Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Stát se shodl s Vatikánem o právech církve

Stát a katolická církev spolu uzavřely historickou dohodu o tom, jakých práv a povinností katolická církev požívá v České republice. Smlouva však nijak neřeší značně problematickou oblast církevních restitucí a budoucího financování církví. Smlouvu s Vatikánem Česká republika uzavřela jako poslední z postkomunistických zemí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Libor

Placení církvi.
 Všem přispivatelům, kteří vehementně protestují proti tomu, že musejí přispívat církvi ze svých daní vzkazuji toto. A to vám nevadí, že celá desetiletí žijete z výnosů z ukradeného církevního majetku? Zkuste se na to podívat z tohoto pohledu. Za první republiky stát duchovní neplatil, protože si je platila církev z výnosů svého hospodářského majetku. Stávající systém financování byl církvi vnucen komunisty. Pláčete tedy na nepravém hrobě. Trochu si to v hlavě srovnejte. Tečka. A pokud začnete papouškovat o tom, jak církev k různým majetkům přišla, buďte konkrétní. Pokud máte dojem, že něco ukradla, řekněte komu, kdy a co. Jinak je to furt jen to "jedna pani povidala". 
0/0
29.7.2002 8:19

Pavel. Adámek@mensa.cz

Krok dopředu, dva kroky zpět ...
Církev je věčná. V jakémkoliv režimu režimu dokáže ospravedlnit svou existenci a je jí jedno zda žehná pluhům či zbraním. Z pohledu představitelů církve je důvod existence jasný - záchrana hříšníků (je třeba definovat co nejvíce hříchů aby se nikdo nevyhnul) a ti se rodí stále noví a tak je to dobrý byznys. Z pohledu věřících je to často otázka zadních vrátek (co kdyby ...) než skutečného světového názoru. Myslím, že nebudu daleko od pravdy, když přirovnám církev ani ne k zájmové organizaci ale rovnou k formátovací jednotce. Nedochází tu však k rozšíření kapacity znalostí a pochopení souvislostí ale k doživotní depresi (vědomé u těch co chodí i do kostela, nevědomé u ostatních věřících) založené na strachu z odplaty ... Brr
Víte někdo o WWW s tématem anticírkevním (tedy kromě komunistických :-))? Jestli ne, je třeba je založit. Čistě jako protiváhu.
Poznámka k financování: Církev říká, že nepotřebuje nutně VAŠE peníze, ale aby se mohla uživit potřebuje TY majetky! A teď jak z toho ven.
0/0
26.7.2002 20:56

Mgr. Větrný Josef

Prdlajs, tenhle Větrný není ten Větrný, za kterého se falešný Větrný vydává. Falešný Větrný se jen tváří jako pravý Větrný a pravý Větrný je často nařčen, že je falešný Větrný, ikdyž je pravý Větrný. Už to chápete? Mgr Větrný Josef
0/0
26.7.2002 13:24

Mgr Větrný Josef

Pozor, Mgr. Větrný Josef není pravý Mgr. Větrný Josef. Nepravý Mgr. Větrný Josef se za právého Mgr. Větrného Josefa pouze vydává. Pravý Mgr. Větrný Josef jsem já, na chatu jsem tak již zaregistorván. Proto všechny reakce Mgr. Větrného Josefa nemusejí pocházet od pravého Mgr. Větrného Josefa. Asi se nějaký nekalý živel snažil zdiskreditovat jméno Mgr. Větrný Josef . S pozdravem Mgr. Větrný Josef
0/0
26.7.2002 13:23

Jenda I

Pomoc
Jéžíši Kriste, modlím se, ať náš předpodělaný parlament tento průser neschválí. Nikomu jsem v životě nevěřil méně, než této nejmilitantnější odnoži lidstva. A teď se s tím mám paktovat?
0/0
26.7.2002 12:37

Tomas

Dosahlo se kompromisu?
"Jednání nebyla jednoduchá, ale dosáhlo se kompromisu přijatelného pro obě strany,"
Do haje jakej kompromis? Na co potrebuje Ceska republika kompromis? Co mame co ustupovat a "kompromisovat" s katolickou cirkvi? Chcete tu sirit tu vasi propagandu, tak si nevyskakujte.
Zatraceny politicky pambickari.
0/0
26.7.2002 12:00

Jan

Říká se nahlas
že katolická církev dostala majetek od věřících. Ale zamlčuje se, že ho často dostala tak, že své ovečky nejdříve celý život masírovala a vyděsila k smrti svojí propagandou o mukách pekelných a ty jí ho na smrtelném loži rády odkázaly.
0/0
26.7.2002 11:49

abcd

Odluka a vrácení
 
1. Jako věřící nekatolík chci aby byla provedena odluka církví od státu, aby neveřící neplatili církve z daní.
2. Jako příslušník českého státu se mi nelíbí, že můj stát vlastní nakradený majetek. Chci, aby jej vrátil a nevymlouval se na podmínky, za jakých jej minulý vlastník nabyl.  Omluvou zloděje nemůže být zpusob nabytí okradeným.
0/0
26.7.2002 11:18

Žiška

Bijte papežence!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Papeženci těšte se až vyhrajeme volby tak Vaše kostely vypálíme, jeptišky znásílníme a faráže upálíme .  Vaši Husiti !
0/0
26.7.2002 9:50

Matias

Re: Bijte papežence!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Chtels napsat vasi Husiti ze Snemovni 3, ne:o)
0/0
26.7.2002 10:40

Gulliver

Re: Bijte papežence!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ty bys Šiško neznásilnil ani sousedovic kozu
0/0
26.7.2002 11:43

Milhaus

Chci odluku církve od státu ! ! !
Platím církev ze svých vysokých daní a církev navíc brojí proti mě (Jsem gay,  ale PEDOFILY V HÁBITECH SPONZOROVAT NECHCI). Nestydíte se holoubkové? Asi ne, peníze přece nesmrdí. Chci mít možnost rozhodnout si o tom, jestli mé daně půjdou vyznavačům boha takového nebo makového a nebo na jiné pro mě přijatelné účely. Lidi zkuste zapřemýšlet od kterého letopočtu musíme platit daně
0/0
26.7.2002 9:46

nikdynevolič ODS

Re: Chci odluku církve od státu ! ! !
To chce každý. Ale napřed by jste se jako příslušník státu, který se nezákonně obohatil měl zasadit ať ten majetek vrátí. Pak není důvod, aby jste platil za svých daní církve. Uvědomte si však, že komunisté schválně zabavili majetky církví a donutili je k tomu, aby je platil stát- staly se tak vazaly státu.
0/0
26.7.2002 9:55

limonadovy joe

Re: Re: Chci odluku církve od státu ! ! !
Zapomínáte na to, jak Katolická církev ke svým majetkům přišla. 1. Dostala je v léno od státu (panovníka), 2. ukradla ho jiným církvím v době protireformace, 3. dostala ho od věřících, 4. přičinila se o něj svojí činností.  Bod ad 4) se na tom podílel nejméně.  Dále zapomínáte na to co je úkolem církve, tím přece není hromadění pozemských statků., nebo se snad mýlím ? 
0/0
26.7.2002 10:01

huber

Re: Re: Re: Chci odluku církve od státu ! ! !
Asi hlavně jde o body 3 a 4. Pojem dostala ho od věřících má ten nedostatek, že nevíme zda všichni věřili dobrovolně (tedy tušíme, ale nelze to doložit) apod. Jsou tu jakoby dva paralelní státy. Jeden Stát, který je mimo jiné tvořen obcemi : obce (spíš historicky) byly zbudovány svými obyvateli. Stát - vlastně sdružení obcí v tomto pojetí - jako instituce z obcí žil a na oplátku vykonával funkce, které si obec nemohla zařídit sama. Je to oboustranně výhodné jak ekonomicky tak politicky nebo by přinejmenším mělo být. Pak je tu druhý stát. Církev. Pokud církev vznikla snažením podobným, jako stát, tedy věřící vyprodukovali majetek církevní obce, byl utvořen jakýsi orgán (přeneseně Vatikán pro katolickou církev - stát), který církve-obce spravuje. Pak by mohla církev tvrdit, že její majetek má pro věřící stejný charakter jako obecný majetek pro obce. Pokud si věřící myslí, že je to pro ně výhodné, budiž. Nevidím však jediný důvod, proč by měla jedna tato struktura - Stát, doplácet na tu druhou - Církev. Je naprosto zřetelné , že jedna z těchto obcí je podmnožinou té druhé. Tudíž církev již automaticky tyje z výhod spojenectví Stát-Obec. Proč zavádět nesymetrii, kdy církev má od státu výhody, ale stát od církve ne ?
0/0
26.7.2002 10:26

goniometr

Re: Re: Re: Re: Chci odluku církve od státu ! ! !
Trochu komplikované,ne?Chcete tím asi říct,že církev parazituje,že?Pokud ano tak souhlas,ale to ví každý.
0/0
26.7.2002 10:35

nikdynevolič ODS

Re: Re: Re: Chci odluku církve od státu ! ! !
Nejlegračnější je omlouvat svou krádež tím, že ten komu jsme věc ukradli ji patrně také nenabyl poctivě.
0/0
26.7.2002 10:59

nikdynevolič ODS

Re: Re: Re: Chci odluku církve od státu ! ! !
Problém je v tom, že Český stát ten majetek prostě ukradl.
0/0
26.7.2002 11:01

taky obcan

Re: Re: Chci odluku církve od státu ! ! !
je tu jisty hacek, "cirkevni majetek" nezabavili komunisti, o nej cirkve prisli uz za prvni republiky, a od te doby az do komunistu ho mely jen ve sprave a uzivani.......Asi jste hodne mlady, v kazdem pripade vsak ne........(doplnte si vhodne).
0/0
26.7.2002 11:28

Topol

No ja ziram....
Z clanku cituji :"Smlouva garantuje církvím autonomní působení v ... zdravotnictví, armádě, charitativní oblasti či vězeňství. Smlouva neřeší:  restituce církevního majetku , nový systém financování církví " Tečka.
Vaše příspěvky jsou hystericé a přístup většiny komentátorů typu "církev je největší zlo, stojí za všemi konflikty a kdo říká opak je vůl" je docela zvláštní. Přečtěte si ten článek pozorně a řekněte mi, co vám vadí na to, že věřící lidé budou moci uzavřít sňatek v kostele. Je to pro vás nestravitelné ?? Proč ?? Vadí vám kněz ve věznici nebo v armádě ? Proč ?  Jsem tolerantní - hledá li někdo duchovní útěchu, proč mu ji neposkytnout ? Jestliže toto smlouva zaručuje, pak je to jen v pořádku.
0/0
26.7.2002 9:00

ARTUS ml.

Re: No ja ziram....
Obávám se, že se možná pokoušíte vlámat do otevřených dveří ... většina přispěvovatelů nikomu neupírá Vámi zmíněné svobody. To je v pořádku, na to není zapotřebí žádná smlouva s Vatikánem apod. Každý má právo svobodné volby. Proto někteří mají právo NA INSTITUCE, které si nárokují formálně hájit určité myšlenkové a světonázorové směry NEPŘISPÍVAT. Někdy dříve jsem psal, že sám jsem věřící, ale představa, že bych se měl někde organizovat (ať formálně nebo jen tichou přítomností) na náklady někoho, kdo s tím nesouhlasí je pro mne naprosto nepřípustná. Lidé přeci mají právo se k něčemu svobodně přihlásit nebo se od něčeho odvrátit. Ne na diktát jakékoliv instituce, tím méně církve.
0/0
26.7.2002 9:15

nikdynevolič ODS

Re: Re: No ja ziram....
A co kdybych chtěl NEPŘISPÍVAT jako nevlastník auta na silnice? Jak to mám provést?
0/0
26.7.2002 9:38

Marcela

Re: Re: Re: No ja ziram....
Silnice přece využívá i ten , kdo nemá auto . Např. nakupujete v obchodech, kam zboží nikdo nenosí v batohu, budete-li Vy nebo někdo Váš blízký potřebovat sanitku, také k Vám přijede. apod. Tady jde o zájmové organizace a nikoli o stát.
0/0
26.7.2002 9:51

ARTUS ml.

Re: Re: Re: No ja ziram....
Stát má mocný nástroj v podobě daní a s nechvalným dopadem už věky k dispozici. Myslím, že se dá rozlišit, co je obecně v zájmu státu a jeho občanů resp. co je nezbytné - a to doprava asi je - a co je v zájmu jednotlivce na základě jeho niterného přesvědčení a co slouží především uspokojení individuálních a speciálních tužeb. Pro rozhodnutí která potřeba kam patří máme parlament a zdravý rozum. A pro některé účely by mělo sloužit referendum .Ttřeba i pro volbu daňových asignací ... Církve a příspěvky tímto směrem jsou vhodným objektem.
0/0
26.7.2002 9:54

Kaja

Re: Re: Re: No ja ziram....
Jasne, ja platim dane, socialni a zdravotni pojisteni, od statu za to nedostavam vubec nic. Kdyz jsem nemocnej, coz byva opravdu zridka, tak si radsi vezmu volno, jelikoz nemocenska je hruza. Platim si socialni na duchod, ktery mi stat stejne nebude vyplacet, jelikoz nebude mit na duchody penize. Vsechny tyto penize jdou z velke vetsiny na socialni davky a na zaplatu tunelu. A mam jeste z mych dani platit cirkev?? TO SNAD NEMYSLITE VAZNE :o(((( A snejakym autem se jdete vycpat, co je to za prirovnani? Silnice jsou veci spolecnou a ne jenom veci nekoho, jako je cirkevni majetek, jasny? A nevim proc bych ja mel platit rekonstrukci nejakeho kostela, kam stejne nelezu ani lezt nebudu. Da me snad nekdo penize na novou fasadu? Dejte pokoj shromazdujte se, setkavejte, berte se v kostelich, delejte si co chcete, ale hlavne si to platte SAMI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!§
0/0
26.7.2002 10:09

ARTUS ml.

Re: Re: Re: Re: No ja ziram....
Díky za tento názor. To je asi to, co jsem chtěl říct, ale neumím to tak jasně a polopaticky podat. Každý za své by mělo platit vždy, pokud je to jen trochu možné. A u církví je to možné - a nutné - s naprostým přehledem.
0/0
26.7.2002 10:31

Fritz

Srovnáváme nesrovnatelné
K zabavení církevních majetků došlo v době, kdy bylo v zemích českých cca 80-90% věřících. Dnešní statistika hovoří o zhruba třetině až polovině tohoto čísla (včetně lidí, kteří s k Bohu hlásí, i když žádnou církev nenavštěvují). Zabavení majetku je jistě neodpustitelný zločin. Původ tohoto majetku je ale přinejmenším obdobně pochybný (kolika nepřátelům církve došlo k zabavení jejích majetků?), jeho "vracení" opět znamená, že se ten majetek někomu vezme. Nemluvím o kostelích, ty asi nikdo nezpochybňuje. Církvi ale jde o všechny majetky - velkostatky, půdu, lesy, rybníky, pivovary, továrny apod. A teď vysvětlete nevěřící většině, proč ty majetky chcete předat věřící menšině, a to v rozporu s restitučním zákonem.
Ještě dodávám, že v sousedním Německu k žádným restitucím nedošlo - a to je nějak věřící země. Co se ještě týká sňatků, tak ani v silně katolickém Bavorsku církevní sňatek nestačí, právoplatný je sňatek na úřadě.
0/0
26.7.2002 8:44

Jiří Büllow

opět stranickost; návrat kléru k moci ?
  • Církev se nevypořádala s minulostí. Telegraficky : inkvizice, Jan Hus, 2.světová válka a Pius XII., tahanice o majetek, pedofilie atd.
  • A co ostatní církve ? Katolíci se staví jako jediná, pravá a největší církev, i když jde jen o demagogii založenou na pobělohorském útlaku. Je to snaha dostat zpět politický vliv. Vzpoměňme na potvrzování panovníků v úřadě, na desátky, na robotu, zákaz stěhování, na to, co se dělo na Slovensku za války. O propastném rozdílu mezi tzv. "ekumenickým vydáním" Bible a obsahem skutečných originálních textů raději nemluvě - kdo skutečně hledá pravdu, může si to ověřit.
  • Cítím upřímnou úctu ke všem čestně žijícím věřícím lidem bez ohledu na formu vyznání. Ale nemohu souhlasit s vedoucí úlohou jedné církve. To už známe po staletí.
 
0/0
26.7.2002 8:32

hunter

Pěkně za své...
Za stovky let se z církví staly mocenské organizace lačnící po majetcích,  po moci, po touze ovládat druhé. V jejich středu jsou mnohdy zrůdné individua nejhoršího kalibru. Ve jménu jejich boha se konfiskoval majetek, ve válkách tekly potoky krve, svatá inkvizice byla pánem nad životem či smrtí. Záměrně říkám ve jménu "jejich boha", protože je- li něco  po smrti z našeho pohledu chápání, určitě to nemá žádnou spojitost s náboženskou naukou, která je nám prezentována. Doufám, že parlament připravované dokumenty odmítne a už žádný další majetek nebude církvím vracen. Financování bych nechal na věřících. Ať si svoje potřeby zaplatí z vlastní kapsy.
0/0
26.7.2002 8:27

ARTUS ml.

Diskriminace
Proč má být někdo, nějaká skupina, zvýhodňován jen proto, že zastává jiný světový názor ? Jsou tedy některé postoje státem protěžovány ? Jestliže ano, pak se ptám proč ? U církví zřejmě proto, že takto lze získat nad lidmi větší kontrolu, u silně věřícího prakticky neomezenou. Stát se obává, aby o výhodu spolupodílet se na této kontrole nepřišel. Toto není o víře ! Sám jsem věřící, ale nikdy jsem necítil potřebu se za tímto účelem organizovat, tím méně na úkor jiných. Přitom obecně nejsem proti sdružování dle zájmů a názorů, ale pokud vzniknou na tomto podkladě nějaké náklady, účet musí kolovat jen uvnitř takovéto - dobrovolné - skupiny. Pokud takové společenství vykonává vůči okolí nějakou prospěšnou činnost, pak buď na základě proklamovaného přesvědčení a dobrovolnosti svých členů nebo na základě standardních ekonomických vztahů. Pokud tu chce stát hrát nějakou roli, pak by mu slušela jedna : nepřekážet. Ale to asi žiju v jiném světě ...
0/0
26.7.2002 8:26

Honza

a co církevni rozvod???
Bude občanský rozvod nadřazen církevnímu (který podle  mě neexistuje, neboť "co Bůh spojil, člověk nerozpojuj") nebo budou rovnocenné?
0/0
26.7.2002 6:57

Martin Franc

KONEČNĚ!!!
Díky Bohu za to, že smlouva mezi námi a Vatikánem byla podepsána. Parlament ji snad schválí a prezident ji podle mne určitě podepíše. Je to ostuda, že země, která světu dala mnoho významných světců (sv. Cyril a Metoděj, sv. Václav, sv. Anežka, sv. Zdislava, sv. Jan Nepomucký, a další), neměla dosud nijak upraven vztah s Vatikánem. Zvlášť když jsme zemí, které si současný papež velmi cenní. Vždyť od roku 1990, kdy jsem mohl poprvé přijet, zde byl už třikrát, což je na celosvětové poměry nadstandartní. A nebýt komunistické zvůle, mohl nás navštívit již v roce 1985, kdy si věřící na Velehradě připomínali 1000. výročí smrti sv. Metoděje. Nechápu odmítavý postoj ODS vůči této smlouvě, která je standartní v celosvětovém měřítku. Ovšem mrzí mne, že smlouva neobsahuje věci týkající se církevních restitucí. Ty by měly být dořešeny. Je to poslední, co nám zbývá dořešit po komunistické totalitě, která si církevní majetek neoprávněně přivlastnila a z jeho výnosů platila své utopistické představy socialistické společnosti.
0/0
26.7.2002 2:18

Kaja

Re: KONEČNĚ!!!
Reknu jenom svuj nazor. Smlouva byla uzavrena pouze s jednou vetvi cirkve a to katolickou, nemam pravdu? Co ty ostatni??? Proc by mela byt katolicka cirkev zvyhodnovana? Jsem absolutni ateista a bezverec. Nikdy jsem v boha a podobny nesmysly neveril a verit nebudu. A to ze se cirkev schovava za nejakeho boha, to je sila. Je to obycejna zlocinecka organizace. Pokud si vzpomenete na historii cirkve, tak to byla cirkev, ktera rozpoutala valky, kradla majetek, palila na hranicich, vsechno zlo se delalo ve jmenu boha a nabozenstvi a tim to melo byt posvecene? Kdo v minulosti nebyl verici( a tim nemyslim ve 20.stoleti), tak ten byl pranyrovan. Co to je? Vracet nejake majetky cirkvi? Proc? Jsou to majetky na ktere si ve velke vetsine stejne nakradla. Je to ta nejvetsi zlocinecka organizace na svete. Komuniste hadr:o((( A to byli pekny svine:o(((
0/0
26.7.2002 6:22

Karel

Re: Re: KONEČNĚ!!!
Chlapče, chlapče, tobě to v té hlavě komunisti pěkně vymixovali. A až na stáří skončíš v nějakém "útulku", bude jeho zřizovatelem nejspíš některá "zločinecká" církev.
0/0
26.7.2002 7:25

Kaja

Re: Re: Re: KONEČNĚ!!!
Jaci komuniste, precti si dejiny sveta, CHLAPCE:o))) Nevim proc bych ja, jako neverici a se mnou valna vetsina naroda mela doplacet na cirkev, ktera mi nikdy nic nedala, neda a nic od ni nechci. Jo a kdo z nas skonci v nejakem utulku o tom si povime za 40 let jo? Nebo tebe to ceka v nejblizsi dobe? A mimochodem ani na jeden z mych argumentu si nic kloudneho nenapsal, tak se predved:o)))
0/0
26.7.2002 7:39

Petruška

Re: Re: Re: KONEČNĚ ??????
No nevím Karle, ale historie hovoří zcela jasně. A v tomhle má Kája pravdu. Já jako člověk nevěřící nechápu, proč bych měla ze svých daní přispívat na jakoukoli církev. Vláda komunistů byla hrozná, nepřipouštěli nic jiného, ale co dělala církev po celá staletí ? Když někdo chce věřit, tak ať věří, ale ne za moje daně. Já chci od státu něco jiného, aby fungovalo zdravotnictví a školství. Aby moje děti mohly kvalitně vystudovat a ne abychom se neustále obávali, kdy začnou učitelé stávkovat, protože se neuživí. A rozhodně nechci cpát prachy do nějaké církve. Když někdo chce být členem církve, tak ať na ni přispívá, ze svého zdaněného příjmu. Když chci být členem jakékoli zájmové organizace, tak taky na ni přispívám ze svého zdaněného příjmu. A proč ta nespravedlnost podpory jenom jedné církve ? Ano náš svět stále ovládájí katolíci. Na každém kroku nám vnucují svůj názor. A mezi náma hlavní představitel církve dokazuje, jak hamounská organizace to je. Člověk s jeho zdravotním stavem, který není sám schopen pomalu udělat krok , který když slouží mši chvílemi málem usíná atd, atd. se drží zuby nechty u toho koryta, místo toho, aby odstoupil. Opravdu papež je "skvělou" vizitkou katolické církve. Brrrrrrr.
0/0
26.7.2002 7:41

Marcela

Re: Re: Re: KONEČNĚ!!!
No, nevím proč si myslíte, že mu to v hlavě komunisti vymixovali, že má zřejmě jiný názor než Vy ? Nikomu neberu víru, ať si každý věří v co chce, pokud tím neomezuje jiné. I já v něco věřím, nepotřebuji k tomu ovšem žádnou církev a už vůbec ne katolickou. Katolická církev je v historii lidstva nejen nositelem vzdělání a kultury (pro některé), ale i nositelem velkého zla a utrpení.  Náboženství vůbec přináši mnoho zla a svárů i dnes , ve jménu různých náboženství (snad kromě budhismu) se vedly a vedou války , jeden věřící zabíjí veřícího v něco jiného a jeho náboženství stojí v zabíjení při něm. A už vůbec nechápu - a nesouhlasím - proč by měla být dohoda s Vatikánem nadřazena našemu právnímu řádu !!   Co se týká financování církví ( to tato smlouva neřeší  ), nevím proč bych já nečlen  jakékoli církve měla přispívat ze svých daní na jakoukoli církev, dle mého názoru většinou netolerantní demagogickou organizaci. Nechť na ně přispívají jejich členové , mně také věřící nepřispívají na mé zájmové činnosti.  
0/0
26.7.2002 9:34

Gulliver

Re: Re: Re: KONEČNĚ!!!
ty Karle nepíchal tě v mládí když jsi ministroval nějaký farář?
0/0
26.7.2002 11:54

Jirka

Kája řekl PRAVDU !!!!
1/ Největší rasismus způsobuje ve světě právě náboženství.
2/ Náboženství představuje jen propagandu. Všechna ta náboženská vysílání, ať už v rádiu, nebo v televizi, jsou o jediném - o penězích.
Takže co z toho plyne ? Církve ano, ale ať si žijí za své. Když někdo ojede mladého farníka, tak kněz , který to udělá, není souzen našimi orgány, to si s ním vyřídí církev. To je dobře ? Chci taky takovou DEMOKRACII !
Veškeré konflikty, Izrael, stř. východ, Anglie - za vším je církev. Kdo říká opak, tak je zaslepený a vůl.
Ano církev nakradla, teď chce zpět nakradené ! Vrchol !
 
Kájo bezva napsal jsi to perfektně !!!
Ahoj Jirka
 
 
0/0
26.7.2002 7:37

Kyrys

Re: KONEČNĚ!!!
Asi si musel jako malej hodně chodit do kostela.
 Pomodli se tam i za těch 90 % nevěřících Čechů, kteří mají platit na vaše černoprdelníky.
 A potěš se majetkem za desítky miliard a hrdě ho rozmnožuj, i když teď už při tom nemůžeš legálně vraždit a rabovat.
 A hlavně se tam modli za sebe. Protože kdybych Tě někde potkal, tak bys toho svýho andělíka strážníka potřeboval jako sůl!!!
0/0
26.7.2002 7:33

Bětka

Re: Re: KONEČNĚ!!!
Kyrysy DÍKY !!!! Pravda pravda pravda !
0/0
26.7.2002 7:38

nikdynevolič ODS

Re: Re: KONEČNĚ!!!
Kde jsi vzal těch 90 procent. Podívej se na výsledky sčítání v roce 2001. Bez vyznání se označilo 59%.
0/0
26.7.2002 9:51

Milhaus

Re: KONEČNĚ!!!
Naivko, co mám z toho, že si nějaký páprda cení moji zem víc než ty ostatní? Asi dobře ví, kde mu to nejvíc sype :))) Takový Michael Jackson vědět, kde mu dají nějaký bakšiš by si tu zřídil i pobočky, mohl by zachraňovat kluky před konkurencí :))))
0/0
26.7.2002 10:02

Najdete na iDNES.cz