Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Vřesovou vystrašil zápach metanolu

Tři sta litrů silně zapáchajícího metanolu uniklo dopoledne z prasklého potrubí v palivovém kombinátu Sokolovské uhelné ve Vřesové na Sokolovsku. Nepříjemně silný zápach z chemikálie nesl po havárii vítr ze severozápadu přes Chodov až do patnáct kilometrů vzdálených karlovarských čtvrtí Dvory, Stará Role, Rybáře a na sídliště Čaňkovská. Matanol z podniku neunikl, zdraví lidí podle hasičů zápach neohrozil.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

archie

smrad
To byl strašný smrad, který se "linul až do Ostrova, který je dál než K. Vary.
Když jsem to ucítila poprvé, okamžitě mě napadla "Vřesová", ale ta už tedy nebyla cítít asi deset let, no snad celou dobu od pádu komunismu. Ošklivě to dnes ten smrad připoměl.
0/0
7.8.2002 18:59

Chemik

Methanol - nejedovatá chemikálie????
Věcný obsah příspěvku autora "bz" mě skutečně zaskočil. Označit methanol, který spadá do kategorie velmi nebezpečných jedů za "nejedovatou chemikálii"????  Navíc methanol zapáchá přibližně stejně silně jako ethanol. Zajímalo by mne, co to tedy vlastně vystrašilo nebohé obyvatele Vřesové. Nezbývá než se zamyslet, zda i ostatní zprávy na iDnes jsou stejně "kvalitní". Pokud ano stálo by za úvahu změnit jméno portálu např. na Česká iSoda nebo iSORRY.
0/0
7.8.2002 18:14

AMA

Re: Methanol - nejedovatá chemikálie????
Co to tedy vystrašilo nebohé obyvatele? No metanol to tedy nebyl, ale "smrad" z něj. Metanolem se tam vypírá surový plyn při výrobě topného plynu (dříve svítiplynu). Takže ten smrad byl zápach po sirovodíku a směsi uhlovodíků. Jestliže to bylo cítit až v Ostrově, tak určitě nejde o 300l, spíš tak desetkrát víc.
Metanol patří mezi "ostatní jedy", dříve mezi "zvláště nebezpečné jedy". Jeho "zvláštní nebezpečnost" ovšem nevyplývá z jeho jedovatosti (smrtelná dávka 30-50ml 100% metanolu), ale ze snadné záměnnosti s etanolem. Takže před mnoha a mnoha lety si dělníci na překladišti v Čierné pri Čope, neberouc v úvahu nálepku se zkříženými hnáty, nabrali z kapající cisterny "ruskou vodku" a někteří ještě podarovali své přátele. Už si nepamatuji, kolik jich to tehdy nerozchodilo. Tvrdím ale, že metanolem se může otrávil jen neinformovaný blb. 28 let pracuji na různých pracovištích, kde s metanolem přijde do styku dost lidí a nikdy se nikomu nic nestalo!
No a kvalita článků? To je tak odjakživa, vzpomínám si na mnoho "perel" ještě z dob totalitních i nynějších, nad některými zůstává opravdu rozum stát. Bohužel, tyhle pitomosti odhalí jen člověk, kterého se to přímo týká nebo je nějak zainteresován, zbytek (odhaduji tak 99%) lidí tomu prostě věří. Takže pro zachování duševní rovnováhy prostě v novinách věřím pouze předpovědi počasí, to je nejpřesnější zpráva. Dělejte to taky tak, bude se vám spokojeněji žít!
AMA
0/0
8.8.2002 8:36

rejpal

Re: Re: Methanol - nejedovatá chemikálie????
Pokud si dobře pamatuji, foukal-li vítr správným směrem, byla Vřesová "cítit" nejen v Chodově, ale i ve Varech - a to i když nic nevyteklo! Když si představím, co se na rectisolu do metanolu vypírá, těm 300 l bych byl ochoten i věřit. Rectisolovej benzin prodifunduje (a smrdí) i když je zatavenej v několika vrstvách plastu.
0/0
8.8.2002 9:03

Guderian

Etanol
Takhle kdyby se někde vylilo tři sta litrů etanolu, to by bylo ... hned bych si šel taky načepovat.
0/0
7.8.2002 16:06

Najdete na iDNES.cz