Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Kasal: Vládní prohlášení je nadějný základ

Vedoucí představitelé ČSSD se po téměř šesti hodinách jednání shodli na nástinu vládního prohlášení odeslali ho stranám Koalice, s nimiž jednají o nové vládě. Původně osmistránkový návrh byl rozšířen, řekl po skončení jednání předseda ČSSD Vladimír Špidla. Zejména se jedná o kapitolu veřejné finance. Předsedkyně US-DEU Hana Marvanová poté sdělila, že návrh dostali všichni členové předsednictva její strany, nechtěla však prozradit, zda obsahuje i pasáže, které by byly pro její stranu při jednání o vládě nepřijatelné. Podotkla jen, že je v něm "spousta věcí na diskuzi".

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Eman

Koryta???
Všichni vidí jenom to, že jde politikům  o koryta. Pánové a dámy, ono je to horší. Schopným lidem se vzděláním se ty ministerské platy zase tak astronomické nezdají.  Když jde ale např. neschopný právník dělat politiku, tak v tom musí být navíc ještě  touha po moci, a tato kombinace touhy s neschopností je ještě horší, než kdyby to dělal schopný jenom pro peníze.
0/0
24.6.2002 13:07

Ulrich

Součková? Brrrr!
Tedy, naivně jsem si myslel, že Špidla je natolik inteligentní, aby do vedení ČSSD už nepustil takové antimediální typy jako jsou ministři Fišer nebo Fencl. A ejhle! Je tu Marie Součková - stará, ošklivá a navíc ten skřípavý hlas. Fuj! Pane Špidlo, zařiďte aspoń, aby tak často nevystupovala v televizi. Dělá se mi z ní špatně. Jednou jsem už zvracel. Opravdu.
0/0
24.6.2002 2:59

Widla

Povolební situace
Rád bych zareagoval na výše zveřejněné příspěvky. Koalice pújde do vlády a je to dobře a to z několika důvodů. Co by se stalo kdyby nešla? Rudorudá vláda ČSSD a KSČ, pro většinu lidí naprosto nepředstavitelná věc. Pokud bude ve vládě pravicová strana, a to US-DEU je, bude alespoň trochu (nemá silný mandát) bránit socialistickému rozhazování, které by bez ní bylo mnohem větší. Pevne verim v to, ze se ji (US-DEU) podari prosadit alespoň dílčí reformy (především školství a věda). Na závěr by bylo potřeba uvést některé věci na pravou míru. Na rozdíl od ODS, která před volbami v r. 1998 prohlašovala, že s ČSSD nikdy, tak s ní poté defakto vládla, Koalice vždy říkala, že bude jednat se všemi demokratickými stranami a že je jí bližší (personálně, ne programově ČSSD). Další věc je, že Pravicová a levicová strana spolu můžou klidně sedět ve vládě, tomu nic nebrání a třeba se tenhle model osvědčí (i když tomu přípiš nevěřím). Osobně bych si raději přál pravicovou vládu a rád bych viděl jednu silnou pravicovou stranu (která nejedná arogantně, jako ODS), a která by byla protiváhou socialistům. Třeba si politici pravice vezmou ponaučení z těchto voleb a pro příští léta spojí své úsilí. Vojtěch Musil, Praha 12
0/0
23.6.2002 22:37

Mara

Re: Povolební situace
Smlouva, smlouva, pořád jenom oposmlouva. Co to znamená defakto s ní vládla? ODS jako jedna z mála nehlasovala pro velkolepé návrhy ČSSD. Myslím si, že by ODS protiváha byla, nebýt těch pseudostran jako US a KDU, kteří hlasují nejraději s těmi nejsilnějšími a na programy nekoukaj. Takle prošlo spoustu debilních návrhůl a zákonů.
0/0
24.6.2002 8:54

Zdeněk

Re: Re: Povolební situace
Spíše bych řekl, že neprošla spousta dobrých a rozumných zákonů, které byly zmítnuty komunisty a jejich přáteli z ODS.
0/0
24.6.2002 11:25

Jáson

Pro Obyvatele:
Pro Obyvatele:
V náhledu na levici se ukazuješ jako klasický případ člověka s nevyvinutým politickým myšlením. Ale s utvářením dobrých pracovních podmínek máš naprostou pravdu. To je skutečně nezbytné. Ale nemělo by se zapomínat také na podmínky těch „ubožáků, blbců a flákačů“, jak někteří říkají, kteří pracují v pracovním poměru jako zaměstnanci. V ČR je podivná situace – protože tu soukromé podnikání nebylo dříve možné, dnes se jím každý "moudrý" ohání. A tak se z podnikatelů a živnostníků stává takové zaklínadlo. A běda, kdyby někdy měl jen něco proti – hned žádá „totalitní opatření“ a je „komunista“. Takhle byl potitulován jeden můj známý, když se zmínil o tom, že návrh Koalice „Drobní živnostníci bez účetnictví“ je nesmyslný. Nikdy nediskutoval, slyšet bylo jen: „No jó, tobě se to za totáče líbilo.“
0/0
23.6.2002 19:12

Andrea

Re: Pro Obyvatele:
Jásone,ČR je situace taková,jací jsou zde lidé.
Soukromníci závidí zaměstnancům klid a zaměstnanci jsou přesvědčeni, že každý podnikatel je zloděj,neplatič daní,boháč a vydřiduch.
Znám spoustu solidních firem a spoustu skvělých zaměstnanců. Jen zakomplexovaný a závistivý ignorant  nadává ostatním skupinám .
Fakt ale je, že Zákoník práce je psán ve prospěch zaměstnanců a oklešťuje práva firem až na hranici únosnosti. K němu je totiž třeba přičíst ještě záplavu hygienických,bezpečnostních a dalších vyhlášek, které jen sledovat,natož plnit jejich pokyny je velmi složité. To je také důvod,proč nikdo nechce zaměstnávat invalidy- nestačí je jen zaměstnat a zařídit,aby se dostali do práce a na záchod. Takové břemeno si na sebe málokdo troufne vzít, stačí totiž jeden prevít ( a i mezi postiženými takoví jsou) a firma je v koncích.
Vyhodit legálně flákače bez odstupného je takřka nemožné- za tři měsíce výpovědní lhůty vám naseká takové škody,že se z toho nevzpamatujete- například náš správce sítě- dodnes řešíme jeho sabotáže).
Takže zkrátka- není to jednoduché a plno podnikatelů se dnes bojí Špidly právě pro jeho okatou podporu těch, kteří už podporu dávno mají.
Nikde ani zmínka o ulehčení života všem těm ševcům a účetním,kteří se živí sami a po státě nic nechtějí, jen klid a trochu úcty.
0/0
23.6.2002 21:28

Jáson

Re: Re: Pro Obyvatele:
  Konečně slušně, díky!
 
Víš, tohle je ale taky pohled jenom z jedné strany. Koukáš se na zákoník práce z pohledu podnikatele, ale už ne z pohledu zaměstnance.
 
Příbuzná dělá u soudu a říká to samé: že někdy je těžké se zaměstnance zbavit, když opravdu škodí. Ale u toho civilního soudu také řešila hromadu případů, kdy se zaměstnavatel snaží zaměstnance zbavit, ale nemá k tomu žádný důvod.
 
Nevím, jak až je ti zaměstnanecký poměr blízký, ale říkám ti přesto, že se i když odvádíš skvělou práci, může „pan podnikatel“ házet klacky pod nohy stejně jako vám váš admin. A když tě někdo vyhodí, ty se najednou nemáš čeho chytit. A to můžeš být sebeschopnější! Jedné mé stávající kolegyni, která původně dělala u malé firmy, říkal šéf běžně „ty píčo“ a klidně ji zadržoval mzdu. Jenže ona je sama s dětmi a tak prostě nemohla jen tak odejít… A jít do sporu, to je v téhle zemi na dlouho… Však to znám z příbuzenstva. :-)
 
K těm hygienickým normám: mám chatu na vesnici a tam je řezník, kterej měl na stejném pultě maso a některé ovoce se zeleninou. Ani ti asi nemusím vysvětlovat, proč jsem jí tam nikdy nekupoval. A když přišel hygienik, že to tak nemůže být, tak začal s něčím podobným, co je v prvním příspěvku.
0/0
23.6.2002 22:12

Andrea

Re: Re: Re: Pro Obyvatele:
už možná spíte,tak jen krátce
Já osobně jsem i podnikatel i zaměstnanec. Personalistika je jeden z mých oborů. Nedám už moc na historky o zločinných šéfech ani o líných zaměstnacích.
Já vidím problém v tom,že je účelově levicí vytvářen obraz nepřátelství mezi skupinami,které by měly spolupracovat - jsou totiž navzájem propojeni.
Hygienické normy- jen zlehka naznačím. Nejde o čistotu dlaždiček v řeznictví, tam není co řešit. Jde i o spoustu dalších norem,které jsou závazné ( a já proti normám v jádru nic nemám) pro velké fabriky i jednu švadlenu. V poslední době téma- závodní lékař. Spousta nákladných nařízení užitečných zase ve fabrice, ale v účetní kanceláři,kde dělají dvě děvčata trochu předimezovaný problém.
A vůbec- asi si rozumíme, o co jde.
Pokud ČSSD dokáže řídit republiku tak, aby ji můj malý syn nemusel za pár let proklínat,ať si vládnou. Nevolím je a nesouhlasím s jejich názory a výběrem zapojených lidí,ale když jsem přežila tu rudou sběř, přežiju Špidlu taky.Zatím mne ale tenhle  šedý předník přesvědčil o jediném- sranda skončila
0/0
23.6.2002 22:31

Petr Čech

Re: Re: Pro Obyvatele:
Tleskám, jeden z mála inteligentních příspěvků.
0/0
23.6.2002 22:15

Obyvatel

Re: Pro Obyvatele:
, Tady nebyla vubec rec o podminkach, ale jen o okradani tech, kteri pracuji (at jiz jako podnikatele nebo zamestnanci). Bohuzel zamestnanci se o to prilis moc nestaraji, asi i z toho duvodu, ze jim na vyplatni pasce nikdo nerika celou pravdu.
0/0
24.6.2002 0:02

Martin Brunovsky, Jesenske

Pohlad z inej strany
Akokolvek ucelova sa vam zda politika Koalice a nesuhlasite s vytvorením vladnej koalicie spolu s CSSD, budte radi, ze nemate taku zdegenerovanu politicku scenu ako my na Slovensku. U nas sa na vlade od r. 98 podielalo viac ako 10 do roznych koalicii spojenych stran. Situacia v rokoch 1994-8 (vlada HZDS, SNS a ZRS pod vedenim V. Meciara) totiz bola tak zufala, ze politicke strany boli jednoducho donutene vytvorit az nezmyselne koalicie s cielom Meciara vo volbach porazit. A kedze vo vladnej koalicii sucasneho premiera Dzurindu bola zastupena pravica aj lavica, národne orientované zlozky krestanskych demokratov a zástupcovia madarskej mensiny, viete si asi predstavit, kolkymi zbytocnymi a vycerpavajucimi ideologickymi spormi sa musel kabinet zaoberat namiesto prejednavanie eurozakonov a riesenia zlozitej socialnej a ekonomickej situacie v krajine. A tak este aj dnes mame 18%-nu nezamestnanost, obrovsky schodok verejnych financii, problemy s menou a mnoho inych tazkosti. Co je vsak najhorsie, nemame sancu na zmenu. Aspon v nadchadzajucich septembrovych volbach nie. Mame zase kompletne roztriestenu politicku scenu, na jednej strane visi zasa nebezpecenstvo Meciara, tentoraz v spojeni s populistom c.1 R. Ficom. Na strane druhej je znovu cele spektrum malych straniciek, ktore sa musia znovu spojit - a vysledkom bude dalsia stvorrocna stagnacia. Preto si myslim, ze do istej miery mozte byt radi, ze v snemovni budete mat 4 strany, z ktorych dve ziskali takmer 30% hlasov - to je urcite signal vyspelej alebo aspon vyrovnanej politickej sceny a plurality. A co je zle na tom, ze silny vitaz volieb CSSD chce vytvorit vladu s centristickou Koalicii, podmienky si bude tak ci tak diktovat Spidla, nemalo by teda dojst k nejakej hrozbe zo strany mozno nasilu pre volebny ucel zjednotenej Koalice. V kazdom pripade sa vasi politici za CSSD a ODS poucili z chyby, ktoru urobili podpisanim opozicnej zmluvy. Ja len dufam, ze k niecomu podobnemu ako u vas pred 4 rokmi nedojde po volbach u nas a ze Slovensko sa uz konecne bude uberat tym spravnym a najme doraznym krokom.
0/0
23.6.2002 17:24

Michal

Kde je proboha pravicovost US-DEU?
     Právě vydané programové prohlášení nebude prý podle Vladimíra Špidly problémem pro strany "Koalice". U lidovců, jakožto u všech stran takzvaného středu, které jsou uprostřed jen proto, aby nemuseli za žádnou cenu projevit jednoznačný názor a líbili se všem, mě takové chování nepřekvapuje, ale u US-DEU, jež o sobě od svého vzniku tvrdí, že je jednoznačně pravicovou stranou mě to skutečně děsí. Jediné o co této straně jde jsou nyní jednoznačně pouze pozice ve vládě, což je tak zřetelné, že každý volič, který dal této straně ve volbách hlas a je vyznavatelem liberálních či konzervativních hodnot, musí být jednoznačně v šoku. Snaha zaštíti tuto hrozivou skutečnost společnými zájmy v oblasti vstupu ČR do EU je skutečně ubohá. Před volbami sloužila jako klacek na ODS a jako případné zdůvodnění proč s touto stranou nejít do vlády. Nyní slouží jako závoj těchto politicky prohnilých machinací.
                                                                       Michal Stieber, Praha 5  
                                                                      
 
 
0/0
23.6.2002 15:45

vlada

koalice-s nami prijde socialismus
verim, ze pravicovi volici pochopi, ze nechutny slepenec koalice byl od zacatkz pouze ucelovy pakt bez programu. Za cenu dostat se do vlady znicily KDU CSL a US na ctyri roky nadeje slusnych lidi na to, ze nehorazne zadluzovani CR se nebude dale zvysovat. Ted bude vlada spolu s komunisty prosazovat socialismus, ktery patrne nema v Evrope obdoby. Dobre nam tak.
0/0
23.6.2002 14:41

Pavel

Re: koalice-s nami prijde socialismus
To je ta naše slavná pravice - ODS socany čtyři roky podporovali a koala si snima rovnou vleze do vlády, pak se diví že je lidi nevolí, to můžou socanům dát hlas rovnou
0/0
23.6.2002 18:55

Juras

Re: Re: koalice-s nami prijde socialismus
Nevleze tam koala a máme tam komunisty...si vyber...
0/0
23.6.2002 19:09

Pavel

Re: Re: Re: koalice-s nami prijde socialismus
No jo, to je sice pravda,  ale od pravice bych očekával trošku jinou politiku.
0/0
23.6.2002 20:32

TULAK2

pomóóóc!
posílení kolektivního vyjednávání sociálních partnerů, zaměstnanecký penzijní fond, penzijní připojištění, plošné přídavky na děti, zvýšení rodičovského příspěvku a každoroční finanční příspěvek pro studenty na nákup pomůcek - to se mi snad jen zdá! Kdo to má všechno platit? Já ze svých daní, které se zřejmě ještě zvýší? ČR má přebujelý sociální systém a byrokracii už dnes, ale bude zřejmě hůře. Budeme nadále platit každému jeho balení Paralenu za pár korun, ale nebude dost peněz na endoprotézy a transplantace, budeme přispívat studentům na nákup pomůcek, ale vysoké školy budou dále odmítat 50 a více procent zájemců, budeme mít plošné přídavky na děti, ale průměrná rodina bude i s nimi žít na hranici chudoby... Jediná rozumná myšlenka může být penzijní připojištění, ale kompletní reformu důchodového systému to stejně nenahradí.
0/0
23.6.2002 14:19

muthafucka

......
nez tady diskutovat,tak jdu radej na pivo....vy chytraci
0/0
23.6.2002 13:39

Dennis Welt

Re: ......
Souhlasim s Vami,nebot je mnohem lepsi byt kdekoliv  jinde nez se otravovat ctenim vulgarnich nesmyslu na ceskem Internetu.
0/0
23.6.2002 21:18

Obyvatel

Daně a důchodová reforma
Tak jsem zvědav, o kolik nám Vladimír Iljič Špidla zvýší daně a sociální pojištění  Reforma u socialistů toitiž znamená vždycky co nejvíce obrat ty, kteří (ještě vůbec) pracují a tyto peníze rozházet kde se dá. Už v minulosti se objevily názory, že "je třeba zvýšit daňové odvody, především u fyzických osob", tohle je opravdu výborný nápad. Poznámka pro voliče KSČM nebo ČSSD: být malý podnikatel nebo OSVČ tady zdaleka neznamená žít si ve vile s bazénem a jezdit na večírky mercedesem. Bohužel tenhle obraz se tu stále předkládá. Pokud chtějí aby lidé pracovali, tak je třeba jim k tomu vytvořit podmínky, bohužel tady je to spíše o tom, aby lidé nedělali problémy a ti pracující na to platili.
0/0
23.6.2002 13:00

gogo

koalice má velikou výhodu
kdyby vyhrála strana tučňáků, tak se s nimi koalice v poklidu spojí a podepíše program zalednění střední Evropy....
tučňáci,levice,pravice,
to všechno zmákne KOALICE
0/0
23.6.2002 12:58

Bluma

Re: koalice má velikou výhodu
No jasne, zatimco ODS by se s tim nepatlala a rovnou by tucnaky podeprela na ctyri roky, i kdyby se tucnaci rozhodli behem funkcniho obdobi vystehovat lidi do Arktidy..
Nekteri volici jsou koukam docela zoufali.. Uvedomujes si Gogo, ze pokud bude Koalice desne tvrda a neustupna tak tady bude vladnout absolutne nekorigovana levice s komousema v zadech? Koalice opravdu tentokrat nemuze za to ze ODS s nima o vlade nejedna.
Napis radej Klausikovi at uz priste neblbne s oposmlouvama, kdyz se chces literarne rozsoupnout..
0/0
23.6.2002 19:25

bear

Re: Re: koalice má velikou výhodu
Myslim, ze nemas pravdu, koalice  MUZE za to, ze ODS nevyjednava o vlade s nimi. Stavela prece na volebnich heslech proti ODS, ze mimo jine,  nejvetsi zlo je ODS se svou oposmlouvou. Ale hlavne, ze uz budou u korytek ne ? To je jedno, ze se socany. 
 
0/0
23.6.2002 20:37

Pako

Re: Re: Re: koalice má velikou výhodu
Kolalice jsou vychcaný zmrdi, kteří půjdou vždy tam kde se bude mlaskat u koryt.
0/0
23.6.2002 20:52

Dennis Welt

Re: Re: Re: Re: koalice má velikou výhodu
Naucte se mluvit cesky anebo se radeji divejte doma na televisi.
0/0
23.6.2002 21:12

Bluma

Re: Re: Re: koalice má velikou výhodu
Pokud vim tak Koala se k budouci mozne spolupraci s ODS hlasila, stejne jako ke spolupraci s CSSD. Oposmlouvu jako zlo pochopitelne odmitala, ale kdo muze za to ze si s ni Klaus dobrovolne podriz vetev. Koala s ODS nevyjednava ne proto ze by pro ni ODS nebyla moznym koalicnim partnerem, ale proto, ze volby vyhrala CSSD, ktera ma vladu vzasade jistou. Naopak ODS ma jisty ze jde do kytek.
To s tema korytkama je blabol aplikovatelny na libovolnou stranu. Je trapny se o nej opirat, nemyslis? ;-)
0/0
24.6.2002 10:28

Najdete na iDNES.cz