Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Nazí jsme si rovni, i u lékaře

Ministryně zdravotnictví Marie Součková přišla na rozhovor a objednala sladký dort. Takhle to prý dělá jednou za dva měsíce, když potřebuje dobít energii. Jinak holduje zdravé stravě a nekouří.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

shapet

Toz jen do toho
 Uz vidim toho obrovskeho SOUKROMEHO spravce zdravotni dane,cimz stale zdravotni pojistne je,jak pronajima sve pobocky VZP,jen aby pri poradach pani ministryne mela tu smecku vice na ocich.
  Na rozdil od ni tam funguji vice ekonomove,nez lekari.Nerikam,ze funguji dobre.Ale rychle a v ramci soucasneho Zakona o zdrav.pojisteji.S namestky ministra si pockame,ale netesme se,bude to neeeemlich to same ,co vzdy.
Vzdyt i ta reklama na smrt,ktera tam vladla doposud ,nepohnula se zdravotnictvim ani o pid.  Nebo jste to zaznamenali?
0/0
24.7.2002 7:39

PK

Starou bačkoru, rovni
"Tvrdím jen, že v Evině rouše jsme si všichni rovni" - no, to je pěkná blbost. Tak například zrovna Součková se v Evině rouše nemůže rovnat Buzkové :)
Ale bez legrace: mám pocit, že ta soudružka si představuje zdravotnictví jako komunisticky řízenou organizaci na nejnižším možném standardu, kde je pacient odkázán na milost a nemilost kafkovské byrokracii. Velmi depresivní.
0/0
23.7.2002 17:20

Petra

Proč nesmím oficiálně zaplatit
například to,že se objednám ke specialistovi na určitou hodinu a budu mít záruku,že přijdu do ordinace načas a nestrávím několik hodin v čekárně? Proč musím čekat,zda mi pojišťovna povolí vakcínu proti alergii ve formě kapek,které mám doma v lednici a vezmu je sama bez každotýdenní celodopolední anabáze cesty k lékaři, čekání na injekci a cesty zpět do zaměstnání (z čehož bude můj zaměstnavatel zajisté nadšen)? Proč vybírá pojišťovna děti na ozdravný pobyt podle počtu návštěv u lékaře za uplynulou sezonu a naivní rodiče,kteří dítěti trpícímu alergií platí plavání, kupují vitamíny, zajišťují čištění vzduchu v bytě a jiné radovánky raději zaplatí i pobyt u moře (i když by raději strávili 14 dnů třeba na Šumavě), protože nemají čas ani nervy na jednání s revizními lékaři a byrokracií?
0/0
23.7.2002 13:41

.

0/0
23.7.2002 12:19

Daňový soumar

Nečekejme dobré zdravotnictví
Z příkazů a direktiv ouředníků, z peněz vynucených na daních, z rovnostářství a nivelizace nikdy nic dobrého nevzešlo a nevzejde. Stále ale je a bude dost šílených technokratů, kteří to za drahé peníze budou do nekonečna zkoušet a dost přiblblých voličů, kteří je budou do nekonečna volit.
0/0
23.7.2002 10:21

Pavel

VŠICHNI JSME SI ROVNI - JEN NĚKTEŘÍ JSOU SI ROVNĚJŠÍ...
VŠICHNI JSME SI ROVNI - JEN NĚKTEŘÍ JSOU SI ROVNĚJŠÍ... - Nepřipomíná vám to něco?
Ať žije vláda Národní fronty
0/0
23.7.2002 10:06

Věra

Re: VŠICHNI JSME SI ROVNI - JEN NĚKTEŘÍ JSOU SI ROVNĚJŠÍ...
RUDOU SMEČKU KOMUNISTŮ!!!!
0/0
23.7.2002 10:46

George

Nivelizace
Proč by nestačili 3 až 4 pojišťovny... Aha, takže je to tu opět. Zdravotní pojišťovny nebudou hodnoceny podle toho, jestli jsou prosperující, snaží se o co nejnižší náklady a dokážou při tom nabídnout "nadstandartní" programy. Prostě je srovnáme podle VZP a basta. Byl jsem pojištěncem Mendlovy pojišťovny. Ta byla stabilní, byla v plusu (nestavěla si totiž v každém okresním městě paláce jako VZP, ale pronajímala si počítačovou síť a kontaktní pobočky podniku PVT) a od mých známých -lékařů- vím, že docela dobře platila (i když byla velmi přísná na vyúčtovávání a taky poskytovala svým pojištěncům výpisy z účtu, což bylo někdy zajímavé čtení - to se samozřejmě některým lékařům nelíbilo). Jenže jejich veličenstvo ministerstvo rozhodlo, že pojišťovna musí mít 50 000 pojištěnců, jinak nemůže existovat. Mendlova pojišťovna měla ke konci tuším 44 000 pojištěnců, takže ač prosperující, musela zmizet. Naštěstí byla "začleněna" do ČNZP, která má velmi podobný přístup ke správě peněz pojištěnců. Bojím se jen, že se zase nějaký trotl na ministerstvu rozhodne, že sice tato pojišťovna prosperuje (i přesto, že nabízí nadstandartní programy), ale je nutné všechny pojišťovny "předělat" k obrazu VZP a proto je zrušíme a budou jen 3 až 4. A basta. Gratuluji paní ministrině. Kdybyste byla aspoň tak laskavá a řekla, kolik jste měla měsíční příjem jako soukromá lékařka, to by totiž bylo velmi zajímavé, že ?...
0/0
23.7.2002 9:35

black pug

Nevím,jak si p.ministryně
představuje,že bude diktovat VZP kolik bude mít poboček a jaké budou mít pojišťovny preventivní programy.Na to nemá absolutně žádné oprávnění ani vliv.Měla by si prostudovat příslušné zákonné normy.
0/0
23.7.2002 9:09

dario

Lenin by měl radost
Tak zdravotnictví bude řízeno jako jedna velká továrna. V čele bude stát manažer-centrální plánovač. přesně jak by to udělal Lenin. Lékařské služby musí být přidělovány "podle potřeb" a placené výhradně z daní. Aby si každý platil za vlastní spotřebu nebo vlastní pojištění, to nepřichází v úvahu, to by bylo fuj!
0/0
23.7.2002 9:05

luban

Re: Lenin by měl radost
VÝSTIŽNÉ. NOVÉ BUDOVÁNÍ PROTEXÍ. AŽ PŘESTANEME PODPOROVAT SOCIÁLY A NEMAKAČENKY, ALE PŘÍSPĚVKY BUDOU DOSTÁVAT OPRAVDU POTŘEBNÍ, TAK SE NÁM TAK ULEVÍ. PANÍ SOUČKOVÁ BY SE MĚLA JET PODÍVAT DO KLADNA, KOLIK NEMAKAČENKŮ ZNEUŽÍVÁ LÉKAŘSKOU PÉČI, ABY MĚLI PAPÍR PRO SOCIÁLKU.POTOM VYSEDÁVAJÍ V HOSPODÁCH A ŘVOU A CHLASTAJÍ DO RÁNA A DRUHÝ DEN VPOLEDNE JSOU TAM ZASE.JAK SE NA TO MÁME KOUKAT MY, KTEŘÍ PLATÍME DANĚ, ZADLUŽILI SE, ABYCHOM SI POŘÍDILI BYT A JEŠTĚ SE STARÁME O DĚTI, ABY Z NICH NĚCO BYLO.OSTUDOU BY PRO NÁS BYLO ZŮSTAT DELŠÍ DOBU BEZ PRÁCE.
0/0
23.7.2002 9:22

Janda

Re: Lenin by měl radost
Zdravotnictví je bezpochyby jednou velkou "továrnou". Pracuje v něm přes 150 000 lidí a proteče jím za jeden rok 140 miliard korun (např. tržby Škodovky byly v minulém roce 146 miliard). V situaci kdy rychle rostou terapeutické a diagnostické možnosti medicíny (a tím i výdaje), kdy se věk lidí prodlužuje (což vede opět ke zvyšování výdajů), a platy zdravotníků jsou stále podhodnocené je naprosto nezbytné koncepční plánování za účelem udržení rovnováhy mezi příjmy a výdaji a udržení určitého standardu lékařské péče. V opačném případě (při nekoncepční práci - což bylo doposud zvykem u ministrů - lékařů) se může stát, že lékařská péče bude opravdu jen pro někoho s konexemi.
0/0
23.7.2002 12:15

dario

Re: Re: Lenin by měl radost
No jo, když rostou ty terapeutické a diagnostické možnosti medicíny, tak to je třeba centrálně plánované zdravotnictví, to je "logické". Aby byla rovnováha mezi příjmy a výdaji a aby se "správně" určily platy. Takové problémy by zdravotnictví založené na konkurenci doktorů, soukromých nemocnic a zdr.pojišťoven nikdy nevyřešilo. Zkrátka socialismus je lepší než kapitalismus. Nebylo by podle tebe taky dobré "koncepčně plánovat" strojírenství, pohostinství, maloobchodní prodej atd.(a zřídit příslušná specializovaná ministerstva v čele s "ministrem-odborníkem")?
0/0
23.7.2002 12:59

Janda

Re: Re: Re: Lenin by měl radost
Pakliže jste zastáncem socialistického zdravotnictví, tak se patrně neshodneme. Jako lékař, který měl možnost poznat zdravotnictví v USA si rozhodně nemyslím, že socialisticvké zdravotnictví by měl být náš cíl. Zdravotnictví v USA není bez chyb, ale přeci jen by bylo vhodnější se poučit z jejich zkušeností než ze zkušeností socialitické Kuby a pod. Mimochodem management nemocnic v USA je tvořen lékaři a profesionály z managementu. Lékaři zodpovídají za lékařské záležitosti (tedy za to čemu rozumějí) a manažeři za finanování, modernizace a pod. Lékaři se vůbec neangažují v řízení nemocnice nebo snad dokonce ministerstva.
0/0
23.7.2002 13:42

dario

Re: Re: Re: Re: Lenin by měl radost
Já si taky nemyslím, že by mělo být socialistické zdravotnictví , to by jsme se klidně mohli shodnout. Ale potom mi vysvětlete k čemu bude v nesocialistickém zdravotnictví ministerstvo, které bude "koncepčně plánovat"? Když bude zdravotnictví nesocialistické, tak budou o cenách za lékařské služby rozhodovat soukromí lékaři, nemocnice nebo pojišťovny. O platech lékařů bude rozhodovat to kolik k nim bude chodit pacientů nebo (v případě zaměstnanců soukromých nemocnic) manažer nemocnice. O tom kde bude kolik doktorů a s jakou specializací určí poptávka ze strany pacientů, kteří se sami rozhodnou ke komu se budou chodit léčit (rozhodnou který lékař má podle nich nejlepší "standard kvality"). Na co bude v nesocialistickém zdravotnictví ministerstvo ?
0/0
24.7.2002 14:47

Jar

Ve zdravotnictví vše při starém
Na ministerstvo zdravotnictví by měl přijít zkušený a schopný manažer - nikoliv lékař, který se doposud zabýval léčením lidí. Nemám nic proti lékařům, ale práce ministra zdravotnictví je jako práce vrcholového manažera velké nadnárodní firmy. Řešit problémy v tomto resortu pak vyžaduje znalosti a zkušenosti, které jsou zcela jiné než může lékař nebo lékařka získat v ordinaci. Historie nedávných let to jen potvrzuje. Navíc názory paní ministrině na řešení problémů ve zdravotnictví jsou pak natolik levicové, že se kvalitnějšího zdravotnictví hned tak brzy nedočkáme.
0/0
23.7.2002 8:19

Tomas

Re: Ve zdravotnictví vše při starém
Souhlas, jednoznacne manazerska pozice a ne pozice pro ambulantni specialistku. Jsem zvedav na volbu namestku apod, to napovi vice nez tyto palne uvodni vety. Zaujal me "napad" ponechat v rukou praktika rozhodovani o prominuti doplatku u nekterych pacientu, bude zajimave sledovat ochotu lekarniku se do tohoto procesu zapojit...
0/0
23.7.2002 9:26

Zatím toho ve zdravotnictví...
a nejen tam nikdo moc dobrého nepředvedl.Tohle bude něco jako Benešová a Klaus.Politické kecy a něžný psí pohled ke svému svatému předsedovi.
0/0
23.7.2002 7:16

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.