Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Špidlovo dilema

Jak bude vypadat příští vláda? Odpověď na tuto otázku má v rukou Vladimír Špidla a levice. Jak bude vypadat příští roky země? To záleží na tom, který z duchů zvítězí. O duši a tělo pana Špidly i sociální demokracie se perou dva démoni. Démon ideologický a démon pragmatický. Démon ideologický má tvář Miroslava Grebeníčka a našeptává: "Jste tu pro chudé! Bohaté řežte železným prutem!" Démon pragmatický má tvář Tonyho Blaira a říká: "Jste tu pro chudé. Nechte je konečně zbohatnout."

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Jürgen

Komarku za porazku Koalice muzes Ty!
KOMarek a spol. jsou permanentni siritele blbe nalady, rejpalove, demagogove a prekrucovaci dejin = proste jste otravili tim svym pisanim kdekoho = neni divu ze 42 procent lidi neslo k volbam. MfD a LN dali Koalici polibek smrti = protoze kazdeho koho ma rada Mlada Fronta ten se nevyhne podezreni ze je vice ci mene namoceny do nejakych akci Sudetaku a jejich vytrvale monotonniho tlaku a usili na uzemni a majetkove ohlodavani nasi republiky (Nechci aby me mela rada Mlada Fronta - protoze nejsem ani Sudetak ani jejich tuzemsky pomahac nebo primluvce). Nejenze jste vy MfDaci potopili Koalici ale uz tim svym vecnym rozumbradovstvim chcete stahnout pod vodu i nove tvorici se vladu - vy holt vsechno vite - vy mate ve vsem vzdycky jasno - co bude a nebude - To vam brzy otrnulo pote co co vam zmrzl ten vas skodoliby usmev na tvari pote co se vam donesly prvni zpravy o katastrofalni porazce Koalice v sobotu vecer. Uz davno ctu MfD a LN jen na internetu protoze nemam zaludek se dotykat papiru potisteneho takovymi nechutnymi bludy - nasaklych Sudetackym videnim sveta. MfD a LN si bude kupovat cim dal tim mene lidi pote co zjisti ze se jim dela zle od zaludku kdyz si tyto noviny ctou u jidla....
 
0/0
18.6.2002 14:13

posledni emigrant

Komarku, Vam Pouceni z krizoveho vyvoje...
Spidlovo dilema neni v tom, co pisete, ale v tom, ze ma spatne zuby, nechce si je nechat na Stomatologicky spravit (musel by jinak srilet...)ma spatne zuby, ale presto by chtel pusobit svym keepsmiling porcecelanem z Misne.
Nechme ho se bati, na hlavu nam bude stejne srati.
Spidlo-mydlo
hydro Smidro.
P.E.
0/0
17.6.2002 20:38

Ivo

Běs a běsík
Oba démoni jsou démony proto, že jsou démonizováni. Já myslím, že ideologický démon je spíš běsík. V demokratické Evropě už hodně dlouho nepřišla vláda, která by mu podlehla. Úspěšnost běse pragmatismu je, zdá se větší. Nejen M. Zeman musel v rozporu se svým předsevzetím cpát peníze na věci typu sanace bank. Domnívám se, že v globalizovaném světě musí čestný státník daleko víc bojovat s démonem pragmatismu, aby zůstal sám sebou a ne lhářem. Pan Špidla je jednim z mála, kdo má v tomto smyslu vůbec šanci. A voliči to vycítili. ODS skutečně hrála zmíněné tři špatné karty. Především však přestřelila řečmi o socialismu. Naši voliči si myslí, že socialismus rádi nemají. Je-li však socialismem opravdu už snaha ČSSD pomáhat trochu těm, kteří ze světodějné změny roku 1989 netěžili ani zlomek toho, co jiní, často horší lidé, pak takovému socialismu říkají ano.
0/0
17.6.2002 16:28

lcigler@netcourrier.com

Quo vadis ?
Po volbách přijdou odborníci s různými analýzami - proč a co kdyby, kdo prodělal a kdo vyhrál, kdo za to může a jak dále ...?
Jsem v tomto oboru jen laik - občan. Ale také já jsem zaplatil a ještě budu platit za banky, fondy, kapitány průmyslu, ministerské hvězdopravce s jejich velkými třesky, za padáky zlaté i vojenské, za stíhačky, rum, benzín, hutě a jiné nepodařené HáHá záměry - podnikatelské či státně neomylné. To moje děti vyrůstají v zemi, kde platí právo, ale spravedlnost se prosadí jen někdy. To i nad mou rodinou průvan nafoukl hřib úředních lejster a smršť mne jimi tiskne ve víří cím chaosu všude okolo. To nejen můj svobodný názor je manipulován, překrucován, přehlížen, je jim nadáváno či své otázky špatně pokládán.
A pak přijde volební čas a páni mne lákají, abych šel na led právě s nimi. Někomu se zrak vytírá zářnými zítřky, jiný je hnán do houfu kruhové obrany, slibují se hory a doly a dálnice. A že prý my budeme ti nejlepší, už nebude, jak bývalo, ale bude, jako ještě nebylo. Fáborky se mihotají, peří se čepýří, špína se vylévá, rozdávají se závazky do poslední minuty - honem, honem, jen ať se to ještě stihne... A toho mám rád a s tím bych si oči vyškrábal - jen počkejte - uvidíte!
A tak jsem, volič, provedl vlastní zúčtování a posoudil nedokazatelné, vystavil svou důvěru všanc novým slibům, oddal se bezmocně osudu nebo sepjal ruce v prosbě - ukažte, že se dohodnete. Jindy jsem naopak hledal jiskřičku, zárodek budoucích pozitivních řešení, nebo jsem odmítl nabízený prošlý výběr. To je svobodná volba v demokracii.
Výsledky vypovídají o velkých rozporech, nikoliv o utrpěném vítězství. Hříchy minulosti, uniformní nabídka místo pestré varianty důvěryhodných tváří, zakopáni v pozicích a lpějící na utkvělém směřování, klapky na očích, netolerance a neustálé ohrožení, vyvlékání se z odpovědnosti. Výsledek - ocitli jsme se hodně blízko ke kraji svobody. Hospodáře nevidět, jen poušť postupuje.
Jsem jen laik - občan. Proto hledám a vyzývám své profesionální demokratické zástupce - dokažte se dohodnout pro zachování svobody a demokracie ! Změňte se včas a napravte, co bylo jen odbyto !! Nebuďte jako ONI !!! 
Neboť "Uchvátí-li Tě, ..."
 
Luděk Cigler, Kaznějovská 276, 109 00 Praha 10
 
0/0
17.6.2002 14:23

Radek

Kroč tolik křiku? Právě pro to Švédsko.
Dobrý den. Souhlasím , že jde o dost velký povyk. Když ale zminujete to Śvédsko, víte kde právě díky svému sociálnímu státu jsou? To je ale strašně těžké někomu vysvětlit ve volební kampani. Osobně mám z pana Špidly respekt, zvláště z jeho kamené tváře a návrhů na zdanění všeho, co přečnívá "panelákový průměr" . Mám na mysli jejich úmysl několikanásobně zvednout daň z nemovistostí, zavést daně za vodu se soukromých studní a jiné. Oni to domkaři neplatí činži, že? Že je to ale jednou za 20 let stojí 300 000 Kč aby jim to nespadlo na hlavu, to socdemákům nedochází. Myslím, že jeho zostřená socialistická rétorika přesvědčila leckterého voliče, který se zdráhal znovu volit KSČ, tu svoji rodnou... Pro pana Špidlu jsou podnikatelé taková "užitečná škodná" , jenom jak je ksakru donutit aby platili daně a povinně zaměstnávali lidi? On už to nějak vymyslí. Nejlepší by bylo, kdyby se spojil s komunisty rovnou. Uvidíme jestli umíte držet slovo, pane Špidla.
0/0
17.6.2002 13:47

Bubák1

Re: Kroč tolik křiku? Právě pro to Švédsko.
Možná by bylo lepší vysvětlit kam se Švédsko opravdu dostalo než se rozepisovat co by bylo kdyby.
0/0
17.6.2002 16:06

Bubák1

Podíl médií na úspěchu komunistů.
Česká méia mají nezanedbatelný podíl na volebním úspěchu komunistů. V naší zemi je mnoho lidí kteří médiím bezmezně věří, a neekriticky a bezvýhrad přijímají co jim předkládají. Obzvláště je tento trend patrný u čtenářů MfD a diváků ČT, která jsou mezi "intelektuály" považována za seriozní informační zdroje. Dle mého názoru jejich způsob kritiky dvou nejsilnějších stran ODS a ČSSD za opoziční smlouvu a jejich následné líčení Koalice v růžových barvách, která však nakonec nedokázala této výhody využít, vedl k naprosté dezorientovanosti "pravicových" voličů, kteří pak k volbám vůbec nepřišli. Voliči levicově zaměření zase prchli zpátky ke KSČM. Jak vidět novináři jako Martin Komárek, zřejmě nepochopili závažnost svého počínání a pokračují v dalších manipulacích. Rádi by například viděli ČSSD ve spojení s KSČM, krásně to přece zapadá do jejich levopravých klišé a dvě levicové strany přece musí mít podobný program, ne ? Nebo také jasně čtenářům sdělují jak bude příští vláda postupovat. Dopředu ví, že se budou zvyšovat daně pro bohaté a sociální dávky pro chudé. Znovu se rozjíždí kampaň, kde nám Komárek, Steigerwald, Bendová a ostatní budou na základě svých, studiem marxismu-leninismu získaných znalostí, budou popisovat jak má vypadat správná, kapitalistická, prosperující společnost. Zase budou vymýšlet kampaně Olovo, Bamberk a zveličovat lapálie, které politické strany běžně potkávají. Budou také nadávat na politiky a stavět je pomalu na roveň zločinců. Výsledkem jimi nastoupeného trendu je zřejmý už teď. Protože z dnešní MfD žádný obrat k lepšímu vidět není, máme se v budoucnu na co těšit, možná se očkáme i nějaké té revoluce, tentokrát snad i krvavé, možná taky občanské války.
 
0/0
17.6.2002 13:32

B.

Re: Podíl médií na úspěchu komunistů.
Bubak nezklamal - opět snůška blábolů jako obvykle, tentokrát opět s dalším kouskem zpod pokličky - Bamberk, Olovo, to že pokladníci po roce neví kdo jim věnoval milionky, to že ti, kdož se staraji např.v Praze o rozdělování(rozhazovaní) bytů či peněz nevědí, jak to vlastně dělají, saturace nejrůznějších děr v kapsách kamarádů i svých atd.atd.a mraky atd. prostě vše, co tu koho sere....jest přirozenost a LAPÁLIE, které řešíme jen my marx-leninci...ještě, že nás pár je,co ještě pamatujeme papalášské hony,oblasti jen pro vyvolené a fleky pro ty,kteří si snad dokonce dovolili zařvat "Král je nahý..."
0/0
17.6.2002 14:41

Bubák1

Re: Re: Podíl médií na úspěchu komunistů.
Takže jsem se moc nezmýlil. Když si srovnáme jak veřejnost podle návodu médií hodnotí prohřešky politických stran, vidíme jak rozdílný a neobjektivní přístup je uplatňován. Nejasnosti ve financování politických stran oprávněně vadí, přesto je politikům, kteří se s tímto problémem vypořádali, spíláno a jsou odsuzováni za bezcharakternost (tím myslím Svobodu a dříve Luxe).
0/0
17.6.2002 15:55

klidman

proc tolik kriku ?
Osobne me mrzi tak velky zisk komunistu, ktery je evidentne zpusoben malou ucasti a zvysujicim se rozdilem v zivotni urovni nekterych regionu (a nezamestnanosti) . Ale tak skepticky bych zase nebyl. Vsechno zle je k necemu dobre. Predevsim to doufam vzburcuje ODS, ktera si usty prof. Klause zatim mysli, ze za vsechno muze Koalice, jeji vnitrni spory a predevsim jeji ostra vyhranenost vuci ODS, ktere pak v dusledku oslabuje a rozdeluje pravici. To je donebevolajici nesmysl a doufam, ze si to odpovedni lide v ODS uvedomi a poradne s ni personalne zatresou. Soucasna ODS si nedokaze priznat, ze jeji primitivni liberalismus a konzervatismus nemuze v trasformujici se zemi nikdy oslovit vetsinu. Jeji neuveritelne trapne kecy o sebevedomi a narodni hrdosti uz sem fakt nemoh vystat. Na co maji byt asi lidi hrdi a proc maji byt sebevedomi, kdyz nemaji praci, nebo kdyz se jejich podnik potaci na okraji bankrotu? Dokud nemaji smysluplnou praci a dokud se u nas krade a tuneluje a media a hospodarsky subjekty prorustaj s politikou tak neni na co bejt fakt hrdej. Ale Klaus si mysli nebo to aspon rika, ze dokud lidi nemaj sebevedomi a neumej se tzv. postavit na vlastni nohy, tak maj smulu. Naoko podcenuje roli statu, vyroky typu: kazdy se ma postarat sam o sebe, stat vam nepomuze a nic neda atd.
Jenze prave stat muze neco udelat, jeho role by mela byt zvlast dnes u nas rozhodne spise vetsi. Tim nechci podporovat zbytecnou statni byrokracii, ale naopak efektivni fungovani. Nejlepsi je Svedsky model - vysoke dane ale efektivni zachazeni s nimi, minimalni ztraty. Penize tam nejdou jenom na socialni system (pro na sprilis komfortni) ale predevsim do vzdelani, vedy, zdravotnictvi, zemedelstvi. Zkratka liberalni trh je treba regulovat, protoze on sleduje pouze jednoduchy cil, tj. zisk kazdeho subjektu v nem vyjadritelny penezi. Jenomze spousta veci ve spolecnosti stoji mimo trh, neni vyjadritelna penezi a to ani v delsim case, treba nikdy. A o to je treba se starat, napr.  pece o krajinu, i kdyz je ztratova, o zemedelstvi, o rozvoj malych obci, vzdy ztratovou dopravu do malych obci...
Trh neni resenim vseho, je treba urcovat pravidla chovani v nem a sledovat zajmy vsech, prospesne vsem, samozrejme schopni musi mit podminky, aby vynikli, aby oni tahli celou spolecnost, ale mene schopne neni proto treba ponechat vlastnimu osudu. Lide si nikdy nebudou rovni, ale to je prece jediny zdroj vseho pokroku! Je jen treba  hledat urcity smir a rovnovahu mezi touto rozdilnosti a snazit se z ni udelat pozitivni hybnou silu, ne rozdelovaci faktor na uspesne a neuspesne. Tohle ale Klausuv primitivni liberalismus nedokaze a ja sem rad, ze to lidi ve volbach pochopili. (zatim jen nekteri, kouzlo Klause asi stale pusobi, hlavne v Praze!)
0/0
17.6.2002 11:45

Jan N. - nezaujatý

Realita je jiná a může brzy přijít větší šok
Lze souhlasit se třemi špatně vsazenými kartami ODS. Zklamaní jsou asi také novináři, mají velké platy, žije se jim dobře, žijí v uplně jiném světě. Proč čekalo na Klause 50 novinářů? Aby viděli jeho porážku? Myslíte si, že levice bude u nás prohrávat? Škoda, že nepřišlo 80 %lidí, ty rozdíly by byly větší. Možní´á by to bylo úplné zemětřesení. Každý, kdo zbožňuje ODS k volbám běžel. Proč je 42 % národa znechuceno jít k volbám? Chceme svobodné volby, volalo se po revoluci! Tak proč proč k nim nejdou! ČSSD vyhrála proto, že mnozí, kteří chtěli volit komunisty, mnozí na protest, nakonec dali hlas ČSSD, aby prohrál Klaus. Ale volili ji i ti, když dali na Špidlovo, že s KSČM ne, věřili mu, že ani s nimi pakt neudělá. Ale jestliže dá dohromady slabou vládu, kde mohou brzy projevit problémy a KDUY_ČSL půjde po majetku moci, a bude ignorovat komunisty, tak se může stát, jak řekl včera novinář z Reflexu na Primě, že příště budou mít procent více a nebude, co řešit, a budou do demokratické volby... A také se může stát, že se mnozí voliči, co dali hlas ČSSD se naštvou a v komunálních volbách dají hlas KSČM (bude to velká porážka ČSSD) a radnice vyčistí, zase jako protest. Ale to zasáhne tisíce lidí v obcích. Každý je totiž nahraditelný. Jak Koalice slavila úspěch při volbách do Senátu, v té době bylo mnoho příznivců naštáno s politikou ČSSD a Zemanovou smlouvou s ODS. Život v hlavním městě nelze srovnávat s tím, jak se žije jinde a jak vnímají lidé politiky a svou životní situaci. Každý člověk, které je v ohrožení uvažuje. V těchto volbách mohla klidně vyhrát ODS, stačilo, aby ti, co chtěli dát hlas KSČM, ale nakonec ho dali ČSSD, by tak učinili. Třeba by ČSSD klesla až na 24,4 %, anebo by vyhrála, ale křesel by měla míň a situace by se zase změnila. Je to teoretická úvaha, ale mohlo se tak stát, a myslím si, že to hrálo velkou roli. Ale všude se psalo a také mezi lidmi mluvilo, že ODS vyhraje, tak voliči strategii změnili a hlasovali pro ČSSD, aby nevyhrála ODS.
0/0
17.6.2002 9:47

Stealth

Pane Komárku a ostatní "nezávislí" novináři
I vy jste vinni tím marastem, který se objevil tak naplno ve volbách. Dlouhá léta pomluv, intrik a demagogie, namířené proti pravici, její rozeštvávání pod vlajkou Hradního mocipána, to vše muselo přinést výsledek, jaký se objevil teď.   
0/0
17.6.2002 8:15

Bubák1

Re: Pane Komárku a ostatní
Nejenom pravici se dostalo kritiky, stejně dopadla i demokratická levice, pouze ti komunisti zůstali ušetřeni.
0/0
17.6.2002 16:28

Najdete na iDNES.cz