Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Na církev se chystá hromadná žaloba

Sexuální skandály nepřestávají pronásledovat katolickou církev. Po USA se ozývají oběti zneužívání i v Rakousku a žádají vysoké odškodné. U prominentního vídeňského právníka Farida Rifaata, který oběti zastupuje, se údajně hlásí stále další a další lidé. Kolektivní žaloba by podle advokáta měla být hotova do několika měsíců. Představitelé církve se k ní zatím nevyjadřují a vyčkávají, jak bude advokát dál postupovat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Karel 4

Tak pozor !
Prosím rozdělte dvě věci : Myšlenku a to co z toho někteří dobytkové udělají . Celé dějiny lidstva jsou doprovázeny zneužitím veškerých vznešených ideí pro vlastní sobecké zájmy jedinci a skupinami lidí. Začátek církve katolické před 2000 léty dokonalé soužití poctivých lidí - poté když se stalo státní mocí - nekonečná touha po majetcích a moci a zabíjení všech, kteří se nelíbili jménem Ježíše Krista, co stalo s Velkou Buržoázní revolucí - bratrství svoboda a rovnost - co je z toho dnes nekonečná touha po majetcích a moci, co se stalo s myšlenkou komunizmu - z myšlenky zbyla nakonec stranická legitimace jako pas ke karieře ale jenom pro věrné kamarády, kde jsou hesla a láska Václava Hradního z 89 roku z Václavského náměstí ? Nekonečná touha po moci, majetku bez jakýchkoliv zábran. Otázka je jiná - jak se může slušná skupina lidí bránit před zločinci, zneužívajícími cokoliv pro sebe a jedině pro sebe naprosto bezohledně ... Opět náhrady škod za zneužívání duchovními - heleďme se jak lze (s)prostě přijít k penězům... Jako vždy v tom prvním i posledním nejde o nic jiného než o peníze... Ježíši Kriste, Tvá milost je nekonečná, že nevymažeš tuto hrůzu ze stvoření Tvého otce ...
0/0
24.5.2002 14:05

bolid

Katolická církev?
Vykostit!
0/0
24.5.2002 8:53

Libor

Církev a homosexualita
 Jestli se nemýlím, homosexuální skandály se nevyhýbají ani školství, armádě, rodinám, výchovným ústavům atd.. Zkrátka všude, kde jsou lidé jsou i homosexuálové, z nichž někteří zneužívají svého postavení. Ano i v církvi, která je jinak mimochodem mnohými /snad ne stejnými?/ lidmi kritizována za nekompromisní postoj k homosexuálním praktikám. Myslím, že z uvedeného vyplývá, že žalovat je možno a nutno konkretní viníky, příp. ty kdo jim napomáhají.
0/0
24.5.2002 8:05

Tom

Re: Církev a homosexualita
Prosim neplette si homosexualitu s pedofilii. Co si bratri v seminari delaji mezi sebou je ciste mezi nimi a jejich krestanskym svedomim. Bylo by ovsem od nich spravne, kdyby stejnym dechem nekazali oveckam, jak se maji po teto strance chovat. To z nich dela hypokryty.
Tady se ale jedna o zneuzivani nezletilych a to je uplne neco jineho.  Pedofilie  je jasny prestupek proti zakonum bez ohledu, zda se jedna o zneuziti chlapce muzem (homosexualni styk) anebo devcete muzem(heterosexualni). Pedofilie je prasecina nejhorsiho zrna a mela by se vymytit at se deje  kdekoliv, pod rouskou jakekoliv cirkve, skautu, pionyru, filatelistu......atd.
0/0
24.5.2002 8:58

Libor

Re: Re: Církev a homosexualita
 Tome, já si homosexualitu s pedofilií nepletu, ale naopak tisk si je plete /obávám se, že záměrně/. Ve velké většině případů v USA jde o pohlavní styky s chlapci nad 16 let. A to jsou již styky homosexuální. Nikoliv pedofilie. Protože však kritikové církevních postojů k homosexualitě teď nemohou kritizovat církev za homosexuální styky některých jejich členů, hovoří o pedofilii. To je však skučnost velmi ojedinělá. Jinak s tebou souhlasím, že pedofilie je zločin a takto je třeba se k ní stavět. To církev uznává. Jinak církvi nevytýkej, že káže. Snad uznáš, že ne všichni v církvi jsou pedofilové. Jinak bych Ti mohl já říci, abys mlčel, protože přece řada lidí mimo církev jsou pedofilové, takže co mají co druhým kázat. Takto bychom se nemohli domluvit na ničem.
0/0
24.5.2002 14:18

Azazel

Re: Re: Re: Církev a homosexualita
ovsem kdyz uz kaze, pak se ma taky k problemu ve svych radach postavit primo a ne az kdyz je z toho celosvetovy skandal. Dokud se to dalo ututlat, tak platili "bolestne" za mlceni a vinici si dal delali karieru v radach cirkve. Takze krome viniku primych jsou tu i ti, kteri primhurovali nebo primo zavirali oci. Dlouhou dobu si pod sebou tahle instituce rezala vetev, ktera ted praska.
0/0
24.5.2002 21:57

evangelik

Katolická církev ...
Katolická církev byla odjakživa a bude největší šlendrián a pod její ochranou se schovávají nejvetší prasata a dobytek, ovšem navenek vystupují jako seriozní a pobožní hlasatelé slova božího.Jen se podívejte do historie /odpustky,upálení Jana Husa,pálení čarodejnic atd.../ Ať si to drahouškové uvědomí,že nežijeme ve středověku a nejsou naši páni!!!
0/0
23.5.2002 18:58

Emil

Re: Katolická církev ...
Ty jedem chytrej evangeliku. Vy take nejste o nic lepsi. Luther byl antisemita nejhorsiho kalibru, nejradeji by upalil vsechny zidy. Odporny bigoterismus v Americe spojeny s honbou za penezi bez ohledu na dusledky, to vse ve jmenu Boha, je typycky produkt protestantismu. Mate prilis jednoduchou formuli - kdo ma hodne penez, toho ma Buh rad. Chybi vam pokora a ucta pred clovekem byt i mene obdarenym. Take agrese, expansivita a pohrdani jinymi jsou pro vasi viru typicke. Co zde bylo v predchozich prispevcich z casti velmi vystizne receno o cirkvich plati, s malymi rozdily, pro vsechny smery.
0/0
23.5.2002 21:18

radegast

Re: Re: Katolická církev ...
"...honba za penezi...kdo ma hodne penez, toho ma Buh rad...chybi pokora a ucta pred clovekem...agrese, expansivita a pohrdani jinymi..." - je vidět chlapče, že o protestantech víš hovno, akorát tady papouškuješ útržky, které sis někde přečetl
0/0
24.5.2002 11:36

Libor

Re: Katolická církev ...
 Jen tak mimochodem, naprosto nejvíc čarodějnic bylo upáleno v protestantských německých zemích. Méně nenávisti, více faktů.
0/0
24.5.2002 7:44

wolli

To nejhorsi vzeslo vzdy s cirkve....
Zruseni celibatu nic nevyresi, protoze homosexualove a jinak uchylny se hlasi uz na samotna cirkevni studia. Ale co prinesla cirkev (jedno jaka) za dobu sve existence? Jen utrpeni, valky, lzi a pokrytectvi... Cirkev je nejvetsi a nejnenapadnutelnejsi podnik sveta. Je to zase jen business...
0/0
23.5.2002 17:40

Eman

Re: To nejhorsi vzeslo vzdy s cirkve....
Absolutni souhlas! Cirkve jsou zlocinecke organisace na manipulaci, okradani a zneuzivani lidi. Ze se do takovych spolku nejruznejsi perverti jen hrnou, neni vubec na podiv. Mohou si vyzit beztrestne sve uchylky, nebot jsou plne kryti shora. Podivne je jen to, ze jeste dnes v 21. stoleti temto tmarum stale tolik lidi bez vyhrad veri.
 
0/0
23.5.2002 18:55

předseda

Re: Re: To nejhorsi vzeslo vzdy s cirkve....
A co třeba Svědkové Jehovovi ?
0/0
23.5.2002 21:00

Emil

Re: Re: Re: To nejhorsi vzeslo vzdy s cirkve....
Ti nejsou take o nic lepsi nez ostatni, mozna jen trochu vic posukany v hlave. Doufam, ze nejsi jeden z nich.
0/0
23.5.2002 21:24

předseda

Re: Re: Re: Re: To nejhorsi vzeslo vzdy s cirkve....
A buddhisté ?
0/0
23.5.2002 22:34

Al Ladin

Re: Re: To nejhorsi vzeslo vzdy s cirkve....
Ještě je třeba dodat, že je církev absolutistická mocenská struktura, která nedbá sama božích přikázání. Doporučuji všem pozorně si přečíst bibli. Zvláště Starý Zákon je plný varování, aby si lidé nedělali žádné modly a neklaněli se jim. Nepřímo řečeno - nevěřte v žádné bohy. Bible je atheistické učení a církev z ní pouze vytrhává pasáže, které se jí hodí do krámu!
0/0
24.5.2002 9:08

keb

Re: Re: Re: To nejhorsi vzeslo vzdy s cirkve....
to si snad delas kozy... pletes si pojmy a bibli jsi pravdepodobne ani nedrzel v ruce...
0/0
27.5.2002 17:09

Al Ladin

Re: Re: Re: Re: To nejhorsi vzeslo vzdy s cirkve....
Ale jo, četl jsem ji, a to pozorně a celou (což určitě nemůže tvrdit ani celá řada věřících, kteří čtou jen vybrané pasáže). Jen jsem se na ni nedíval pohledem zamlženým demagogií a snažil jsem se o vlastní úsudek. Opakuji, že Starý Zákon je plný varování, aby si lidé nedělali žádné modly a neklaněli se bohům. Kdo nevěří, ať vezme do ruky Bibli a čte.
0/0
28.5.2002 8:34

Libor

Re: To nejhorsi vzeslo vzdy s cirkve....
 Wolli, a co třeba škoství, zdravotnictví, zrušení otroctví, základní myšlenka rovnosti lidí před Bohem, atd.? Zamysli se nad sebou. Utrpení, války, lži  atd. tady byly ještě před církví. Víc přemýšlej než něco řekneš případně napíšeš.
0/0
24.5.2002 7:34

Kasi

Re: Re: To nejhorsi vzeslo vzdy s cirkve....
Dovolil bych si nesouhlasit. Stejnou logikou by se dali omluvit třeba komunisté, odstranili nezaměstnanost, zlepšili zdravotnictví, zvedli životní úroveň, postavili metro atd. a tresty smrti a pracovní tábory tu byly také už dřív. Je dost možné, že by pokrok byl v obou případech rychlejší bez těchto mocenských struktur. Možná se pletu, ale zdá se mi že omlouvání špatných činů poukazováním na jiné dobré patří k "zvrácené" křesťanské filozofii odpuštění. Sice upalujeme lidi, ale také šíříme vzdělání dříve, dnes třeba boj proti homosexuálům a snaha krýt sex. delikty duchovních a pomoc rozvojovým zemím atd. Takto se dá spáchat a následňě "vykoupit" asi jakýkoliv zločin.
0/0
24.5.2002 12:20

Libor

Re: Re: Re: To nejhorsi vzeslo vzdy s cirkve....
 Kasi, má odpověď je na tvrzení, že církev přinesla pouze války, utrpení atd.. Potud snad se mnou můžeš souhlasit, že přinesla i jiné věci. Jiná je otázka, čeho přinesla více a zde se asi budeme lišit. Já tvrdím, že dobrého. Naši předkové byli hrdí na to, že jsou křesťané. Dnes je v módě na církev plivat. Budiž. Důležitá je však pravda. Tu musíme hledat. Hlavně však si uvědom a to nemusí být jednoduché, že církev není jen mocenská struktura. To je její jen jeden a ne nejdůležitější rozměr.
0/0
24.5.2002 13:53

keb

Re: To nejhorsi vzeslo vzdy s cirkve....
predpokladam, zes pri psani tohoto prispevku vubec nemyslel a prezentujes zde svuj pocit, na ktery mas samozrejme pravo... ale ma to proste mouchy, protoze tve argumenty jsou naprosto nesmyslne... proc se tak radi lidi uchyluji k naprostemu zjednodusovani a zobecnovani???
0/0
27.5.2002 17:18

demokrat

Re: To nejhorsi vzeslo vzdy s cirkve....
Pánová, zmírněte svoje výrazy i nesmiřitelnost. Co jsou všechny historické poklesky křesťanských církví proti netolerantnímu a agresivnímu Islámu ! Mám za to,  že se přibližuje doba, kdy se křesťanský svět bude muset vypořádat s tím muslimským, pokud bude chtít přežívat ve své civilizované úrovni. Takže sice pedofilní kněží jsou prasata hodná trestu, ale ta část světa, která má ve svých kořenech vliv křesťanství by měla muslimskou část bedlivě sledovat a včas je vhodným způsobem pacifikovat.
0/0
1.6.2002 10:42

Fanda Šmanda

nová hymna církve
Navrhuji, aby církev měla tuto novou hymnu (přímno z církevního života):
Vrzly dveře, vrzly v pantu,
přišla parta buzerantů.
Drželi se kolem pasu,
kousali se do vocasů.
0/0
23.5.2002 17:21

krysar

jo jo jo
co rici? Kazi vodu a piji vino ... kazdeho takoveho kneze, ktery zneuzil nejake dite, VEREJNE vyklestit, vyobcovat z cirkve a upalit na hranici jako kacire ...
0/0
23.5.2002 17:09

předseda

Re: jo jo jo
Navrhuješ sice poněkud drsné řešení, ale správně aspoň neuplatňuješ tzv. princip kolektivní viny, na rozdíl od jiných "příspěvků" zde i jinde. Žaloba se přece musí podat na konkrétní osoby které se přestupku nebo zločinu dopouštějí, nikoliv na nějakou celou zájmovou skupinu, jejíž jsou tito viníci členové. Když mě například okrade nějaký skaut, tak nebudu žalovat ze zlodějství skautskou organizaci, anebo když mě zbije nějaký černoch, tak nebudu vinit všechny černochy.... Jak se říká "suďme člověka a ne skupinu".
0/0
23.5.2002 18:30

Kasi

Re: Re: jo jo jo
Podle tohoto přístupu by se třeba dalo také říci, že řadoví členové NSDAP byli také bez viny, za všechno mohlo jen těch pár nahoře... Pokud někdo vstoupí do nějaké organizace nebo sploku, kde někteří jednotlivci nebo skupinky páchají nepřístojnosti a organizace se snaží je krýt, je také částečně vinen.
0/0
24.5.2002 9:11

předseda

Re: Re: Re: jo jo jo
Aha, takže uznáváte "princip kolektivní viny" ? Já vím, ono je to prostě jednodušší, než vždy oddělovat koukol od zrna, že ano ? Vaše přirovnání k NDAP je naprosto neadekvátní - protože ta měla v ideologii už zvrácenou nenávist v programu. Kdežto alespoň dnešní katolická církev pokud vím už žádnou nenávist v programu nemá; a to že se takovýchto věcí dopouštějí její členové, když to její učení ve skutečnosti odsuzuje, je věc druhá.
0/0
24.5.2002 13:39

jsi

sexuální problémy církvea
Základním problémem celibátu je, že kněžími se stávají lide homosexuálního anebo v horším případě pedofilního zaměření. Podle světových statistik je jich v katolické kněžské službě přibližně 5 krát více než v průměru. Je li vaše dítě ministrantem, máte 5krát větší pravděpodobnost, že bude zneužito, než když chodí do skauta. Dalším problémem je, že kat. církev tento problém utajuje, viz milovník sudetských Němců Graubner a postižené osoby, dokud nedojde k policejnímu vyšetřování kryje.
0/0
23.5.2002 16:48

radegast

Re: sexuální problémy církvea
Pouze malá poznámka: v tom porovnání s tím skautem asi nebude tvá úvaha docela přesná. Mezi skautskými vedoucími bude také pravdědobně vyšší procento homosexuálů či pedofilů.
0/0
23.5.2002 18:48

Najdete na iDNES.cz