Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Zůstaňte doma, vyzval Romy premiér

Premiér Špidla vyzval Romy, aby neodcházeli do zahraničí. Požádal je, aby problémy řešili s vládou. O rostoucím počtu Romů žádajících v zahraničí o azyl jednala i Rada vlády pro záležitosti romské komunity. Doporučila zřídit policejní útvar proti lichvě mezi Romy a zrušit zpětné sociální dávky pro Romy, kteří neúspěšně žádali o azyl v cizině. Hnutí ROI obvinilo Sdružení Dženo, že nový romský exodus vyprovokovalo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Petr z Mnichova

Vite co je zarazijici?
Ze je tak malo Romu co chteji emigrovat k nam do Nemecka??? Ze by se bali? Nebo proc? Pokud by byli tak straaaasne utlacovani, tak by mohli prejit hranice a usadit se treba tady v Bovorsku... To by byla mela... oops
0/0
6.8.2002 13:58

Josef E.Dolecek

Vážený soudruhu Špidlo.
Mám problém. Nechce se mi do práce. Mám chuť chlastat a kouřit, ale peněz se nedostává, a v obchodě mi už na dluh nedají. Když si své potřeby chci splnit - musím krást. Ježe ty svině rasistický nemaj pro moje chutě a potřeby pochopení. Taky nemaj pochopení pro můj styl života - mě zase vadí jejich pořádkumilovnost a to že dělají po nocích klid. Můžu tento svůj problém řešit s vládou? Pomůžete mi? Taky bych chtěl příspěvek na šuk... , děti se rodí a do huby není. Co vy na to soudruhu Špidlo? Nebo jste taky rasista a kašlete na mě?
A nebo Vaše výzva abychom zůstali doma byla myšlena, abychom zůstali u Vás doma. Rádi. Nakupte kartony cigaret a lednici chlastu, každý ráno nějaká ta tisícovka kapesného by neškodila. A my Vás budeme na oplátku volit, to jste chtěl slyšet?
Josef E.Doleček
 
0/0
5.8.2002 15:27

viky

...
Myslím si, že ať se jedná o jakoukoliv menšinu můj názor je takový, že pokud chci někde žít musím respektovat a ctít zákony té země a to jak své vlasti tak i jiného státu kam se chci "přestěhovat" z jakéhokoliv důvodu. Globálně vzato, nevím proč by jakýkoliv slušný občan jakékoliv země měl dodržovat zákony, platit daně, pracovat a ctít jakkoliv jinak i ostatní zákony, které se mu třeba i nelíbí a nenadávat na někoho kdo toto nehodlá dělat a dokonce jako v případě cikánů ještě se vymlouvá na diskriminaci. No chůdáčci malí !!! Znám pár cikánských rodin s nimiž jsme žili v domě a mohu jen říci, že dodnes se zdravíme a prohodíme pár slov. Mohu ovšem také říci jak mě již třikrát atakovali bandy firgošských capartů do 8 let bez jakéhokoliv důvodu a to nejen slovně. Ale co třeba tento příklad: znám pár lidí, kteří přišli do tohoto státu díky válce, kterou nechtěli. Ve své vlasti zratili mnoho blízkých, majetek někdy i chuť čemukoliv věřit a ctít. Přišli sem ve většině případů s holou "zadnicí" (bohužel) a museli začít z gruntu znovu... a že to neměli ani nemají lehké. Poud měli to štěstí a dočkali se trvalého pobytu musí neustále bojovat s byrokracií, která je v nemálo případech nehorázně buzeruje i diskriminuje. Vždyť oni musejí mít trvalý pobyt, platit si pojištění, daně, musí mít zaměstnání (tedy to je snad normální, alespoň pro mě, ale pro ně je to podmínka k tomuto pobytu) vše jako občané této republiky jen bez práva volit a s evidencí a občasnými kontrolami od cizinecké policie. Tito lidé se tedy musí bleskurychle naučit naši řeč, znát zákony a moc moc se snažit. A křičí kuli nějaké diskriminaci, křičí že tento stát jim různými přihlouplími paragrafy jen znepříjemňují život, podnikání atd. No chci jen říci, že nesnáším jakékoliv příživníky a povaleče ať jsou hranatí kulatí zelení nebo třebas fialový s puntíčkama. A ti co chtějí asimilovat do majoritní společnosti, těm bychom neměli házet klacky pod nohy.
0/0
2.8.2002 11:57

slimack c.

Náš rasismus
Rasismus je v základní (genetické) výbavě člověka zakódován ať se nám to líbí, nebo ne. Je na míře tolerantnosti, sebezapření, kulturního povědomí a výchovy nakolik ho v sobě dusíme. Ano dusíme. Rasismus je podvědomou obranou proti narušení kulturní integrity daného (monokulturního) prostředí. Zjednodušeně - pokud nějaké společenství něco buduje (kulturu, hospodářství ...), postupně se se svým prostředím ztotožní, přijme psané i nepsané normy a na základě nich se chová. A dosažené brání. Rasový náboj tato obrana dostává zcela spontánně, protože se jaksi implicitně a samozřejmě v našich myslích kryje odlišná rasa s odlišnou kulturou a morálkou. To nemusí být vždy pravda (proto jsou nebezpečné jakékoliv automatické a apriorní odsudky), ale bývá to pravda velice často. Pokud nějaký národ, kultura, nebo společenství toleruje po staletí jiné etnikum, které má výrazně odlišné kulturní, etické a jiné normy, pak je to národ se svatou trpělivostí. Sebezapírá se až příliš. A za to dostává od onoho etnika označení, že je rasistický ? Má se sebezapřít natolik, že se popře docela a přijme vlastnosti onoho druhého (v našem případě výrazně menšinového) etnika ? Proboha co je rasistického na tom, když chceme aby všichni - tedy i Rómové např. - dodržovali stejná pravidla ? Že je někdo dodržovat nechce ? Pak tu nemusí žít. Nebo se snažit většinu přesvědčit, že jeho životní filosofie je lepší. Ovšem kultura, která to po staletí nedokázala a která koneckonců nedokázala téměř nic - nepočítáme-li netvůrčí (destrukční) aktivity - je stěží nositelem nějaké životaschopné a konkurenceschopné koncepce společnosti. Moc bych se přimlouval, aby menšinová společnost projevila stejnou míru tolernace vůči většinové, jak je tomu naopak. Dovede si vůbec někdo představit,  jak by skončilo minoritní etnikum, kdyby majoritní společnost vůči němu postupovala se stejnou mírou rozumu, tolerance a arogance, s jakou tak činí majorita vůči minoritě ... ???
0/0
2.8.2002 11:43

slimack c.

Re: Náš rasismus
poslední narážka je samozřejmě přehozena, mělo být : ... jakou tak činí minorita vůči majoritě. Omlovám se.
0/0
2.8.2002 11:47

Oswald

Jednoduché řešení
Pane premiére, stačí na to jít ekonomicky. Jakmile kdokoli požádá v zahraničí o asyl, status uprchlíka či cokoliv, čím poškozuje zájmy ČR, mělo by s ním být provedeno rychlé zúčtování. Veškeré pohledávky vůči státu by propadly a anulovaly se, veškeré závazky by se okamžitě zplatnily. Pak by takoví lidé po návratu nejen že nic nedostali (sociální dávky za dobu pobytu mimo území republiky apod.), ale museli by hezky od počátku o vše žádat znovu, navíc případné dluhy (byť s původně delší splatností) by byli nuceni okamžitě uhradit.
Otázka ovšem je, zda někdo má zájem o to, aby cikáni neutíkali. Pak by bylo vhodné nasadit nějaké oficiální restrikce, aby cílové země neměly důvod jejich žádosti nevyhovět.
0/0
2.8.2002 8:18

arnoscht pididisch

Pro Martina Eisenbergera
Vážený pane doktore, velice respektuji Vaší snahu vidět na Romech něco pozitivního. Určitě by se něco našlo. Jenže jde o vážení. V životě jde většinou jen o vážení. Pokud na jednu misku vah postavím pozitiva a na druhou negativa (výběr je samozřejmě velice subjektivní) spolužití s Rómy věřte, že u 90 % obyvatelstva dojde k poklesu na straně negativ. Těch 90 % tu je jako výraz pro drtivou většinu, není to statistický údaj. Já osobně znám několik Romů, kteří jsou velice příjemnými lidmi. Ale už jen to, že svou normálností tolik vynikají nad ostatními ve svém etniku svědčí o tom, že není vše v pořádku. Vynikají, protože jsou normální. Jelikož budu napadán, jak si dovoluji použít slovo normální a co mne k tomu opravňuje navrhnu tento pohled a tip : vsadím se, že většina národa by proti Rómům a jejich kultuře neměle téměř žádné výhrady, pokud by Rómové neporušovali standardní normy chování. Směrem ze své komunity (ta nemusí být určena jen zeměpisně). Uvnitř svého etnika, ať si žijí podle svého. Nebo tam, kde je takové chování tolerováno. Ale ať neobtěžují. Vy snad zastavujete na ulici Rómy a žebráte peníze ? Křičíte sprosté a vulgární vzkazy na ulici tak, že Vás slyší celé město ? Vaše děti lezou rómským maminkám do tašek a vy je necháte ? Vyhazujete odpadky na ulici z okna ? Běháte po úřadech a terorizujete úředníky ? Kdykoliv jste někde v převaze (řekněme tři na jednoho) hrdině šikanujete příslušníka druhého etnika či rasy, ač si sami na takové chování stěžujete ? Je-li Vám svěřen do užívání obecný majetek, okamžitě jej zničíte a žádáte o nový s odkazem na rasovou diskriminaci ? Všechny tyto (chabé) příklady si lze ověřit na vlastní kůži. Pokud chcete argumentovat, že se podobného chování dopouští i tzv. bílí Češi pak vězte, že ano, ale (se zmíněnou licencí, není to statistika) dejme tomu 5 % z nich. U Rómů to bude víc jak 90 %. Pan Špidla ve skutečnosti možná mínil svou výzvu takto : Zůstaňte U MNE doma !!! No, měl by si to zkusit ...
0/0
2.8.2002 7:53

Obyvatelka Nuslí

Re: Pro Martina Eisenbergera
Díky, napsal jste to fakt hezky...slušně. A pro ty, kterým tento text připadá náročný na pochopení bych vzkázala jedno: běžte se podívat co ty prasata udělali s původně obytnými domy třeba na Synkáči, nebo stačí mrknout na Smíchov - Plzeňská je taky trochu ulice hrůzy. Jsou to netáhla, líný vši, ale naše vláda jim pořád bude lézt do .... a pořád je bude protěžovat - ať už se to týká přidělování bytů, sociálních dávek atd. Když půjde na úřad žádat o byt mladá bílá rodina, tak se jim vysmějou. Ale protože těch černejch familií se úředníci bojej, tak jim se strká pořád něco. To je prostě humus co se tady děje.
 
0/0
2.8.2002 8:04

Lájoš

Pán premiér, stě hodný, že sa o nas taktu starate, ale nébojte, na zimu sme doma. A sociálku nám něchajte bežet, my si ju na vanoce vyberem, děcka budu míť radosť. Tož s Pánebohem.
0/0
2.8.2002 7:35

Petr Uhl

Milujte Romy
Přečetl jsem si níže uvedené příspěvky. Nechce se mi věřit, že český národ je tak zdegradovaný a fašistický. Vždyť romové jsou lidmi jako my. Chcou pracovat, aby uživili své rodiny a my jim to neumožníme. Co jim pak zbývá, než pobírat podpory nebo emigrovat nebo krást. A chyba je v nás, bílých. Myslím si, že bychom se měli nad sebou zamyslet a každý z nás něco pro romy udělat. Český národe, zamysli se nad sebou !!!! Romové jsou naší budoucností !!!!!
0/0
2.8.2002 7:24

M

Re: Milujte Romy
Vim ze nas tady chces jenom provokovat a videt, jakou dostanes kritiku!! na to ti neskocime...jedine ze bys byl odnekud z Chanova a fakt by sis za tim nazorem stal???
0/0
2.8.2002 7:28

arnoscht pididisch

Re: Re: Milujte Romy
Asi jste trošinku mimo. Náš stát se totiž chová přesně tak, jak přispěvatel Petr Uhl naznačil. Vy to nevidíte ?
0/0
2.8.2002 7:51

Gulliver

Re: Re: Re: Milujte Romy
jedinej Arny mimo nejni, jedinej on a PeŤka Uhl dobře ví že cikáni jsou u nás dyškryminováni a gadžové sú rasysty.
0/0
2.8.2002 8:31

bcd

Re: Milujte Romy
Kdo ? Petr (V)Uhl ?
0/0
2.8.2002 11:56

Martin Eisenberger

Poznamka
Mili ctenari, po precteni asi poloviny prispevku mi zacal behat mraz po zadech, nenasel jsem jediny, ktery by na Romech videl neco pozitivniho, Romove jsou plosne nazyvani cerne huby, mozna jako kdysi vsichni Cesi v Rakousku byli oznacovani za zlodeje. Zkusim jednu pozitivitu, pracuji jako lekar, v nemocnici se denodenne setkavam se starymi opustenymi babickami, za kterymi jejich pribuzni neprijdou, protoze prilis pracuji nebo nekde "slusne" cestuji po svete, vzdy jde o "slusne" bile lidi, kteri se s prevahou divaji na vsechny ty Cikany a "negry", nedelaji bordel atd. Nikdy, nikdy, se mi nestalo, ze by Rom nechal sveho pribuzneho (nejblizsiho) na holickach, nikdy pro svoje pribuzne nehledaji jakousi odkladaci LDNku, aby meli doma cisto a nemuseli se divat na stareho a nemocneho cloveka. Myslim, ze je tu alespon jeden duvod proc mit Romy rad. Zkuste hledat dalsi. S pranim hezkeho dne Martin Eisenberger. 
0/0
2.8.2002 6:53

Pavel

Re: Poznamka
No oni mozna maji par dobrych vlastnosti...ale pak maji dalsi tisice spatnych. takze ta vaha se koliba jen na 1 stranu..a v tom je prave ten problem!!!
0/0
2.8.2002 7:25

arnoscht pididisch

Re: Poznamka
Vážený pane doktore, velice respektuji Vaší snahu vidět na Romech něco pozitivního. Určitě by se něco našlo. Jenže jde o vážení. V životě jde většinou jen o vážení. Pokud na jednu misku vah postavím pozitiva a na druhou negativa (výběr je samozřejmě velice subjektivní) spolužití s Rómy věřte, že u 90 % obyvatelstva dojde k poklesu na straně negativ. Těch 90 % tu je jako výraz pro drtivou většinu, není to statistický údaj. Já osobně znám několik Romů, kteří jsou velice příjemnými lidmi. Ale už jen to, že svou normálností tolik vynikají nad ostatními ve svém etniku svědčí o tom, že není vše v pořádku. Vynikají, protože jsou normální. Jelikož budu napadán, jak si dovoluji použít slovo normální a co mne k tomu opravňuje navrhnu tento pohled a tip : vsadím se, že většina národa by proti Rómům a jejich kultuře neměle téměř žádné výhrady, pokud by Rómové neporušovali standardní normy chování. Směrem ze své komunity (ta nemusí být určena jen zeměpisně). Uvnitř svého etnika, ať si žijí podle svého. Nebo tam, kde je takové chování tolerováno. Ale ať neobtěžují. Vy snad zastavujete na ulici Rómy a žebráte peníze ? Křičíte sprosté a vulgární vzkazy na ulici tak, že Vás slyší celé město ? Vaše děti lezou rómským maminkám do tašek a vy je necháte ? Vyhazujete odpadky na ulici z okna ? Běháte po úřadech a terorizujete úředníky ? Kdykoliv jste někde v převaze (řekněme tři na jednoho) hrdině šikanujete příslušníka druhého etnika či rasy, ač si sami na takové chování stěžujete ? Je-li Vám svěřen do užívání obecný majetek, okamžitě jej zničíte a žádáte o nový s odkazem na rasovou diskriminaci ? Všechny tyto (chabé) příklady si lze ověřit na vlastní kůži. Pokud chcete argumentovat, že se podobného chování dopouští i tzv. bílí Češi pak vězte, že ano, ale (se zmíněnou licencí, není to statistika) dejme tomu 5 % z nich. U Rómů to bude víc jak 90 %. Pan Špidla ve skutečnosti možná mínil svou výzvu takto : Zůstaňte U MNE doma !!! No, měl by si to zkusit ...
0/0
2.8.2002 7:49

Jan

Re: Poznamka
ani jako vzdělaný člověk jsi nerozpoznal, že řeč je o něčem jiném. O cikánském parazitismu a vandalismu. Ovšem, pokud se starají o babičku, tak je to opět jen ze sociální podpory, tedy z našich daní. Téměř jsi mě svým textem o cikánské rodinné soudržnosti rozbrečel. Ale pak jsem jsi vzpomněl, na  děcáky a kojenecké ústavy plné opuštěných cikáňat. Na to, jak cikánští pasáci si vyzvedávají své slehlé soukmenovkyně z porodnic a vezou je hned zase "do práce", dokonce jak nedávno jedna cikánská kur.. tedy dívka utekla z porodnice od potomka. A nářek mě hned přešel. Martine, jsi určitě hodný a vzdělaný chlap. Tady jsi ale poněkud šlápl vedle. Přeji hezký den.
0/0
2.8.2002 9:05

daja

Re: Poznamka
Když tak milují svou rodinu, proč je potom v kojeneckých ústavech a dětských domovech tolik romských dětí? Aby Váš příspěvek byl objektivní, musel by se k němu vyjádřit taktéž lékař z těchto zařízení pro děti. Jsou tam romské děti proto, že: 1. rodiče se o ně nechtějí starat 2. byly jim odebrány pro špatnou péči 3. rodiče se o ně nemohou starat, protože se narodily s těžkým zdravotním postižením? Zdůrazňujete, že romské rodiny se vždy postarají o své staré a nemocné příbuzné a neodkládají je do LDN nebo Domova důchodců. Nemůže to být třeba i tím, že Romové se o ně prostě MOHOU postarat, protože ve většině případů nepracují? Dostal jste se někdy do situace, kdy byste se musel celodenně postarat o svého vážně nemocného příbuzného a přitom by Vám v tom bránila jedna maličkost - Vaše zaměstnání? Já vím, že to není žádná výmluva, ale někdy to zkrátka - ať už z ekonomických nebo jiných důvodů, např. dát výpověď ze zaměstnání, když vím, že pak budu práci těžko, případně marně hledat?? - jinak zařídit nejde. Bohužel, ale ve státě, kde se bojí jít matka s nemocným dítětem na paragraf, protože by mohla dostat výpověď.........
0/0
2.8.2002 10:09

kiwi

JINY UHEL POHLEDU.......
asi pred dvema tydny, po skonceni headline zpravodajstvi na zdejsim statnim nejsledovanejsim kanale TV ONE mohli vsichni obyvatele Noveho Zelandu videt reportaz o ceskych cikanech zijicich V Aucklandu a zadajicich(zatim neuspesne-jejich zadosti dosud nebyli vyrizeny-nastesti....)o azyl a ochranu pred"czech racist and nacist"(receno velmi spatnou anglictinou s nezamenitelnym cikanskym prizvukem p.Demeterem)...velmi drze kritizovali NZ vladu za pomale vyrizovani jejich zadosti,na otazku pracuji-li nebo maji-li to v planu odpovedeli ze pracovat nemohou(i kdyz jim to NZ zakony umoznuji,coby zadatelum o refugee status...)nebot   a)vetsina z nich se po 10 mesicich na NZ nebyla schopna naucit zaklady jazyka    b)nejsou kvalifikovani      c)nikdo je nechce zamestnat nebot jsou romove..........lzi lzi lzi jak v Cechach tak i jinde....vysavat,zneuzivat,delat bordel a ostudu,to je jim vlastni....ani priblbli pakistanis a indove nejsou tak vydrzli jak tahle verbez.......reporter se po skonceni reportaze,jez rozhodne nebyla natocena tendencne proti nim,celkem spravne ptal naroda....co s nimi???????
z Napier,New Zealand zdravi
kiwi
0/0
2.8.2002 4:54

Radek

Re: JINY UHEL POHLEDU.......
No oni se cikani nikdy a nikde nezmeni. a je jedno jestli zijou v CR nebo za n. zealandu...vzdycky budou vsude krast, podvadet a delat neplechu..
0/0
2.8.2002 7:23

Josef

Romové jsou větší rasisté než my
, Adam Bartosz vydal v Polsku knihu s poněkud cílem se minuvším titulem "Nie bój sie Cygana". Kromě jiného v ní píše o hierarchii Romů mezi sebou tak, jak nám se ani nesní. Je to pozůstatek kastovního zřízení v Indii, odkud původně pocházejí. Miláčkové, oni rozlišují nejenom to, koho si v rámci své komunity mohou a nemohou vybrat za manžela(-ku), ale i to, s kým mohou jíst u společného stolu!! Co se týče gádžů, jenom ti, kteří byli "přijati", mohou s Romem jíst a on se neprohřešuje svým pravidlům. Ale ani kdyby se gádžo zbláznil, tak do toho ještě užšího kruhu (manželství) nemá šanci postoupit. Samozřejmě neříkám že se to nestává, ale Rom je tím vyvržen z vlastní komunity. Tak kdo je rasista?
0/0
2.8.2002 1:01

JL

Názor
Nepovažuji se za odborníka na romskou problematiku, ale i přesto bych zde chtěl vyjádřit svůj názor. Řeknu otevřeně, že cikány rád nemám a nikdy mít rád nebudu, dávám si na ně pozor a občas užívám i vulgarismů pro jejich označení , k čemuž se ovšem v následujících řádcích ve veřejné diskusi snižovat nebudu abych se nedostával na úroveň některých pisálků jejichž příspěvky jsou občas velmi „kvalitní“    Předkládám následující řešení a předesílám že jsem si plně vědom že zde existuje i ona cca 1 procentní část romů, kterých se tento problém netýká neboť žijí normálním, spořádaným životem, ale ti mají, jak už to bývá, bohužel v tomto případě smůlu.
Nemusím zdůrazňovat, a každému je to jasné, že máme co do činění s rasou, se kterou se jen velmi těžko vyjednává. Nebojme se tyto lidi označit za vyčůránky, kteří si hledí jen toho jak mít co nejvíc peněz za co nejméně práce…prostě ona známá, nejen v diskusích iDNES 100x omletá písnička o zneužívání štědrého sociálního systému, kriminalitě atd….. Je samozřejmě blbost, někomu kdo dobrovolně opustí republiku za očividným účelem pobírání sociálních dávek jinde ( a ne z důvodů diskriminace a podobných nesmyslů co se nám oni snaží namluvit) vyplácet po návratu ony „našetřené“ dávky za dobu nepřítomnosti. To je ovšem otázka úpravy zákona…a snad by bylo po problému... Dalším krokem by bylo čtenáři již několikrát navrhované vyplácení větší části dávek v podobě kupónů, směnitelných pouze za určité zboží a ne v klasické hotovosti která slouží rodičům na alkohol a cigarety namísto obživy rodiny a vzdělání dětí. Další úpravy jsou nasnadě, a mohl bych pokračovat, …co je ale důležité si uvědomit (a taky to již v diskusi zaznělo) že pokud takzvaně „utáhneme romům opasky“ …a to v tomto případě radikálně, musíme počítat s reakcí ….a tím nemám na mysli manifestace romů a podobné prkotiny…mám na mysli bezesporu prudké zvýšení kriminality které by nastalo. Nejen zvýšení počtu krádeží za účelem „zachování přísunu fin. toků “ :o) ale také násilné trestné činnosti atd. Tato velice citlivá otázka by se musela řešit současně (ba dokonce v předstihu) s problémem soc.dávek….a to celkovým zvýšením trestů za účelem určitého „zastrašení“ potencionálních delikventů (všech bez rozdílu)….zkrátka a dobře jako jeden z nástrojů, který by donutil romy živit se beztrestně.   A proč ne? Doufám že se zde nenajdou jedinci, kteří by tvrdili, že trestní sazby jsou v ČR dostačující ! Nikomu není na škodu když se sazby zvednou….slušný člověk se nemusí obávat, a grázlové (ať bílí, černí, hnědí, nebo žlutí …) si sakra rozmyslí jestli „to má cenu“ . Můžete namítnout, že prodloužením trestů se celá věc prodražuje.., že nebudete platit vězně déle ze svých daní atd…, ne, …v případě vyšších trestů ubude i vězňů ..a tím se věc neprodraží. Myslím že on si to ten cikán rozmyslí, jestli ukrást peněženku když mu bude hrozit 6 měsíců, nebo 6 let!! (Je to záměrně extrémní příklad - jako ilustrace)..tak ať mě pak někdo nechytá za slovo. Jako shrnutí (a co se dá doufám z toho co jsem napsal pochopit) bych řekl že proti romům musíme „bojovat“ (pozor, nejsem skin apod.)…   je to rasa, se kterou se „po dobrém“ prostě nedá …musí se na ně přitlačit aby se uzpůsobili a začali žít normálně. Nemusím samozřejmě zdůrazňovat že to není problém jednoho víkendu, ale generací …. ..a kdo ví, třeba to mají opravdu v genech a jsou nepředělatelní ….to ukáže čas…. R.Novák, Praha
0/0
2.8.2002 0:02

pepa

Re: Názor
v podstate s tebou souhlasim. myslim si, ze tvrdsi soudy ale zachovani volne ekonomiky je cesta pro mnoho zemi v soucasne chvili. ono kdyz jsou tvrde prosekuce, tak to vzdycky VYCHOVA spolecnost a potlaci kriminalitu. fungovalo to za vsech totalitnich systemu (hitler, stalin etc.). bohuzel se to vzdycky zhouplo do naky ty totality a pak ani ta ekonomika nefungovala. verim ale, ze existuje nejakej dobrej model, kde je volna ekonomika s indivudelnimi svobodami ALE se silnou policii a soudy ( a tvrdymi rozsudky).
0/0
2.8.2002 0:20

Emil

Re: Názor
Jste rasista. Hlásáte základy rasismu v jeho nejhnusnější a nejprimitivněší. Skini ze svých názorů snad vyrostou, ale vy jste "vědec". Rozdělovat lidi podle jejich rasy, vzezření, zvyků, náboženství atd je zvrhlé. Prostě podle povrchních kriterií, které si stanovi každý, kdo nemá sám v sobě dostatek důvodů zdůvodnit sám sebe. Potřebujete pro svůj klidný život nepřítele, s kterým byste bojoval. Možná, že je to věc hormonů. Měli by vás vykastrovat nebo vám každé ráno dát rozporkou přes koule. Třeba byste získal jiný vztah k světu a k lidem okolo.   Určitě by se našlo i na vás něco, dle čeho by vás bylo mkožno zařadit do určité skupiny a tu skupinu nenávidět. Rozdělovat lidi je možno  podle jejich názorů a jejich činů.  Je nutno je posuzovat individuelně. Tím co jste napsal jste se zařadil mezi rasisty. S rasisty je nutno bojovat. Myslíte, že byste uměl vystoupit veřejně se svými názory? Z toho, co píšete vyplývá, že jste hnusnej zbabělec.  
0/0
2.8.2002 8:05

Jan

Re: Re: Názor
Nejenže se lidé, ať chceš nebo ne, opravdu dělí podle toho, kde žijí, podle rasy a náboženství, dokonce by se měli dělit i podle jmen. S Emily je nutno bojovat. Dnes už Emile označením rasista nikoho neurazíš, natož aby si ho vystrašil. To slovo ve vztahu k cikánům naprosto ztratilo svůj pejorativní obsah. Lidé mají s cikány své zkušenosti a ty tak či onak formulují. Tvůj problém je, že sis toho dosud nevšiml a chtěl bys jako velký lidumil a humanista hned sledovat úroveň hormonů, kastrovat nebo alespoň mlátit přes koule. Tož ty hrdino, pojď to zkusit.
0/0
2.8.2002 8:48

manik

Re: Re: Názor
Je mi tě líto.
0/0
2.8.2002 10:24

JL

Re: Re: Názor
Mily Emile, popravde receno, cekal jsem ze se najde alespon jeden jako vy kdo bude takto reagovat.
Tak za prve: rasista nejsem a myslim ze to je z clanku zrejme - vyjadruji se zde k tematu, a tim je problem ROMU. A i presto jste doufam zachytil v mem prispevku to, ze reseni ktere navrhuji by se netykalo jen romu (i kdyz hlavne jich) ale nas vsech ...pisu tam o vsech moznych barvach pleti a jejich rovnosti pred zakonem.
To ze postoj ceske verejnosti k Romum je takovy jaky je je problem Romu. Ja nejsem rasista pane, ja proste jen nemam rad cikany, ale ne kvuli barve jejich pleti ale kvuli tomu jak se chovaji; jak ziji atd. A to ze je proti nim nutno "bojovat" jsem zamerne napsal do uvozovek, coz vy ovsem opomijite a prekrucujete to v argumenty ktere se vam hodi! Tohle ja neprijimam! Nemel jsem namysli styl "boje" prosazovneho skiny apod...ale to vy dobre vite, jen si prectete znovu onu vetu a pochopite jak jsem to myslel.
Nakonec bych vam rekl, ze vas prispevek se radi opet mezi ony nicnerikajici argumenty kteri pouzivaji sami Romove: " vy jste rasita!" ...tohle opet neprijimam, jak jsem jiz rekl, rasista nejsem, ja se snazim pomoct, navrhnou reseni a rozproudit diskuzi nad jeho moznostmi a ne se snizovat k povrchnimu hazeni jedne rasy do jednoho pytle... a toho jste si taky mohl vsimnout pri cteni prispevku.
Jak rikam: neposuzuji Romy dle jejich barvy pleti. To, ze je nemam rad a ze k nim chovam neduveru je kvuli jejich stylu zivota! Az se zacnou chovat normalne, a nebudeme se kvuli nim muset bat v tramvaji, metru, na Vaclavaku a jinde o svoje penezenky, mobily atd... pak zmenim nazor, do te doby ne!
R.Novak, Praha
0/0
2.8.2002 10:56

slimack c.

Re: Re: Názor
Rasismus je v základní (genetické) výbavě člověka zakódován ať se nám to líbí, nebo ne. Je na míře tolerantnosti, sebezapření, kulturního povědomí a výchovy nakolik ho v sobě dusíme. Ano dusíme. Rasismus je podvědomou obranou proti narušení kulturní integrity daného (monokulturního) prostředí. Zjednodušeně - pokud nějaké společenství něco buduje (kulturu, hospodářství ...), postupně se se svým prostředím ztotožní, přijme psané i nepsané normy a na základě nich se chová. A dosažené brání. Rasový náboj tato obrana dostává zcela spontánně, protože se jaksi implicitně a samozřejmě v našich myslích kryje odlišná rasa s odlišnou kulturou a morálkou. To nemusí být vždy pravda (proto jsou nebezpečné jakékoliv automatické a apriorní odsudky), ale bývá to pravda velice často. Pokud nějaký národ, kultura, nebo společenství toleruje po staletí jiné etnikum, které má výrazně odlišné kulturní, etické a jiné normy, pak je to národ se svatou trpělivostí. Sebezapírá se až příliš. A za to dostává od onoho etnika označení, že je rasistický ? Má se sebezapřít natolik, že se popře docela a přijme vlastnosti onoho druhého (v našem případě výrazně menšinového) etnika ? Proboha co je rasistického na tom, když chceme aby všichni - tedy i Rómové např. - dodržovali stejná pravidla ? Že je někdo dodržovat nechce ? Pak tu nemusí žít. Nebo se snažit většinu přesvědčit, že jeho životní filosofie je lepší. Ovšem kultura, která to po staletí nedokázala a která koneckonců nedokázala téměř nic - nepočítáme-li netvůrčí (destrukční) aktivity - je stěží nositelem nějaké životaschopné a konkurenceschopné koncepce společnosti. Moc bych se přimlouval, aby menšinová společnost projevila stejnou míru tolernace vůči většinové, jak je tomu naopak. Dovede si vůbec někdo představit,  jak by skončilo minoritní etnikum, kdyby majoritní společnost vůči němu postupovala se stejnou mírou rozumu, tolerance a arogance, s jakou tak činí majorita vůči minoritě ... ???
0/0
2.8.2002 11:42

slimack c.

Re: Re: Re: Názor
poslední narážka je samozřejmě přehozena, mělo být : ... jakou tak činí minorita vůči majoritě. Omlovám se.
0/0
2.8.2002 11:49

jm

cigani/pepak
Co se tady všichni rozčilujete nad Špidlou to jste zapoměli že cikánům socani dali jeden lístek zn.soc. a tam to hodte . a Špidla se ted snaží.
Vyberem od každého stovku,objednáme autobusy,letadla,no a podmázneme celnici aby zavřely oči.
0/0
1.8.2002 22:46

david navara

a jeste neco...
Sere vás, že cigoši nemakaj a vy makáte a vyděláváte prachy. Vaše prachy a vaše produkce je směšná ve srovnání s prachama a produkcí USA. Rozhodně netvrdím, že ekonomiku USA táhnou černý, ale už bych možná tvrdil, že společnost, která nediskriminuje, uvolňuje a nakopává potenciál, kterej je v hodně lidech, a to je ten tahoun. Zkrátka se surově VYPLATÍ bejt tolerantí a když už nejsem, tak se tolerantně aspoň tvářit.
0/0
1.8.2002 22:34

Jarda

Re: a jeste neco...
???????????????????????????????????????
0/0
1.8.2002 23:21

martin

Re: a jeste neco...
hele a to jako ta nase produkce je smesna s porovnanim s USA, protoze nedame sanci cikanum jo? hehe..ty mas teda fakt smysl pro humor...
0/0
1.8.2002 23:50

pepa

Re: a jeste neco...
hele davide...ta vysoka produkce v USA je jenom vysledek minulosti, kdy se tam vystehovali schopny EVROPANI...vsechny ty cerny tlamy, ktery v USA zijou tahnou ameriku dolu....delaj kriminalitu, bordel a nechce se jim makat. a tomu ty rikas ze se to VYPLATILO? verim tomu, ze vetsina americanu lituje toho, ze tak kdysi ty tmavou verbez vubec pustili a ze je tam nechali zit. ted si tu svoji demokracii a toleranci muzou vychutnat, kdyz v LA v noci ani nemuzes do downtown, jinak by te prepadli bud negri a nebo naky latinos.
0/0
1.8.2002 23:56

Pepak

Re: a jeste neco...
Tys viděl někde statistiku produkce naší republiky rozdělenou na necigány a cigány??? Kurňa, tak to sem hoď odkaz, taky se na to rád mrknu :-) A co se týče té produkce - je nízká, protože cigáni ji maj téměř nulovou. Neříkám že jsou všichni líní a nechodí do práce, ale tak 90% z nich se podle mě jenom válí doma a nic nedělá. Jo a ještě něco - když chceš psát na internet, tak předtím nehul :-)
0/0
1.8.2002 23:56

Agent

NESNAŠÍM DISKRIMINACI !!!
.....přibližně stejně jako cikány a jiné obtížné parazity.
0/0
1.8.2002 22:28

lejtkin

měl bych řešení
hele, v čechách je nás neromskejch občanů asi 97%, tak každej dáme kilo a koupíme jako stát od nějaký banánový republiky ostrov, tam je pošlem a dáme jim jen věci na to, aby si opatřili jídlo, tzn. základní zemědělské náčiní, pak jim udělíme samostatnost a zbytek ať je na OSN, když budou mít vlastní stát.
0/0
1.8.2002 22:17

Havran

Tahnete ke vsem certum, vyzyva Romy spolubydlici v baraku
Plati pro vsechny !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Kdyz uz se neda nikde v Cechach pro Vas zridit Safari, kde by jsme Vas ukazovali detem, ci si mohli za levny peniz zastrilet, tak tahnete co nejdal, nejhloubeji, nejvyse...............
0/0
1.8.2002 22:06

Karel

chudáčci malí
Je naprosto nepochopitelné, proč se vláda a sdělovací prostředky neustále snaží občanům namluvit, že rómové odjíždí do Aglie kvůli rasismu. Jsou tak pitomí sami nebo považují za takvé blbce nás? To, že jsou rómům po návratu z dovolené ještě zpětně vyplaceny sociální dávky zní jako špatný vtip a jako daňového poplatníka mě to opravdu naštvalo. Vláda už by konečně opravdu měla vyřešit problém rómů, aby nás tato "utlačovaná" menšina konečně přestala vysávat. Zajímalo by mě, když jsme na ně tak zlí, kolik chudáčci diskriminovaní, přispěli do státního rozpočtu a kolik nás naopak stáli. A jestli opravdu nějaký ochránce zvířátek v zahraničí má pocit, že jim je u nás špatně, že jsme na ně zlí a snad jim i ubližujeme, ať si jich pár vezme domů. Jsme jen chudý stát a nebaví nás neustále je živit.
0/0
1.8.2002 22:06

karel stolasa @quick.cz

konečně.
  Všimněte si prosím faktu,že cikáni přišli do našich krajů,již ve 14. století a za tu ohromnou dobu se nedokázali přizpůsobit,umožnujme jim návrat do jejich vlasti!
0/0
1.8.2002 21:47

Nookie

Rómové jsou diskriminovaní!
Ano, rómové jsou skutečně ze strany státu diskriminovaní, ale POZITIVNĚ
 Proč menšina čítající cca 300tis lidí má mít tak zásadní pozornost médií a vlády? Proč má chování 3% obyvatel tak velký vliv na 97% obyvatel? Čí zásluhou jsou potřebná víza do Kanady nebo britské kontroly na Ruzyni? Proč se podílí rómové podílejí 40-60% na celkové drobné majetkové kriminalitě, ačkoliv jich jsou jen 3%? Proč existuje Rada vlády pro záležitosti romské komunity?  Proč jí nemá třeba slovenská menšina žijící na našem území?
S touhle podivnou komunitou se setkávám denně. Pohybuju se v Praze - Karlíně, kde je koncentrace spoluobčanů tmavší pleti výrazně vyšší než v jiných částech. Špinavé děti řvou, běhají samy, válejí se ve špíně. Jejich rodiče a prarodiče se od 11hodin dopoledne promenádují po ulicích, posedávají po lavičkách, posilňují se alkoholem a řvou taktéž.
Proč zrovna oni jsou tak problémoví? Může za to naše společnost?
0/0
1.8.2002 21:39

david navara

Re: Rómové jsou diskriminovaní!
Pracuju v Karline, Thamova 7. Kazdej den chodim pres park na Karlinskem namesti. Jsou tam jenom cigani, pokrikujou, hazej po sobe klacky, neco kutaj, sedej na lavickach a kecaj, zpivaji (krasne), libaj se a vozi kocarky, smejou se a denodenne se me ptaj, jestli nemam cigarety a nebo jestli nevim, kolik je hodin, jen aby meli kontakt s nekym cizim z oci do oci. Mam je rad.
0/0
1.8.2002 21:49

Nookie

Re: Re: Rómové jsou diskriminovaní!
Já v Křižíkově 37 - Corso Karlín. Přesně tohle jsem měl namysli.
0/0
1.8.2002 21:56

Havran

Re: Re: Rómové jsou diskriminovaní!
Cetl jsem i tvuj prispevek o neco nize a nestacim se divit. Ty jsi bud cigos, co se nejakym zazrakem naucil cist a psat, nebo ti ho nejaka karlinska cikanka musi kazdej den cestou do prace za dvacku prekourit. Jinak to neni mozny. Pokud chces cikany podporovat, tak si je podporuj, ale nevim proc by je ma podporovat kazdej kdo odvadi dane, kdyz 99% lidi je proti tomu. Zaloz si zoologickou a tam si je nastehuj. Chod si po ni, ukajej se nad tim, jak se te kazdej den desetkrat zeptaj kolik je hodin a jestli nemas cigo.....a v dobe kdy budes makat jak mourovatej, oni si budou valet kulky, ci pujdou do tvyho kvartyru neco sebrat aby meli na chlast a na cigara, kdyz zrovna u sebe nemas.
0/0
1.8.2002 21:58

Nookie

Re: Re: Re: Rómové jsou diskriminovaní!
Panáčku, ty jsi to absolutně nepochopil! On to myslel ironicky! Ono se na tohle "gheto" opravdu ani jinak než s humorem dívat nemůžeš, protože by jsi se v tu chvíli stal ortodoxním rasistou a šel je střílet. Zrovna před chvilkou jsem viděl bandu, jak se snaží nastartovat starýho Opela, řvou na sebe z baráků a docela nevybíravě si nadávaj.
To, že jsem tu ve tři hodiny odpoledne viděl totálně naplech vožralýho cikána, kterej se klátil ze starny na stranu chodníku a za obě ruce ho drželi tak 4letý děti a táhli domu mě už nějak nepřekvapilo...
Když tady přijde desetiletý cikáně do lahůdek, nepočká až na něj přijde řada. Hrne se k pultu a řve "Pani, pani ja bych chtěl ten kornout". Když mu prodavačka 4x řekne, že musí počkat a přijde na něj řada chyběj mu prachy. Je špinavej na oblečení, ruce i v obličeji. Neumí pořádně vyslovovat ani se vyjadřovací schopnosti taky na nule.
0/0
1.8.2002 22:09

david navara

Re: Re: Re: Re: Rómové jsou diskriminovaní!
ne, to nebylo ironicky. je to tak neuveritelne?
0/0
1.8.2002 22:16

david navara

Re: Re: Re: Rómové jsou diskriminovaní!
Jo, uznavam, ze jsem v mensine. Ale vzdycky, kdyz se dostala ke slovu vase vetsina, tak to skoncilo tragicky: pogromy na zidy ve stredoveku, otroctvi v Jizni Karoline v novoveku, koncentraky pred 50 lety. A to tragicky znamena tak, ze na to doplaceli vsichni, vcetne vasi vetsiny. Zda se, ze tolerance je nejen existencne ale i ekonomicky produktivnejsi klima, nez intolerance. Ja kazdy vecer dekuju za to, ze ten pristup mam v sobe a nemusim v sobe lamat nenavist, jako vy. Makam 12 hodin denne, o to se neboj, ale jsem vzdalenej tenhle styl nekomu nutit. Nakonec uznavam, ze ja se praci jen ukajim, normalni 8,5 hodinovi zamestnanci se ji ukaji mene a cigani jeste mene. Kazdy se ujizdi na necem jinym a nechtel bych bejt ten soudce, kterej rika, co je a co neni to spravne.
0/0
1.8.2002 22:14

Havran

Re: Re: Re: Re: Rómové jsou diskriminovaní!
Davide, pokud to myslis uprime, mas muj obdiv. Ja jsem byval, nerikam ze jejich zastance, ale snazil jsem se to brat s nadhledem a pochopenim. Do chvile, nez jsem se diky osudu dostal do situace, ze s nima ziju v jednom baraku. Docasne, ale jeste to je potreba chvilku vydrzet. Ti, kteri je maji take za sousedy, ale chovaji se slusne vzkazuju, at kazdodenne dekuji za to, jake stesti v nestesti je je potkalo. Karlinskou partu take trochu znam, jeden muj velmi dobry kamarad bydlel u rozhlasu a byval jsem tam castym hostem.
0/0
1.8.2002 22:28

david navara

Re: Re: Re: Re: Re: Rómové jsou diskriminovaní!
No přemýšlel jsem teď nad tím. Přiznávám, že to z nemalé části bude póza a z druhé nemalé provokace většiny. Na druhou stranu byl jsem asi měsíc v Londýně, kterej je plnej tolika ras a míšenců, že jsem se nestačil divit. Ale dost mě tam zarazilo, jak jsem se nestyděl bavit se v metru česky. Byl jsem hrdej na to, že žvaním jinak a že vypadám trochu jinak blbě než ostatní, a možná pocit rovnocenosti s těma ostatníma, taky jinýma mezi sebou. A byl to docela hmatatelný pocit energie, která z toho šla. No tak se snažím tu toleranci v sobě živit a propagovat dál a netěším se na ten den, kdy mě parta cigošů okrade a rozbije mi hubu a já se budu muset přesvědčovat, že to k tolerantní společnosti patří a že to musím zkousnout a dál se na ně usmívat. A mívám radost, že ten Karlínskej park jsem už zkousnul a už se mi tam nesvírá žaludek :-) A fakt je mám docela rád :-)
0/0
1.8.2002 22:46

Najdete na iDNES.cz