Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Policie uvažuje o přezbrojení hlídek v metru

Zabezpečení metra není dostatečné. Ukázala to páteční tragédie, při které byl ve stanici Muzeum zavražděn policista. V souvislosti s tímto incidentem uvažuje vedení pražské policie o přezbrojení hlídek v metru. "Uvažujeme, zda by příslušníci, kteří převážnou část služby vykonávají v metru, neměli nosit i jinou zbraň, než nosí," řekl novinářům ředitel pražské policie Ladislav Charvát.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

kukacka

policie v metru
Za celou dobu co jezdím metrem jsem kromě revizorů DP jiné kontroly nezažila a policistu v uniformě jsem snad neviděla vůbec.Zřejmě se vyskytují jen na místech kudy nejezdím. Stejná situace je ovšem i na hlavním i ostatních vlakových nádražích v Praze,kde vás klidně okradou za bílého dne,o poléhávajících individuích ani nemluvě.A dispečeři,kteří by měli sledovat provoz na nástupištích,taky v budkách občas chybějí.
0/0
6.8.2002 13:42

Guderian

Skutečné příčiny
K čemu neprůstřelné vesty, když na vině byl nedostatek výcviku a dobrý policista by si poradil i bez vesty?
0/0
6.8.2002 9:39

Martin z New Yorku

Vzdycky se zacne neco delat ,az se neco poradneho stane.U nas neni nikdo pripraven,jen bandyti.
0/0
5.8.2002 22:01

azrael

12 - 15 let?
Myslim, ze z velke casti ma u nas vysoky stupen kriminality na svedomi nizke tresty. Urcite by nebylo tolik nasili, kdyby pachatelum nehrozilo jen nekolik malo let, nehlede na propusteni po pulce trestu za dobre chovani. Kdyby bylo treba za vrazdu 600 let jako treba v americe, kdekdo by si to mozna rozmyslel.....
0/0
5.8.2002 21:28

Miloslav Jedlička

asi bude jeste par mrtvejch poldu
Vražda policisty nebude letos zřejmě poslední a sotva se dá zabránit, aby gauneři nevraždili pro pár korun kohokoliv, kdo u sebe může mít nějaké peníze nebo policisty, který ho bude chtít zadržet. Z pohledu policisty je použití zbraně hodně problematické. Denně se setkává s různou intenzitou útoků a to lidmi, kteří nelze považovat za zločince typu ukrajinského gaunera. Můžeme si za to sami. Slušný občan USA je rád, když je v jeho blízkosti polda, protože se mu nemůže nic stát. U nás je tomu naopak. Láteříme, když nás policie zastaví a kontroluje, zda-li auto není ukradený. Kontrolu považujeme za buzeraci. Mladí bez řidičáků a pod vlivem alkoholu policistům ujíždí. Prostě se při kontaktu s poldama mnohdy chováme jako gauneři. To má český polda tahat pistoli pokaždé, když se někdo před ním chová stejně jako lump ? Zkuste v USA nebo Německu poslat poldu do prdele, nebo mu ujíždět, odmítnout kontrolu či se s ním prát... Armáda je vyzbrojena (a zaplacena) a je nám k ničemu. Český polda jen přihlíží, jak se politici handrkují, komu mají zadat zakázku na bezpečný pistole a další výstroj o platu ani nemluvě. Bylo mi jich líto, když skoro "nahatí" se museli prát s antiglobalistami při MMF... Asi to chce ještě pár mrtvých poldů, abychom konečně dostali rozum...
JUDr. Miloslav Jedlička
 
0/0
5.8.2002 21:03

Posleda

Buzerace (posleda@post.cz)
Bohužel ale naprostá většina silničních kontrol se jeví jako nepatřičná buzerace.
Kde policisté v naprosté většině kontrolují dodržování předpisů, zvláště zákaz průjezdu a překračování povolené rychlosti? Tam kde bezohlední řidiči porušením předpisů někoho skutečně ohrožují? Ne. Obvykle tam, kde je víceméně nesmyslná značka nebo tam, kde by mohla být vyšší rychlost povolena - a kde mají jistotu, že vyberou hodně na pokutách. Ještě jsem nezažil, aby policisté řešili záležitost domluvou - a to v Praze ani u zjevně zmatených  "venkovanů" či dokonce cizinců. Na těch si obvykle obzvláště "smlsnou". Sami v naprosté většině žádný světový jazyk neovládají, ale rádi si cizince vybírají ke kontrolám - zvláště, když předpokládají, že česky nerozumí a nemluví. Zažil jsem několikrát jako spolujezdec.
A "pochůzkáři"?  Ačkoliv mám nedaleko domu na sídlišti služebnu městské policie, městského policistu jsem tam na ulici již minimálně rok neviděl. A státní? Ti jen po sídlišti projíždějí. Již zdálky je každý lump vidí a obloukem se jim vyhne. A pokud někde zastaví a jdou něco zjišťovat (nebo domů na svačinu či večeři), postaví auto na chodník tak, že je člověk musí obcházet po trávníku. Co se týká dodržování dopravních předpisů (jedou-li bez houkačky) - jezdí už skoro tak prasecky, jako pražští taxikáři. A i oni jsou schopni jezdit s vypálenými žárovkami ve světlometech či brzdových světlech - ač by měli jít příkladem. Když jsem před několika lety volal na místní stanici, že mi v noci někdo naboural na parkovišti auto, sdělili mi, že nemusím chodit na stanici hned, že již to hlásil jiný poškozený a že se mi sami ozvou. "Čekám" na to již asi 5 let (vzhledem k tomu, že auto bylo staré a nebylo pojištěné, nemusel jsem se chodit pro protokol "vnucovat").
Nechovám se při kontaktu s policisty jako "gauner". Dokážu i pochopit, že služba u policie není lehká a že policistům jejich nadřízení nijak neulehčují práci zajištěním odpovídajícího vybavení. Nicméně vzhledem k uvedeným projevům nemohou policisté čekat, že budou mít a priori můj respekt. Pokud se veřejnost v přímém kontaktu setkává častěji s nedostatky v práci policie než se skutečnou "službou", těžko se postoj veřejnosti k policii změní.
0/0
6.8.2002 18:29

Podroužek

Přesně jak za totality na vojně.
Přesně jak za totality na vojně.Když byl veliký průšvih hraničící s ohrožením zdraví nebo životů soudruh ministr vydal rozkaz,všechny za všeho přezkoušet. To MV nemá nebo má lidi kteří pracují nejen v kancelářích za naše daně a nevědí co se třeba v Praze děje??? že je potřeba měnit koncepci práce policistů s vývojem situace?Proč tyto papaláše,kteří berou spoustu naších peněz a mají spoustu výhod nedokáže vážený Gros a spol. postavit na nohy!!!!
0/0
5.8.2002 20:49

Tomáš

Příspěvky....
Podle mého názoru byl ten "zákrok" policisty totálně neprofesionální. Soudím podle toho, co bylo vidět na zprávách na Nově. Zezadu tam šla (běžela?) policajtka, jak to, že byl v dosahu toho kopí toho šílence a ona ho nekryla? Jak to, že k němu nepřistupoval se zbraní minimálně v pohotovostní poloze, když s ním několik minut (?) pokoušel navázat komunikaci? Pokoušet se tasit zbraň (nejspíš asi bez náboje v komoře) se zabezpečeného pouzdra v okamžiku, kdy je půl metru od útočníka, který má kopí odhadem metrové délky, tak to není zrovna profesionální a pochybuji o tom, že to odpovídá správnému postupu, který měl umět. Nijak nechci zlehčovat jeho obětavost a hrdinství ale přijde mi, že nejen nic nezachránil ale jen utratil svůj život a přivodil zármutek svým blízkým.
Před časem jsem četl zajímavou knížku, kde byly na drastických příkladech popisované podobné chyby, které udělali různí policisté v USA. Je to drsné čtení ale ve většině případů tam je společný jeden z faktorů - podcenění nebezpečnosti situace, podcenění vlastní ochrany a možností (tréninku) a nebo špatný stav výzbroje. Já si myslím, že první bod platí i v tomto případě - prostě si asi neuvědomil, že se časy změnily a po Praze (nejen) se toulá řada vyložených gaunerů, kteří zabíjejí pro pár korun nebo dokonce jen tak pro zábavu, jako tenhle magor. Na to nejsme zvyklí. A taky u nás lidi nejsou zvyklí se bránit. Manželka mi ještě nedávno tvrdila, že naše metro nemá vůbec nic společného s nebezpečím, které skrývá podzemka v jiných evropských a zejména neevropských zemích. Dneska taky pomalu mění názor. V Čechách není bezpečno! Policie si počíná razantně jen někdy, skoro bych řekl vždy, když to není potřeba. Po podezřelém v ukradeném autě, který jim "nebezpečně" uniká, střílejí jak v nějakém akčním filmu a přitom zastřelí nevinnou oběť na chodníku. Ale tady, kde nebylo co řešit a mohl se zbraní jistit a při prvním pohybu útočníka mohl útok zastavit střelbou, bez ohrožení kohokoliv a i kdyby střílel směrem nahoru z kleku nebo dolů po nohách, odraz kulky by nezpůsobil vážnější škodu ani v případě, že by kolem náhodou jel vlak metra.
Spousta lidí si řekne, byl to hrdina. Svým způsobem byl ale pokud tam byli dva (minimálně o pár metrů dál byla ta policistka, jak je vidět na záběrech na Nově), měl stát dál, jistit se zbraní a měli postupovat společně. Zajímalo by mě, jak to hodnotí jeho velitel nebo odborníci Policiie a jestli takové situace nenacvičují.
 
0/0
5.8.2002 18:28

Bubák1

Re: Příspěvky....
Asi je to tak jak píšete. Měl mít zřejmě přichystanou zbraň, zvláště poté co na zemi ležel pobodaný muž.
Pouze nesouhlasím s názorem na bezpečnost v naší zemi. Myslím, že ta je co se násilných trestných činů týká, i přes tento případ, pořád ještě dobrá.
0/0
5.8.2002 18:34

Jirka

Re: Příspěvky....
Tomáši, s některými Vašemi názory na jednání přítomného policisty nutno souhlasit, resp. lze se přiklonit k této verzi. Víte, jsem ve službě více jak deset let, setkal jsem se s různými druhy násilí, zažil jsem i chvíle, kdy proti mně lítaly kulky ze střelné zbraně. Víte, onen policista se s něčím podobným nemusel při výkonu služby setkat. Viděl jsem záběry¨uveřejněné v TV a myslím si své. Ze záběrů, které byly k dispozici je patrné, že policista byl zády do kolejiště ( ???!!!), že byl k útočníkovi blíže než byla délka útočníkovy zbraně ( ???!!!), že policistka jej šla bránit. Mám na věc vlastní názor. jsem přesvědčen, že nutně muselo dojít k selhání lidského faktoru.otázkou je , zda k selhání došlo u samotného zakročujícího policisty, u jeho nadřízeného či jiného činovníka. Zcela nemyslitelné je, aby policista zakročoval vůči pachateli, za kterého si v tomto případě onoho muže jistě označil, s vysílačkou v ruce. V tom Vám jistě dávám za pravdu. Těžko teď, kdy jsme  zjevně na místě nikdo z nás nebyli, celou situaci hodnotit. Jistě, že ztráta života je tragedií, která poznamená nejbližší a přátele zemřelého. Co však udělají ti, kteří mohou a z povahy formálního postavení mají konati? Vím to z  praxe. Budeme hledat řešení. Koupíme nové a jiné jistě účinné zbraně. Nejlépe takové, které nezraní okolní zúčastněné, ale a to hlavně ty, které co nejméně poraní pachatele. Ne, nic takového. Policisté by jednou a pro vždy měli být řádně připraveni na možná nebezpečí, měl by fungovat systém sdílení informací, měl by.... K čemu je, že se mocipáni dohadují, když na út varech policie nejsou základní pracovní pomůcky, nejsou prostředky na nákup a zajištění techniky v místech,kde pachatelé jsou na tom tisíckrát lépe. tady už nedostatek techniky nenahradí píle policistů. Jistě jen v technice to není. Konečně zakročující policista je, resp. byl kolega.Jeden z těch, kteří den co den nastupují do služby a vykonávají službu. A propos, selhání lidského faktoru, že se k němu vracím, dnes již nikdo nezjistí, co všechno mohlo ovlivnit jednání onoho policisty, nikdo neví co všechno mohlo a jistě i ovlivnilo jeho jednání. Mám obavu, že se to tak trochu uhraje do autu.    
0/0
5.8.2002 23:56

kacenkin

policie by měla být 10x tvrdší....
je to chyba v našich zákonech...
Policajt má na takové zjevy koukat jen přes hledí pistole...to je ten správný úhel pohledu....
 
0/0
5.8.2002 18:05

Kreten SRBA - Zedník

Jo
Já bych mlátil a mlátil pendrekem každého. Pro sichr.
0/0
5.8.2002 14:41

Dix

bezpecne strezeno?
Taky si o bezpecnosti v metru myslim svy. Kamose prepadli a zmlatili na eskalatorech a kdyz pak sel za dozorcim tak ten mu rekl ze to videl na kamere, ale ze cekal az prijde sam. Asi treba v kudlou v zadech...
0/0
5.8.2002 13:54

policie

policie
je fakt,ze na reality TV se stim ti polocajti neserou to treba jen ukradne auto nebo nezasatvi hlidce a oni z nim zachazeji jak s masovym vrahem ale to je v poradku nikdy nevedi zda nema zbran(to ze znicej par aute je nesere hlavne ze je hajzl chycen) a ne zednej trikrat stuj vystel do vzduchu:-) nejdriv zneskodnit a pak se ptat
0/0
5.8.2002 12:57

Radek

A proc to pan ministr vnitra...
.....pan Gross nezaridi? Dela vubec svou praci dobre?Ne a nikdy nedelal. Jinak by tu svoloc uz z Cech davno vypraskal.
0/0
5.8.2002 12:36

Jame

dotaz
Tak mě napadá - měl dotyčný útočník jízdenku? Neměl-li ji, jak se tam dostal?
0/0
5.8.2002 12:02

Eman

Re: dotaz
Že ty jsi viděl Metro jenom v televizi??
0/0
5.8.2002 13:29

pankreas

Re: dotaz
Jednoduse - proste prosel vstupem jako kazdy, kdo jezdi metrem:-))
0/0
5.8.2002 13:31

fill

Češi jsou prostě Češi a jiní nebudou. Ve své podstatě jsou to poserové a ohnihrbové, ale jak se někde rýsuje možnost něco ochcat, jsou k nepřekonání. A to bez ohledu na následky. Místo toho,aby nebyli líní, vzali do ruky lopatu (jak na to byli po celá staletí zvyklí)a udělali v republice pořádek sami, najmou si dnes velkopansky na každou krávovinu Rusáky. Zdálo by se, že každý blb musí po pár letech vidět, jak dvousečné je to konání, ale kdepak. Kampak na nás, necháme za nás makat, a třebas na černo, Ukrajince. Manuální práce, to pro nás přeci není. Znám jednoho takovýho filutu, který, když mě viděl lopotit se u výkopu pro plynovou přípojku, prohlásil, že jsem vůl, protože dnes už tohle nikdo nedělá. "Zítra tady máš dva Ukrajince, co dělají pro naší firmu a poslouchají jak hodinky", děl ten dobrý muž. Když jsem mu opáčil, že v tom případě bude mít okamžitě můj krumpáč ve svém hrbu, urazil se. No a nedávno mi jeden jeho kamarád u piva povídá, že pan podnikatel je tak podělaný strachy, že se bojí jít i vychcat a musí prý na slovo poslouchat jakéhosi Voloďu. Zkrátka role se vyměnily a z českého nadutce je bílý kůň. Teď už je mu kulový platné, jestli metro je anebo není dostatečně střežené. Mám pocit, že jako stát dopadneme stejně.
0/0
5.8.2002 11:57

paja

Metro
Policajt měl jinak postupovat po napadení toho důchodce. Měl začít hned střílet do jeho nohou. Co můžete očekávat od člověka, který už dvakrát bodl jiného? Asi nechtěl ohrozit projíždějící metro. A co ta druhá policajtka? Měli jít do akce spolu a ne vyřizovat hlášení. Mají vysílačky u sebe. Bohužel byl ztracen lidský život, který ani ten nejpřísnější trest rodičům syna nevrátí. Fanatik dostane 10 let, propustí ho, případně vyhostí, ale on stejně tady zůstane. Odsouzené osoby z cizích států (hlavně ze SSSR) by měli být ve výkonu trestu ve své mateřské zemi. A tak se zbavovat těchto individuí, kteří si neumějí vážit pohostinosti naší země. Netvrdím, že všichni cizinci jsou špatní.
0/0
5.8.2002 11:48

Fairplay

Re: Metro
Plne souhlasim - k smichu je vsak vyjadreni policejniho predstavitele o jinych zbranich, kterymi chteji vybavit prislusniky slouzici v Metru: na co jim budou jeste dalsi kramy, kdyz je NESMEJI POUZIT!!!!  Problem je totiz v policejnich predpisech - v pripade ohrozeni zivota muze kazdy (zvlaste i policajt, ktery ma dbat na dodrzovani poradku) pouzit JAKEHOKOLIV zpusobu ke sve obrane! Jestli je vsak prislusnikum policie ZAKAZANO pouzit zbran (protoze by mohlo dojit k eventualni skode na majetku nebo lidech), pak jsou jim vsechny jejich zbrane na PRD a nemusi byt temito kramy zatezovani jako nosici!  Dejte jim pistalku nebo je naucte blikat Morseovku baterkou - a pak tuto praci pri ochrane verejnosti mohou delat tvurci techto nesmyslnych predpisu a omezeni!
0/0
5.8.2002 18:34

Pepa S.

RE: Metro není...
Vážená paní autorko, nevíte, co píšete. Jak by podle Vás mělo být metro střeženo, aby se takovéto tragedii zabránilo? Znamenalo by to osobní prohlídky všech cestujících. V tom případě by to znamenalo kolaps veřejné dopravy (jistě si umíte představit fronty na osobní prohlídky) a následně kolaps na všech komunikacích, protože by všichni začali jezdit autem. Navíc bychom se okamžitě dočkali článku (zřejmě od Vás) , že žijeme v policejním státě. Pokud je někdo blázen nebo fanatik (a vše ukazuje, že to zřejmě je blázen nebo fanatik), ani 4 000 policistů ve stanicích metra mu v tom nezabrání. Pokud Vám to ještě nedošlo, proti tomuto 100 % účinná prevence není stejně jako není 100%účinná prevence proti tomu, co se stalo 11. září v NY. Prostě se musíme naučit s tímto rizikem žít. Nepíšu to jen tak v klidu u svého počítače, já jsem tam v tu domu v pátek byl. A utekl jsem. A dojímají mne ty diskuze o tom, co kdo udělal dobře nebo špatně nebo měl udělat. Vyzkoušejte si to na vlastní kůži a uvidíte...
0/0
5.8.2002 11:22

Bubák1

Re: RE: Metro není...
Co když se to příště stane na autobusové zastávce?
0/0
5.8.2002 11:45

D'Abel

Nic neumite
Cajzli blby ani si neumite zajistit metro. Nenavidim rasisty a Cajzly!
0/0
5.8.2002 10:22

bcd

Re: Nic neumite
 pro D´abel
0/0
5.8.2002 11:08

Arpad Demeter

Re: Nic neumite
Ty ses pekny hovado, nenavidis rasisty a pritom zaroven nenavidis skupinu obyvatel? Se musis asi kazdy rano pred zrcadlem mlatit, kdyz nenavidis sam sebe, co? Doufam, ze zitra rano si das presdrzku tak, ze se nezvednes a uz sem ty svoje cipoviny nebudes psat.
0/0
5.8.2002 15:50

Radek

Re: Nic neumite
Ty budes patrne moc a moc pitomouckej,vid.Asi budes od jinad nez z Cech? Je mi te lito,blbecku.
0/0
5.8.2002 20:30

P*eTx

?
Docela hustý komentáře, nakonec si snad za to ten policajt může sám ?!
Chápejte, že takovýhle případů řeší denně mnoho, takže pak už člověk není tak opatrný, ostatně všude bylo spousta lidí a nikoho by nenapadlo že ten magor udělá co udělal...
Asi lepší výcvik ano, ale to byste chtěli, aby policajti při jakémkoliv "ohrožení" hned tasili pistole ? jako v USA .... no tfuj to by to dopadlo, každý týden jeden zastřelený ožrala co si jen vytahoval placatku z pod bundy atd....
 
0/0
5.8.2002 10:18

Vojta

Re: ?
Bohužel to by se asi stalo, ale jenom do té doby, než si všichni uvědomí, že pokud na mě policajt míří, tak se do kapsy nešahá. Tohle zažitý nemáme, ale stejně k tomu dříve nebo později dojde, není důvod čekat.
0/0
5.8.2002 11:19

Bubák1

Re: Re: ?
Zažité to naštěstí nemáme a doufám ani nebudeme.
0/0
5.8.2002 13:15

ondrej

Re: ?
Aspon by bylo min vozralu...
0/0
5.8.2002 11:38

Mi

Re: ?
Střílení je zjevně populární téma, ale v příspěvcích, které komentujete zdaleka nebyla řeč jen o střílení. Píše se v nich stejně tak i o výcviku sebeobrany, o chování vzbuzujícím respekt nejen před plicistou samým, ale i policií jako celkem. (Projde například někdy některý řadový policista nějakým praktickým školením či vývcvikem psychologie?) Katastrofické scénáře o zastřelených ožralech zde asi opravdu nejsou na místě.
0/0
5.8.2002 13:07

Jackie_

12-15let?!?!
Neni 12 az 15 let trochu malo? COpak u nas uz neexistuje vyjimecny trest 25 let???
0/0
5.8.2002 8:55

Jenda I

Kvantita nebo kvalita
Vážený pane Blažku a ostatní radní. Jsem rád, že nejsem v Mosvě. Jsem rád, že v metru (stejně, jako kdekoliv jinde) vidím více civilů, než uniforem. Jiný problém je vycvičenost policie. Případ, který se stal je skutečně ojedinělý (zatím). Příslušníka, který při něm přišel o život upřímně lituji. Bohužel, myslím si, že výcvik naší policie je nedostatečný. Při přístupu naší politické sféry k občanům bývalého Sovětského svazu a k jejich kriminalitě je zázrak, že jde o ojedinělý takovýto případ. Každopádně si myslím, že policie by měla mít lepší výcvik a profesionálnější přístup k ochraně zdraví a majetku občanů v metru. Zatím (převážně hlídači z městské policie) se stará více o ochranu revizorů Dopravního podniku, k čemuž samozřejmě není potřeba tak složitý výcvik. Myslím, že policista, který by byl dobře vycvičen, by nešel s pistolí v pouzdře a holýma rukama proti vrahovi. Dále jsou známy i jiné velmi účinné stavěcí prostředky pro  přelidněné prostory, než ostré náboje. To už je ale otázka materiálního vybavení. Jinak držím všem policistům palce, ať se jim jejich práce daří. Vraha bych nejraději viděl zastřeleného na útěku. Když už jsme si ten trest smrti demokraticky zrušili.
0/0
5.8.2002 8:20

Jackie_

Re: Kvantita nebo kvalita
Souhlasim s Vami Jendo. V takovychto pripadech by policiste meli s namirenou zbrani donutit utocnika lehnout na zem a odhodit veskere zbrane. Do te doby by se k nemu nemeli vubec priblizovat, jinak se obavam, ze takovychto pripadu bude bphuzel pribyvat... :-(
0/0
5.8.2002 9:01

LU

Re: Kvantita nebo kvalita
S tím se dá jen souhlasit... Trocha povinného cvičení v sebeobraně by neškodila. To by se pak páni policisté ubránili proti noži i holýma rukama. A ještě by dokázali vraha zneškodnit. Tenhle policajt bohužel za svou pohodlnost zaplatil moc vysokou cenu. :-(
 
0/0
5.8.2002 9:03

Šafařík BLB z LEA

Re: Re: Kvantita nebo kvalita
S O U H L A S
0/0
5.8.2002 11:45

Vojta

Re: Kvantita nebo kvalita
Vážený pane, máte pravdu ALE. Dle mého to není ve vycvičenosti, ale v zákonech, kdy se policisté bojí zbraň použít. Dovedete si představit toho hnoje na této diskusi, kdyby zbraň použil a odražená kulka trefila náhodného cestujícího do nohy? To je samozřejmě chyba, se zbraní k němu jít měl a použít ji měl také, i za cenu náhodných zranění, jenže se prostě bojí, parchanti mají v tomto státě navrch. Je na ministerstvu, aby se za tyto policisty potom postavilo a nenechalo je buzerovat inspekcí, to jsou pak všichni chytří. Ve státech jsou pro tyto účely vybaveni laserovými zaměřovači, právě proto, aby bezpečněji stříleli mezi lidmi, ne aby nestříleli.
Na Reality TV jsou vidět případy, kdy třeba pronásledovaný řidič nechce vystoupit z auta a je podezření že je ozbrojen, pak už se jenom do dveří střílí, přeci se nenechají zabít. Myslím, že to je v pořádku. To ještě neznamená, že to je dvoký Západ.
 
0/0
5.8.2002 10:14

Jenda I

Re: Re: Kvantita nebo kvalita
Děkuji za doplnění. Naprosto se ztotožňuji.
0/0
5.8.2002 12:20

Bubák1

Re: Re: Kvantita nebo kvalita
Vy jste se snad zbláznili. Policista, i kdokoliv jiný samozřejmě zbraň může použít pokud má důvod. Představte si však, že by zastřelil nevinného člověka. Proboha jací kreténi tyto příspěvky píší? Chcete aby se z veřejných prostranství staly střelnice? Vzpomeňte si na loňský případ z Mladé Boleslavi. Policista v metru byl špatně vybaven pro takový zásah. Ani v jiných zemích nesmí policista zastřelit kohokoliv si usmyslí.
0/0
5.8.2002 12:36

Vojta

Re: Re: Re: Kvantita nebo kvalita
Bubáku, tohle je o výcviku, proč zrovna to srdce když stačí do nohy. Z toho se vylíže i nevinný. Dostane nějaké odškodné a je to.  Kolik by se ale takových případů stalo? To myslíš, že by najednou začali střílet policajti do lidí jako na střelnici?? Každý případ se vyšetřuje, všude, jenom jde o to, aby tam policajt nešel předem jako obviněný, ale pouze zdokumentovat, co se stalo.
0/0
5.8.2002 13:27

Bubák1

Re: Re: Re: Re: Kvantita nebo kvalita
Právě že se takové případy stávají. Včera jsem viděl videozáznam na Nově, kde byla celá situace nahrána na video, bohužel chyběl vlastní útok na toho policistu. Ze záznamu vyplývalo, že se k použití zbraně chystal ale neměl dost času. Spíše to vypadá, že situaci trochu podcenil i když střílet v metru proti odjíždějícímu vlaku asi není nejlepší nápad. Uznávám, že situace byla pro policistu nesmírně obtížná a musel se rozhodovat ve zlomku vteřiny. Stojí to spíše za zamyšlení jak v takových případech postupovat, jak má být policista vybaven pro takové zásahy v davu aby nezranil kolemjdoucí. On je ten případ tak trochu vyjímečný, nožem se tu lidé neohání každý den.
Střílel jsi někdy z pistole? Nejde o zranění osoby proti níž je zbraň použita ale o zranění osob, které jsou kolem. Kulka se snadno odrazí a zabije nevinného. Loni se to stalo v Mladé Boleslavi. Je žádoucí aby policisté nestříleli po každém kdo ukrade auto a zabili přitom člověka, který s tím nemá nic společného.
Policista je jako každý jiný občan vyšetřován jestli bylo použití zbraně nutné. To je podle mě normální postup, není pravda, že jde k soudu jako obviněný.
 
0/0
5.8.2002 13:43

Vojta

Re: Re: Re: Re: Re: Kvantita nebo kvalita
Nemyslel jsem soud, ale inspekci MV. Ta ho pak může dát k soudu, protože tam sedí chytrolíni, kteří vědí jak na to. Pokud jde o nevinné, to je vždy problém. V okamžiku ale, kdy policie přitvrdí a bude mít větší respekt, dokonce bych rád použil i slovo strach, tak je pravděpodobné, že i ubyde příležitostí, kdy mohou být ohoroženi nevinní. Prostě si to parchanti předem rozmyslí. Myslíš, že na takovéto vygumované mozky funguje něco jiného než hrubá síla? Na psychologický přístup musí být druhá strana také vybavena IQ a navíc na to není čas, tohle není únos.
0/0
5.8.2002 13:51

Bubák1

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kvantita nebo kvalita
Inspekce ho může dát k soudu pokud dojde k přesvědčení, že bylo užití neoprávněné. To je v pořádku. Nechci aby si policajti beztrestně vyřizovali účty s ostatními občany. Ani oni nejsou dokonalí.
Jinak bych řekl, že s tady zbytečně bavíme o nějakém velmi zvláštním, netypickém případu. Nelze přece dopředu předvídat takové šílené situace. Stejně nesmyslný je potom i titulek. Stejně tak může k takové situaci dojít kdekoliv jinde, v kině, v divadle, na fotbale a já nevím kde ještě. Takové věci mě neděsí. Je mi líto co se stalo ale strach z možného opakování moc nemám. Myslím, že je více věcí, kterých se musíme obávat, kde nám hrozí smrt s mnohem větší pravděpodobností.
Ještě bych řekl asi to nejpodstatnější na závěr: v takových a podobných případech jen obtížně můžeme učinit nějaká předběžná opatření abysme takovým činům předešli.
0/0
5.8.2002 14:06

KatkaM

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kvantita nebo kvalita
já si naopak myslím, že Policie by měla pořád radši předvídad horší konec než podcenit situaci.Teď to odnesl policista (má v popisu práce každý den i výjimečné a životu nebezpečné situace), ale co kdyby kvůli jeho podcenění situace přišel o život civilista?
0/0
5.8.2002 17:11

Bubák1

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kvantita nebo kvalita
Teď jsem se o to přel někde jinde. Co kdyby však policsta střílel? V metru by byla vysoká pravděpodobnost zranění nebo smrti nezúčastněného člověka. Asi se tedy zachoval správně, v rámci možností. Jinou otázkou je jaké vybavení má takový policista mít aby mohl účinně zasáhnout.
0/0
5.8.2002 17:23

Martin

Re: Kvantita nebo kvalita
Taktez souhlasim! Problem vidim v tom, ze policie urcite nema zazite situace jako byla tahle.. Ale nejde jen o tento pripad. Urcite bych uvital (i kdyz by to v praxi znamenalo zneprijemneni zivota treba i pro me nebo jakehokoli slusneho cloveka), kdyby by pristup policie k (treba i potencialnim) podezrelym (nebo jen pri bezne silnicni kontrole) mnohem ostrazitejsi a rekneme "tvrdsi"..  Cimz nemyslim fyzickou tvrdost, ale policista by mel presvedcit svym chovanim nebo gesty o tom, ze on je ten kdo tady ma navrch - mel by prece mit respekt.. a kdyz uz ho nema celkovou povesti policie, tak by ho mel mit alespon rouou na pistoli v pouzdru nebo ja nevim..  Nedavno se mi prave pri silnicni kontrole stalo neco podobneho.. jel jsem na motorce a zastavil me policista, sesedl jsem a zaca si sundavat batoh ve snaze ukazat mu doklady. Ve chvili kdy jsem zacal otevitat batoh, policista ustoupil na dva kroky a vse jistil rukou na zbrani.. Myslim si, ze presne tak by se policie mela chovat..
Navic kdyby policiste nosili povine neprustrelne vesty nebylo by to rozhodne na skodu.. neni to jiste nic pohodlneho, ale delaji to snad kvuli sobe.
0/0
5.8.2002 11:49

Tom

Re: Re: Kvantita nebo kvalita
Přesně tak, nikdo nechce, aby policista ihned střílel, ale zbraň měl mít v ruce. V situaci, kdy měl útočník v ruce nůž na tyči a na zemi se válel muž v krvi, měl policista jednat profesionálněji. Mohl žít.
0/0
5.8.2002 13:25

Pavel Jarovský

Re: Kvantita nebo kvalita
Ostré náboje ano, ale speciální střely: se zvýšenou zastavovací schopností, takové, které na krátké dráze lumpovým tělem ztratí veškerou hybnost a nemohou zranit další lidi. Expanzní střely s dutinou nebo plastovou výplní. Používá se třeba běžně při ostraze letadel, aby nedošlo po průletu tělem k poškození letadla. Používá to policie prakticky na celém světě. A neprůstřelná vesta s ochranou proti bodnutí je také mnohde dávno samozřejmost. A policajt se také nesmí bát zbraň požít! Možná to chce i úpravu příslušných předpisů, které jsou často spíše na straně zločinců.
0/0
5.8.2002 18:08

Bubák1

Re: Re: Kvantita nebo kvalita
Policie v metru musí být vybavena přesně tak jak říkáte. Zákony jsou dostatečné, těžké je v krátkém okamžiku posoudit jestli už je páddný důvod použít zbraň či nikoliv, obzvlášť když je člověk zaskočen.
0/0
5.8.2002 18:18





Najdete na iDNES.cz



mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.