Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Voda potřetí pohrozila jihozápadu

Jihozápad Čech potřetí během krátké doby vystrašila voda. Začalo totiž pršet a hladiny začaly opět stoupat. Přívalové deště na Klatovsku a Tachovsku rychle zatopily přes padesát sklepů a utrhly kus travnaté hráze Jesenice. Několik lidi bylo dokonce nutné evakuovat. Řeky na horní Vltavě se zvedly o třicet centimetrů, někde až o metr. Velké záplavy by se však neměly opakovat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Matěj

Zvykněme si na velkou vodu.
PO povodních na Moravě se lidi nechali ukolébat, přitom věděli o nebezpečí povodní. Podle mne by měli mít hydrometeorologové daleko větší zodpovědnost při předpovědích. Někdy mám dojem, že je jim jedno, co říkají. Prostě křičet. Hrozí povodně a né to co předvedli, kdy vlastně lidi uspali. Uvidíme, jak dopadnou povodně v příštím týdnu
0/0
22.8.2002 16:23

rosničkář

Re: Zvykněme si na velkou vodu.
Matěji, pláčete hezky, ale na cizím hrobě. To, že může dojít i na vyhlášení stavu ohrožení předpovídali meteorologové už v neděli 11.8. V úterý 13.8. v poledne ve výstraze varovali před více než 100-letou vodou v Praze. Vše lze ověřit na http://pocasi.chmi.cz
0/0
23.8.2002 8:31

rosničkář

Předběžná zpráva o povodni
"Předběžná souhrnná zpráva o hydrometeorologické situaci při povodni v srpnu 2002" je na http://www.chmi.cz
0/0
22.8.2002 15:56

vasja

KLATOVSKO JE VYBAVENÉ !!!
Tam jsou tedy vybavení !!! Po okénka vody - to tam mají asi lidé OT-čka nebo nevím co. Anebo "očití svědkové" mají takovéto oči : . Anebo jak tam píší, že se setmělo ...
0/0
22.8.2002 15:54

Karel

nehloupni
Co to tady porad kecate ? Copak nechapete, ze jednou za cas proste naprsi hodne vody ? I kdyby o tom vedeli, asi necekali ze voda prijde tak velika a tak holt nestaveli drive povodnova opatreni a davali penize na dulezitejsi veci. Neda se nic delat voda prisla a zatopila obydli, ktera si clovek postavil u rek. Reky josu od toho aby v nich tekla voda   Nezbyva nez rici, ze holt meli smulu ti co bydli u vody. A Vltavska kaskada svuj ucel splnila - je stavena na castejsi ale mensi navali vody. Tak uz se konecne uvedomte a nehloupnete  Jinak si mylsim, ze vedeli co sem tece ale nechteli delat paniku anebo si nedovedli predstavit co to udela.
0/0
22.8.2002 14:30

Mita

Re: nehloupni
Myslím si, že v tomhle případě "paniku" dělat měli. Varovat, že by voda mohla vystoupat výše. Primátor někde řekl, že mu majitel Albatrosu večer 13.8.řekl, že voda stoupá 15 cm za hodinu, že to už 2 hod.měří. Němec sice svolal krizový štáb, ale prý nechtěli dělat evakuaci potmě! Tohle se měli Pražáci dozvědět hned!
0/0
22.8.2002 15:51

Lacas

Re: nehloupni
Teda ja taky valim oči..co to tady ty lidi melou za blbiny. Taková obrovská masa vody, která boří domy a dokonce celé vesnice od Krumlova až po Ústí to bychom museli mít jednu prázdnou přehradu velkou jako celej Budějovickej kraj. No a to že na Prahu se valí tisíciletá voda je docela těžký říci na plnou "hubu" v miliónovým městě. Ona taková panika by mohla celé věci jen přitížit.
0/0
22.8.2002 16:05

Mita

Re: Re: nehloupni
Jestli se nepletu, 3 miliardy kubíků vody zaplní teoreticky obdélníkovou díru 10 km širokou, 30 km dlouhou, 10 m hlubokou. Je to fakt na 1 prázdnou přehradu. Ale stejně si myslím, kdyby přehrady nebyly, řeky se přirozeně klikatily, existovaly bažiny, malá pole s remízky, země byla méně zabetonovaná a vyasfaltovaná, byla by povodňová vlna slabší a méně ničivá. A co se týká té paniky, jde o to, jakým způsobem se to oznámí. Možná melu blbiny, ale ta varianta, kterou zvolili nebyla podle mě dobrá
0/0
22.8.2002 17:16

Víťa Novák

Re: Re: Re: nehloupni
Povodně byly, jsou a dokud neporučíme větru dešti, budou. Poroučet můžeme vlastně už teď, ale příroda, jaxi, mrcha, neposlouchá...
Když Kosmas popisoval povodeň, jaká od potopy světa nebyla, moc betonu ani asfaltu v Čechách nebylo, že. Ve 14. stol. vzala povodeň Juditin most tak důkladně, že Karel IV. radši postavil nový. O 100 let později ho spláchla jiná povodeň. Po staromáku se na lodičkách jezdilo v každém století několikrát. Na fotkách z 19. století není u Karlova mostu hladina o moc níž než letos.
0/0
30.8.2002 12:10

Oukropec

Ty vole, vy máte fantazii!
0/0
22.8.2002 13:05

Tutinec

Bůhví, jestli to srdce nepuklo kvůli velký vlhkosti vzduchu, kterej už byl nasycenej tou vodou, kteréžto potom na jihu spadlo 3000 miliard litrů.
0/0
22.8.2002 13:04

Bernard

Re:
Ono je tam v té výši mnohem mrazivěji, takže je možné, že ten vlhký vzduch zmrzl a srdcem roztrhl.
0/0
22.8.2002 13:54

Boris

Teď mě tak napadá
Vzpomínáte si na to, jak před pár měsící puklo srdce zvonu Zikmund ve věži katedrály Svatého Víta? Říkalo se, že to pro Čechy věští nějakou katastrofu. Já nakonec začnu věřit v nadpřirozené jevy.
0/0
22.8.2002 12:56

Zbynek

Re: Teď mě tak napadá
asi to sem nepatří, ale v jedné vesničce na Vysočině se jednou zastavily hodiny na kostele-přesně v době, kdy zemřela Diana.
0/0
22.8.2002 14:38

Kuldař

Nevím, proč sis myslela, že jen machří. Každej, kdo sledoval zprávy - byť jenom na ČT nebo na internetu - věděl, že ten hlavní nápor z Orlíka přijde v noci na středu. Když tam tisíciletá voda dorazila v úterý, tak se asi nikam nevypaří -to dá obyčejný selský rozum a nepotřebuju k tomu Povodí Vltavy. Proto mě ten pán (Igor Němec), kterému samozřejmě selský a jakýkoli rozum chybí, v úterý večer tak sral. Lidi, žijeme v informačním věku, tak snad nepotřebujeme, aby nás někdo vodil za ručičku. a že je primátor vůl? - to se nedá nic dělat.
0/0
22.8.2002 12:53

taky občan

Re:
vivat, konečně taky někdo myslící
0/0
22.8.2002 12:59

kuratko

Re:
No, on to spíš podával takovým tím stylem 20letýho mladíka, ale pořád jsem mu věřila o dost víc, než tomu pánovi, co tam sedí naprostým nedopatřením, neví která bije a mluví o 20cm! Myslím, že si tam velký Klaus schválně dosazuje takovéto dementy, aby ho náhodou někdo nepředčil a neohrozil v jeho doživotní funkci. Vsadím se, že kdyby tam seděl aspoň takovej P. Bém, tak by reagoval na situaci lépe, ale to je ve hvězdách.  
0/0
22.8.2002 13:05

kuratko

Igor Němec - mystifikátor
Chtěla bych se vrátit k noci z úterý na středu 13/14.8. Vzpomněla jsem si, že už v úterý v cca 19:00, kdy jsme se v naší ulici v Praze 4 blízko Vltavy dívali na rozlévající se vodu, tak jeden mladík co pomáhal krizovému štábu vše hlídat a byl neustále na mobilu, tak říkal, že má informaci z Povodí Vltavy, že ve 23:00 začnou vypouštět nekontrolovatelnou masu vody z Orlíka a Prahou bude protékat více než 5000 kubíků. Myslela jsem si, že jen machří, ale zdá se, že on dokázal mít lepší informace než sám primátor, který hovořil něco o 20cm zvýšené hladiny.  Anebo to bylo jinak, pane primátore? Nějak mi to připomíná pštrosa s hlavou v písku
0/0
22.8.2002 12:42

Zubař

Hydrologu - kdyby do Gabčíkova nachcalo najednou tolik vody jako do Orlíka, Slap, Lipna a spol. též by jim nepomohla ani svěcená voda. A navíc je něco jinýho veletok Dunaj a strouha Vltava.
0/0
22.8.2002 12:14

Mita

Která místa pak budou bezpečná?
Asi žádná. Já bydlím v sídlišti na kopci, ale nad námi je lesík. Minulý týden při přívalových deštích tekl před naším domem potok z lesa, naštěstí zatím nepřetekl do domu. Ale příště? Moje dcera bydlí na Moravě daleko od vody, ale taky mají nad vesnicí kopce s lesy a poli. Letos sice ne, ale taky se tam už stalo, že jejich ulicí se valil potok a voda pronikla do zahrad i do domků.  A co domy na záplavových nivách? Budeme se muset přizpůsobit. Já jsem si opravdu do nedávna naivně myslela, že katastrofální povodně už jsou minulostí, že Morava byla výjimkou, že Vltavská kaskáda všechno zvládne... Takhle to do mě celé mládí lili komouši.  Já jsem jim sice nic nevěřila, ale tomuhle, jak vidím, jsem nalítla. To je to dědictví po nich, které si člověk ani neuvědomuje.  A to, když člověk fascinovaně zírá na povodeň, není jen "čumil", prostě vidí, jak je nepatrný proti přírodním silám a krotne. 
0/0
22.8.2002 11:46

taky občan

Re: Která místa pak budou bezpečná?
no, je tu vždy jistá, sice malá, ale reálná pravděpodobnost, že někdy ten lesík bude létat vzduchem. Kdy a jak, to už nikdo nepředpoví, normálně se ale ví, že roste, když víc fouká...a ostatní už je na Vás.
0/0
22.8.2002 13:04

Hydrolog

Zamyšlení
Příslušné instituce by se měli zamyslet nad funkcí vltavské kaskády, která se v posledním týdnu ukázala jako velmi na hovno. Na Slovensku mají Gabčíkovo a evidentně je zachránilo.
0/0
22.8.2002 11:35

gabčík

Re: Zamyšlení
Kde berete tu jistotu, že Gabčíkovo zachránilo Slovensko. Slyšel jsem z úst pána Bindera, že zachránilo Bratislavu. To je už úplný nesmysl.
0/0
22.8.2002 11:44

Petr N.

Re: Zamyšlení
Neni ale Gabcikovo ponekud vetsi? Vltavska kaskada pojme 1 miliardu kubiku a naprsely 3 miliardy.
0/0
22.8.2002 11:49

Dr.Büllow

Re: Zamyšlení
Nechci zvyšovat již tak zjitřené emoce lidí postižených povodněmi, ale kompetentní orgány o hrozícím riziku věděly řadu let a nedělo se nic.
Viz článek  "16.8. PROGNÓZA: Stoletá voda zaplaví Prahu (LN, 1995), Tomáš Pudil"  - paradoxně také ze srpna.
Je tam popsána studie, kterou provedla řada odborníků, pracoviště ČVUT apod. Bylo simulováno zvýšení hladiny - na počítačích i na zmenšeném modelu kaskády a Prahy. Výsledk byl projednán z pracovníky povodí. Závěr : o riziku, které se do puntíku naplnilo v těchto dnech se vědělo, závěry včas dostalo povodí i magistrát města Prahy, vláda atd. Kaskáda v určitém momentě zvyšuje riziko zatopení Prahy.
Co dodat ? Třeba někdo začne přemýšlet o své odpovědnosti. Třeba někdo začne myslet dopředu dřív, než se přižene další voda.
P.S.: na této planetě jsou i další síly, ne jen vodní živel. Ochrana sídel, lidí i zvířat je problém komplexní, ale třeba i nad tím se někdo zamyslí. Doufejme.
 
0/0
22.8.2002 12:43

outcast

není divu
já vím, že to asi nikdo nechce slyšet, ale zvykejme si. Dlouhé přívalové deště jsou střídány neúprosnými pařáky s vysokou vlhkostí vzduchu. Pamatuje to někdo? Je to důsledek globální změny počasí (ať už je zapřičiněna čímkoliv). Počasí ve střední Evropě se začíná podobat počasí někde na Borneu. Je klidně možné, že "stoleté" vody se dočkáme 2x - 3x do roka. 
0/0
22.8.2002 11:16

Boris

Re: není divu
Neblbni, právě celé 20 stol bylo vyjímkou, kdy naši zem nepostihla žádná 100letá voda. V minulosti se to dělo zcela pravidelně. A za další, paměť člověka není měřítkem pro vývoj klimatu. Historická měření prováděné v Klementinu neukazují žádné výrazné změny.
0/0
22.8.2002 11:47

outcast

Re: Re: není divu
Faktem je, že ledovce tají na CELÉM světě, Antarktida, Himalaye, Alpy, Severní pól - ten má bejt do několika let průjeznej (lodí samozřejně), v Kanadě prožívají sucho a vedro jako nikdy, nad CELOU jižní Ásií je tzv. "brown cloud" vysokej čtyři kylometry, zeptej se někoho v Japonsku jak vypadala Fuji před třiceti lety (dnes je to holá skála s trochou sněhu na vrcholu) a klidně mohu pokračovat. Oteplovaní je FAKT o kterém se ví již dost dlouho, ale teprve v současné době si to lidstvo oficiálně připouští. Ještě před pár lety, když se vědec vyjádřil, že se planeta otepluje, vystavoval se riziku, že bude zesměšněn. Dnes přiznávají fakt oteplovaní vesměs všechny vlády včetně USA (a těm se do toho nikdy nechtělo). Pokud se planata otepluje a asi ano, bude se to týkat i Čech. Že to v Klementinu to ještě nikdy nenaměřili.....? Přírodě je to úplně fuk!  (Né nejsem z Green Peace)
0/0
22.8.2002 12:17

rosničkář

Re: Re: Re: není divu
No, možná v Klementinu nenaměřili nějaký jasný trend růstu srážek, co ale naměřili úplně jasně je růst teploty. Částečně je to ovlivněno i tzv. "tepelným ostrovem města", ale ten růst teploty je jasně detekován i na stanicích mimo města a prakticky po celém světě. Takže to lze brát jako fakt. Za druhé - některé novější studie i na našich datech ukazují, že se zvyšuje četnost případů s vyššími úhrny srážek. Také dochází k určitým změnám v ročním průběhu srážek. Ale ono to spolu souvisí. Větší teplota = víc energie ve vzduchu. Ale také to znamená víc vodní páry a ta obsahuje poměrně dost latentního tepla, které se uvolňuje při její kondenzaci. Tedy nejen to "zjevné" teplo, ale i latentní. Tím pádem teplejší vzduch celkově obsahuje výrazně více energie než vzduch chladnější a má více charakter "časované bomby", která může za vhodných meteorologických podmínek nadělat větší škody (třeba právě tím, že obsahuje víc vodní páry a může tedy způsobit větší srážky).
0/0
22.8.2002 12:37

Boris

Re: Re: Re: není divu
Co jsem živ, tak jinak Fuji neznám, ale až klofnu nějakou Japonku, tak se jí na to zeptám.
0/0
22.8.2002 12:49

outcast

Re: Re: Re: Re: není divu
Klofni nějakou starší, těm mladejm je to úplně fuk.
0/0
22.8.2002 13:15

lada

Re: Re: není divu
Přesně, co my (lidstvo) víme o fungování naší planety. Že je pár let tepleji, pár let větší zima, jednou prší víc, podruhé je sucho, to je přece normální. Pořád se píše o oteplování, ale to je pouze vyjádření trendu. Důležité je udat interval, ve kterém trend sleduji. Otepluje se posledních 50, 100, 200 nebo kolik let? Jak to bylo předtím? Nejsem odborník, ale někdy zhruba před tisícem let prý pojmenovali Greenland (Grónsko) - to by dnes asi nesedělo, takže asi bylo tepleji...
Problém je, že je hodně lidí, kteří se živí tím co vymyslí a napíšou ("vědci"). Pokud někdo napíše, že posbíral měření za posledních 100 let a vůbec z toho není chytrý, tak bude sice upřímný, ale neúspěšný. Mnohem efektnější je za použití náročných statistických metod a matematických modelů prokázat globální oteplování způsobené činností člověka. Protože je toto téma "in", článek se může prosadit v prestižním časopise odkud čerpají novináři ("lidstvo postihne globální katastrofa") a jiní "vědci" najdou vlnu, na které se mohou vézt. Čím více se o věci píše, tím je důležitější (ne naopak) a tím více peněz na výzkum problému proudí.  
Určitě má smysl chovat se k životnímu prostředí co nejšetrněji, ale důležité také je nepodléhat trendům a přemýšlet. Co my víme, třeba znečištění ovzduší pevnými částicemi odráží sluneční záření a Země se otepluje jen pomalu.
0/0
22.8.2002 13:22

outcast

Re: Re: Re: není divu
Eric Červený se tenkrát vracel z neúspěšné plavby narazil na Grónsko a panovníkovi (nepravdivě) referoval, že narazil na zelený  ostrov, aby se neřeklo, že přijel úplně s prázdnou. Navíc Grónsko má i dnes pobřežní zelený pás (alespoň v létě). O tom toprostě není. V Antarktidě se ulamují ledovce a nechá se změřit, že v lomu je led přes 2000 let starý. Z toho se usuzuje, že takhle teplo (alespoň v Antartidě) už tak dlouho nebylo. Oteplování je dnes všeobecně přijatý fakt.
 
0/0
22.8.2002 14:01

lada

Re: Re: Re: Re: není divu
Jsem laik, ale četl jsem cosi o osídlení pobřeží (nemyslím Inuity). Grónsko není jediným důkazem pro to, že v historické době bylo už i tepleji. Jinak poslední věta je přesně to o čem jsem psal. "Oteplování je dnes všeobecně přijatý fakt." Oteplování ode kdy? Přijatý ale ne dokázaný! " V Antarktidě se ulamují ledovce a nechá se změřit, že v lomu je led přes 2000 let starý. Z toho se usuzuje, že takhle teplo (alespoň v Antartidě) už tak dlouho nebylo." Usuzuje se ale ne to dokazuje! Jinak tenhle argument mi připadá nesmyslný. Kusy ledovců se odlamují proto, že jsou vystrčené do oceánu a neleží na pevnině (mluvím o Antarktidě). Ledovec vzniká ze sněhu který padá hodně daleko od místa kde se pak odlomí. Tam doklouže a ulomí se. Přirozený proces. Teď se ulomily nějaké větší kry. Co to dokazuje? Nevíme. Mě osobně by znervóznilo, kdyby se led přestal odlamovat a začal už ve vnitrozemí odtávat. Že jsou na lomu vrstvy 2000 let staré? Ale to přeci musí být! Není to můj obor, ale chybí mi tu základy vědeckého uvažování, otázky, teorie, pokusy, výpočty, výsledky, diskuse. Rovnou závěry.Potvrzení globálního oteplování.
Nejdříve je potřeba definovat pojem globálního oteplování. Když budu demagog tak budu zastávat teorii globálního ochlazování a asi se pro to najde více důkazů. Musíme si klást otázky. Otepluje se Země? Ode kdy se otepluje? Otepluje se v mezích normálních oscilací? Má toto oteplování nějaké odlišné parametry než obdobné situace v minulosti? Je nějaká korelace mezi oteplováním a jinými jevy? Je nějaká příčinná souvislost mezi oteplováním a jinými jevy?
Tohle se vůbec neděje. "Oteplování je dnes všeobecně přijatý fakt." A přitom chybí důkazy, teorie, diskuse. 
0/0
22.8.2002 15:20

outcast

Re: Re: Re: Re: Re: není divu
Na 1000% procent ti to nikdo nikdy nedokáže. Nicméně co k tomu potřebuješ? Aby všechno začalo hořet? To se snad nikdy nestane. Ano kry se odlamují a odlamovaly se vždy, ale nenarůstají. Plocha ledu se prostě ZMENŠUJE. Led bude těžko odtávat od vnitrozemí, to je jako kdyby měl sněhulák tát odprostředka. Ani já nejsem odborník, ale celá řada odborníků má na věc podobný názor. To, že přesně nevíme odkdy a v jakých oscilacích a proč přeci neznamená, že se tak neděje. To, že něco nedokážu vysvětlit přece neznamená, že to neexistuje. Když mne někdo dá ve tmě facku, tak se nebudu tvářit jako, že se nic neděje jenom proto, že nevím odkut přilítla...
0/0
22.8.2002 16:01

lada

Re: Re: Re: Re: Re: Re: není divu
Asi si nerozumíme. Zkusím to jinak. O někom se řekne že se měsíc pravidelně váží a že zhubl 1kg a že to bude tím že poslední dva týdny kouřil. Budou ho varovat, že když kouřit nepřestane, tak za rok zhubne o 24 kg a bude to pokračovat do jeho totálního sebezničení , které přijde brzy. Vidíš tu nesmyslnost takových tvrzení? Nikdo se neptá, jestli se váží stále na stejné váze, ve stejnou denní dobu, stejně oblečený, stejně najedený, jestli nedělá nějaké činnosti které by jeho hmotnost mohly ovlivnit, jestli nehubnul už předtím. Neuvažuje se o tom že je léto a on v létě vždycky pár kilo shodí, že ....  Prostě se tam plácne módní strašák kouření.
Módní strašák globální oteplování. " celá řada odborníků má na věc podobný názor" Čteš doopravdy odborné články? Znáš ty odborníky a jejich práci, jejich postoje? Tohle téma je skutečně na okraji mého zájmu, ale pokud mohu soudit z toho co vidím, nejvíc varují bulvární plátky, čím serióznost a odbornost periodika stoupá, tím jsou závěry méně jednoznačné.
Pochop mě, já netvrdím že není možné aby za posledních 150 let nevzrostla průměrná teplota (i když si myslím že i toto je velmi problematické dokázat). Ale copak my víme že to tak nemá být? Že to není normální? Představ si, že bychom takhle začali měřit na konci doby ledové. To by bylo globální oteplování.
Trochu mi to připomíná novinové články na téma: Byl objeven nový asteroid, dopadne  na Nový rok 15 km východně od Poličky (většina deníků už neudá předpokládaný rozptyl + - 3000000km). A když rozvinu tvé přirovnání. Když mi někdo řekne že mi teče z nosu krev protože jsem dostal facku, tak se přesvědčím jestli skutečně teče, jestli je to krev, zeptám se ho jestli to viděl, jestli ví kdo mi jí dal, budu přemýšlet jestli jsem do něčeho nenarazil, jestli jsem moc nesmrkal. To všechno před tím, než poběžím na policii že mě chtějí zavraždit. Dělat si názor na základě toho co píšou v novinách je podobný nesmysl.
0/0
22.8.2002 18:01

vasja

A co třeba NIBIRU ???
A co třeba NU ?  e to už skoro dvacet let, co americký satelit AS poprvé spatřil do té doby neznámé těleso blížící se k Zemi z hlubin kosmu. Vědci vydali tiskové prohlášení, ale to byla na dlouhou dobu poslední seriózní informace o "planetě X" - desáté oběžnici sluneční soutavy. Neznámé vesmírné těleso může zcela zásadním způsobem ovlivnit osud pozemského života. Probíhající planetofyzikální změny Země dostávají definitivní podobu. Existují nezvratné důkazy toho, že příčinou probíhající transformace je vysoce energeticky nabitý materiál a energetická nerovnoměrnost antisotropického mezihvězdného prostoru, pronikající do meziplanetárního prostoru naší sluneční soustavy. Tato "darovaná" nadbytečná energie produkuje hybridní procesy a narušuje energetické stavy na všech planetách, včetně Slunce. Účinky na Zemi se projevují zrychlováním přesunu magnetických pólů, změnami vertikální a svislé distribuce objemu atmosférického ozónu a zvyšováním frekvence i magnitud významných katastrofálních klimatických událostí. Pravděpodobnost, že se posouváme do období prudké teplotní nestability obdobného jako před 10 000 lety, roste. Adaptační schopnosti biosféry, společně s vlivem lidstva, na tyto nové podmínky mohou za těchto nových okolností vést k úplné globální revizi řady druhů a životních forem, žijících na Zemi. Pouze hluboké pochopení příčiny zásadních změn, které se uskutečňují v přírodním prostředí kolem nás umožní, aby politici a v první řadě občané dokázali zachovat rozvahu v průběhu obnovy (přizpůsobování) planetofyzikálního stavu a procesů. Zdroj: Zpráva " PLANETOFYZKÁLNÍ STAV ZEMĚ A POZEMSKÉHO ŽVOTA" od profesora Dr. Alexeje N. Dmitrijeva, člena uské akademie věd ( Publikováno v ruštině, CA Transactions, Volume 4, 1997), převzato ze stránek www.gewo.cz
Již krátce předtím, v lednu 1981, americký astronom Thomas C. van Flandern vysvětloval nesrovnalosti v oběžné dráze Pluta tím, v solárním systému existuje desátá planeta. Teleskop orbitální stanice AS pak tento předpoklad jenom potvrdil. "Nebeské těleso velké jako Jupiter, které je součástí naší sluneční soustavy bylo objeveno ve směru souhvězdí Orion," praví se v oficiálním dokumentu NASA z roku 1982. "Nějaká gravitační síla neustále vychyluje také gigantické planety Uran a Neptun. Dokazuje to přítomnost dosud neznámého velkého objektu," psal v tomtéž roce deník New York Times. VAŽEDNÝ HNĚDÝ PASLÍK O existenci desáté planety sluneční soustavy zvané Nibiru se hovoří už dlouhá léta. Mnohokrát jsme o ní slyšeli například z úst známého spisovatele a orientalisty. Zacharii Sitchina. Tento objekt prý obíhá mezi Sluncem a jeho vzdáleným, neviditelným černým dvojčetem a k Zemi se vrací každých 3600 let. Další setkání je vypočítáno na rok 2003. Vědecké instituce v čele s NASA ale stále mlčí. V oficiálních astronomických atlasech se Nibiru nevyskytuje. Výjimkou je pouze encyklopedie New Science & nvention z roku 1987, která graficky zobrazuje cestu americké sondy Pioneer. Na stejné mapce najdeme jak desátou planetu, tak vyhaslou hvězdu - sourozence našeho Slunce. Teprve v loňském roce se kosmický návštěvník přiblížil natolik, že ho dokázaly zachytit i menší observatoře. Červený objekt byl označen jako 2001 KX76 a prohlášen za obrovský asteroid. Neoficiální zprávy z NASA ovšem hovoří i o další možnosti: jedná se o hnědého trpaslíka, tedy malou vyhaslou hvězdu s vysokou hustotou. Už nyní svou silnou gravitací způsobuje drobné odchylky v dráze nejen Pluta, ale i jiných kosmických těles na okraji sluneční soustavy. Co se stane, až dorazí na dosah Země? OHNVÁ KŘÍDLA OHŮ Historie se opakuje. Archeologie i staré dochované texty nás přesvědčují o následcích, které měl každý průlet "planety X". Posledním takovým případem byl rok 1628 před naším letopočtem. Na důkazy o prudkých změnách životních podmínek narážejí vědci například při studiu letokruhů zachovaných stromů. Záznamy o letech neklidu a katastrof v době každého z pravidelných návratů desáté planety jsou i součástí biblických příběhů . Připomeňme jenom potopu světa... "Nestálá oběžná dráha černé hvězdy působí periodické výkyvy poloměru oběžných drah a klimatické změny na Zemi i na jiných planetách během posledních čtyř miliard let," prohlásil významný astronom obert S. Harrington z washingtonské observatoře United States Naval Observatory. Když se podle něj Nibiru přiblíží ke Slunci, hnědý trpaslík začne silněji zářit a rozsvítí se červeným světlem ( přečtěte si proroctví udé nebe, pozn. OSUD.cz ). Sluneční vítr tyto jeho výboje odkloní, což planetě přidává jakási ohnivá křídla. Není divu, že přílet desáté planety byl spojován s příchodem bohů. 05.01.2002: Možnému hrozícímu nebezpečí se začínají věnovat další astronomické observatoře Tento objekt se pohybuje směrem k Zemi. (zdroj: http://www.zetatalk3.com) UDE EXSTOVAT USKO? Již zhruba sedm let před setkáním vždy Nibiru způsobuje elektromagnetické a gravitační změny v zemském jádru. oste vulkanická a seizmická aktivita a mění se podnebí. Současně se poněkud zpomaluje zemská rotace . Od roku 1996, tedy sedm let před průletem desáté planety, pozorují vědci dramatické změny v počasí, které překonávají všechny dosavadní rekordy. Narůstá počet zemětřesení, k životu se probouzejí dosud nečinné sopky. Klimatické změny jsou všeobecně připisovány globálnímu oteplováni. Nyní se ale světová veřejnost dovídá první útržky zpráv o možnosti, že se ukrytá sestra dosud známých planet řití k Zemi. Stále více lidí si klade otázku: opravdu je globální oteplování hlavním viníkem, jak se nám tvrdí? Utajování a zkreslování skutečností o nebezpečí z vesmíru ze strany NASA a dalších odpovědných vědeckých a politických kruhů je vedeno snahou zabránit panice. Vždy ale nějaké informace unik

lada

Obojživelníci?
"a na křižovatce u okresního úřadu projížděla podle očitých svědků osobní auta po okénka vodou" - Potřeboval bych znát značku a typ vozů, hodil by se mi až k nám zase přijde velká voda, moje tohle nezvládne.
Je tohle jediný nesmysl, nebo jich je v článku víc, nebo je to celé kachna? Prosil bych trochu serióznosti.
0/0
22.8.2002 5:07

T944

Krize
No tak tohle už je moc. Jako by to nestacilo, ze?
0/0
22.8.2002 0:06

Kacirek

Ze by znova?
Kdyz nam rika pan Nemec ze se nic nestane tak bych tomu veril.Chudak slon taky tomu veril a jak dopadnul? Je to jen prvni stupen. Jak tomu muzeme verit kdyz v Praze mela byt max dvacetileta voda  a nakonec tam byla 25krat vetsi.
0/0
21.8.2002 23:23

taky občan

Re: Ze by znova?
...slon nedostal možnost věřit sám sobě, Vy tu možnost snad máte......
0/0
22.8.2002 11:11

Adalbert

Navrh
Odvezte pana ministra Grosse do mist, kde zase hrozi voda. Mozna ze ho to splachne a bude od nej pokoj. Muze ssebou vzit taky primatora Nemce a Grebenicka s Filipem.
0/0
21.8.2002 23:03

Boris

Re: Navrh
A velením nad záchrannými pracemi by jsi se ujal ty, troubo.
0/0
22.8.2002 11:53

MartyB

Re: Navrh
Souhlas, trochu bych to ale rozšířil. Odvezl bych celou vládu do zatopené Terezínské pevnosti. Aby byla jistota, že nenapáchá větší škodu než povodně.
0/0
22.8.2002 12:21

denzz

Lidi jsou opravdu na jehlách...
Lidi jsou opravdu na jehlách.Za stavu vody 2m do podlahy baráku je to dost blbý, hlavně po zkušenosti z minulýho tejdne, kdy i když třeba náš barák je 400 m od řeky poměrně vysoko, mimo zátopovou oblast, nás to vytopilo...
0/0
21.8.2002 22:49

Radek

Pohoda???
No chtěl bych vědět pod jakou kontrolou to máte! Asi jste nezažili vytopený byt, co?
0/0
21.8.2002 19:53

Igor Němec

Budte vsichni v klidu nic se nedeje, vsechno mame pod kontrolou a vsichni jsou v pohode.
0/0
21.8.2002 19:44

předseda

Re:
Ach - díky, pane primátore, to jste mě tedy opravdu uklidnil... Vážně se mi ulevilo...
0/0
21.8.2002 19:56

taky občan

Re: Re:
doufám, že Vám došlo, že teď už to nepřežijete, ani kontrola se dvakrát stejným způsobem nesplete....
0/0
22.8.2002 11:13

Cechuni, velmi intenzivne prezivam co sa u nas a hlavne u vas deje hoci som momentalne mimo domova a je mi strasne smutno. Drzim strasne palce, nech uz prestane prsat,uz je toho naozaj moc. Karolina z USA
0/0
21.8.2002 19:30

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.