Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Z porodního sálu na smrt

Peklu, které se za úsvitu 18. června před šedesáti lety rozpoutalo v pražském kostele Cyrila a Metoděje, v němž se sedm výsadkářů bránilo osmi stovkám vojáků z oddílů SS, předcházela ještě obludnější hrůza. Nacisté zabili téměř všechny příbuzné mužů, kteří 27. května 1942 zlikvidovali Reinharda Heydricha. Pražský knihkupec Vratislav Ebr, synovec výsadkáře Josefa Valčíka, vraždění přežil.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Cybermud

Taky...:o)
Nejenom Landa:o) Vono když člověk má jít třicet kilometrů pěšky, s třicetikilovým baťohem v třicetistupňovým vedru... Tak pomůže budď dobrá píseň nebo třicetiprocentní alkohol...
0/0
21.6.2002 12:48

rucksack

Muselo to byt ?
Smrt Heydricha prinesla utrpeni tisicum, v Londyne, kde se schovaval dr.Benes, se mohl nezvoleny president chlubit aktivitou domaciho odboje ! Ale jinak ?
0/0
18.6.2002 20:25

zajic

Re: Muselo to byt ? - Byl to nejvyznamejsi odbojovy i vojensky cin Ceskosloveska za 2. sv. valky
Ze soucasneho pohledu to zdanlive vypada na odpraveni jednoho bezvyznamneho "papalase" s nasledujici vlnou vrazdni a nastoleni atmosfery hruzy a nejistoty v cele zemi. Ale skutecnost je jina. Heydrich by 3. nejdulezitejsi pohlavar nacistu. Uspesna likvidace teto zrudy se velice blizi uspesne likvidaci Hitlera. Hitler tak ztratil nejvyznamejsiho spolupracovnika, ktery byl doslova nanahraditelny. Nikdo uz nikdy nenastoupil na jeho misto. Takovy velky vyznam pricitali za valky jak Anglicane, tak Rusaci. Cin vyrazne narusil cinnost cele nacisticke valecne masinerie. Zajimave ze v Londyne rusky zastupce se zajimal zda by Cechoslovaci mohli opakovat podobne vyznamny cin tim, ze by znicili Skodovy zavody v Plzni a ochromili tak nacisticky zbrojni prumysl. Obe akce tedy povazovaly vyznamem za srovnatelne. Nase sef nasi spravodajske sluzby general Frantisek Moravec to odmitl s tim ze Heydrichiada stala prilis mnoho zivotu (odhadoval tehdy asi 5000) a akce proti Skodovce by odhadem stala asi 20 000 lidskch zivotu. Rusak tvrdil, ze by se to vyplatilo. (Ovsem zname ten jejich pristup k liskym ztratam: "Nas mnogo")
0/0
19.6.2002 0:10

Petr

Re: Re: Muselo to byt ? - Byl to nejvyznamejsi odbojovy i vojensky cin Ceskosloveska za 2. sv. valky
Ještě malé doplnění k zajícovu příspěvku. Československá zahraniční vláda byla Velkou Británií uznána až po atentátu na Heydricha. Do té doby se domácí a zahraniční odboj projevoval velice málo, válečná výroba pro Říši úspěšně rostla a hrozilo nebezpečí, že po válce bude ČSR označena za stát spolupracující s nacisty. Podpis pod Mnichovskou dohodou odvolali spojenci také až po atentátu. Do té doby to odmítali - jistě si dovedete představit, jak by vypadalo poválečné uspořádání, pokud by dohoda platila i po válce ... Bohužel za to zaplatily životem tisíce civilistů a domácí odboj byl po čistkách prakticky zlikvidován. Právě proto prezident Beneš už další akce podobného typu odmítal. Byla to nejvýznamnější diverzní akce celé války a měli bychom být hrdí, že ji provedli právě čeští vojáci.
0/0
19.6.2002 9:49

arcturus

Re: Re: Re: Muselo to byt ? - Byl to nejvyznamejsi odbojovy i vojensky cin Ceskosloveska za 2. sv. valky
boli to ceski a slovenski vojaci. Cesi a Slovaci bojovali spolocne proti fasizmu.
0/0
21.6.2002 6:34

Petr

Re: Re: Re: Re: Muselo to byt ? - Byl to nejvyznamejsi odbojovy i vojensky cin Ceskosloveska za 2. sv. valky
To je pravda, sorry, omlouvám se. Výsadek Anthropoid byl sestaven z Čecha a Slováka záměrně - a bylo to tak dobře.
0/0
21.6.2002 12:08

Soňa

Re: Re: Muselo to byt ? - Byl to nejvyznamejsi odbojovy i vojensky cin Ceskosloveska za 2. sv. valky
Zajímalo by mě, odkud Zajíc čerpá svoje zaručeně pravé informace. František Moravec že odmítl po atentátu zničení Škodovky v Plzni? Zajímavé... Ví vůbec Zajíc, že k náletům na Škodovku v Plzni došlo, dokonce dvakrát a to ještě před atentátem! Na zapalování signálních ohňů se účastnili mimo dalších lidí parašutisté Kubiš, Opálka, Čurda, Valčík (nebo Gabčík, teď přesně nevím). Chtěl to domácí odboj, dělníci byli na to připravení, akorát bomby dopadly navzdory signálům vedle, takže závody vůbec nepoškodily. Ale že by Sověti museli přemlouvat Moravce a ten odmítal útok na škodovku, to je poněkud prapodivná informace a byla bych ráda, kdyby Zajíc přesně uvedl její zdroj, ať se taky můžu poučit. Moje zdroje jsou knihy historiků Jaroslava Šolce a Jana Drejse.
0/0
20.6.2002 12:59

barbudo

Re: Muselo to byt ?
Pravděpodobným důvodem atentátu bylo, že Heidrich šel tvrdě po Canarisovi a asi by ho velmi brzo dostal. Ztráta Canarise by potom znamenala obrovské ztráty nejen pro Britanii.
0/0
19.6.2002 12:22

Petr

Re: Re: Muselo to byt ?
To je jedna z oblíbených povídaček. S nápadem na atentát přišel II. odbor ministerstva obrany (MO) ČSR a teprve potom byl předložen Britům. Provedení bylo schváleno 3. října 1941 MO ČSR a předložen prezidentu Benešovi. V té době to mezi Canarisem a Heydrichem ještě tolik nejiskřilo. Teorie o Canarisovi se hodila poválečnému komunistickému režimu (imperialisté naplánovali atentát a po něm zahynulo mnoho civilistů) a byla zpracována i ve filmu Atentát z 60. let. Další z teorií poukazuje na to, že Heydrich se měl po "vyčištění" Protektorátu přesunout do okupované Francie, aby zlikvidoval tamní hnutí odporu (to by významně zkomplikovalo operaci Overlord, která se plánovala, ale byla tou dobou ještě v nedohlednu), a proto Britové naplánovali jeho likvidaci. Britové však operaci nevymysleli, pomáhali pouze s uskutečněním (výcvik, technická a materiální podpora). Mimochodem - s tou materiální podporou se moc nepřetrhli. Výsadky musely čekat asi 3 měsíce, než jim RAF přidělí jeden výsadkový stroj !!! Nakonec se MO ČSR domluvilo s Poláky, kteří jeden stroj měli o zapůjčení, ale než se tak mohlo uskutečnit, tak stroj havaroval nad okupovanou Evropou. Výsadek Anthropoid (a s ním i ostatní) musel být kvůli těmto potížím několikrát odložen. Kdyby na této akci Britům tolik záleželo, určitě by nedělali takové průtahy. Každopádně se Britům výsledek akce velmi hodil ...
0/0
19.6.2002 16:04

barbudo

Re: Re: Re: Muselo to byt ?
Mimochodem komunistický výklad říkal, že atentát byl spáchán proto, aby fašisté měli záminku vyhubit komunisty. Neříkám, že ti, kdo měli obavy o Canarise tlačili na likvidaci Heydricha. Především nesměli na Canarise jakkoli upozornit. Ovšem, kdyby s aktivitou nepřišel někdo jiný (pokud to opravdu byl někdo jiný), museli by se starat sami. Určitě museli počítat s dopadením minimálně části atentátníků a bylo nejméně nápadné, pokud to byli "domorodci". Pokud se týče tehdejší britské cílevědomosti a jednotnosti ve strategii, stačí se podívat na velení letectva a jeho veletoče. Pokud se podpory týče, naše republika nakonec musela zaplatit náklady spojené s výcvikem a provozem našich jednotek, tak to holt chodí. Pokud se hodnocení výsledku atentátu týče, živý Heydrich a odstavený či mrtvý Canaris by byla mnohem větší pohroma nejen pro Brity, ale i pro Čechy.
0/0
20.6.2002 9:01

Soňa

Re: Re: Re: Re: Muselo to byt ?
Mimochodem Barbudo k tvému výkladu příčiny atentátu. Jak je tvůj výklad slučitelný s faktem, že na začátku se uvažovalo, že by se mohl uskutečnit atentát na některou významnou osobnost protektorátu. Ve hře bylo více lidí - K.H. Frank, Heydrich a ministr školství Emanuel Moravec (na něj měla později spáchat atentát skupina Tin nebo Intransitive - musela bych dohledat, ale ještě dřív byla ochromena). Nakonec byl vybrán Heydrich. Tvoje teorie se mi proto zdá příliš vyfantazírovaná. Kdyžtak uveď zdroj svých informací, třeba podle jeho důvěryhodnosti změním názor.
0/0
20.6.2002 13:06

Pražan

***
Takováto fakta by měla být povinným čtením na srazech Sudeťáků, když po Češích chtějí omluvu a odškodnění. Toto jim tam pan arcibiskup Graubner měl přečíst ve svém kázání. - - Věcná poznámka: Heydrich ovšem nebyl "římský" protektor, snad by to někdo měl číst, než to pošle ven
0/0
18.6.2002 13:02

Milan

Co my na to...??
Dokázali jsme nacistické vrahy zodpovědné za bestiální činy postavit před soud, odsoudit a popravit? Umíme příbuzným obětem říct, že vrazi byli po právu potrestáni?  Nebo jsme si zchladili žáhu odsunem všech Němců? A přibuzným obětem s hrdostí sdělíme: "Všechny jsme vyhnali, to co tady po nich zbylo bylo rozkradeno... - a tedy vrazi byli po právu potrestáni.. (???)  Nebo je to jedno - však jsme přece demokrati... (???)
0/0
18.6.2002 10:13

Jan Kotek

Re: Co my na to...??
Rozhodne jsme vsechny nevyhnali - to je fasisticka LEZ. Kazdy, kdo nezradil, kdo nekolaboroval, tak na nej se odsun a vyvlastneni nevztahovalo! Co na tom, ze se drtiva vetsina sudetskych nemcu vlastizrady dopustila - meli by byt radi, ze jsme byli milosrdni, protoze podle platnych zakonu meli dostat trest nejvyssi.
0/0
18.6.2002 10:49

Milan

Re: Re: Co my na to...??
Kdo se provinil, měl stanout před soudem a být potrestán - i trestem smrti. Jenže ono by to bylo velmi složité - třeba pochytat funkcionáře Henleinovy stranym kteří rozbíjeli ČSR a udělat řádné proces. Kdo byl potrestaný za činy, které jsou popsány v článku? Kdo byl potrestaný za vyhlazení Lidic? Resp. potrestaný a poté omilostněný....Myslím si, že sposta zločinců prostě vyvázla bez trestu a místo toho jsme zvolili jednodušší řešení...Osobně bych ale omilostnil nemluvňata, která se dopustila vlastizrady a byla odsunuta... 
0/0
18.6.2002 11:39

Honza

Re: Re: Co my na to...?? (Jan Kotek)
Jak můžeš tak jistě tvrdit, že drtiva většina Sd. Němců kolaborovala ?!? Proběhlo snad nějaké důkladné a plošné vyšetřování, o kterém ty víš a já ne? Nebo to bylo tak, že tisíce německy mluvících lidí byly internovány, okradeny a deportováni za hranice a teprve potom (tj. z odstupem asi 4 měsíců) se začalo zjišťovat, kdo zradil, kdo kolaboroval a na koho se odsun a vyvlastnění vztahuje. A že spousta zločinců později unikla těžkému trestu, protože bylo jednodušší je odsunout s ostatními, než se zabývat vyšetřováním jejich zločinů.
Znáš snad tehdy platné zákony, že se s nimi oháníš?!? Já ti můžu zasvěceně říct, že často se nejprve začalo praktikovat nějaké svinstvo a teprve s odstupem několika měsíců až roku se vymyslel zákon nebo vyhláška, které to, nebo něco podobného uzákonily či nařizovali.      -jms-
0/0
18.6.2002 13:25

koki

Re: Re: Re: Co my na to...?? (Jan Kotek)
prozil jsi valku, koncentrak, zabili ti Nemci nekoho z rodiny ze ted po 60 letech tu dobu a lidi zasvecene posuzujes???
0/0
19.6.2002 9:25

Forest

Re: Re: Re: Co my na to...?? (Jan Kotek)
Jak můžeš vědět, že většina 99,9 proc. volila kdysi komunisty jako kdysi Sudeťáci Henleinovu stranu? Co když byly volby předem zmanipulované? Při plných smyslech bys požadoval po válce soudní zkoumání zhruba 2 mil. Němců (asi ze 3,2 mil.)?
0/0
19.6.2002 9:38

Soňa

Re: Re: Re: Co my na to...?? (Jan Kotek)
Jojo, spíš to bylo s tím odsunem tak, jak říká Honza. Akorát to v tehdejší situaci asi ani jinak být nemohlo, docela jsme o tom přemýšleli. Po válce určitě nešlo, aby žili Češi vedle německy mluvících lidí (i když nekolaborovali) v Československu po všem tom utrpení, co jim Němci způsobili. Myslím si, že i kdyby to tehdy proběhlo tak, že viníci by byli souzeni a potrestáni, tak všechny ty pocity v lidech by způsobily něco jako občanskou válku nebo vraždění Sudetských Němců, tehdy po válce prostě člověk nemohl uvažovat tak střízlivě, co je spravedlivé a co ne, když si prožil mučení, koncentrák, když ztratil děti, rodiče... Odsun je prostě historická skutečnost, z morálního hlediska odsouzeníhodná a špatná, ale v tehdejší situaci nebyla jiná možnost, protože by to mohlo dopadnout mnohem hůř. Nechápu, proč to politici takhle nemohou uznat, nikomu by tím neuškodili a zároveň by celou věc nechali minulosti.
0/0
20.6.2002 13:18

Lojza

Toto by meli cist...
...na zakladnich skolach vsem detem, aby si uvedomili jaka zverstva provadeli fasiste na nevinnych lidech... pak by nam po ulicich nehajlovali zasrany mladi skini...
0/0
18.6.2002 9:48

MAB

Re: Toto by meli cist...
Ano, souhlas. Beha mi mraz po zadech, kdyz vidim, jak mladi cucaci - drsnaci obdivujou fasisty!
0/0
18.6.2002 10:43

Petr

Re: Re: Toto by meli cist...
A že komáři dostali  pomalu 20% je v pořádku.Jste zblblí propagandou skinheadi jsou tak mizivý problém oproto komunistům,ale je fakt že se to od vás hezky poslouchá.....Nehledě na to že si komáry v parlementu platíš ze svejch daní.........ale skinheads je zásadní problém týhle rep.;o)))
0/0
18.6.2002 12:52

Lojza

Re: Re: Re: Toto by meli cist...
Reagoval jsem na clanek o nacistech, az tu bude clanek o komunistickych zlocinech, tak budu reagovat stejne... zlociny proti lidskosti jsou zlociny proti lidskosti at uz je pacha kdokoliv...
0/0
18.6.2002 13:28

DP

ODSUNUL BYCH JE ZNOVU
Byt v povalecnem CS, nevahal bych ani chvili byt pro uplatneni Benesovych dekretu. Nesouhlasim ale se zverstvy, kterych se nekteri cs. obcane dopousteli, ale urcite bych byl pro uplatneni Benesovych dekretu v takovem zneni, jakem byly napsany. Nesnesl bych ve sve zemi nekoho, kdo byl pred valkou a za valky pro-nemecky orientovany a podporoval je.
0/0
18.6.2002 9:05

Věra

Re: ODSUNUL BYCH JE ZNOVU
Za komunistické éry jsem znala lidi, kteří byli jak se říká "konfidenty" gestapa... A světe div se - oni se stali opět "konfidenty", ale tentokráte pro změnu - stb!!!! A vedlo se ji skvěle, přestože to na malé vesnici lidé o nich věděli, snad se jich i báli...
0/0
18.6.2002 10:26

barbudo

Re: Re: ODSUNUL BYCH JE ZNOVU
Tak to chodí. Mnoho z nich skončilo u STB, jiní u KGB, jiní u CIA.
0/0
18.6.2002 13:26

Honza

Re: ODSUNUL BYCH JE ZNOVU (DP)
Ani tehdejší lidé nesouhlasili s déleplatnými dekrety v takovém znění, v jakem byly napsány. Dekrety byly jakési provizórium, narychlo psané, s chybami a často se spožděním. Proto naprostá většina dekretů, které měly delší platnost, byla i opakovaně upravována a měněna.   -jms-
0/0
18.6.2002 13:39

0/0
18.6.2002 8:05

JiK

Hrdinove
Jo jo za valky byli cesti paragani z Anglie hrdinove, stejne jako lidi co jim v protektoratu pomahali....Kdopak by to dnes udelal?   
0/0
18.6.2002 7:50

Věra

Re: Hrdinove
Až na to, že české letce, kteří pomáhali v Anglii proti HITLEROVI, když se vrátili domů - pozavírali...
0/0
18.6.2002 10:28

Jan

Je dobré si pamatovat
Nic proti většině (až na sudetoněmecké revanšisty) dnešních Němců nemám. Dokonce si ani nemyslím, že by se měli omlouvat za něco, co udělali jejich předkové. Ale je dobré si pamatovat historické zkušenosti. Např. co řekl v čs.sněmovně ještě dávno před nástupem Hitlera k moci vůdce německých poslanců v čs.parlamentu dr.Lodgman 27.10.1922 : "Kdo se domnívá, že není nejvyšší povinností německých poslanců páchati velezradu, mýlí se".
0/0
18.6.2002 7:49

Isis

Uz nikdy
Lide na cele Zemi, at uz jsou to Cesi, Nemci,Polaci, Japonci a dalsi, by nikdy nemeli dopustit, aby se neco takoveho (v jakekoli forme)zopakovalo. A proto by meli vedet, jaka "zversta" se dela a nemeli by na to nikdy zapomenout. Svoje deti by meli vychovavat ne k nenavisti proti treba Nemcum, ale k vzajemne soudrznosti s ostatnimi narody, stejne jako k urcite citlivosti a obezretnosti, kterou je nutne mit na pameti, protoze kazdy narod je jiny. Nemuzeme obvinovat vsechny Nemce, at uz jsou to ti valecni nebo dnesni. Ale zejmena oni by nikdy, nikdy, nemeli zapomenout na to, co jejich predci cinili. Jinak se muze docela lehce stat, ze se dejiny budou opakovat, jak se jiz mnohokrat v dejinach stalo.
0/0
18.6.2002 7:47

Dalis

Re: Uz nikdy
Samozrejme, melo by to tak byt, jen se obavam, ze lidska nenavist je v nas hluboho zakorenena a neda se "vymytit" vychovou.  To, ze se clovek chova agresivne, je konec koncu jedna z hybnych sil lidstva.
0/0
18.6.2002 9:46

Ilona

Re: Re: Uz nikdy
Nemůžu jinak než absolutně souhlasit. Ta slova jako by mi z úst vycházela.
Ilona
0/0
18.6.2002 13:16

zajic

Proc destiminutovka nenavisti?
Ja dnesni Nemce nevinnim, ani k nim nepristupuji s nepratelstvim. Jsem nazorem kosmopolita a podle osobnich zkusenosti vim ze kazdem narode se najdou normalni a slusni lide. Radu narodu jsem osobne poznam nemohl ale doufam ze to plati obecne. A doufam, ze ti slusni lide jsou v prevaze. Dulezita je soucasnost a budoucnost. Ale prave z historie muzeme poznat trendy a specificke charakteristiky ruznych narodu. Proto je napr. k Nemcum ( ale i Rusum) pristupovat s velkou obezretnosti, a mit na pameti jaka zverstva byli schopni pachat jich dedove a pradedove. Historie, hlavne novodoba je u naseho naroda prakticky neznama. Od obdobi pred druhou svetovou valkou, od vzniku novodobe "Prvni republiky", neexistuje nezujate pravdive zpracovani dejin. Vse bylo pokrouceno komunisty, nebo uplne zamlceno. 40 let komunistike diktatury ja pak uplna doba temna v nasi historii.
0/0
18.6.2002 5:26

Honza

Hlas volající na poušti ?
Národ nepotřebuje znát historii, hlavně tu novodobou. Má mnohem raději pověsti. Člověk může do úmoru uvádět fakta, dokládat je dokumenty, výpověďmi svědků, archeologickými nálezy, a já nevím čím ještě, ale "národ" (tj. Češi i Sd. Němci) to ví stejně nejlíp, vytrvale se drží vžitých představ, mýtů a klišé (polopravd, lží, donebevolajících nesmyslů ...) a nějakým objektivním zpracováním historie se přece nenechá vyvést z míry.    -jms-
0/0
18.6.2002 13:57

Honza

"nezujate pravdive zpracovani dejin" (:-D)
To jste si ještě nevšimli, že dějiny českých zemí se nezpracovávají na stolech historiků, ale v pražských hospodách, vídeňských a mnichovských Bierstuben, eventuélně na zasedání ÚV ??
0/0
18.6.2002 14:09

Kelt

Aaaa, uz to zacina...
Desetiminutovka nenavisti proti Nemcum...
0/0
18.6.2002 3:23

pilk

Hmmm
Vidím, že demokratické myšlení našich německých přátel stojí opravdu na pevných základech. Až mi někdo bude tvrdit, že se ten národ za šedesát let změnil, tak ho asi kopnu do zadku ... No, ale my jim pucujeme botky jen proto, abychom s nimi mohli budovat novou Evropu ...
0/0
18.6.2002 0:33

Ares25

Re: Hmmm
Co jsi to za debila! Nechapu jak muzes takhle prisuzovat kolektivni vinu lidem, kteri nejenze nikdy Hitlera nepodporovali, ale dokonce ani behem valky nebyli  na svete! Nazory velke vetsiny mladych Nemcu jsou otevrenejsi a pro bezpecnost sveta mene nebezpecne nez ty tvoje slaboduche nacionalisticke vylevy. 
0/0
18.6.2002 3:40

David

Re: Re: Hmmm
Ja jsem zase sokovan z nazoru jako je tvuj. Nejen ze je myslim dost urazejici hned nazvat nekoho kdo ma obavy o svoji zemi debilem, ale je dokonce na povazenou, ze se najdou lidi jako ty, kteri tohle nazvou slaboduchymi nacionalistickymi vyjevy. On totiz kazdy narod ma svoji historii, jez je upletena z jemne site do ktere prispiva i neco jako narodni charakteristika. S tou se ti nevini proste bohuzel vezou s tou vetsinou. Historie nas uci, ze nepoucit se z ni, z te historie muze byt velmi bolave, ne-li smrtelne. Urcite je dnes Nemecko jinym Nemeckem nez bylo za valky, ale rovnou, jen tak hodit do kose opatrnost snad ve vidine vydelku v Euru ci co jeste muze hrat roli je neco, co se opravdu nemusi vyplatit. Kdybych nevedel jakym problemem je dlouha desetileti neonacismus, kdybych na vlastni usi neslysel celou radu Nemcu rikat neco jako: "Nedostali jsme vas za valky, dostaneme vas ted ekonomicky" asi bych ten skepticky hlas tady nevyjadroval. Neznamena to, ze jsem proti jednotne v Evrope, ale urcite to znamena, ze by se do ni melo vstupovat s rozvahou a s vedomim historickych zkusenosti. A ty se nedaji zapomenout a ani se nesmeji zapomenout.
0/0
18.6.2002 5:44

Jan

Re: Re: Hmmm
zajimavé myšlení, řekl bych ala Havel. Kolektivní vinu Němců zásadně odmítáš stejně jako on,ale ouha - kolektivně jim přisuzuješ (alespoň velké většině) jakousi otevřenost. Ostatně ta "otevřenost" Němců směrem do Evropy byla vždycky pro jejich sousedy velký problém. Nejlépe tu otevřenost charakterizovalo heslo Drang nach Osten. Ještě proč tě přirovnávám k Havlovi, ten zase naopak od kolektivní neviny sud.Němců rád přisuzuje vinu kolektivně Čechům za komunismus.
0/0
18.6.2002 7:36

tango

Re: Re: Hmmm
Nevím kde jsi přišel na to, že se mladí změnili a jsou méně nebezpeční. Po návštěvě jednoho velkého města na severozápadě Německa, kdy jsem viděl ty "polepšené mladíky" s nacistickými symboly na bundách a velkými psy na vodítkách a nebylo jich tam pár, jak se tam předvádějí bez asistence Policie tak mám na jejich nevinnost jiný názor. Po desetiletí pěstovaný pocit, že jim bylo ukřivděno oni již nedokáží posoudit (zrovna tak jako rádoby neonacisté u nás), neví co to byla válka a jak opravdu vypadala a pod vhodným vedením klidně dokáží zopakovat události, které tu už byli. Jestli si někdo myslí, že onisi tak jenom hrájí tak se strašně plete.
0/0
18.6.2002 11:46

LD

Re: Hmmm
Jak budeš reagovat na připomenutí, že ty máš stejné základy jako Klement Gottwald, Bilak, Jakeš, Husák a dnes Grebeníček s tím fotrem estébákem. Určitě se budeš bránit, že s nimi nemáš nic společného.
0/0
18.6.2002 6:47

Hoper

Re: Re: Hmmm
Reagovat samozřejmě budu, ty základy jsou zcela zřejmě viditelné - viz s. Grebeníček (špička ledovce), podobné způsoby chování a jednání jsou zcela evidentně v našem státě běžné (tzn. běžnější než jinde) a bohužel asi každý s tím má něco společného, byť to nemusí být přímo osobní odpovědnost, nicméně každý zde v tom žil a žije - to se nedá oddiskutovat. Ať žije vítěz voleb KSČ. 
0/0
18.6.2002 7:34

Věra

Re: Re: Re: Hmmm
KSČ - měla být skutečně postavena MIMO ZÁKON, a byl by pokoj... jednou provždy a potrestání její POHLAVÁŘI, ale ti ostatně byli všude, tedy kriminály by jimi byli přeplněny, ale co se stalo? VŮBEC NIC. A KOMU TO VADÍ? NIKOMU!!!! TAK ČESKÝ NÁRODE - JAKÝ VLASTNĚ JSI A CO VLASTNĚ CHCEŠ?!!!! DOSTANE SE TI TAKOVÉ VLÁDY, JAKOU SI ZASLOUŽÍŠ, NIC VÍC, DOKUD NEZMĚNÍŠ OD ZÁKLADU SVÉ MYŠLENÍ!!!!!
0/0
18.6.2002 10:32

Cybermud

Re: Re: Re: Re: Hmmm
Už dlouho pozoruji, že u nás se vlastenectví zaměňuje právě s nacizmem. Není třeba měnit od základu myšlení, které se utvářelo dva tisíce let. Máme v sobě povahu rytíře i krysy, moudrého i blázna, mladíků i starců. Naše národni zkušenost je varováním pro svět. Posledních čtyřista let se nám právě nedaří. Páteře se bortí. V jedné písni, kterou jsem nedávno slyšel na čundru se zpívá: "Pořádně to chlapy změní, když opouští opevnění" Můžeme změnit svůj pohled na svět, ale bylo by smrtelně nebezpečné v globalizovaném světě měnit svůj způsob uvažování. To jediné totiž zůstane, až se hranice rozplynou. Vláda dnes málo ovlivňuje ty co pracují. Dnes není smrt pro národ hrdinstvím. Ale práce pro vlast, život pro ní a zrození v ní. Všichni jsme na svých bedrech vynesli svojí vlajku na světlo. Je roztrhaná a od krve... ...ale vrací se jí hrdost. Němci by se měli bát. Bát se tvůrčího a zdravého potenciálu našich lidí. To co se jinde vyměňuje - u nás se opraví. Není třeba hledání základu pro hrdost nazívat nacizmem... ...třeba je akceptovat jinakost, tak jak jí dovedou přijímat jinde. Brát si ze světa to dobré a dobré mu vracet. Co z toho není zakotveno v naší národní povaze??? vše tam můžeme nalézt, jen se bojíme ukázat "slabost". Nikdy se to totiž v minulosti nevyplatilo. A při bližším zkoumání zjistíme, že Češi dali světu překvapivě mnoho...
Opatrnost je vlastní našemu národu a křivda a zrada jej už mnohokrát srazila na kolena. Doufám, že se varování budou dědit z generace na generaci. To totiž způsobilo, že vlast je dnes živá...
0/0
18.6.2002 11:18

Eiram

Re: Re: Re: Re: Re: Hmmm
V jedné písni, kterou jsem nedávno slyšel na čundru se zpívá: "Pořádně to chlapy změní, když opouští opevnění"
Na cundrech se dnes zpiva Landa ?
 
0/0
18.6.2002 13:43

Najdete na iDNES.cz