Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Dvě unie

První unii zná už každý. Byl v ní, od doby, kdy pan Dienstbier stříhal dráty na hranicích, alespoň jednou. Co viděl? Domy úpravnější, ulice čistší, obchody bohatší a lidi jaksi veselejší než doma. Bylo tam pro něj draho, ale když se dozvěděl, kolik tam vydělává dělník nebo mistr počítačové sítě, zjistil, že pro domácí je tam zatraceně levně. Nemohl neshledat, že je to příjemné místo k životu, ať se ta část unie, ve které byl, jmenuje Rakousko, Itálie, Řecko nebo Německo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

nášvenkov

to -ob-
Je třeba si uvědomit, že lidé, kteří jsou pro pana Piecha levnou pracovní silou mají v Česku nadprůměrné mzdy, chtít po někom německé platy v našem ekonomickém prostředí je absolutní nesmysl, to si snad spočítá každý, i když není ekonom. Ceny se evropským už pomalu blíží, to zas tak velký skok nebude a vždy budou záviset na našich platech. Představa, že pro EU je výhodné přijmout čtyři země plné žebráků, kteří nemají za co nakupovat, umírají hlady a v príštích volbách zvolí hromadně KSČM, Sládka nebo jinou verbež je k smíchu. To by byli sami proti sobě a hrozilo by to rozbitím EU. Ale chápu, že když lidě zrovna nepřemýšlejí o blbostech, napadají je nejrůznější krizové scénáře. Tak si to dobře promyslete.
0/0
24.5.2002 15:51

-ob-

Re: to -ob-
Jsem rád, že jste se zasmál. Hlady neumírám a nežebrám. Já se taky zasmál vašemu zaklínadlu "naše ekonomické prostředí". To se mi opravdu "líbí", něco podobného slyším dost často (v podniku, kde jsem zaměstnán). Hlavně když se mluví o platech. Jenže pak je to trochu jinak - jak je v jedné reklamě "... někdo má a někdo nemá... ". Takže ono to bude i v celostátním měřítku podobné. Pro někoho musí platit to "naše ekonomické prostředí", ale pro někoho už platí nějaké úplné jiné (akorát nevím, jestli víc to na západ nebo na východ od tzv. střední Evropy). Takže asi tak k tomu "našemu ekonomickému prostředí". A teď dále: Náklady (hlavně na bydlení a na potraviny, které jsou pro mne rozhodující) asi nejsou stejné v ČR a třeba v SRN (alespoň pokud si přečtu noviny, a podle chabých zkušeností). A pokud se tyhle náklady srovnají, tak nevím, jak se to bude mnoha lidem líbit. Nebo hned automaticky se po zvýšení spotřebitelských cen vlivem vyrovnání na úroveň EU zvednou i příjmy? A proč by to zaměstnavatelé dělali, když to nedělají nyní (myslím něco podobného, a to každoroční vyrovnání vlivu inflace v platech). A nebo i po vstupu do EU zde může být jiná úroveň cen než v sousedních zemích, když nebudou různá celní omezení? A proč jsem reagoval na článek p. Komárka - uváděl tam rozpor mezi tím, jak napřed lidi zjistili, "že pro domácí je tam zatraceně levně. Nemohl neshledat, že je to příjemné místo k životu". A nyní že do EU hodně lidí nechce, protože "Je to unie byrokratů, kteří zakazují rum, slivovici a tvarůžky. Ba včelkám by chtěli nadekretovat velikost česna...". Tak jsem chtěl naznačit, že někomu je nějaký rum, velikost úlů a debata politiků o národní identitě lhostejná a jde mu, jak byste určitě uvedl vy, jen o nízké pohnutky (co si může a v budoucnu bude moci pořídit za peníze, které má k dispozici). Jo a taky byly jiné názory lidí v roce 1989 a 1990, kdy se houfně jezdilo obdivovat Rakousko a Německo a kdy se snilo vývoji u nás, a jiné jsou po 12ti letech života v "kapitalismu" a po zkušenostech s různými "zachránci" ze Západu.
0/0
25.5.2002 13:16

Ivo

EU
Souhlasím s názorem, že EU můžeme už nyní považovat za snad nejúspěšnější projekt dějin.
0/0
24.5.2002 15:14

-ob-

Evropska unie
A budou ty příjmy i pro obyčejné zaměstnance, ne jen pro "managery" a jim podobné, po vstupu do unie evropské, nebo jen ceny? Nebude platit, že když by tady někdo ty příjmy chtěl, že se fabrika zavře (toto v případě zahraničních majitelů) a výroba se převede jinam (jak např. vyhrožoval pan Piech, který mj. řekl, že do ČR šel VW hlavně kvůli malé ceně pracovní síly, a pokud si lidi budou vyskakovat, udělá z nich nezaměstnané). Jojo, lidi nepřemýšlí jen o blbostech, na kterých si zakládají novináři a politici (např. ty přiblblé rámečky pro včely).
0/0
24.5.2002 13:37

-ed-

Komárku,
 
DOBRÉ !
Že by konečně změna tvojí novinářské osobnosti k lepšímu ?
Docela mě to začalo motivovat přihlásit se na to místo redaktora ve Strakonicích. Okrajově o tom uvažuji již týden.
 
0/0
24.5.2002 10:33

Najdete na iDNES.cz