Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Pětina těhotných v Česku kouří

Jedna z pěti nastávajících matek kouří, i s vědomím, že ohrožuje své dítě. Cigareta je pro některé drogou, polovina žen však vůbec neví, co si pod slovy o škodlivosti kouření představit. A informací od svých lékařů mají ženy málo, vyplývá z nejnovějšího výzkumu 1. lékařské fakulty Karlovy univerzity.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

tc

20% ze všech těhotných - ale:
Víte, ze všech těhotných v čr je nejméně třetina cikánek... a ty hulejí všechny - tím se zásadně promítá jejich hulení do celkového 20% podílu všech těhotných tabakistek. Není to jistě politicky korektní - ale snad už té staronové (auto)cenzury bylo dost.
0/0
27.5.2002 9:16

MUDr.

Totální nezodpovědnost
Nejsem sice gynekolog, ale považuji se za odborníka v celé oblasti těhotenství. Každá žena, která ve své graviditě kouří či se příliš vystavuje kuřáckému prostředí neví jak velké riziko klade na svůj plod. Mé pacientky vědí, jaké to může mít důsledky, jaké poruchy mohou vzniknout. Nejedná se jen o to, že si žena zapálí, ale vše se kombinuje s mnoha vlivy, s nemocí, s viry v těle. Přirovnal bych to jako hra s bombou. Když už žena vezme na sebe zodpovědnost přivést na svět život tak musí dbát na to, aby dala vývoji plodu ty nejlepší podmínky. Mám takové pravidlo, které se svými pacienty uplatňujeme. Stanovíme si určité hranice, které obě dvě strany respektují. Pokud má pacientka souhlasí s tím, že se oni budu se svým týmem starat po celou dobu její gravidity, tak po ní vyžaduji to, že například nevezme do úst cigaretu. Pokud je někdy přistižena s cigaretou tak s ní okamžitě a velmi nerad ukončím spolupráci, protože to byla její svobodná volba a navíc už bych neměl pocit, že můžu svou práci dělat co nejlépe, když mi k tomu není nápomocná.
0/0
26.5.2002 18:52

rovina

Re: Totální nezodpovědnost
Jestlipak to madame Jirsová pochopí? Já si myslím, že ne.
0/0
27.5.2002 7:44

petra n.

Re: Re: Totální nezodpovědnost
Jirsová to nepochopí, tím jsem si jistá. Nekteří lidé totiž nedokážou pochopit, že 1+1=2. Prostě komu není zhůry dáno...
0/0
27.5.2002 9:09

Venca lopata

Pokud jde o oralni sex, tak petina je trochu malo ne????????
0/0
26.5.2002 12:09

Daniela Jirsová

Nestarejte se
Co se kdo stará? Je to soukromá věc každýho, jestli kouří nebo ne?! Daleko víc mi vadí lidi, co pod záminkou starosti o veřejné blaho chtějí někomu pořád nařizovat co má a nemá dělat. Důkazem toho je, že ani ne polovina lidí dává dnes hlas ODS ačkoli je to jediná rozumná možnost.
0/0
25.5.2002 23:44

Petr

Re: Nestarejte se
 Pane jo, paní/sl. Jirsová nepochopila téma diskuse. No, to se fanatickým voličům různých stran občas stává, že? Posílám pusinku na dobrou noc, kotě ...
0/0
25.5.2002 23:49

René Fasel

Re: Nestarejte se
Víš co, jestli je to každýho soukromá věc, tak by se o každé narozené dítě, které je postižené kvůli tomu že matka kouřila, měla ta matka postarat sama. Stát (potažmo zdravotní pojišťovna) by jí neměla uhradit ani korunu z rozsáhlých nákladů, které by s léčením byly spojené !
0/0
26.5.2002 10:58

rovina

Re: Nestarejte se
Nejmenujete se ve skutečnosti Benešová, nezkrachovala jste při senátních volbách  a nemáte nyní na starosti volební kampaň ODS?  Kdyby si každý platil nemocenskou péči cash, pak platí to, co tvrdíte. Zatím to ale tak neplatí. Podle statistik jsou kuřáci 8x více nemocní než ostatní. Materiální škody způsobené kuřáky  a škody způsobené na zdraví nekuřáků nepočítám.
0/0
26.5.2002 11:18

Eduardo

Re: Nestarejte se
Čili moje dítě je můj majetek, co se kdo stará o to, co si s ním dělám. Když už je nebudu chtít nebo se mi nebude líbit, tak je můžu i zabít, a bude pokoj (tím kouřením v těhotenství je také zabíjím, byť postupně a třebaže se to projeví až později).
0/0
26.5.2002 15:25

petra n.

Re: Re: Nestarejte se
Naprosto souhlasím s Euardem! Podle většiny příspěvků, kterými "chytračka" Jirsová "obohacuje" několik diskusí na idnes mám dojem, že si plete liberalismus s anarchií. Možná by neškodilo něco si o tom přečíst, milá slečno!
0/0
27.5.2002 9:02

Jana Marie

je opravdu problém přestat kouřit?
Já si myslím, že když má člověk motivaci, není ani pro ženu těžké přestat kouřit. Já jsem kouřila také, když mi bylo osmnáct, devatenáct - z frajeřiny, jako mnoho jiných. Ke konci jsem "vytáhla" krabičku Startek denně. Pak jsem se vdala a na mém dítěti mi záleželo. Půl roku před tím, než jsem se rozhodla otěhotnět, jsem přestala kouřit, protože jsem slyšela, že to je doba potřebná k tomu, aby se organismus vyčistil od zplodin. Žádný problém jsem v tom nepociťovala. Porstě jsem se těšila na miminko a chtěla jsem, aby bylo zdravé.  Když malý povyrostl, ještě jsem si párkrát zapálila, ale nikdy víc, než pár cigaret za rok. Před druhým dítětem jsem opět přestala kouřit úplně a po něm už mě to nebavilo vůbec, takže se dá říct, že nekouřím už šestnáct let ( za osm let mezi mými dvěma dětmi jsem vykouřila tak dvě krabičky) a nijak mi to nechybí, instinktivně cítím, že to obzvlášť pro ženu není dobré. Možná je to tím, že jsem dospěla a berličky nepotřebuji. Cítím se dost sebejistá i bez cigarety. 
Viděla jsem ty zelené děti, kterým rodiče doma kouří, a bylo mi jich vždycky líto. Nebo jistě znáte ten obrázek - maminky na procházce s kočárkem a s cigaretou. Říká se, že cigareta "řeší" nějaký komplex - třeba v dospívání ten pocit dospělosti ap. Nemají ženy podobné problémy nejistoty v těhotenství a mateřství - aby ukázaly, že nejsou obyčejné ženy, že jsou "normální", plnohodnotné?
0/0
25.5.2002 8:22

Jirka

Re: je opravdu problém přestat kouřit?
Dekuji za prispevek. Skoda, ze takovych zen neni vice!
0/0
26.5.2002 18:48

ja

pitomost
ja se spis citim znevyhodnena, protoze sem si ve 28 dovolila jeste nevrhnout ani se nevdat
0/0
25.5.2002 5:55

Jana Marie

Re: pitomost
Já se Vám nedivím, nejste sama. Bohužel žen, mohu-li Vás takto nazývat (nevím, zda Vás to neuráží), jako jste Vy, je více. Emancipace, která měla vést k právům ženy se zvrhla v její dohánění muže po všech stránkách. Nedokazuje to, že je žena skutečně méněcenná, jestliže se snaží vyrovnat svému nedostižnému vzoru - muži? A to se všemi důsledky tohoto pošetilého jednání. Společnost toho ovšem využívá, protože tyto ženy se méně zajímají o rodinu, více o kariéru, hodně pracují a jsou lépe ovladatelné díky své "racionalitě". Také jsou potom lepší kupní silou. Navázalo se tak na minulou éru traktoristek a jeřábnic a jiných údernic. Ta cigareta a kafe je taky potřebná - při práci, aby se všechno stihlo, v těhotenství, aby se nějak překlepalo to nepříjemné období. (Vám to jistě nehrozí, takové záležitosti jsou zřejmě pod Vaši úroveň, co s fakanem, že?).
Ženy jsou pod velkým společenským tlakem, který zdůrazňuje důležitost peněz a kariéry, nezávislost. Z dívek (ale i chlapců) vyrůstají individuality, které jsou tak úžasné, že by se svět měl točit kolem nich a také to od svého okolí vyžadují nebo alespoň očekávají. Lidově se tomu říká sobec. Bohužel reklama a životní styl je k tomu přímo vybízí. V určitém věku však přichází rozčarování, protože se nakonec ukazuje, že naplnění přináší to hloupé dávání, a ne chtění a braní.
Jana Marie
 
 
0/0
25.5.2002 8:06

Sarka

Re: pitomost
Moje mila, ve Vasem pripade nejde o "vrhnuti" ale vyhradne o teleni. Neco tak neskutecne pitomeho uz jsem dlouho neslysela. Nazvat Vas Nanou by byla urazka - te nany. Takovouto omezenosti delate ostudu vsem zenam ktere bojovaly za to, aby se mohly - jako zeny, ne jako kus hoveziho dobytka - svobodne a bez natlaku rozhodovat kdy dajji prednost kariere, a kdy daji prednost jednomu z nejkrasnejsich daru ktere jjim Priroda doprala: materstvi. Nekdo kdo se o nem vyjadruje tak, jak se vyjadrujete Vy by se mu s nejvetsi pravdepodobnosti mel vyhybat i nadale, a to zdaleka.
0/0
25.5.2002 9:52

sete

Re: pitomost
Musím se "ja" trochu zastat, protože, ani já po  dětech netoužím a asi ani v budoucnu žádné mít nebudu. A bohužel se na mě také část lidí kouká jako na něco velmi zvláštního  jsem přeci zabezpečená, vdaná, mezi dvacet - třiceti, tak jak to že nechci děti. Podotýkám, že nemám žádnou valnou karieru, které bych dávala přednost. Mít, nebo nemít děti je volba, kterou naštěstí žena má.
0/0
25.5.2002 10:29

x

Re: Re: pitomost
To je sice hezke, ze mate na vyber, ale pripadny plod byste tim nemela ohrozovat. Vybirat si tim, ze berete antikoncepci ci pripadne potratite dite, i nenarozene, je velice zdravotne nebezpecne (jak pro dite, tak pro vas) a nemoralni.
0/0
25.5.2002 12:11

Lada

Re: Re: Re: pitomost
Predpokladam, ze "x" neni zena a pokud ano, tak nejaka nabozenska fanaticka. Otazku potratu povazuji za spornou, da se o ni hodne diskutovat. Ale brat zene pravo na antikoncepci a tedy volbu mit/nemit dite mi pripada s prominutim jako pitomost.
0/0
27.5.2002 13:10

Sarka

Re: Re: pitomost
Myslim ze jde o nedorozumeni.  Kazda zena by mela samozrejme mit svobodne na vybranou, zda chce materstvi zaradit do sveho zivota jako jedno z jeho naplni. "Zena" ktera o nem mluvi jako o  "vrhu" by se mu pak mela vyhybat velikym obloukem. Oprava: Kazdy clovek, ktery o rodicovstvi mluvi jako o "vrhu" by se mel vyhybat obloukem. Drzost neni nechtit mit deti. Drzost je tento stav snizovat a urazet.
0/0
25.5.2002 16:43

Petr

Re: Re: Re: pitomost
Člověk je živočich jako každý jiný. Je potom porod něco jiného než "vrh"?
0/0
25.5.2002 16:46

Sarka

Re: Re: Re: Re: pitomost
No prijde jak a odkud se na to divate. Pokud se divate z nehumanniho ci "nad-lidskeho" hlediska, pak samozrejme je to jen "vrh", a jeho produkty se mohou beztrestne zlikvidovat, zavrit do kleci, uvarit do gulase, stahnout z kuze  - tak jste to myslel? Jinymi slovy: Kazda cuba muze vrhnout stenata; udelat z nich lidske bytosti je otazkou kvalitativne odlisnou, a zacina uz tam, kde se na ne nedivam s odpustenim jak ta fena.
0/0
25.5.2002 20:36

skka

Re: Re: Re: Re: Re: pitomost
Omyl - fena většinou miluje svoje štěňata a vzorně se o ně stará (jen abych se zastal fen - a potažmo samic ostatních zvířat).
0/0
27.5.2002 11:34

Pcx

Re: Re: Re: Re: Re: Re: pitomost
Já bych se zase zastal matek - většina z nich miluje svoje děti a vzorně se o ně stará.
0/0
27.5.2002 11:36

Sane fellow

Re: pitomost
No, madam, Vy byste se asi měla věnovat lehké atletice, nejspíše kouli, ta se vrhá. Vrhnout také můžete, když se Vám udělá špatně od žaludku.
0/0
25.5.2002 17:04

MVDr. Čuba

Re: pitomost
A nemáš náhodou problémy s háráním, nebo při krytí?
0/0
27.5.2002 13:33

Najdete na iDNES.cz