Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Malé rybky zabil nadbytek kyslíku

Rybáři z Lučiny a okolí sbírají už třetí den desítky kilogramů ryb, které lekly v Žermanické přehradě u Havířova. Zatímco úhyn všech ryb v zatopeném lomu ve Veselé na Mladoboleslavsku má na svědomí náhlý nedostatek kyslíku ve vodě, ryby v nádrži naopak zabil právě jeho nadbytek. Podle odborníků rybky měřící kolem deseti centimetrů zabil kyslíkový šok.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Smut

Neuvěřitelné!
Závěr odborníků z Povodí Odry mi připadá z několika pohledů absurdní. Kromě toho, co bylo zmíněno již v jiném příspěvku, že si vodní živočichové a rostliny konkurují o kyslík a při přemnožení řas musí být v tomto systému kyslíku nutně méně, nedovedu si ani představit zmiňovaný "kyslíkový šok", neboť množství rozpuštěného kyslíku ve vodě je především určeno jeho tlakem (množstvím) v atmosféře a teplotou vody. Je sotva pravděpodobné, že by se množství kyslíku přítomného v atmosféře Země byť jenom místně nějak podstatně změnilo. A co je závažnější, při deklarované vyšší teplotě vody musí být množství v ní rozpuštěného kyslíku MENŠÍ než při teplotě nižší, protože obecně rozpustnost plynů v kapalinách se zvyšující se teplotou klesá!!! To je fyzikální zákon, na němž nic nemohou změnit ani "Odborníci z Povodí Odry" při svých analýzách. V řípadě, že jsou výsledky jejich analýz spolehlivé, není možné, aby k nim došlo přirozenou cestou a je třeba hledat vysvětlení jinde, např. ve skutečné kontaminaci vody nějakou chemikálií, která při následné reakci uvolňovala kyslík, jenž na přechodnou dobu zvýšil jeho rozpuštěné množství ve vodě.
0/0
9.8.2002 13:33

Fairplay

Prebytek kysliku?
Zni to az neuveritelne, protoze pri premnozeni ras (algae) dochazi ke spotrebovani kysliku ve vode, protoze jej rasy potrebuji ke svemu rustu a tim dochazi k uhynu ryb, zvlaste malych.  Kdyz ale zjistili odbornici prebytek kysliku, ten by mel snad vice pomahat, nez skodit! No neda se nic delat, nez uverit!
0/0
8.8.2002 18:15

Adam Petrusek

Re: Prebytek kysliku?
Vazeni diskutujici, jako hydrobiolog (z UK, nikoli z Povodi) vas musim upozornit, ze prebytek kysliku ve vode je celkem bezny jev. Mozna vas to prekvapi, ale rasy pri svem premnozeni kyslik nejen spotrebovavaji (jako vetsina organismu museji dychat), ale i behem dne produkuji (nebot jsou to zelene rostliny). Rozhodne neni pravda, ze obsah kysliku ve vode je dan hlavne jeho parcialnim tlakem v atmosfere a rozpustnosti (tj. neprimo na teplote vody). To plati ve velmi malo uzivnych vodach (treba horskych jezerech) a nebo ve sklenici destilky... V nasich vodach je obsah kysliku zasadne zavisly na biologickych pochodech a zatimco v noci dochazi k jeho spotrebovavani (a ryby mohou mit problemy s poklesem kysliku), za slunneho dne mohou rasy produkovat kysliku podstatne vice, nez vsechny organismy dohromady ve vode spotrebovavaji. Takze neni vyjimecne 200% presyceni svrchnich vrstev vody kyslikem (proti hodnotam danym teplotou vody a kyslikem ve vzduchu) a kratkodobe se hodnoty presyceni mohou dostat i ke 300%. A to uz je neco kysliku navic.... Obvykle to nebyva zle samo o sobe, casteji dochazi ke skodlivym jevum souvisejicim se soucasnym vzestupem pH (rasy "vyzerou" vetsinu CO2) a naslednym uvolnovanim amoniaku. Ale kombinace vsech techto faktoru asi opravdu muze male ryby pri trose smuly zabit ...
Adam Petrusek, Praha
0/0
27.8.2002 17:40

riegr

Vyhoďte amatéry!
Milé značky les a boh! Vratťe se opakovat základní školu  - a začněte rovnou prvním stupněm - "Podle odborníků rybky velké okolo deseti centimetrů zabyl kyslíkový šok". Když je pH vody = 10,5, kyselost se nezvýšila, ale naopak výrazně klesla, neboť neutrální pH = 7 a kyselé je prostředí, které má pH nižší než 7!! Nezapomeňte se pochlubit odpovědnému redaktorovi, aby věděl, jak ne nezodpovědný.
0/0
7.8.2002 14:44

Redakce

Re: Vyhoďte amatéry!
Za hrubku se značka boh, editor, omlouvá. Bohužel se takové věci občas stávají. Co se týče kyselosti a neutrálnosti a zásaditosti, samozřejmě víme o co jde. Abychom tedy čtenáře nemátli, tak jsem vyjádření odborníků upravil. Doufám, že takhle je to srozumitelnější. Děkujeme za Vaši přízeň a pozornost.<br>Redakce iDNES
0/0
7.8.2002 15:56

riegr

Re: Re: Vyhoďte amatéry!
Vážená redakce, vyjádření odborníků prosím pro příště neupravujte - alespoň ne takovým způsobem, že zaměníte pojmy s dojmy. Kyselost je jednou pH pod 7  a pH 10,5 ZÁSADITOST, to nechte beze změn, ledaže byste chtěli přepisovat učebnice chemie. Laikům nic neobjasníte, když budete odborné termíny místo vysvětlení překrucovat. Děkuji za pochopení.
 
0/0
7.8.2002 18:26

riegr

Re: Re: Vyhoďte amatéry!
Nevšiml jsem si, že jste mezitím příspěvek öpravili - takže děkuji.
0/0
7.8.2002 18:29

Najdete na iDNES.cz