Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Porucha signalizace zastavila tramvaje

Více než hodinu nejezdily tramvaje v Holešovicích v Praze 7 kvůli závadě na signalizaci. Porouchaný semafor byl v ulici Trojská. Linky číslo 5, 14 a 17 tak nemohly projíždět úsekem Nádraží Holešovice a Ke Stírce. "Dispečeři tramvaje odklonili přes Palmovku," řekla iDNES mluvčí dopravního podniku Eva Dydová.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

zaměstnanec DP Praha

Dispečer nemůže nic
Dispečer ve vztahu k zákonu č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích není nic jiného než dopravce. Dopravce může pouze zastavovat vozidla při vystupování a nastupování osob. Vyžadují-li provozní nebo jiné závažné důvody, aby osoby při vystupování z vozidla hromadné dopravy osob mimo zastávku nebo nastupování do něj mimo zastávku vstoupily do vozovky, je dopravce oprávněn zastavovat ostatní vozidla (§ 49, odst. 4). Řídit křižovatku nebo provoz smí pouze policista ve stejnokroji, vojenský policista příp. příslušník vojenské pořádkové služby, pokud má platné pověření k řízení provozu na pozemních komunikacích. Každá jiná osoba provádí protizákonnou činnost a to platí i pro dispečera! Zákon jasně říká, co znamená signál "Stůj". Na signál "Stůj" není další jízda povolena. Se zablokovaným světelným signalizačním zařízením zákon nepočítá. Pokud někdo projíždí křižovatkou na červenou nebo řidič tramvaje na signál "Stůj", je to na jeho nebezpečí. Řidič tramvaje k tomu porušuje i drážní zákon. Při případné nehodě navíc hrozí řidiči tramvaje i autobusu obvinění z trestného činu obecného ohrožení. Řidiči tramvají hlásí uvedené závady okamžitě na dispečink, dispečink okamžitě vysílá na místo dispečerské vozidlo a závadu hlásí policii a provozovateli SSZ -  Eltodu. Tím končí veškeré možnosti dopravního podniku. Pak se několik desítek minut, někdy i hodin čeká, jestli dřív přijede policie křižovatku řídit nebo Eltodo stačí signalizaci opravit. Nikdo však nepospíchá, policie skoro nikdy nepřijede. Policii nejezdí ani k případům, kdy špatně zaparkovaný automobil blokuje tramvajovou dopravu. Vždy se čeká na příchod majitele vozu a zatím se odklání doprava příp. zřizuje náhradní autobusová doprava. zaměstananec DP Praha
0/0
12.7.2002 12:14

t0m

Re: Dispečer nemůže nic
Závada signalizace nastala na drážním zabezpečovacím zařízení, které nemá nic společného se silniční dopravou a tudíž se na něj nevztahuje silniční zákon. V tomto případě mají dispečeři možnost řídit provoz operativně vysílačkami stejně jako v případě podobné závady na jednokolejné trati. Trvám na tom, že je to v lidech a v ochotě řešit situaci jiným, než pro DP nejpohodlnějším způsobem = odklonem dopravy.
0/0
15.7.2002 8:54

Tomáš

Kvůli semaforu
hodinu a půl nejeydí tramvaje?????? o je snad apríl ne?? To si tam nemůžou stoupnout policajti nebo pracovníci DP a řídit dopravu?
0/0
11.7.2002 11:40

t0m

Re: Kvůli semaforu
Policajti mají prioritní úkol buzerovat řidiče, ne se starat o dopravu. A dispečeři DP-ED? Ti raději za naše peníze zajistí objízdnou trasu, případně pro efekt i náhradní autobusovou dopravu, než by zvedli prdele a operativně řešili cokoli na místě. Koho za 12 korun zajímá, jestli přijdeš pozdě do práce nebo ti ujede vlak...?
0/0
11.7.2002 12:48

Š.Š.

Re: Re: Kvůli semaforu
Souhlas. Tzv. dispečeři DP = v autech chrnící strejcové zašití v různých bočních ulicích kolikrát raději předstírají, že se nic neděje, než aby zvedli prdel, a šli chvíli makat. Mluvčí Knoblochová nám určitě vysvětlí, jak náročná to byla akce.
0/0
12.7.2002 10:59

Tomáš

Re: Re: Re: Kvůli semaforu
No krávu Knoblochovou radši nezmiňuj:(( ta vždy přijde s tak geniálním vysvětlením, že by tomu ani blbej nevěřil.
0/0
12.7.2002 23:09

Petr

Re: Re: Re: Re: Kvůli semaforu
Knoblochovou už konečně vyhodili. O tramvajích a autobusech věděla, že nežerou seno. 
0/0
12.7.2002 23:28

Najdete na iDNES.cz