (pane) Kašpare, ve smyslu prastarého "Na každém šprochu pravdy trochu" asi není neoprávněné, když si veřejnost tradičně zastoupená žurnalisty dělá hlavu s tím, co se na území Spolany nachází za látky a jak jsou zabezpečené proti nekontrolovanému úniku.  Případů, kdy se "nic nestalo" a pak zčistajasna byli mrtví či záhadně onemocnělí už bylo po celém světě mnoho.  Nikterak se přitom nechci zastávat novinářů-hyen, kteří si (při)vydělávají zveřejňováním zpráv o štěstí a hlavně neštěstí jiných, zejména prominentních osobností.  Ovšem žurnalistům, kteří se vytrvalým dotazováním pokoušejí odhalit pochopitelnou roušku mlčení, která zahaluje situace jako je ta v Neratovicích, těm musím chtě nechtě držet palce.  Pokud se tam skutečně nic závažného nestalo, můžeme si říci, že to byl planý poplach -o panice přitom mluvit nehodláme- a tím je záležitost vyřizená.  Myslím si, že v takovýchto připadech je snad i lepší tolerovat muže, který každou chvíli burcuje obyvatele osady, že jdou vlci a ono nikdy nic.  Co kdyby ti vlci zčistajasna přece jen přišli ?
0/0
22.8.2002 23:57

Vlasta Kašpar

Re: Přísloví vesměs nelžou
Milý Šťouro - nic proti muži, co burcuje před vlky - pokud ten muž je schopný vlka poznat :-) Pokud takový muž řekne "našel jsem vlčí stopy, dejme si tedy pozor" - budu ho brát vážně a budu mu za upozornění vděčný. Pokud mi ale muž, který vlka ani nepozná, řekne "dnes nějak divně voněla mateřídouška - ergo asi přijdou vlci" - pak si pomyslím cosi o blahoslavených chudých duchem... Vytrvalé dotazování není k ničemu, pokud ten tázající nezná nic podstatného o tom, na co se táže - beztak případnou odpověď nepochopí a zůstane neuspokojen :-)
0/0
23.8.2002 8:08

Vlasta Kašpar

Hm...
Hm - tohle považuju za mimořádně tendenční článek... K předposlednímu odstavci: Spolana NENÍ státní podnik - je dcerou Unipetrolu, což je akciová společnost. Pokud jde o "plující sudy jedů" - pane Kamberský, proč jste rovnou neuvedl OBSAH těch sudů? Byla tam ta a ta látka, tolik kg, její nebezpečnost... Ne - Vy totiž o obsahu sudů víte prdlajs, nevíte ani, jestli byly plné, či prázdné. Ad "oblak chloru, letící nad sousední město" - kolik kg toho chloru uteklo ven z haly do toho "oblaku"? Že nebyl žádný přiotrávený? Co vlastně, nevážený autore, víte o chloru a následcích nadýchání? Já tedy osobně něco málo ano - a tak prostě nevěřím báchorce o masivním výronu chloru z budovy. Dle mého voda zdvihla prázdný reaktor a utrhla ho od potrubí - následně z potrubí a nádoby uniklo pár kilo zbytkového chloru - toť vše. Z prdu kulička! Problém některých "novinářů" je v tom, že píší o věcech, kterým zbla nerozumí. Jenže to je na nic - jen blbnete lidi, kteří tomu uvěří, protože také nejsou z oboru. Já Vám vůbec nevyčítám, že nerozumíte chemii, nepochybně asi rozumíte něčemu jinému. Tak ale, když už píšete něco o věci, které nerozumíte, se laskavě poraďte s někým z oboru, kterého se to týká - pak teprve možná jednou budete dobrým novinářem :-)
0/0
22.8.2002 14:52

OPTIM

Re: Hm...
No, myslím si, že ten požadavek, aby se novinář přivzdělal  v něčem, čemu nerozumí, je trochu troufalý. Když jsem podobné požadavky vznášel v souvislosti s komentáři kolem Temelína, byl jsem poslán do háje se zdůvodněním, že novinář tady není od toho, aby tomu rozuměl, ale aby o tom psal a burcoval (proto má věsměs nejraději, když se k věci vyjadřují lidé, kteří tomu rozumějí asi jako on, takže i s nimi si dobře rozumí) - na vysvětlení jsou prý odborné publikace. No a jinak co je v uvedeném článku? Já se jenom divím, že za to může být někdo placen!!!!!!!
0/0
23.8.2002 16:55

Najdete na iDNES.cz