Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Knihovny shánějí mrazící vozy a přepravky

Více než půl miliónu svazků poškodila povodeň v knihovnách v České republice. Záplavy se nevyhnuly ani řadě archivů a dalších institucí, v nichž voda poničila množství unikátních nenahraditelných knih, starých tisků, prvotisků a archiválií. Národní knihovna i Státní ústřední archiv zjišťují škody a snaží se získat peníze i materiální pomoc ze zahraničí. Jediná záchrana pro namočené tisky je jejich zmrazení a následné postupné vysoušení.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Uma Guma

Dotaz pro redakci
Stalo by za to zjistit, jaky je podil znicenych svazku a publikazi z celkoveho poctu uskladnenych. Jinymi slovy, kolik se jich podarilo zachranit pred povodni a kolik jich zustalo ve sklepech. Vubec bych se nedivil, kdyby si ouradove a akedmici valeli sunky doma misto stehovani archivu a ted narikaji a dozaduji se pomoci snad i z Venuse.
0/0
18.8.2002 4:00

Miroslav Kunt (SÚA Praha)

Re: Dotaz pro redakci
Ke knihovnám se vyjádřit nemohu, ale pokud se týká archivů, nebyla většinou záchrana vystěhováním možná: zatopeny jsou kilometry archiválií (desetitisíce polic), to nebylo v lidských silách odstěhovat (sám jsem takto "makal" na nejmenovaném ministerstvu). Teď většinou všichni dělají co mohou, ale všechno se rozhodně zachránit nepodaří. Musím se také ohradit proti Vámi zmiňovanému "válení šunek doma". Náš archiv byl možná první, který na tomto úseku začal zajišťovat pomoc (od 13.8. včetně zprávy pro ČTK)  a také ji zajistil (především mrazírny a odbornou pomoc) - i pro ty instituce, jejichž někteří úředníci by možná raději vodě pomohli. Jisté je, že bude nutné přehodnotit dosavadní poměry, kdy je suterénní archiv či spisovna pravidlem - ale co Invalidovna? Tam s takovou vodou nikdy nikdo nepočítal. Podrobnosti k záchraně archiválií a dokumentů viz http://www.mvcr.cz/archivy/index.htm
Ing. Miroslav Kunt (Státní ústřední archiv v Praze)
0/0
19.8.2002 0:02

Najdete na iDNES.cz