Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Špidlův schodek

Řekněme, že jakýsi pan Kratochvíl utratí příští rok o čtvrtinu víc, než kolik si vydělá. Vzal si hypotéku na byt a splácí auto. Chová se jako moudrý člověk. Peníze jsou levné a půjčka se vyplatí. Vláda se chová stejně. Tak proč jí tolik spílají?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Béďa

Kde vzít a nekrást, když už je rozkradeno
Autor článku pouze do omrzení papouškuje slova pana profesora. Kdyby se chtěl podívat na zadluženost jiných i vyspělých států, možná by se zamyslel nad tím co píše (kdyby ovšem neměl modrého ptáka).
Nikdo není pro to, aby se dělaly dluhy, ale na druhou kde vzít peníze? Ve zdravotnictví, školství, dopravě u policie .... ? Pane Komárek poraďte.
Peníze zmizely ve spackané privatizaci a rozkradení státního majetku, takže bohužel než se tato díra zacelí, budeme muset žíti nějaký čas na dluh.
 
0/0
9.8.2002 11:58

frfla

Re: Kde vzít a nekrást, když už je rozkradeno
Naprostý souhlas, výkřiky od neomylného V.K. a jeho pohunků, jejichž velmi hluboko zatlou sekeru budou vydlabávat ještě naše děti, jsou slušně řečeno nemístné.....
0/0
18.8.2002 11:06

Ivo

Problém je v něčem jiném. Jak pan Kratochvíl, tak i vláda dělají často rozumně, když se zadluží. Proto je procento zadlužených vlád nemenší než procento zadlužených Kratochvílů. Rozdíl nevidím ani tak v tom, odkud peníze pocházejí, protože časem budou v obou případech spláceny a splaceny. Problém je v tom "časem". Pan Kratochvíl je jedna jediná osoba, která může nejvýš předčasně umřít. Vláda "umírá" vlastně každé čtyři roky a je tedy logické, že vláda nová, zvlášť je-li tvořená i novými subjekty, přijímá dluhy se značnou nelibostí. Proto i vláda potenciální (tedy opoziční ODS) z plánovaného zadlužení "vyšiluje". Není však pravda, že zadlužení je nějakou levicovou specialitou (viz příklad z USA). Každá vláda má snahu mít na své priority dost peněz. Jejich vynakládání není ovšem vždy určeno na stejné účely. V případě vlády současné jde zjevně o položení trvanlivého základu evropského (západoevropského) konceptu společenského rozvoje, který má probíhat, a to i z praktického důvodu, bez outsiderství ekonomicky slabších.
0/0
9.8.2002 8:42

Vladimir

Re:
bohuzel se struktury rozpocty jde prevazna vetsina na duchody a podobne. coz mi jako pevny zaklad Konceptu spolecenskrho rozvoje neprijde. procenta rozpoctu, se kterym ministri potom pracuji a pouzivaji na dalnice apod., jsou ve vyrazne mensine.
0/0
9.8.2002 11:07

Ivo

Re: Re:
Otázka je, co je to společenský rozvoj. Jak známo slova společenský a sociální jsou synonyma. Považuji za důležité, aby důchodci, ale i rodiny s dětmi a další skupiny našich lidí žili na slušné úrovni, a tedy svobodně. K tomu patří nejen, aby nemuseli přebírat očima v regálech sýry, hledajíce nějaký trošku levnější, nebo aby nemuseli váhat s návštěvou divadla či výstavy. Podstatné je, aby se lidé necítili vyřazení a odsouzení pro svůj nedravčí systém hodnot. Je víc než sporné, zda máme posilování takové důstojné společnosti stále podřazovat vizi úspěchu v globální soutěži infrastruktur a zájmům ekonomicky velmi silných. Nejsem proti modernosti, domnívám se však, že zkrácení cesty na hranice o půl hodiny, stojící desítky miliard, stěží někoho udělá šťastným. Tisícům však rozřízne jejich kraj. I o jevech současného skoro samopohybu je třeba přemýšlet.
0/0
9.8.2002 11:55

Vladimir

Re: Re: Re:
v necem s vami soulasim, ale je proste rozdil mezi pujcovanim si na jidlo a pujcovanim si na investice. bohuzel se obavam, ze se o mne stat nepostara(uz jsem to zazil) a ani to od nej necekam.
0/0
9.8.2002 13:16

Daňový soumar

Re: Re: Re:
Zkrácení cesty na hranice udělá štastnými ročně desítky lidí, kteří nezemřou na nesjízdný a neprůjezdných tankodromech, stovky lidí, kteří se tamtéž nezmrzačí a tisíce lidí v jejich rodinách. Dále desetitisíce lidí, kteří neonemocní a nezemřou v obcích, kudy současný tranzit prochází. A v neposlední řadě i těm tvým nedravčím lidem, aby měli sýry a peníze na ně, protože polní cestou k prosperitě nedojedem. Ač to u tebe, v teplém závětří Telecomu, nevypadá, na reálném trhu se na každou vydělanou korunu všichny sakra namakají a hodně přemýšlejí, co se s jejich penězma, který jim kdosi sebere, ve státní žumpě děje. Na zidealizované, nefungující pohádky je nikdo dávat nechce a nebude.
0/0
9.8.2002 13:52

Najdete na iDNES.cz