Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Havel opět bodoval u Ústavního soudu

Ústavní soud opět vyhověl prezidentovi Václavu Havlovi. Po volebním zákonu Havel bodoval s jedním z klíčových zákonů reformy justice. Ústavní soud zrušil paragrafy, které umožňovaly ministerstvu spravedlnosti odvolávat soudce. Havel měl obavy o jejich nezávislost.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

karel stoklasa @quick.cz

je to všechno
    nauč se pravopis,to je důvod proč nechci být Čechem,každý pátý je Švejk!!
0/0
18.6.2002 21:22

Milan,Praha

To se dalo čekat
Je jasné, že soudci si budou pořád dělat co chtějí a ten trouba Havel je v tom podporuje. Je samozřejmé, že soudy musí být nezávislé.Ať mi, ale někdo vysvětlí, jak to, že soudy rozhodují ve stejné věci zcela opačně a proč normálnímu člověku to trvá tak dlouho než vůbec soudy rozhodnou. Pokud někdo mluví o možnosti odvolání (proti rozhodnutí soudu) je úplně vedle. Na takové odvolání, které spor prodlužuje o další roky zcela kašlu.To nemluvím o případech, kdy se rozsudky musí zcela zrušit protože obsahují do nebe volající pitomosti.Takovým soudcům se nic nemůže stát. Jestliže Ústavní soud, říká, že soudce se musí prověřit před tím než se stane soudcem, tak by mě velmi zajímalo, jak dokážou poznat, že je dobrý soudce, pokud prezident je jmenuje ještě než jim je třicet let, což obnáší max.cca 4-5 let čekatelské zkušenosti u soudu.Mimochodem pokud si někdo vzpomene jak se Havel soudil s Dášou (švagrovou) o Lucernu - to byl fofr jak, a v čí prospěch to šlo že? Je to skutečně jen český bordel. Nicméně nezoufejte vše nám nahradí náš nový sociální stát.
0/0
18.6.2002 17:20

Krygl

Re: To se dalo čekat
Milane, staci si precist tvoje prvni dve vety na to aby bylo jasny ze  v tom mas dobrej zmatek. Predevsim tady nejde o to jestli se maji soudci nejak kontrolovat nebo ne, ale o to ze provazanost zakonodarstvi a soudu je nezadouci a v civilizovanych zemich nepripustna. U nas je primo neustavni. Moznost ministerstva spravedlnosti odvolavat soudce je tedy zcestna, naprosto nesmyslna a jdouci proti ustave. Dava defacto vlade moznost zasahovat do cinnosti soudcu. Takze co by jsi si z clanku ktery jsi si precetl mel odnest - Havel  (invektivy si k jeho jmenu kdyztak dopln sam pokud bez nich nemuzes byt) zcela spravne inicioval zamezeni nezadouciho propojeni vlady a soudu. V cemz mu US dal zapravdu (a ani to snad jinak dopadnout nemohlo - jde o zalezitost na prvni pohled velmi jednoduse identifikovatelnou). Pokud citis potrebu nejak vic kontrolovat soudce, nebo je nejak systematicky ci podle nejakych kriterii odvolavat, nebrec na tomhle hrobe. Tady je to o necem jinym. Je to jako kdyby jsi u clanku o srazenych tramvajich v Plzni brecel, ze CKD vyrabi vozy metra ktery se ti nelibi..
0/0
18.6.2002 17:44

René

Re: To se dalo čekat
Soudce by nemělo odvolávat ministerstvo spravedlnosti,pouze by měl ministr spravedlnosti podat návrh na jejich odvolání.Jádro "pudla" je v naprosté nekompetentnosti současného státního prezidenta.Musíme jen doufat,že až tento zmizí ze scény (a už to dlouho trvat nebude),že už se podobná kreatura na  tomto postu neobjeví.
0/0
20.6.2002 6:53

Bluma

Re: Re: To se dalo čekat
Tento prispevek jsem pres veskerou snahu nepochopil
V cem spociva ta nekompetentnost Rendiku? A v souvislosti se soudci? A to ze by ministerstvo mohlo neco navrhovat souvisi jak se zrusenim tohohle neustavnoho zakona? A jakou personu ocekavas na tom postu? Aby jsi nebyl nakonec sklaman...
Hm, divnej prispevek...
0/0
20.6.2002 11:19

Občan-Švejk

Je to všechno český bordel
a bouhužel v režii těch nejvyšších. Spravedlnost je opět bezmocná. Položme si otázku komu to vše vyhovuje a pomáha. Možná už odpověděli sami volby !!
0/0
18.6.2002 16:08

Krygl

Re: Je to všechno český bordel
Teda Svejku, komentovat ty nejvyssi a udelat pri tom takovyhle hrubky.. no styd se...
0/0
18.6.2002 17:26

Kacer

Vetsinou komousi najmenovany Havlem dozivotne!!!
Aby mu zobali z ruky a tak je jasne ze nechce aby je odvolali
0/0
18.6.2002 15:45

Jan Kotek

Soudci v CR jsou naprosto nezavisli...
...na zakonech, spravedlnosti a logice.
0/0
18.6.2002 14:58

Vážný

Proc namitka
Je aspon nekomu jasne PROC Langer vznesl tu namitku? Jde o to, ze zakon musi odmitnout alespon devet soudcu aby pozbyl platnosti. (Celkovy pocet soudcu US je 15.). Pokud jich bude pouze 12 schopnych se k veci vyjadrit, snizuje se velmi pravdepodobnost nalezeni 9, kteri budou proti (zvlast pokud predem zna postoj tech 3).
 
Typicka Langrovina.
0/0
18.6.2002 14:08

Soudce jako clovek nerovna se soudni moc
Souhlasim s rozdelenim moci ve state mezi moc zakonodarnou, vykonnou a soudni. Zakonodarna a vykonna moc podleha pravidelne kontrole - verejnosti - jsou to volby a nasledna obmena vlady. Nevidim jediny duvod, proc by lide (soudci), kteri vykonavaji moc soudni, nemeli podlehat kontrole. Soudce jako clovek pouze soudni moc vykonava, ale neni a nemel byt dle meho nazoru primo touto moci!! Bohuzel neodvolatenost soudce, krome toho ze zajistuje jeho naprostou nezavislost, z neho dela nikoliv vykonavatele moci, ale primo ztelesnenim teto moci. A to mi pripada naprosto nespravne !!! Vede to k ruznym deformitam, at uz v delce rizeni, vynasenym rozsudkum, ale take znam pripad soudce-alkoholika. Samozrejme by tuto kontrolu na soudci nemela provadet moc vykonna - to byl byl idealni stav. Moc vykonna je ale pravidelne korigovana verejnym minenim ve volbach; jak ale korigovat moc soudni? Je tady myslim jednoznacna spolecenska objednavka na zmenu pomeru v soudnictvi a tak se neni co divit moci vykonne a zakonodarne, ze se snazi na tuto objednavku reagovat a tyto pomery resit. U soudcu bohuzel je zatim videt pouze panika, stereotyp a formalismus.
0/0
18.6.2002 14:04

Milan

Re: Soudce jako clovek nerovna se soudni moc
Myslím, že pokud by měl někdo rozhodovat o kompetentosti soudců, měli by to být odborníci právnici - pedagogové z právních fakult, a asi soudci nadřízeného soudu, k nimž se dostávají odvolání proti rozhodnutí, která soudce soudu nižšího stupně učinil. V žádném případě by do toho neměli být zatahováni advokáti. Co soudy nyní potřebují, to je zvýšit přechodně počet soudců. Co je platné, když ministr spravedlnosti prosazuje, že počet soudců odpovídá současnému nápadu nových případů , když jsou soudy zavaleny starými věcmi? Možná by se měli povolat schopní soudci, kteří odešli do důchodu nebo i advokáti - důchodci, kteří by mohli zvládnout jednodušší kauzy, a  stálí soudci by se mohli "vyhrabat" ze starých věcí, které se táhnou léta. A že prostory soudů nejsou nafukovací? Holt by se soudci museli v jednačkách střídat na směny a třeba i o o sobotách...Dále v soudnictví naprosto chybí provozní systém, který by usnadnil evidenci spisů a též by např. soudci usnadnil zpracování referátu o zprávách, které je třeba k případu vyžádat. Pro srovnání: žádná pokladní v supermarketu si nepíše ceny zboží ručně na papír a poté je sama nesčítá - to by byl absurdní obrázek, ale soudnictví takhle funguje...Soudce alkoholik - to je průser, a zejména jeho nadřízeného, alkoholik nemá být soudcem, a pokud to jeho nadřízený  nevyřeší, nemá on být nadřízeným. Pokud ale s reformou soudnictví se nanajde přechodné řešení, které by soudcům umožnilo se vyházet z toho, co se za ta léta nestihlo, pak budou k problému přistupovat s panikou, se stereotypem a formálně...
 
0/0
18.6.2002 15:09

0/0
18.6.2002 13:41

X,

Stejně tak nevidím důvod,
proč by soudci jmenovaní Havlem měli mít jakékoliv oprávnění rozhodovat o Havlově stížnosti !
0/0
18.6.2002 12:44

ds

Nevidím důvod....
proč by schopnost soudce kvalitně vykonávat svoji funkci neměla být nějakým způsobem kontrolována. Děje se tak téměř ve všech profesích, tak proč by zrovna soudci měli být výjimkou? Vždyť si vzpomeňte na kauzu soudce, který odsoudil studenty aby se omluvili svému bývalému kantorovi (členoviKSČ), nebo případy soudců, kteří nechávají na svobodě evidentně nebezpečné gaunery, nebo soudkyň, které posílají děti do ústavů místo do rodin.... Takoví by měli být proklepnuti okamžitě.
0/0
18.6.2002 12:19

ViR

Re: Nevidím důvod....
Ono jde o to, kdo tu kontrolu dělá, a v jaké situaci.  Tak jak je to teď je možné, aby v případě že soudce rozhodne proti státní exekutivě (rozuměj proti politické objednávce) byl právě tou exekutivou zbaven způsobilosti a odvolán. Trochu mi to připomíná roky 1997/98, kdy poslední Klausova vláda usilovla o likvidaci komory daňových poradců (a nejen té) a o podřízení výkonu profese daňových poradců finančním úřadům. Čí zájmy by asi takový daňový poradce hájil - klienta a nebo státu?
0/0
18.6.2002 12:42

Milan

Re: Nevidím důvod....a kdo rozhoduje o kompetentnosti advokátů?
takže - soudce rozhodne v neprospěch strany, kterou zastupuje nějaký advokát a pár týdnů na to se může stát, že tentýž advokát bude sedět v komisi, která rozhoduje o kompetentnost soudce - to je fakt "SUPER" systém...(???!!!!) Ještě než obviníš soudce - přečetl sis pořádně zákony, ověřil sis, jaké rozhodnutí podle nich soudce musí udělat a jaké nesmí udělat? Už jsem slyšel vyjádření jednoho ministra, že "soudce by neměl jít až tak striktně podle zákona" - bůh ochraňuj právní stát!!! Ještě mě napadlo, jak vlastně se ověřuje kompetentnost advokátů, aby svoje chyby "neomlouvali" špatným rozhodnutím soudu, jak  je dobrým zvykem?
0/0
18.6.2002 13:41

ds

Re: Re: Nevidím důvod....a kdo rozhoduje o kompetentnosti advokátů?
Nikde se nezastávám advokátů a nikde neobviňuji soudce..... a netykám vám. Možná byste měl míň kouřit tu trávu....
0/0
18.6.2002 14:20

Milan

Re: Re: Re: Nevidím důvod....a kdo rozhoduje o kompetentnosti advokátů?
Vážený pane, Vaše slova " Vždyť si vzpomeňte na kauzu soudce, který odsoudil studenty aby se omluvili svému bývalému kantorovi (členoviKSČ), nebo případy soudců, kteří nechávají na svobodě evidentně nebezpečné gaunery, nebo soudkyň, které posílají děti do ústavů místo do rodin.." nemůžu vzít jinak, než jako obvinění soudce  ze špatného rozhodnutí - proto moje poznámka. Sice jsem Vám tykal - omlouvám se, ale jinak jsem Vás neurážel - to je zase poznámka k té trávě...
0/0
18.6.2002 14:43

Najdete na iDNES.cz