Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Střet vizí

Říkám si, že to, co nejvíc určovalo chování jednotlivců a národů v historii lidstva, byly a jsou vize. Ať už se díváme na katolickou víru, islám, judaismus, protestantství, komunismus, fašismus a téměř všechny "ismy", musíme si přiznat, že mají mnoho společného, i když to na první pohled vypadá, že si některé z nich přímo odporují. Nechci je teď rozebírat jednotlivě, obhajovat jednu proti druhé, protože mi ve své podstatě připadají chybné úplně všechny. Jedním ze základních společných znaků je stále se vzdalující horizont (vždy jde o něco, co najde odezvu ve velké většině, která pak strhne i ty, kteří mají pochybnosti), ke kterému se má dojít a ten cíl sám je už od samého začátku nesmyslný. U komunistů to byl komunismus, kdy si každý vezme co potřebuje a ne víc než potřebuje. Neumím si představit nic, co by více odporovalo lidské podstatě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

T. Hokeš

Napište mi někdy, třeba bychom si mohli dobře popovídat :-) komentare@atlas.cz
0/0
24.6.2002 21:23

nikdynevolič ODS

Re:
Váš problém je v tom, že všechny ty ismy znáte jen zvnějšku a povrchně. Z vašeho příspěvku je sice cítit snaha s někým diskutovat, ve vašem článku je naopak vidět přesvědčení, že všemu rozumíte lépe než 85 procent planety.
0/0
1.7.2002 14:40

Larus

Super
Tak pod tenhle clanek bych se klidne mohl podepsat. Skvele. Zaroven mam pocit, ze vsichni diskutujici jsou nejak mimo...
0/0
13.6.2002 17:04

R.D.Bidlo

Demokrat-ismus
Autor pouze zapomněl, že také demokratický kapitalismus je víra, zřetelně vymezený životní názor, přestože nemá žádnou oficiální svatou knihu. Je to rovněz -ismus. Je to víra v prosperitu, neustálý růst ekonomiky, víra ve správnost stálého zvyšování potřeb a spotřeby, atd., atd., a je to víra pro dnešního člověka euroamerické civilizace tak samozřejmá, že si ji jako víru ani neuvědomuje. Není důležité a podstatné, co člověk slovně vyznává, ale čím reálně žije, co pro něho představuje skutečnou hodnotu. Důležitá je životní ideologie, nikoliv ideologie na papíře, z níž si stejně člověk vždy vybírá jen právě to, co odpovídá jeho životnímu názoru. Z historického hlediska je tento dnešní -ismus zase jen výraz cítění a životního názoru zcela určitého typu člověka určité doby.
0/0
29.5.2002 12:06

Dušan S

Demagogie
Autor článku zapoměl říct, že u Hitlera a Ládina je hlavně společné to, že je vytvořila a vyzbrojila demokratická společnost. A to taková společnost, které je absolutně jedno na čem zbohatne. Taková společnost, která má své modly (banky, úspěch, trh) i náboženské ikony (reklamní billboardy). Největší nebezpečí není totiž v žádných ismech, ale v lidech samých. Bez nich by totiž ty ismy navznikly. A hlavně bych autorovi doporučil nepouštět se do oborů, kterým absolutně nerozumí - např. náboženství. Zapoměl, že právo na víru je obsaženo v Základní listině lidských práv a svobod. Autor takto tuto listinu přímo napadá. Dušan Sedláček - Brno
0/0
19.5.2002 18:44

T. Hokeš

Re: Demagogie
Ne, nic nenapadám, jen chci říct, že víra v Boha nemá nic společného s círvemi, které jsou politickou silou a tudíž je ovládají politické principy a mechanismy, které s vírou v Boha příliš nekorespondují...
0/0
24.6.2002 21:17

L.H.

Střet vizí
Kéž by si výše napsané dokázalo uvědomit více lidí (zvláště "Mykymauzů")
0/0
19.5.2002 14:05

Mickey Mouse

Tomu moc nerozumím
Zdá se, jako kdyby smyslem života pro autora bylo jen přežít a pochopit. Hmm, ale to pochopení světa je samo o sobě ideál. A takto prožitý život opět. A tak názor autora mohu směle označit za další -ismus či náboženství.
Je celkem lhostejné čemu věříte, pane, ale bez víry a ideálu nemáte měřítka a argumenty pro to, aby jste se dokázal v životě rozhodnout. Lhostejno zda v důležitých dilematech nebo v maličkostech.
Myslím, že i tvrzení o největší svobodě člověka v sexu či sebevraždě je nepochopitelné. Já jsem naopak přesvědčený, že největší svoboda je zakotvena v právu každého, vybrat si svou víru a ideál. A podle své víry pak dát přednost sexu nebo celibátu, odpovědnosti za život nebo sebevraždě.
Neberu vám vaše přesvědčení (víru, ideologii, -ismus), pane, ale je to jen váš ideál.
0/0
17.5.2002 11:39

T. Hokeš

Re: Tomu moc nerozumím
Chápal bych, kdyby celibát vycházel z niterné potřeby každého kněze, ale bohužel tomu tak není a velká část z nich s pohlavním pudem logicky bojuje, protože je to jeden z nejsilnějších pudů. Celibát je nařízen a důsledky toho vidíme v Americe a v pravidelných intervalech všude na světě i u nás.
0/0
24.6.2002 21:21

Najdete na iDNES.cz