Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Pomník v Jedwabném poničil vandal

Jedenašedesát let po tragédii Židů v polském městečku Jedwabne poškodil neznámý výtržník pomník obětí. Škody na pomníku vyvražděných židovských sousedů, který byl přesně před rokem postaven na místě události, objevili návštěvníci. Přišli uctít památku mrtvých. V zadní stěně ale našli vyryté nápisy. Rozšifrovat se dají jen některá slova, takže smysl celého nápisu zůstává skrytý. Svědci nicméně míní, že může mít antisemitský náboj.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Jindrich

Shoah
Pred par lety jsem videl (mimochodem vynikajici) Lanzmannuv film Shoah. Otazce polskeho antisemitismu bylo venovano prekvapive hodne prostoru. Opravdu mi behal mraz po zadech kdyz starsi obyvatele polskych vesnic odpovidali na otazky reportera. I v dobe nataceni (nekdy zacatkem 80') neskryvali nenavist proti Zidum ani tvari v tvar televizni kamere ! Hrozne !
0/0
11.7.2002 12:42

Pepa

Re: Shoah
Zřejmě si ještě pamatovali 20. a 30. léta, židovský monopol na obchod zemědělskými produkty (na venkově byla následkem toho obrovská bída), konkurenční boj ve městech podle představ Betaru (=zabíjení konkurentů), nadšení, s jakým Židé vítali počátkem 20. let sovětská vojska, s jejichž podporou terorizovali místní Poláky apod.
0/0
11.7.2002 17:04

Petrs

Poláci a Češi
Myslím, že by redakce iDNES měla vysvětlit, proč zde nechává příspěvky od psychopatů, zřejmě je považuje za společensky únosné? Nebo se domnívá, že charakterizují intelektuální úroveň naší společnosti? Pokud jde o Poláky, ano, velká část jich byla a je dosud antisemity (dokonce k tomu nepotřebují Židy - takže se jedná asi skutečně o komplex), za války se někteří účastnili vyhlazování Židů a jiní je tiše podporovali, na druhé straně ale nejvíce stromů v jeruzalémském Jad Vašem mají myslím ze všech národů právě Poláci - tedy lidé, kteří riskovali vlastní život i životy své rodiny, aby Židy zachránili - na to by se také nemělo zapomínat. Tady v Česku bylo takových lidí mnohem méně, i když tady byl nesrovnatelně menší antisemitismus.
0/0
11.7.2002 11:01

ladislavblazek

,
.
0/0
10.7.2002 19:11

Mariana

Tento článek mě nijak neudivil. Již mnoho historických studií dokázalo, že v Polsku se obyvatelé např. Varšavy podíleli na vybudování a přesun židů do ghet. Velmi vysoký podíl byl i těch , kteří udávali či zabíjeli židy mířící do Osvětimi, či uteklé vězně katolické Polsko s uspokojením mučilo a zabíjelo. Neupírám v žádném případě možnost, že někteří lidé se takto nechovali, ale bohužel jich není mnoho. Polsko je stále ještě příliš ovlivněno katolicismem, jeho podíl na vyhlazování židů je nepopiratelný, z nábožeského hladiska pochopitelný, z lidského však už nikoliv. Všechny slovanské národy by si měli uvědomit, že neměli to být jen židé, kdo měl být vyhlazen v konečném řešení, ale toto konečné řešení se týkalo i slovanských národů, které měli přijít na řadu hned po židovském národu. Nechci používat sugestivní čísla zavražděných židů, ale připomínám, že dosažení tohoto vyhlazení židů z evropy by se pokud by válka trvala ještě rok, povedlo. Doufám, že nikdo nezapomene na odkaz mrtvých z druhé světové války a bude to stále hrozbou pro všechny lidi.
0/0
10.7.2002 13:37

předseda

Re:
Mně samotného velice zajímá, co této tragické události předcházelo, ač ji samozejmě nemůže nic ospravedlnit, tak asi těžko to vzniklo jen tak a nahodile (v článku navíc uvádějí, že se tam sjíždělo mnoho sedláků z okolí), takže "akce" musela být dobře naplánovaná a zorganizovaná. Jako vysvětlení se mi ovšem jeví daleko pravděpodobnější a hlavně logičtější od kolegy "brr", než to Vaše. Jak je pochopitelné vyhlazování Židů z "náboženského" hlediska ? Navíc to bylo pod dohledem Němců, takže ti na tom museli mít nezanedbatelný podíl, ale že by esesáci byli katolíci ? Možná nevíte, že to tzv. konečné řešení se netýkalo jen Židů, a jak Vy dále uvádíte Slovanů, ale také křesťanů a křesťanství jako takového.
0/0
10.7.2002 16:11

HOVNOUS

Re:
MARIANO MOC NEKECEJ JSI PICA A TITUL VZDY MUSIS PSAT JAKO ZIDOVKA. POLACI JSOU CHYTREJ NAROD, LEZTETE VŠUDE JAKO VŠI. POLACI JSOU NAROD KTEREJ SE POSTAVIL ZA SVUJ STAT A VAS ŠMEJDU MUSEL URČITĚ SI ZBAVIT A TO UŽ BYLO DILO BOŽI
0/0
10.7.2002 19:26

Doc. Chocholousek

Re: Re:
Chlapce, tvy komplexy bych mit nechtel. Prijd ale k nam, neco ti na to dame. Samotku na uzavrenym oddeleni uz mas rezervovanou.
0/0
11.7.2002 10:28

Jindrich

Re: Re:
Hovnousi, nemam rad kdyz hovno piska. Vypadni sirit svuj smrad nekam jinam.
0/0
11.7.2002 11:00

brr

Co předcházelo ?
I když to samozřejmě neomlouvá masakr na základě kolektivní viny,měla by se alespoň stručně zmínit motivace Poláků - ztotožnění se části židovské populace se sovětským okupačním režimem (obec byla zabrána SSSR v r.1939 na základě paktu Molotov-Ribentrop), který se dopouštěl četných zvěrstev proti zejména polské inteligenci a rolníkům (kolektivizace,deportace na Sibiř,vraždy - Katyň apod.).Těžko říci,zda to bylo způsobeno přirozenou snahou Židů coby menšiny podporovat vládnoucí moc / tak tomu bylo i u nás za monarchie,kdy byli převážně loyální Habsburkům / nebo přímo ztotožnšním se s bolševickým režimem, který byl alespoň zkraje prakticky veden Židy,či dlouholetou vzájemnou animozitou s Poláky (Židé byli obchodníci a Poláci rolníci).
0/0
10.7.2002 8:43

Mariana

Re: Co předcházelo ?
Překvapilo, mě že židé spolupravali s Habsburky¨... Myslíte ty samé Habsurky, kteří jim sebrali veškeré výhody dané Přemyslovci? Myslíte také ty Habsburky, kteří židům zakázali jakékoliv podnikání a práci kromě půjčování peněz, z čehož pochází pověry o bohatství a obchodu? Myslíte také ty samé Habsburkÿ, kteří židům nakázali nosit označení, od žlutého klobouku až po žlutou davidovu hvězdu? Pokud ne, tak je vše v pořádku, ale Habsburkové jsou jen jednou dynastií..:-)
0/0
10.7.2002 13:51

Quick

Re: Re: Co předcházelo ?
Habsburkove, presne tak draha Mariano, zacni trochu procitat historii habsburske monarchie, zejmena a zmenach zidivskych jmen a integraci Zidu do monarchie. Habsburkove mohou byt jenom jedna dynastie, ta vsak mela plno odnozi a vladla i Ceskym zemim az do r. 1918, pokud o tom nevite.
Habsburkove sebrali vyhody Zidum od Premyslovcu?????????????????????????????????? Mariano, Mariano, ctete, ctete, ctete  jak rikal Gorkij.
0/0
10.7.2002 21:13

brr

Re: Re: Co předcházelo ?
Spolupráci s Habsburky jsem měl časově omezit na dobu po vydání Toleračního patentu Josefa II. a následné národní obrození a zápas o české státní právo.Dříve jim coby katolická dynastie působili jistě obtíže a v předtuše toho pražská židovská obec po bitvě na Bílé hoře nabídla finance pro českou armádu.
0/0
11.7.2002 8:41

Mariana

Re: Co předcházelo ?
Překvapilo, mě že židé spolupravali s Habsburky¨... Myslíte ty samé Habsurky, kteří jim sebrali veškeré výhody dané Přemyslovci? Myslíte také ty Habsburky, kteří židům zakázali jakékoliv podnikání a práci kromě půjčování peněz, z čehož pochází pověry o bohatství a obchodu? Myslíte také ty samé Habsburkÿ, kteří židům nakázali nosit označení, od žlutého klobouku až po žlutou davidovu hvězdu? Pokud ne, tak je vše v pořádku, ale Habsburkové jsou jen jednou dynastií..:-)
0/0
10.7.2002 13:51

brunek

Antisemite
Ano, polaci nejsou svine ale velci antisemite jsou.
0/0
10.7.2002 6:26

Tomáš Kubín

Poláci = antisemité
Poláci jsou a byli absolutní antisemité. Vždyť i poslední pogrom na Evropské půdě mají na svědomí oni - tuším že to bylo v 1947 v Krakově, kde povraždili pár desítek Židů, vesměs navrátilců z lágrů.
Stačí číst knížky o holocaustu, například o varšavském ghetu, a nebo se zamyslet nad tím, proč tak urputně Poláci zaplňují v Oswiecimi každé volné místečko kříži. Nebojím se to říci a napsat - Poláci jsou svině.
0/0
10.7.2002 4:58

petr

a kde se zidum neco nestalo?
A existuje vubec misto na zemekouli, kde se zidum nikdy nic nestalo? asi tezko....i v jejich vlastni zemi nemaj dneska mir.....uz to asi bude jejich osudem
0/0
10.7.2002 1:19

PK

Re: a kde se zidum neco nestalo?
A co Skandinávie? Dánové za války zachránili téměř všechny své Židy tím, že je včas poslali do Švédska. Maminka jednoho mého bývalého kolegy díky tomu přežila válku.
Dříve v historii žili Židé bezpečně v granadském chalífátu, ovšem jen do té doby, než Pyrenejský poloostrov ovládli křesťanští fundamentalisté.
0/0
10.7.2002 9:47

Eva

Re: Re: a kde se zidum neco nestalo?
Není to bohužel úplně pravda - řada dánských Židů byla i v terezínském ghettu, ale podle dohody mezi Němci a dánskou vládou (králem? - ten mimochodem nosil žlutou hvězdu na protest proti označení Židů) nesměli být deportování "dál na Východ" a byli také první, kdo z Terezína odjel (přijel pro ně dánský Čerevný kříž). V Bulharsku šlo, obávám se, "jen" o sofijské Židy - mohutná demonstrace obyvatel zabránila jejich deportaci do vyhlazovacích táborů. Kdysi jsem četla, že demonstraci zorganizovali komunisti, ale kdo ví, jak to opravdu bylo.
0/0
11.7.2002 16:01

Mariana

Re: a kde se zidum neco nestalo?
ještě kromě Dánska, to bylo Bulharsko, které odmítlo vydat své židy.... obdivuji tyto dva národy a jsou pro mě důkazem, že šlo zachránit mnoho lidských životů...
0/0
10.7.2002 13:55

HOVNOUS

Re: Re: a kde se zidum neco nestalo?
JOO SAKRA MATE PRAVDU JESTE KROME BULHARSKA KTERE ODMITLO VYDAT ZIDY  BYLO NEMECKO KTERE VSICHNI SVOJE MILOCKE ZIDACKY POSTRILELA TRRRRRRRRRRRRACH A HOTOVO A DOBRE JIM TAK KURNA VZDYT ZCELA ZASLOUZENE
0/0
10.7.2002 19:19

Jožka

Re: Re: Re: a kde se zidum neco nestalo?
Tvůj nick ti fakt ohromně sedne. Nemohl sis vybrat lépe!
0/0
11.7.2002 16:51

Honza

Polaci vrazdili vsude,i v jimi okupovanem Ceskoslovensku
Kielce jsou dalsim mistem napriklad. Polaci se maji zamyslet nad pravdou,ne nad slavnou lzi.
0/0
10.7.2002 1:08

lopusnik

Re: Polaci vrazdili vsude,i v jimi okupovanem Ceskoslovensku
Nejvic bychom se meli zamyslet my, Cesi, nad sebou a nad tim, co se ted v Cesku deje (a delo drive).
0/0
10.7.2002 3:01

gestapo 88/14

R. HESS
tak ty svine nemely lezt do civilizovany evropy , a pak by se jim nic nestalo . ale to byl jen zacatek . zidi nemaj jedineho spojence ve svete , jen usa , a to jenom proto , ze ji na 100% ekonomicky a politicky vladnou . ale moralniho spojence nemaji ani jednoho . ale je docela zajimave je ,ze zidaci nemohou bejt stihany za genocidu a valecne zlociny . ale ja asi zapomel , ze oni sou ty vyvoleny , a ze mohou vse , a genocida a valecne zlociny mohou bejt spachany jen proti nim .
0/0
9.7.2002 23:11

Jiří Nedvěd (jahnak@email.cz)

Re: R. HESS
Do "civilizované" Evropy Židé narozdíl od takových čůráků jako si Ty vždy patřili a patřit budou. Svoje komplexy si běž léčit na psychiatrii, asi se Ti ani nepostaví, a proto zde šíříš své zhovadilosti.
0/0
10.7.2002 0:02

HOVNOUS

Re: Re: R. HESS
HELE SPINO ZIDOVSKA JEN PRID SE PODIVAT ZDA SE MI POSTAVI A NEZAPOMEN TU SVOJI MAMNKU SI VZIT S SEBOU NEVIM JESTLI MI VSTANE NA ZIDOVKU VZDYT ZIDY VYPADAJI JAKO HOVNO VOSKLIVI
0/0
10.7.2002 19:23

Adolf Hitler

a ja si myslel, ze jsem jenom ja takovy dobytek. Nicmene si Polaku zacinam vice vazit :)))
0/0
9.7.2002 22:49

PC

Polaci....
Polaci jako velice katolicky narod samozrejme nenavidel Zidy..... To stejne bylo v pravoslavnem Rusku......
0/0
9.7.2002 22:12

Adalbert

inspirace
Poláci nikdy nepotřebovali inspiraci k pogromům na Židy. Pokud jenom trochu znáte dějiny, musíte to vědět.
0/0
9.7.2002 21:47

Najdete na iDNES.cz