Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Pedofilie kněží otřásá i Asií

Pedofilní skandály katolických kněží se nevyhnuly ani Asii. Příběhy zneužitých dětí vypluly na světlo po skandálu kolem sexuálního zneužívání dětí, který otřásl katolickou církví ve Spojených státech. Křesťanství je v Asii sice zastíněno islámem, hinduismem a buddhismem, ale katoličtí kněží mají obrovský vliv na své "stádo". Sexuální úchylky duchovních nejsou problémem v převážně hinduistické Indii nebo v Singapuru. V Hongkongu ale bylo v uplynulých 30 letech nejméně šest kněžích obviněno ze zneužívání dětí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Red bell

Vtip
Jde takhle hríšník celý smutný do pekla, otevre dvere, vstoupí do místnosti a vidí, že tam všichni jen chlastají a zpívají. Ustrašene se rozhlíží a rychle projde do další místnosti. Tam jsou ale všude hory jídla a všichni žerou a nacpávají si pandera. Zmatený hríšník nad tím jenom kroutí hlavou a radši jde dál. V další místnosti se zase všichni jenom venujou sexu. S vyvalenýma ocima hríšník ceká, co bude dál. V poslední místnosti vidí obrovské káde s horkou vodou a v nich varící se hríšníky. Ted už to nevydrží a jde za luciferem a hned spustí, at mu vysvetlí, jak to, že v prvních trech místnostech se chlastá, žere a souloží a v poslední místnosti se tak strašne trpí. A lucifer znacne rezignovane odpoví: "No jo. Co mám delat! Ti v tech kádích, to jsou krestani. Oni to tak chteli."
0/0
14.6.2002 10:16

Feyd

Jen mě tak napadlo
Církev porušuje hned několik ústavních zákonů, např. odmítáním svěcení žen na kněze (diskriminace pohlaví), vyžadováním celibátu (právo na sňatek), dále navádí k trestné činnosti (odmítání antikoncepce i tam, kde ženě hrozí v případě těhotenství smrt), porušuje hygienické předpisy (kolika knězům asi hygienik povolil vkládání hostií holou rukou do úst), porušuje zákoník práce (alespoň v ČR je požívání alkoholu na pracovišti zakázáno, kněží JSOU zaměstnanci), samozřejmě nelze zapomenout na zákon o ohlašovací povinnosti (zpovědní tajemství), našlo by se toho víc. Tohle nejsou prohřešky jednotlivých lidí. Tato organizace by měla být státní mocí urychleně donucena k přijetí všech zákonů státu, na jehož území ćhce působit.
0/0
12.6.2002 23:28

Dan(1)

Re: Jen mě tak napadlo
Zajímavý názor, a hodně pravdivý. Zákony musejí platit pro všechny bez rozdílu.
0/0
13.6.2002 0:18

Libor

Re: Re: Jen mě tak napadlo
 Fakt? I pro Tebe?
0/0
13.6.2002 7:33

Dan(1)

Re: Re: Re: Jen mě tak napadlo
Fakt. Když říkám "pro všechny", myslím tím "pro všechny".
0/0
13.6.2002 9:23

Libor

Re: Jen mě tak napadlo
 Už je to tady. Toto nenapadlo ano komunisty. A je toho mnohem víc. Muži např. nesmějí vstupovat do ženských řeholí a naopak. Nejde jen o kněžská svěcení, ale i o biskupská. Ani ženu jsme ještě neměli papežem /jen v té Werichově pohádce/. Vynucováním nedělního klidu podvazuje církev zdravý hospodářský rozvoj. Potíráním antikoncepce a potratů brání jistým výrobcům či lékařům mít spravedlivý zisk. Výhradním používáním vína při bohoslužbách znevýhodňuje výrobce jiných druhů nápojů atd. Takových hloupostí by se dalo vymyslet nekonečně. Jde jen o to zvyknout na to veřejnost aby to vzala za své. Feyde, nechceš vzít tu "státní moc" do svých rukou a konečně "urychleně donutit" tu "organizaci" k poslušnosti? Mimochodem opravdu církev tak nenávidíš nebo si jen hraješ? Pokud ji nenávidíš, může to být důkaz její autenticity, že totiž je schopna vzbuzovat emoce.
0/0
13.6.2002 7:32

Dan(1)

Re: Re: Jen mě tak napadlo
Neděláš dobře, že to zlehčuješ a relativizuješ. Tady nejde o poslušnost, tady jde o principy. Další skandál praskl v Austrálii, kde sydneyský arcihomoskup (nebo arcipedoskup?) kryl choutky svých kolegů a mladíky se snažil uplácet. A co je nejhorší, ani takto flagrantní porušování zákonů, jakým zneužíváním mladistvých bezesporu je, nehlásil policii. Emoce církev bezpochyby vyvolává. Kdo by poslouchal o zneužitých dětech bez emocí?
0/0
13.6.2002 9:35

Libor

Re: Re: Re: Jen mě tak napadlo
 Dane, můžeš mi ty principy vyjmenovat? Jinak věci nezlehčuji. Trestný čin je nutno potrestat. Ale adresně. Katolická církev má asi 1 mld. věřících. To víš, že jsou mezi nimi pedofilové, vrazi atd. Ale ti jsou v každé početně významné skupině lidí. Ty se jistě také zařazuješ do některé skupiny lidí. Myslíš, že tam nejsou? Že někteří z více než půlmilionu kněží ve světě /a jistě nejen v USA, Austrálii či Asii/ se dopustí takových věcí vždy bylo, je a obávám se, že i bude. Je nutno je minimalizovat. A o to církvi vždy šlo i když řešení nebylo v některých případech šťastné. Takové věci se ovšem neřeší nijak jednoduše. O tom australském případu informován nejsem. Ale pokud je to pravda, proč tyto věci nenahlásili policii postižení? Jinde to udělali. Jinak pokud dáváš rovnítko mezi církev a zneužívání dětí, jak vyplývá z posledních dvou vět, tak bychom tu diskusi měli začít úplně od začátku. Měj se.
0/0
13.6.2002 11:38

Dan(1)

Re: Re: Re: Re: Jen mě tak napadlo
Prakticky jde o princip rovnosti před zákonem. Já se dost obtížně zařazuji do jakýchkoli skupin, především jsem člověk. A mezi lidmi pedofilové jsou. To je jistě pravda. V Austrálii se to k policii nakonec dostalo, byla tam nějaká odstoupení z funkcí, ale už to nebudu hledat a číst, natolik mám své nervy a žaludek rád. Netvrdím, že církev by byla organizací pedofilů a ani si to nemyslím. Jen mi připadá hrozné, že jsou lidé, kteří rádi hovoří o morálce těch druhých a páchají takové věci. Jednu křesťanskou myšlenku totiž uznávám: "Můžeš vést ostatní pouze k bodu, kde sám stojíš. Kde stojíš?"
0/0
13.6.2002 12:48

Libor

Re: Re: Re: Re: Re: Jen mě tak napadlo
 Dane, já si myslím, že usvědčený pedofilní kněz si je před zákonem roven s usvědčeným pedofilním neknězem. Jinak jsem rád, že jsme se na něčem přece jen shodli. Pedofilie jakož i ostatní úchylky jsou problémem obecně lidským, nikoliv specificky katolickým. Co se týká kázání o morálce, je problém v tom, že o morálce hlásají lidé. Ale jinak to nejde. Církev říká jen jediný byl bez hříchu. A myslí tím Ježíše. Ostatní, tj. apoštolové, biskupové, kněží, řeholníci, papežové atd. jsou jenom lidé z nás lidí. Jestliže je mezi námi hřích, je i mezi nimi. Církev nikdy nehlásala, že její hierarchie je bez hříchu. A bránila se těm, kteří ji k tomu nutili. Ví, že to není v silách člověka. I její Zakladatel to řekl. Spravedlivý sedumkrát za den zhřeší. Ale stejně tak Ježíš chtěl, aby se lidstvu kázalo. A jestliže řekl nezabiješ, církev nemůže říct jinak /potraty, eutanazie/. Není příjemné být si vědom vlastní nedokonalosti a přitom být pověřen hlásat vysoké Boží nároky. Kdo to někdy zkusil ví. Mnozí představitelé církve se tomu leckdy vyhýbají. Ale běda mi, kdybych nekázal evangelium. Jiní se při plnění tohoto poslání stanou mučedníky. Každoročně je ve světě zabito několik desítek misionářů. Tu křesťanskou myšlenku znám trochu jinak:"Nikdo nedá, čeho nemá". To platí i pro mne.  
0/0
14.6.2002 7:14

Dan(1)

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jen mě tak napadlo
Jistě, v obecně lidské rovině se určitě shodneme. Ale nezabíhal bych tolik do teologie; většina náboženství má nějakou významnou osobnost a víš, že mám ke všem bohům poněkud rezervovaný vztah. Jde o to, aby se šéf, který se dozví o trestné činnosti podřízeného, se s tímto rozloučil a uvědomil příslušné orgány. Ne proto, že by byl bonzák, ale proto, že zneužitý mladý člověk si takový zážitek ponese celý život, není-li zrovna otrlým prostitutem. Interně se dají řešit možná věci, jako krádež krucifixu, ale tohle ne. Hezký den.
0/0
14.6.2002 8:22

Libor

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jen mě tak napadlo
Dane, myslím, že jsme se dostali k tomu počátku o kterém jsem mluvil. Jde v prvé řadě o to, že zatímco já věřím jako katolík, Ty jsi rezervovaný. Věřím, že jsi pochopil logiku nutnosti hlásání církve. I její slabost v konkretních lidech. To je myslím důležité. Proč potom nenávidět církev. Nutno poukazovat na selhání jednotlivých věřících a požadovat nápravu, ale neodsuzovat paušálně celou církev. Co se týče těch pedofilních úchylek, máš pravdu, v případě prokázaného zneužití nutno okamžitě uvědomit příslušné orgány. Problém může být v tom prokázaný. Biskupové nejsou žádní vyšetřovatelé, nemají na to zkušenosti, lidi a málo času. Různých udání k nim i od nás katolíků přichází mnoho. Z nich mnoho nepravdivých. Ve snaze neublížit někomu /pomluvy se těžko vyvracejí/, mohou v některých případech propást vhodný čas. Myslím, že to je většina těchto případů. Když jde o úmyslné zamlčení prokázaných věcí, souhlasím s Tebou. Pokud si vzpomínám na případ P. Merty u nás /znám ho za své bývalé farnosti/ policie nakonec vyšetřování případu také odložila. Zřejmě to není tak jednoduché. V každém případě si církev více uvědomila svou povinnost v těchto věcech jednat rázněji. Současně si ovšem stále musí uvědomovat nutnost neobviňovat někoho lehkomyslně. Také Ti přeji pěkný den.   
0/0
14.6.2002 10:12

australena

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jen mě tak napadlo
Potiz je v tom, ze biskupove to vsechno zametali pod koberecek. Regulerne a opakovane, u katoliku i anglikanu. Opetovne posilali provinile kneze do dalsich a dalsich diocezi. Dan ma pravdu s temi pripady v Australii. Vyhledam to v novinach a napisi. Ted uz ale jdu spat, je tu velmi pozde.
0/0
14.6.2002 18:22

Dan(1)

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jen mě tak napadlo
Tvoje a moje vidění světa jsou úplně odlišné časoprostory, které mají průnik jen v nepatrném místě, ovšem asi je to místo důležité a zásadní. V náhledu na slabosti se opět můžeme shodnout; vždyť kdo z nás neudělal v životě věc, která se mu s odstupem času jeví jako osobní selhání a byl by nejraději, kdyby šlo vrátit čas zpátky? O nutnosti hlásání už tolik přesvědčen nejsem, já taky nemám potřebu někomu říkat věř/nevěř. Církev nenávidím tak strašně, že jsem si svého času dlouho psal se sestrou Helenou a jinými lidmi z HCJB Quito, Ecuador, jestli ti to něco řekne. Z jejich materiálů pochází také ta věta, kterou jsem tu posledně citoval. Ale čo bolo, to bolo... K Mertovi: nevím, jestli se jednalo o jeho případ, psalo se kdysi v Telegrafu o knězi, který se pohoršoval na společným tělocvikem, diskotékami apod. Článek vyzněl velice smířlivě, neodsuzujme, zamysleme se, zkusme pochopit atd., takže jsem milé noviny zmačkal ještě před trafikou a vyhodil. Zanedlouho se psalo, že dotyčný snad kupoval děvčátkům plavky a ta si je musela před ním zkoušet... Že se těžko dokazuje nebo vyvrací něco, co je založeno na osobních svědectvích a výpovědích, je mi taky jasné. Závěrem zdravím australenu k protinožcům, údernici našeho klubu proti islámskému fanatismu:-) Všimla jste jsi, že Marcellka už je patrně tam, kde tak toužila být? Ta úleva:-) Jinak jsem si vzpoměl, kde jsem viděl reportáž o tom arcibiskupovi ze Sydney - bylo to na naší TV Prima v magazínu Svět 2002. Takže to hledat nemusíte, přesto děkuji.
0/0
14.6.2002 22:25

australena

Re: Pedofilove - katolicka a anglikanska cirkev, Australie
Statistika: rimsko-kat. cirkev, dioceze Melbourne, 126 obeti zneuzito 22 farari a bratry. 6 obzalovanych slo do vezeni, 6 zemrelo nez se kola spravedlnosti k nim dotocila, dalsi dostali podmineny trest. To se tyka pouze pripadu projednavanych za poslednich sest let v Melbourne samem, nikde jinde. 
Dnes prinesla TV zpravy o dalsich 6 obetech mezi ministranty v Rockhamptonu v Queenslandu. Byli zneuzivani fararem uz pred dosti lety a kdyz to prasklo, biskup ho hbite prelozil do jine dioceze nekolik set km vzdalene, kde se to po case opakovalo, tentokrat 5 chlapcu.
U vas ve zpravach byl arcibiskup dr. George Pell, jeden z nejvyssich katolickych kleriku v Australii a pravdepodobne kandidat na kardinala. Pusobi ted v Sydney(stat Novy Jizni Wales), predtim nekolik let v Melbourne, predtim dlouha leta jako biskup v Ballaratu na zapad od Melbourne. Tam mel jednoho z  vubec nejhorsich knezu-pedofilu(Gerald Ridsdale) v diocezi a na nejakou dobu dokonce na stejne fare. Ridsdale byl pred nekolika lety obzalovan ze 46 sexualnich zneuziti 9az 15letych chlapcu, dostal 15 let vezeni. Dr. Pell s nim dokonce tehdy sel k soudu dat mu dobre charakterove vysvedceni!!! Rika ted, ze s nim sel z knezske solidarity a dnes vi, ze to byla chyba. Tvrdi, ze jeho sympatie byly vzdy s obetmi. Hmm, moc to neukazal, podle toho jak si na jeho postoj obeti dalsich knezi stezuji.  Byl to vsude stejny system, kdyz neco na kneze nekde prasklo, tise ho prelozili a tak dale. Az teprve v relativne nedalne minulosti to vyslo na verejnost a zabyvaji se s tim soudy.
Ted propukl skandal ohledne kompenzace.  Obeti byly nuceny podepsat, ze o tom nikde nesmeji mluvit, jinak musi vse splatit zpet. Dr. Pell naTV rozcilene maval formularem, aby to dokazal, ze je cirkev nenuti nic ututlavat. Dokonce se dostavil s vlastnim advokatem pro verejne vztahy. Druhy den jedna z obeti poslala mediim svoji smlouvu, ukazala cerne na bilem, ze dr. Pell nema pravdu.
Dr. Pell take zde v Melb. zavedl system kompenzace obetem, ktery je naprosto nedostatecny, po odecteni nakladu na pravniky dostanou jen v prumeru 15 tisic. V porovnani s tim, obeti anglikanskych knezi anebo civilnich vinniku dostanou asi 5x vice, protoze jim je vyse kompenzace narizena primo soudem. Katolicka cirkev se ale odvolala na nejaky precedens, podle ktereho si urcuje vysi sama.
U anglikanu propukl tento rok skandal kolem arcibiskupa dr. Hollingswortha. Nanestesti pro australskeho min. predsedu (Premiera) Howarda, ktery totiz vloni jmenoval dr. H. australskym guvernerem, tj zastupcem kralovny v Australii, nejvyssi funkci v zemi! Dr. H. sice nikoho nezneuzil, ale jako arcibiskup v Brisbane, stat Queensland, se zaslouzil o prekladani obtiznych fararu  jinam, kdyz na ne neco prasklo. Proste zametani pod koberecek. Jeden z nich dokonce uz ani v QLD kvuli svym pedofilnim prohreskum nemohl pusobit a dr. H mu presto dal velmi dobre charakterove doporuceni, kdyz se tento uchazel o misto farare na Tasmanii! Navic dr. H se v rozhlasovem interview vyjadril o zenatem farari v internatni anglikanske skole, ktery tam mel pred lety pomer se 14 letou studentkou, ze podle jeho informaci, to nebyl ten farar, kdo zacal! Negativni verejna odezva byla tak hlasita, ze vladni opozice zacala pozadovat, aby Howard okamzite sesadil dr H. a dosadil noveho guvernera. Navic mnozstvi organizaci, ktere maji guvernera jako sveho patrona se rozhodlo se jeho patronatu zbavit.
Doprostred toho skandalu sem prijela na jubilejni navstevu kralovna Alzbeta, takto hlava anglikanske cirkve a rikalo se, ze jeji privatni audience s jejim australskym zastupcem byla "chladna". Kdyz za par tydnu po tom zemrela Kralovna matka, jel na pohreb do Londyna jen premier Howard, zatimco dr. Hollingsworth sedel v Canberra ve sve oficialni residenci. Prozatim nad nim porad jeste premier drzi ochrannou ruku (rika se, ze kvuli sve manzelce), ale jestli se toho ukaze vice, asi to pro dr.H dobre nedopadne.
Jen zaverem tolik. Nabozensti pedofilove podle meho nejsou vubec stejni jako pedofilove civilni, jsou mnohem, mnohem odpornejsi.  Duchovni zastavaji pozice nesmirne verejne duvery a ucty. Zneuziti teto pozice je nejhorsim moznym cinem a mne chybi slova k dostatecne silnemu vyjadreni odporu. Lide se pravem ptaji, kdyz uz neni mozne duverovat knezi, komu je tedy vubec mozne  duverovat?  Nikdo nevzhlizi se stejnou zboznosti a uctou k ucitelum, trenerum, skautskym vudcum a pod, jako k predstavitelum ruznych cirkvi. Cirkev vericim kaze jak maji jednat a proto oni od ni pravem ocekavaji, ze jim jeji clenove pujdou prikladem. Jinak si totiz zadnou zboznou uctu vubec nezaslouzi.
0/0
15.6.2002 18:53

Dan(1)

Re: Re: Pedofilove - katolicka a anglikanska cirkev, Australie
Díky moc, australeno, máte pradu, že to byl Pell, o kterém byla ta reportáž. Něco velmi podobného tomu, co jste napsala na závěr, jsem před časem psal v jednom příspěvku k podobnému článku, jako je tento.
0/0
15.6.2002 20:50

předseda

Re: Jen mě tak napadlo
Prosil bych zde jen odpůrce katolické církve, aby si vymýšleli trošku lepší argumenty, když už chtějí tuto organizaci diskreditovat. To už i ty komunisti si k pronásledování náboženských organizací vymýšleli lepší "argumenty", ale něco takovéhoto skutečně nelze, to už je fakticky pod úroveň aspoň trochu logicky uvažujícího člověka...
0/0
13.6.2002 11:51

ondravan

Re: Feyde, Feyde
Feyde, ty lidi se pro tyto veci rozhodli sami z vlastní svobodne vule a nevadi jim to. Proto se napriklad nezeni, protoze si to vybrali, a cirkev nema opravneni svetit zeny na knezky, protoze to tak v evangeliu neni atd. Kdyby se knezi mohli zenit, a ja si mylsim, ze by to tak bylo dobre (napriklad rabini musi mit zenu i deti), tak bych o takovem zivote vazne uvazoval.   
0/0
11.8.2003 13:25

Libor

Církev
 Opět je nutno oprášit, že církev je spolkem pochybných lidí. Každý týden jeden skandální článek a za chvíli budou lidé volat ukřižuj. Příští článek předpokládám z Afriky. Afrikou otřásají skandály pedofilních kněží. Že takoví lidé jsou přítomni ve všech skupinách obyvatel /učitelích, úřednících, sportovcích atd./ není důležité. Hlavně je nutno zdiskreditovat katolickou církev. Mnohým je nepohodlná. Jako snad už jediná má odvahu připomínat dnešnímu člověku i mně, že nejsme pány stvoření. Že máme nejen práva, ale i povinnosti.  
0/0
12.6.2002 7:45

předseda

Re: Církev
Ahoj Libore, už dvakrát jsem Ti zkoušel posílat e-mail, ale pokaždé mi to vrátilo... Napsal jsi mi správně tu adresu "vasek.libor@svit.cz" ? Nejsou tam třeba přehozená jména ? Zkontroluj to prosím Tě, jinak se nespojíme, nebo Ti jinak příště zkusím já napsat e-mail adresu. Zatím se měj.
0/0
12.6.2002 21:55

Libor

Re: Re: Církev
 Zdravím Tě, je to správně.
0/0
13.6.2002 7:46

karber

Kněží to potřebují odjakživa!
Jsou to jen chlapi a Pán Bůh jim hov.. pomůže.
0/0
12.6.2002 6:47

Libor

Re: Kněží to potřebují odjakživa!
 V článku je tuším mluveno o některých kněžích. Ty už mluvíš o všech.
0/0
12.6.2002 7:25

Muslim

Radsi Budu terorista než pedofil
Tohle je dalsi dukaz k cemu prinasi ta vase nespravna vira ktera nema moralku. Ostuda být u moci nenecham ani jednoho takovýho žit na světě useknu mu hlavu svině
0/0
11.6.2002 16:38

Azazel

Re: Radsi Budu terorista než pedofil
nejsem katolik a tyto skandaly podle me zadaji prisne potrestani vsech provinilych bez ohledu na hodnost a vek, ale musim rict, ze takovy nemyslici kreteni jako jsi ty, me stvou naprosto stejne jako uslintani pedofilove. Jste na stejne urovni...
0/0
11.6.2002 16:59

Libor

Re: Radsi Budu terorista než pedofil
 Homosexualita a pedofilie je rozšířená rovněž ve všech muslimských státech. Tam máš volné pole působnosti. Už se tam na Tebe těší.
0/0
12.6.2002 7:27

Jan Rejze

Skvela cirkev
Svoje ovecky jenom "chrani pred hrichem", ale ostatni by nejradeji tvrde trestala a upirala jim prava.
0/0
11.6.2002 13:35

Libor

Re: Skvela cirkev
 Buď konkretnější u toho trestání a ubírání práv.
0/0
12.6.2002 7:29

/

Re:
0/0
11.8.2003 19:12

Najdete na iDNES.cz