Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Arabská jména matou CIA i FBI

Jak potírat teroristy, když pořádně neznáte jejich jména, nebo je neumíte správně vyslovit či přepsat, například z arabštiny? To je problém, kterému čelí americké zpravodajské služby, policie, imigrační služba a další organizace, jejichž počítačové databáze se hemží seznamy podezřelých osob.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

barbudo

Tohle asi opravdu není problém nadutosti či hlouposti.
Psaná forma "moderních" jazyků je pokusem o zápis zvukové podoby jazyka. Je to metoda skvělá, ale předpokládá, že se budou zapisovat zvuky (fonémy) tohoto jazyka, protože psaná forma je takto koncipována. U fonémů jiných jazyků může nastat problém. Nevýhodou angličtiny je, že její fonematická skladba se liší od průměru a její zápis fonémů je daleko méně elegantní než například u češtiny, ale problém je obecný. Pokud bych měl zapsat jméno nějakého Křováka, jehož jazyk má krom jiných pikantérií i nějakých 17 mlaskavek, asi bych moc nepochodil. Problém je navíc v tom, že k jednoznačné identifikaci je třeba, aby výsledek byl opakovaně shodný. Představte si, že pět českých policistů bude zapisovat to, co jim řekne jeden Číňan jako své jméno. Představte si, že své zápisy předají jiným pěti Čechům a ti je přečtou do telefonu policistovi v Číně. Myslíte si, že mezi těmi cca dvaceti různými jmény, která si ten Číňan zapíše, bude i to správné?
0/0
15.7.2002 15:12

Bonifác

Re: Tohle asi opravdu není problém nadutosti či hlouposti.
Hloupost spočívá právě v tom, že se nevěnuje dostatečná pozornost odlišnostem. Vše se snažíme nacpat do našich šablon. Jedná-li se o bezpečnost státu a je-li potenciálním nepřítelem muslimský svět, měli by s informacemi týkajícími se této oblasti pracovat lidé, kteří vědí, oč jde. Měli by znát jejich kulturu, jazyk a orientovat se v reáliích. Je opravdu problém, aby se v zájmu bezpečnosti celé této civilizace vedla evidence cizinců například pod jejich arabskými jmény v arabštině a arabským písmem? Je nemožné, aby se tím zabývali lidé, kteří tomu rozumí? Kdyby se západ více zajímal o reálie muslimského světa, nemuselo k událostem 11. září možná vůbec dojít. Mimochodem, kdyby se kdysi zajímal více o reálie nacistického Německa, nemuselo možná dojít k druhé světové válce.
0/0
16.7.2002 20:55

barbudo

Re: Re: Tohle asi opravdu není problém nadutosti či hlouposti.
Mimochodem on se někdo zajímal a to byla ta chyba. Jak už jsem stokrát napsal. Islámský fundamentalismus vyhrabali a jako bojovou ideologii použili Američané, bez pomoci z USA by Hitler zůstal neúspěšným (opakovaně vězněným) malířem, bez pomoci z USA a Německa by nebylo vítězství komunistické ideologie v Rusku. Vždycky stejný scénář, vždycky stejná chyba, vždycky to nejdřív funguje skvěle a za pár (desítek) let průšvih, údiv a svádění viny na ideologie, kulturní odlišnosti, historické podmínky, ....
0/0
16.7.2002 22:07

Bonifác

Re: Re: Re: Tohle asi opravdu není problém nadutosti či hlouposti.
Zajímat se a rozumět neznamená vměšovat se a někomu něco vnucovat. To myslím poněkud průhledně zaměňujete pojmy. Pokud by naše civilizace nebyla líná a nadutá a dala si tu práci, aby informace zpracovávali takoví lidé, kteří vědí, oč jde, mnoho nepříjemností bychom si ušetřili.
Mimochodem s Araby, Osmany a jim podobnými měla Evropa dost problémů již před mnoha staletími. Jenže tehdy jsme jim lehkomyslně nedali k dispozici své vlastní zbraně a nenechali je volně a nekontrolovaně pobíhat po svém území. Naštěstí. Jinak bychom nejspíš dnes místo nám známých písmenek používali k písemné komunikaci rozsypaný čaj. Dnešní západní civilizace ovšem spěje k tomu, že se nechá dobrovolně zahubit díky své vlastní píše a hlouposti.
0/0
18.7.2002 21:21

Bonifác

Re: Re: Re: Re: Tohle asi opravdu není problém nadutosti či hlouposti.
Tedy samozřejmě pýše s tvrdým y. Ona ta pýcha možná začíná i tím, že si člověk po sobě nepřečte, co napsal. Asi je nám to více vlastní, než si připouštíme.
0/0
18.7.2002 21:31

barbudo

Re: Re: Re: Re: Tohle asi opravdu není problém nadutosti či hlouposti.
Naše civilizace není ani tak moc líná a nadutá, možná má trochu problém s reprezentací. Pokud zůstanu u historicky nejméně vzdáleného příkladu z těch, které jsem uvedl nahoře. Když Brzezinski přišel s nápadem použít bojovný archaický výklad Islámu jako bojovou filosofii pro motivaci bojovníků proti SSSR, našli se tací příslušníci naší civilizace, kteří ho varovali. Odbyl je slovy "co je pár nažhavených muslimů proti rozložení SSSR". Měl pravdu v tom, že boj s islámským terorismem přispěl k rozpadu SSSR. Netušil (nebo možná tušil, ale neřekl to nahlas), že se to časem může vymstít. Ovšem vina Arabů je na tom asi taková, jako vina Slovanů na někdejším vítězství "myšlenek komunismu".
0/0
18.7.2002 22:41

Bonifác

Re: Re: Re: Re: Re: Tohle asi opravdu není problém nadutosti či hlouposti.
Znovu opakuji, že vměšovat se a snažit se manipulovat s někým je něco jiného než porozumět mu. Váš příklad to jen dokládá. Až když si nás na to někdo dovolí upozornit tím, že se jen tak, bez větších problémů, trefí několika našimi letadly do symbolů naší civilizace, začneme se tu bavit o tom, jestli jsme náhodou něco nezanedbali. Vypadá to, že zanedbali. A vypadá to, že dost. Ty chyby jsou v podstatě dvě. Jednak nevíme o muslimské (a nejen o této) civilizaci téměř nic, nechápeme jejich uvažování, jsou pro nás divní, záhadní, nevypočitatelní. A za druhé jsme si nedělali starosti, jestli se náhodou příliš neotevíráme vůči jiným, kteří sami zůstávají uzavření. Jestli jim náhodou neposkytujeme spoustu příležitostí, aby nás nezničili našimi vlastními zbraněmi. Těmi zbraněmi myslím dosaženou úroveň naší civilizace se všemi silnými i slabými stránkami, využít se dá obojí. Nadělali jsme si do bot tak, že se z toho už nemusíme dostat.  
0/0
21.7.2002 20:58

barbudo

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tohle asi opravdu není problém nadutosti či hlouposti.
Pro někoho je nepochopitelá "muslimská civilizace", pro někoho mobilní telefon. To ovšem neznamená, že jsou nepochopitelné. Obávám se, že "boj proti terorismu" nelze vyhrát likvidací příležitostí, ale především likvidací motivů.
0/0
22.7.2002 15:13

Bonifác

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tohle asi opravdu není problém nadutosti či hlouposti.
To je jistě pravda. Ale ty motivy tu bohužel jsou.
Dáme-li na starosti mobilní telefon člověku, který v životě netelefonoval, nemůžeme se divit, že si s ním neví rady.
0/0
23.7.2002 23:17

bcd

Je třeba zaměstnat pár Arabů ,
0/0
15.7.2002 13:45

OL Dirty Bastard

FREE PALESTINE !!!!!! ALLAHU AKHBAR !!!!!!!!!!
0/0
15.7.2002 13:24

Felix

Nadutost
Domnívám se, že příčinou je především euroamerická nadutost, s níž se především Američané domnívají, že všechno znají a dovedou nejlépe. Národy užívající jiná písma než latinku bežně používají počítače, vytvářejí webové stránky a také nepochybně vedou statistické evidence - ve svém písmu, nikoliv v latince.
0/0
14.7.2002 19:11

Jenda

Re: Nadutost
Běžně? Byl jste někdy v Japonsku a viděl jejich počítačovou klávesnici? Tam umí anglicky a zvládat latinskou klávesnici jenom lidé co obchodují s okolním světem, v poslední době hodně studentů. V konkurzu anglického jazyka náčelníků policie by to vyhráli s přehledem naši. Omlouvám se naší policii, ale vůbec to nemyslím ironicky. Další příklad je Irán. Jiné případy ze své zkušenosti nemohu posoudit.
0/0
14.7.2002 20:20

jurasek

Re: Re: Nadutost
placas nesmysly o ceskem nacelnikovi vyhravajici konkurz anglictiny v japonsku, anglistina je druhy jazyk japonska!
0/0
14.7.2002 20:27

Jenda

Re: Re: Re: Nadutost
To jsem si myslel taky. Byl jsi někdy v Japonsku ? Mám osobní zkušenost z jízdy taxíkem, kdy po asi 30 minutách jízdy a báječné konverzace jsem byl vysazen na policejní stanici bez zaplacení (peníze jsem nabízel, ale řidič moc dobře věděl, že mne nedovezl, kam jsem chtěl) a výsledek z pobytu na policejní stanici byl stejný, akorát mám teď doma vizitku náčelníka, které karas rozumím. Taky, když mne vzali k počítači abych jim ukázal kam chci, tak jsem viděl jejich klávesnici a na obrazovce mapu města s označením ulic (latinka to nebyla). Takže mi nakonec pomohl švédský student, který se na policejní stanici dostavil z důvodu hlášení přechodného pobytu. Výše uvedené neplatí pouze pro město Tokio a období akcí jako jsou Olympijké hry a Mistrovství světa v kopané. Pro potvrzení, že jsem nebyl obětí anomálie, jsem se utvrdil při několika rozhovorech s evropskými turisty po Japonsku. A ten konkurz policejních náčelníků byl trochu nadsázka.
0/0
14.7.2002 20:52

Vladimír Stwora

Kdo nese vinu?
Poslední odstavec klade tuto otázku. Odpověď je jednoduchá: Americká blbost. Křupanství. Omezenost. Chtějí vládnout světu a nejsou schopni si ani pořádně zapsat jména svých nepřátel.
Na druhé straně jim to nevadí. Kvalitu nahradí kvantitou. Od toho přeci mají kazetové bomby a jiné podobné vynálezy.
0/0
14.7.2002 17:17

Jenda

Re: Kdo nese vinu?
Takže, kdo neumí přepsat jméno z arabštiny do latinky tak je křupan nebo blbec ? Jak se zapíše v angličtině třeba české jméno Šárka ? Sarka nebo Sharka. Jiří ? Jiri nebo Jirzhi ? A to máme s angličtinou společných 90% písmen. Arabština má jinou konstrukci písma, tak to zase není vždy jednoznačné. Jedině, že by se databáze vedly přímo v arabském písmu. Mně připadá, že u některých lidí antiamerikanismus stává životní filozofií. 
0/0
14.7.2002 18:45

OL Dirty Bastard

Re: Re: Kdo nese vinu?
ty jses taky vul , (prispevky si vymente ) mehehee
0/0
15.7.2002 13:14

Honys

Re: Kdo nese vinu?
Je videt ze jsi primitivni krupan Ty!
0/0
14.7.2002 23:47

OL Dirty Bastard

Re: Re: Kdo nese vinu?
Ty jses taky kus hovada , kdyz si hnUSA mysli ze jsou nejlepsi (coz si ostatne doopravdy mysli) tak by meli mit svy odborniky. Vec Sarky a Jirky jhe ouplne na jiny urovni.
0/0
15.7.2002 13:14

Bonifác

Čemu se kdo diví?
Všichni jen sklízíme plody vlastní blbosti. Pokud budete jako Evropan nebo jiný cizinec působit v některé arabské zemi, bude o vás tamní státní aparát vědět i to, co vy sami nevíte. A i kdyby náhodou ne, určitě bude vědět, jak se jmenujete a co jste zač. A nebude mít problém nenechat se oblbnout úmyslným zkomolením vašeho jména. Mají tam totiž lidi, kteří se v našich poměrech vyznají. Umožnili jsme jim to, dali jsme jim spoustu toho, co oni dnes obracejí proti nám a sami jsme s nadutou povýšeností nedbali o to, abychom se zajímali o ně. Co můžeme vědět o jejich myšlení, když nejsme gramotní ani co se týká jejich jmen? Debilní svobodomyslnost ze strany západu a uzavřenost ze strany muslimského světa k ničemu jinému vést nemohla. Nablblé květinové děti s mozky vygumovanými LSD dnes sklízí květy zla, které samy pomáhaly zasít. Hlavně když si tehdy užili.
0/0
14.7.2002 14:20

Jirka

Re: Čemu se kdo diví?
Toto je naprosto presne a neni k tomu co dodat.
0/0
14.7.2002 18:39

Jenda

Re: Čemu se kdo diví?
Nejsem si zrovna jist, že by CIA brala mezi sebe lidi, co mají dobrou zkušenost s LSD.
0/0
14.7.2002 18:49

Boule

Re: Čemu se kdo diví?
Nevím, jak to bylo možné, ale naše STB to také uměla celkem perfektně (tada tu evidenci ciziců). Není to náhodou tím, že většina arabských zemí má podobný režim jako my do roku 89?
0/0
14.7.2002 18:55

jurasek

Re: Re: Čemu se kdo diví?
proc americane nerozumi arabskym jmenum? to je jednoduche, vzdyt amerika ma jenom neco pres 200 let jakesi existence navic zalozene na protestantismu a ne katolicismu, vysvetlim:
evropa se dostava k helenisticke kulture pres araby, pres jejich preklady reku a rimanu, a take jejich preklady cinanu a jinych starych civilizaci, takze to prebira rim jako nastupce nasi civilizace (ne, ze by o tom moc mluvili, ale jsou to potom preklady z arabstiny do latiny a evropskych jazykua tim i urcita zrucnost a pochopeni arabskych jmen, arabska cicivilzace nakone byla 'supreme' krestanske). evropa, asie a afrika mela vzdycky obchodni a civilni kontakty mezi sebou, amerika jeste spala sladkym spankem a zili tam spokojene indiani, nez je nasi predpoke s chuti vyvrazdili.
takze, evropa diky neustalym stykum s arabskym svetem nema problemy nejenom se jmeny, ale s pochopenim arabu, jejich zastupci v arabskych (a jinych zemich asie a afriky) jsou vetsinou odbornici na ty zeme vcetne znalosti jazyku, neco co americane nikdy nemeli a nepochopili. amerika je zeme politicky izolovana, vzdycky byla, takze ma ted prusery i s takovymi prkotinkami, ktere jsou vsak strasne dulezite.......rusove treba toto vzdycky pochopili, stejne tak cinane, anglicane ani nemluve, nemci, francouzi...to je proc je v dusledku evropa sofistikovana a se znalostmi, ktere amerika nemuze nikdy dohnat.....a taky to, ze americane jsou protestanti, takze nemaji sofistikovanost katoliku a nemaji jejich vedomosti
0/0
14.7.2002 20:25

Jenda

Re: Re: Re: Čemu se kdo diví?
Chybí mi v tom trocha logiky. Dnešní Američané nejsou snad jen potomky sladce spících Indiánů, ale také (nejen) potomky evropských emigrantů - rovněž potomky katolických Irů, Italů, Němců a Poláků (přidám taky Čechů, ale nebylo jich relativně moc a nevím, zda byli všichni katolíci) a také potomky katolických Latinoameričanů, kteří jsou potomky katolických Španělů. Takže ty "znalosti" arabštiny, které mají podle Vás Evropané, měli by mít také Američané, když už to bereme od starověkého Řecka. Myslím si, že stejné problémy se zapsáním arabských jmen budou mít i ve Francii a Německu, kde relativně je vysoké procento obyvatelstva arabského původu.
0/0
14.7.2002 21:12

jurasek

Re: Re: Re: Re: Čemu se kdo diví?
ti sladce spici indiani porad sladce spi bud vymlaceni spanelama nebo ostatnima, ty zbytky jsou v rezervacich  nebo u prodejen alkoholu;
amerika je zalozena na protestantismu, proto maji ten pracovni a moralni kodex, kterym se ridi, tak vysoky (to ti muze potvrdit nejaky evangelik tady, jako predseda), slavna maifair lod vezla anglicke protestanty. jenom boston je katolicky, protoze ma irske katoliky, ti vsak prisli z duvodu hladomoru v irsku, zbytek jsou protestanti ruznych odnozi; katolici, kteri prisli jako emigranti, byli obycejni chudaci a nevzdelani. prestali byt taky evropany, nemyslis, v nove vlasti a prestali mit kontakty kulturni; toto je vec kultury a civilizace, amerika ma s evropou pramalo spolecneho, coz je mozna dobre....
pochopeni kultury druhych narodu je mozny jenom neprerusenym stykem s temito kulturami, coz evropa a asie vzdy mela, takze pocitat s tim, ze francouzsky prelat a americky biskup maji neco historicky a kulturne spolecne je omyl'
 
francouzi nebudou mit zadne problemy, stejne jako nemci, anglicane, belgicane,. spanele, portugalci.....a ostatni... vzdyt byli kolonialnimi zememi, amerika nikdy nebyla........
jihoamericane se dostavaji do ameriky az prvnimi valkami mezi mexikem a amerikou, obsazenim kalifornie a jine.....stoji za to se na tyto veci podivat a potom uz jenom davas veci dohromady
 
japonsko znam, byl jsme tam pracovne 2x a jestli nemela policejni stanice supposrt pro anglictinu nebo jiny jazyk, mohl jsi jim to klidna nainstalovat za par vterin.....to pro priste, takze vim, ze na str. a vysokych skolach je anglictina jako druhy jazyk, taky americane okupovali japonsko po valce, takze anglictina je druhy jazyk...mel jsi asi smulu s taxikarem, priste se vezmi mapu s anglickymi nazvy
0/0
14.7.2002 21:39

Jenda

Re: Re: Re: Re: Re: Čemu se kdo diví?
Začnu z Japonska : Docela jsem se pobavil, když jsem si představil jak bych jim vysvětlil, ať mne pustí ke klávesnici a já jim zato stáhnu anglický support. Jak jsem si tak prohlížel bočním okem tu klávesnici, nevím odkud bych začal. Ono by vůbec bylo těžký tam do adresy zadat www natož microsoft. (ať se ozvou Češi s názorem, co studují v Japonsku). Jinak pokud jsi byl v Japonsku pracovně, není absolutní problém. Partner se na tebe připraví a zajistí veškeré záležitosti kolem. Nepřekvapilo by mně, že by pokud šlo o větší kontrakt, že najdou osobu česky mluvící. Mapu s anglickými názvy jsem měl, avšak japonská města nejsou nejmenší a pěšky bych možná to podle mapy zvládnul z hlediska navigace, ale ne fyzicky. Proto to taxi. Také místo "dobrý den" ode mne taxikář obdržel mapu s anglickými názvy (pravda ne moc podrobnou), asi si byl na začátku jistý, protože ten kšeft vzal, ale výsledek jsem popsal výše.  
To USA: Odchylujeme se trochu od tématu, ale pokud připouštíte, že Boston je Irský, co je Chicago, New Orleans, Florida ?    
 
0/0
14.7.2002 22:06

jurasek

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Čemu se kdo diví?
cela amerika je v zasade protestantska, boston je vyjimka, protoze ma nejvetsi populaci iru, a to velice finacne uspesnych iru, massachusetts patri mezi nejbohatsi staty usa.....a taky nejsofistikovanejsi, to plati pro cely severovychod usa.......jih usa je jsou metodiste nebo baptiste, jedni z nejfundamentalnejsich protestantu vubec.....amerika a nabozenstvi je jedna z nejzajimavejsich veci vubec na americe a stoji za prostudovani, aby clovek pochopil americany, v tom totiz lezi cely uspech ameriky, v nabozenstvi.......
0/0
15.7.2002 8:47

Belzebub

Re: Re: Re: Čemu se kdo diví?
Ne ze bych se zastaval americanu ale Chlapce ten tvuj slovni prujem je ukazkovy. Nema to logiku, ale vubec zadnou, faktografie je na urovni pohadky o cervene karkulce a jedine co z toho vyplyva je ze katolici jsou sofistikovanejsi nez protestanti. Clovece nepouzivej cizich slov kdyz neznas jejich vyznam. Dale je pozoruhodny tvuj nazor ze evropa se dostala k helenisiticke kulture pres araby. Nevim nevim ale ja bych jeste chvili cetl, studoval apod a pak bych teprve vytvarel zavery. Vulgarne receno- Boze dej abych drzel hubu alespon tak dlouho nez pochopim o cem je rec.
0/0
14.7.2002 21:48

jurasek

Re: Re: Re: Re: Čemu se kdo diví?
vypada to, ze ty budes drzet hubu cely svuj zivot a stejne nic nepochopis......doporucuji ti spis  vic studovat, jednak to zlepsi tvoji mizernou materstinu a to ti da sanci, mozna!!!!, se naucit i nejakou jinou rec, ne ze bych ti daval velke nedeje....ty jsi hnup, pro ktereho mozna historie zacala rokem 1989, mozna....volum nic nevysvetluji a doporucuji  tedy, aby jsi tu hubu drzel i nadale a pracoval na sve materstine
0/0
15.7.2002 8:35

Milos

Re: Re: Re: Čemu se kdo diví?
Anglicani jsou protestanti, polovina Holandanu, vetsina Nemcu krome jihu, Svycari, severoevropske narody...... ti nejsou podle tebe sofistikovani protoze nejsou katolici? Jdi nekam s touhle teorii!
0/0
15.7.2002 2:49

jurasek

Re: Re: Re: Re: Čemu se kdo diví?
tobe jenom to, ze nez se tyto narody staly protestanstkymi, musely spadat nejdrive pod rim, tedy rimsky katolicismus........a jestli byl katolcismus sofistikovanejsi, podivej se do dejin taky, jako ten hnup belzebub...
0/0
15.7.2002 8:39

Hasic

Re: Re: Re: Re: Re: Čemu se kdo diví?
Nejsou nahodou protestanti v Evrope takhle nejak uz od stredoveku? Nemuzu si pomoct, u stredovekejch katoliku zadnou sofistikaci fakt nevidim. Ledaze ty tim minis inkvizici  Jo, ta teda opravdu sofistikovana byla.
0/0
15.7.2002 13:34

předseda

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Čemu se kdo diví?
Počkej - to nemůžeš tuhle celou dlouhou a obsáhlou diskusi shodit ze stolu jen s tím, že středověcí katolíci byla jen inkvizice - a nic jinýho (tedy pozitivního). To je dost zkreslená představa.
0/0
15.7.2002 17:08

Jirka

hmm....
Toto je zase jeden z "produktu" soucasneho stavu v USA. Ono to smeruje pomalu k jedne veci." Nemame jednoznacne udaje ( zastaraly software :-))) ) a je potreba to zmenit. Tzn. nejlepe zavest jednoznacnou identifikaci osob.( otisky prstu ( treba i prsu v pripade nezneho pohlavi ;-)  )  sitnice, atd.. )  Bez toho, abychom o vas vedeli uplne vse, tak v boji proti terorismu nemuzeme uspet. Ale vy slusni obcane se bat nemusite..... Takze si ten novy system vyzkousime na beznych obyvatelich. Ty arabske teroristy to sice nepodchyti, ani to pripadnym utokum nezabrani, ale zase vime neco vic. ". Psal jsem to v uvozovkach, ale treba to za chvilku bude realita.
0/0
14.7.2002 11:18

Jarda

Re: hmm....
Ono nebude tak úplně špatné moci hned po nalezení otisků prstů u nějaké vloupačky nebo přepadení prstem ukázat na konkrétní osobu. Pomůže to vyřešit spoustu nyní neřešitelných případů a kriminalita půjde dolů. Zatím se v USA musejí spoléhat na to, že dotyčný už něco provedl nebo byl v armádě. Když ne, mají smůlu a případ jde většinou ad acta.
0/0
14.7.2002 13:34

TR

Re: hmm....
Jirko, mam jednu otazku moc nesouvisejici s clankem. Zijes dlouhodobe v USA? Pokud ne, na to dalsi zapomen, nedokazes odpovedet. Me totiz zajimala nasledujici vec. V USA jsem se setkala s casto s podobnym nazorem, jako mas ty. Tedy predstava, ze treba policie zacne vytvaret databazi DNA, aby lepe a spravneji identifikovala zlocince, se na rozdil od Evropy setkava s veklym odporem verejnosti (v Cesku je pry vetsina pro). Oficialni zduvodneni lidi, kterych jsem se zeptala bylo, ze je to utok na jejich svobodu. To mi prijde jako pekna blbina. Uz po mesici v USA me zacali volat domu zastupci ruznych kreditnich spolecnosti a dalsich firem a nabizeli mi sve "produkty". Tedy bez meho vedomi si klidne kdokoliv sdili moji adresu, telefon, samozrejme moji credit hidtory a kdovi co jeste. Nemam moc moznosti tomu zabranit, ale vtip je v tom, ze zadny z tech Americanu, kterym hrozne vadi ta DNA a otisky prstu, v tomhle zadny problem nevidi. Jejich strach o svobodu je podle me irelevantni. Budto ji neztrati nebo ji uz davno ztratili...Jak to teda je? 
0/0
14.7.2002 13:41

Jan

Re: Re: hmm....
Spis ztratili soukromi.
0/0
14.7.2002 16:08

Jirka

Re: Re: hmm....
Tady kolega prede mnou ma pravdu. Nejedna se o svobodu, ale o soukromi. Svoboda uz v Americe davno neni  Jinak samozrejme proti databazi DNA treba nic nemam. Problem je, ze se to bude tykat vetsinou jen radovych obcanu. Ty teroristy to ale proste nepodchyti. To je jako stihat kdekoho za marihuanu a pritom mlcky podporovat staty produkujici a pasujici heroin. Americane se casto ohaneji svobodou, ale sami vlastne uz netusi, jak vlastne vypada. Jen aby to neskoncilo tak, ze kazdy obcan v USA bude chodit s nejakym mikrocipem, ktery bude predavat udaje o tom, co prave dela, kde je. V ramci boje proti terorismu.....Ale snad nebude tak zle
0/0
14.7.2002 18:37

David

Re: Re: Re: hmm....
Muzes me rict tvoji definici svobody, tedy toho co uz "Americani davno nemaji"? Bez toho totiz tvoje prohlaseni zni jen jako prazdne klise.
0/0
14.7.2002 19:34

Certice

Re: Re: Re: hmm....
Right on!
0/0
14.7.2002 20:13

TR

Re: Re: Re: hmm....
V tom to prave je. Znacna cast lidi rikajici, ze v Americe neni svoboda, rada zamenuje svobodu za soukromi a to jeste podle toho jak se jim to zrovna hodi. Asi opravdu zavisi na tom, jak definujes svobodu. A pokud podle tve definice nejsou Americane svobodni, jaky narod je?
0/0
14.7.2002 22:42

předseda

Re: Re: Re: Re: hmm....
Jen doplním - v Americe (a samozřejmě nejen tam) je podle mě svoboda nejdůležitější, a sice náboženská svoboda. To v praxi znamená, že nikdo nebude nikomu druhýmu diktovat, čemu a jak má věřit - tzn. že se zde snad skutečně každý může rozhodnou, zda-li chce být ateista, mormon, Svědek Jehovův apodobně. Kolik je na světě států, které toto základní právo nemají - samozřejmě jsou to hlavně komunistické a islámské totalitní systémy.
0/0
15.7.2002 17:05

koza

Re: hmm....
Jo, ja jsem take slusna obcanka a kdyz jsem se v USA vdavala, vzali mi otisky ze vsech deseti prstu a musela jsem mit vysetreni od lekare, vcetne testu HIV.
0/0
14.7.2002 16:38

Najdete na iDNES.cz