Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Špidla neprosadil vizi sociálního státu

Vladimír Špidla zasedl do křesla ministra práce ve chvíli, kdy se ekonomika potácela v krizi. Řady nezaměstnaných se poprvé po roce 1989 rychle rozšiřovaly. Pět procent lidí bez práce znamenalo společensky neúnosnou hranici. Budila v lidech obavy a nejistotu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Marketa

SSSpidla
jo jo Spidla ten by se rozdalno uvidimemisto aby udelal duchodovou reformu a neco z nezamestnanosti tak vymysli kraviny jako jsou plosne pridavky na deti chamyslim ze se mame na co tesit...fanatickej Klaus je mozna ze hrya fanatik Spidla nam tady z toho udela pravej socialistickej stat
0/0
16.6.2002 0:21

HURVINEK

JIZ SPEJBL RIKAVAL.......
AT SI PROSAZUJE CO CHCE, ALE ZA SVE!!!!!!!
0/0
14.5.2002 15:13

Michal

Re: JIZ SPEJBL RIKAVAL.......
Ukažte mi jednoho jediného předsedu vlády v historii, který něco prosazoval "za své". Takový nebyl, není a nebude, neboť je to nesmysl. Stát od prvobytně pospolné společnosti vybírá daně a tudíž přerozděluje, protože je to výhodnější. Aquadukty v Římě nepostavili soukromí investoři, protože je to kolosálně drahé a vodu potřebuje každý.Tudíž stavěli z vybraných daní.Bez nich by nebyl Řím, milí pravičáčci.
0/0
15.5.2002 9:07

Bubák

Re: Re: JIZ SPEJBL RIKAVAL.......
Bohužel, Klausovská "pravicová" demagogie je v nás pořádně zažraná, takže to mnohým lidem nevysvětlíte.
0/0
15.5.2002 10:09

ppetr

spidla a cssd
paneboze ochranuj tuhle republiku pred tim HOVADKEM SIPDLOU.dluhy rostou a pochybuji,ze by nam je PAN SPIDLA ZAPLATIL ZE SVEHO. MISTO ABY SE ZAJIMAL,JAK TO VSECHNO SPLATI,TAK PREMISLI,JAK BY ROZDAL JESTE VICE.PRAL BYCH SI ABY, SE MOJE DETI DOSTALI DO PARLAMENTU A SPIDLOVI PAK ZADNY DUCHOD NEDALI.MUZOU MU VZKAZAT,ZE UZ SI HO PROZRAL a at se jde past !!!!
0/0
14.5.2002 15:12

Michal

To snad ani není možné! Nezaměstnanost prudce narůstala od r. 1996 a od Klausových balíčků, jenom v roce 1998 o 4%!Za to podle Vás může CSSD, vy ekonomičtí analytici? A co takhle tříleta Klausova recese? Co takhle to, že Klaus popíral existenci průmyslové, proexportní, hospodářské politiky a nechtěl dělat s ekonomikou doslova nic, že je to prý nejlepší! Proboha, koupení a slepí, začněte myslet a argumentovat ekonomickými čísly a ne pravicovými pseudobláboly. Ty Vy ovšem nemáte a tak si pomáháte pomocí nadávek a lží a kolektivně(!) se v těch blábolech utvrzujete. Inu, v jednotě je síla.Když se příznivec ODS podívá do zrcadla, nakonec tam trochu toho komunisty objeví, že, pravicoví přátelé?
0/0
14.5.2002 15:10

Franta

Re:
Mel bys reagovat na danou současnou hospodářskou situaci ve státě a ne na věci, které zde byly před 5 lety. Situace se poněkud změnila a ze srabu ve kterém teď republika je, z toho ji sociální demokracie v čele s Špidlou nevytáhne.
0/0
14.5.2002 16:05

Bubák

Re: Re:
Ekonomika nereaguje okamžitě na změnu vlády, pokud na ni reaguje vůbec. Proto je spravedlivé uvést co dnešní ekonomické situaci předcházelo. Dále nevím v jakém je dnes republika srabu ? Horší je situace kdy se země zadlužuje, a výkonnost ekonomiky klesá, což se neděje. Pokud by se podnikatelé chovali tak jak požadujeme od státu, nikdy pořádně podnikat nemohli, protože bez úvěrů se téměř podnikat nedá.
0/0
14.5.2002 17:03

Franta

Re: Re: Re:
Tvé odpovědi moc nerozumím. Tím srabem myslím rychlý nárust zadluženosti našeho státu vůči HDP. Jestli jsi spokojený s tím jak to je, tak to nech to být. Tvoje děti to pocítí za určitý čas. Opravdový průšvih nastane za několik let.
0/0
14.5.2002 17:33

Bubák

Re: Re: Re: Re:
Dluh je oblíbeným tématem opozice a našich tzv. pravicových stran. Proto Ti vysvětlím z čeho se skládá. Zhruba polovina dluhu je tvořená dluhem Konsolidační agentury, dříve Konsolidační banky. tyto dluhy byly vytvořeny z velké části za dob vlády Václava Klause, ale nikdy nebyly součástí rozpočtu, to je až nyní. Druhá část je způsobena opravdu za vlády ČSSD a tvoří ji schodek veřejných výdajů. Tato část dnes není tak, vysoká ale je nebezpečnější protože narůstá každým rokem. Proto aby tomu tak nebylo musí dojít buď: k lepšímu výběru daní, ke zvýšení daní, nebo ke změně mandatorních výdajů, případně seškrtáním ostatních složek státního rozpočtu ( ty však oproti mandatorním výdajům tvoří asi pouze 15 - 20 %). Pokusy o lepší výběr daní byl učiněn snahou zavést např. registrační pokladny. Zákon úspěšně zablokovaly naše pravicové strany. Nezvyšování daní byl jeden z bodů opoziční smlouvy. Zbývají mandatorní výdaje, proto je ale potřeba změna zákona, což vyžaduje dohodu celého politického spektra a nemyslím si, že to bude jednoduché. Zbývá však ještě jedna možnost: použít na úhradu peníze vybírané v rámci sociálního pojištění, jak činil za svých vlád V. Klaus. Odtud se berou ty zvěsti o rozhazovačné sociální politice státu, kterou jse dle mně naprosto nesmyslné, protože na sociální politiku je vyčleněná jasná část peněz vybraná na sociálním pojištění a měla by na  tyto účely být použita, protože jinak přijdou naši důchodci zkrátka. Samozřejmě je možné snížit i různé jiné podpory ale ty z celkového objemu tvoří malou část. Obviňovat proto ČSSD z tvorby schodku je proto nefér protože na růstu výdajů mají podíl i ostatní strany zejména ODS.
0/0
14.5.2002 18:08

Franta

Re: Re: Re: Re: Re:
Dík za podrobný rozbor, samozřejmě podíl nese i předešlá vláda ODS. Tím že ale ČSSD rozhodla o koupi stíhaček za 60 miliard, zvýšila mzdy ve státní správě, neustále přibírá nové a nové úředníky (čímž si mimo jiné geniálně rozšiřuje voličskou základnu), tím ten schodek asi nesnížíme.
0/0
15.5.2002 15:27

Bubák

Re: Re: Re: Re: Re: Re:
O koupi stíhaček nerozhodla pouze ČSSD, ale i některé opoziční strany (takže to je zřejmě alternativa výhodná). Myslím si, že nákup je bohužel nutný, je pouze otázkou jakou alternativu zvolit ale to si nedovolím posuzovat. Ti co křičí, že stíhačky ne nebo jiné se snaží pouze nákup oddálit a provést sami, protože při tak velkém obchodu vždy kápne nějaké všimné ( např. svezení F-16 M. Žantovského).
Bohužel s úředníky je to asi tak jak říkáš, ale nějaký dramatický nárust to nebude a už vůbec nelze uvažovat, že si tím strana zajistí voličskou základnu.
0/0
15.5.2002 17:30

Franta

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
S těmi stíhačkami se neshodnem. Tak malý stát jako je náš absolutně nepotřebuje žádné takové stroje. Ptám se proč jsme lezli do NATO? Když se podívám do historie, tak stejně veškeré bitvy o nás byly rozhodnuty bez nás! Naposledy kdy náš lid bojoval bylo v roce 1620. Škoda, že o takové věci nebylo vypsáno referendum jako např. ve Švýcarsku. No připadá mi to, že tam nahoře v Praze ať už levičáci nebo pravičáci jsou tak trochu odtrženy od reality v tomto státě, bohužel.
0/0
16.5.2002 14:03

Bubák

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
Obecně rozšířeným omylem je spojovat členství v NATO s obranou vzdušného prostoru, nasazením stíhaček ve voj. akcích apod.. Stíhačky jsou určeny především k obraně a střežení našeho vzdušného prostoru, především v dobách míru. Nebudou nasazovány do bojů mimo republiku, slouží jako obrana třeba proti nenadálému napadení, podobnému třeba tomu v září na USA. Pokud bychom je neměli, vzdušný prostor by nebyl střežen vůbec, jinými slovy každé letadlo by bylo schopné útoku na jakýkoliv cíl, kdykoliv si vzpomene. Protože protivzdušnou obranu netvoří pouze složky letectva ale také heště radiolokační vojsko, raketové vojsko a vůbec je to celý poměrně složitý komplex vzájemně spojený (sám jsem u něj sloužil), nelze vyčlenit letectvo a přenechat jeho úkoly letectvu jiné země, jak někdo navrhoval. Letadla slouží totiž v bojové pohotovosti denně, a musí být schopná okamžitě reagovat na narušení vzd. prostoru, případné propojení ostatních složek by bylo zřejmě nákladné a složité právně (nevím jak by náš velitel povolával německé stíhače) i technicky. Referendum je sice hezká věc, ale tak složité rozhodnutí nelze dělat všelidovým hlasováním, sám nevím jak bych rozhodoval.
0/0
16.5.2002 17:53

Franta

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
Myslím že naše L 159 i když jsou podzvukový by na to v pohodě stačily, ty peníze můžou být užity úplně jinak. Kdyby na to stát měl nejsem proti, v současnosti ale když stát musí kvůli tomu vydávat dluhopisy tak to je nepřijatelný. Já jsem proti. Dříve zde byla orientace na Rusko, teď na západ, je to směšný.
0/0
17.5.2002 9:11

Bubák

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
Nestačily, protože jsou určeny spíš proti pozemním cílům a vynikají spíše výzbrojí, než rychlostí, a jsou určeny spíše k podpoře pozemních jednotek. Podzvukové letadlo nemůže stačit, protože dnes mu uletí i běžné dopravní letadlo, navíc dnešní letadla létají ve značných výškách kde si nejsem jistý, že dosáhne. Je to jako tahat pluh za osobním autem. Ono taky stačí ale není to efektivní.
Ještě k té protivzdušné obraně. V dobách ky jsem u této zbraně sloužil já (asi 1986 - 1990), byla PVO mnohem silnější než dnes, neboť zahrnovala kromě letectva, také poměrně hustou síť protiletadlových raketových oddílů, jenom kolem Prahy jich bylo kolem 20. Po revoluci se tato baterie značně zúžila, takže zůstalo převážně letectvo, bohužel staré skoro 40 let. Z investice 60 mld. samozřejmě nikdo radost nemá, navíc stíhačky zasahují velice zřídka, pokud vůbec, ovšem možná je to taky tím, že jsou připravené a tudíž od případného útoku odrazují.
0/0
17.5.2002 10:42

Michal

Re: Re:
Průmysl, stavebnictví,produktivita, export, mzdy rostou. To je realita, na rozdíl od stavu před 5 lety.Toyotu ani motorárnu Klaus věru nebyl schopný ani ochotný přitáhnout.Jeho vláda byla jak personálně, tak faktickou činností opravdu hlubokým omylem a je neobhajitelná, dokonce ani její tehdejší šéf ji neobhajuje, a že je to demagog jak má vypadat.
0/0
15.5.2002 9:00

Bubák

Je náš stát opravdu sociální ?
Myslím, že problém není ve výši sociálních dávek ale v níži mezd. Většina mezd (lehce podprůměrných) stačí na přežití jedné osoby s trochu slušným životním standartem, pokud ovšem nemusí pořizovat byt, dům, či zařízení bytu. Pokud má děti, živí manželku, a platí nájem z bytu je taková mzda zcela nedostatečná, takový člověk je odsouzen k živoření, nic nepomohou ani sociální dávky. Tato situace trvá bohužel už od roku 1989 a důkazem je např. dramatické snížení porodnosti v této době.
0/0
14.5.2002 14:44

NASRANEJ

STÁT FLÁKAČŮ
Spidlouš chce tak leda stát flákačů a vyžírků.  Dnes se má nejlépe flákač na socce, co má hodně dětí. Pár tisíc si k tomu měsíčně někde na černo přifušuje a má víc než lékař či vysokoškolský profesor. To bych blil!  Ještě pár let tohoto marasmu a z česka nezbyde nic, vše bude prožráno a státní dluh bude několik biliónů! Jsou všichni češi takové pitomé hovada blbé, že to nevidí? Řezník taky táhne prase na porážku a říká mu "ťuťu, ňuňu"! Prasata, vzpamatujte se!!!
0/0
14.5.2002 14:23

Ivan

Re: STÁT FLÁKAČŮ
To je naprosto přesné. Plno lidí tady ještě uvažuje stylem "volit budu toho, kdo mi víc dá (naslibuje)". Ti blbci ještě nepřišli na to, že je třeba volit toho, kdo "nejmíň sebere". Že čím je stát sociálně tvrdší, tím je bohatší a v konečném důsledku se všichni co pracují mají lépe. Tak to chodí v USA. Tam se podporuje především podnikání, protože podnikatelé dají lidem výdelky. Ne banda zasraných politiků co slibuje, že všechno obstarají za nás. I myšlení hahaha
0/0
15.5.2002 10:13

Michal

Re: Re: STÁT FLÁKAČŮ
Za tyto Vaše vize by se nemusel stydět ani jistý Adolf přd 60 lety.Také tvrdil, že soucit je slabost a přežitek a podle toho se choval k Židům či Slovanům. Zamyslete se, než ty nesmysly někam napíšete, nebo dopadnete jako Němci po druhé světové válce. Z nejtvrdšího a nejudatnějšího národa se staly sebelítostiví Němci, kterým bylo údajně ukřivděno.Ona velkohubost má vždy neslavné konce, neboť její motivy nejsou dobré.
0/0
15.5.2002 11:25

BroukPytlik

Re: Re: Re: STÁT FLÁKAČŮ
Ty KRETENE Michale  prestan tady uz konecne prdet hubou. Nezapomen zaplatit znamky do SSM, vem si svoji svestku a di smrdet s tim svym tamtamem na zumpu k GrebeKretenickum! 
0/0
15.5.2002 19:49

MAB

Re: Re: Re: Re: STÁT FLÁKAČŮ
Brouku zeles do svy rudy diry, a nezapomen nasetrit na nesmyvetelnou modrou barvu abys spolecne s klausem mohl zamalovat ten svuj rudy ksicht.
0/0
17.6.2002 11:51

BroukPytlik

Re: STÁT FLÁKAČŮ
Hey Nasranej, je nas vic!!! Obavam se ovsem, ze prasata perly nepotrebujou. Tem je to jedno. To uz komousi vedeli - Hlavne, ze maj co zrat, kde srat a spat a vobcas si zasukat!
0/0
15.5.2002 19:58

Mara

Špidlič
Vysvětlujte to socanským voličům...
0/0
14.5.2002 9:34

Klára

Pane bože,
ochraňuj nás před tím, aby nám tenhle vůl vládl příští čtyři roky. Děkuji
0/0
14.5.2002 9:16

Martin

Re: Pane bože,
Spíše nás bůh ochraňuj před Klausem. To je Vůl,který za celou dobu své vlády nepřidal lidem ani Ň. To bychom stále jen utahovaly a utahovaly opasky a trhaly od huby. Zlatej Špidla.
0/0
14.5.2002 10:59

Franta

Re: Re: Pane bože,
Je vidět že o ekonomice nevíš vůbec nic.
0/0
14.5.2002 11:17

boss

Re: Re: Pane bože,
Mylí chlapče plně souhlasím s frantou protože asi ekonomice fakt nerozumíš, když vypustíš takovou kravinu z úst. Václav Klaus je bezespory nejchytřejším člověkem co naše země má. Navíc jeden z nejpracovitějších. Nedávno jsem byl na fakultě ekonomické v chebu i v plzni na jeho přednáškách a je to fakt třída. Slyšel jsem v tomto směru spoustu politiků ale on je prostě jedinej svýho druhu.
0/0
14.5.2002 14:22

Bubák

Re: Re: Re: Pane bože,
Mylí přítely, nerad to říkám ale člověk s tvým pravopisem těžko někoho přesvědčí o své ekonomické odbornosti.
0/0
14.5.2002 14:37

boss

Bubákovi - tomu šílencovi
když se začneš ohánět tím že se nikdo někde přepsal tak to musíš bejt fakt ubožák. já nikoho nebudu ani nechci přesvědčovat o své ekonomické odbornosti. Ekonomiku už se učím pět let z toho rok na vysoké škole mám za sebou úspěšně složenou zkoušku z mikroekonomie, podnikové ekonomiky, učetnictví, obchodní právo a chystám se na makroekonomii. Pokud tedy víš co to všechno je.
0/0
14.5.2002 22:48

Bubák

Re: Bubákovi - tomu šílencovi
Zase chyba, nepíše se šílencovi ale šílenci. (Možná to ale už změnili)
0/0
15.5.2002 10:29

BroukPytlik

Re: Re: Bubákovi - tomu šílencovi
Hele Bubaku vem si svoji mekky a tvrdy I/Y a di s nima prcat do knihovniho klubu pro stary jeptisky. Ty to snad vocenej!
0/0
15.5.2002 20:11

Fritz

Re: Re: Re: Pane bože,
Vážený bossi, dovoluji si oponovat tvrzení, že " Václav Klaus je bezespory nejchytřejším člověkem co naše země má." To bychom na tom byli hodně špatně. Zřejmě jste měl na mysli, že mezi našimi politiky má zdaleka nejširší ekonomický přehled. S tím bych třeba souhlasil. Jenom mi nějak chybí okénka popularizující ekonomické kroky, jaká pořádal krátce po "sametu". Nějak se pan profesor zahleděl do své dokonalosti a s národem přestal komunikovat. A co se týče populistických gest před volbami - asi se ještě budeme moc divit (a to na všech frontách). Člověk to nesmí brát vážně.
0/0
14.5.2002 14:59

boss

Fritzovi
Samozřejmě je váš a čistě jen váš názor já si myslím své. Václav Klaus je nejchytřejší člověk co tahle země má pokud je v politice tak musí jít o ekonomiku. A hodně mylná jsou tvrzení že udělal pro tenhle stát po sametu vůbec nic. Kdyby jste viděl křivku čistého ekonomického blahobytu tak byste viděl jak od roku 98 neskutečně poklesla (do té doby celkem v rovině). Ale jak říkám je to váš názor.
0/0
14.5.2002 22:58

Bubák

Re: Fritzovi
Ovšem až po soudruhu Gottwaldovi.
0/0
15.5.2002 10:21

Fritz

Bossovi
Asi jsme si nerozuměli. Netvrdím, že Klaus neudělal nic. Chybí mi ale jeho srozumitelné ekonomické rozbory politických rozhodnutí, jaké prezentoval dříve. S tou chytrostí to ale myslím vážně. Což je chytrý ten, kdo není schopen korigovat své chování na veřejnosti a svým arogantním chováním odpuzuje celou řadu potenciálních voličů?
0/0
15.5.2002 10:26

Bubák

Re: Re: Re: Pane bože,
Konečně se někdo tak chytrý a pracovitý našel i v naší zemi. Teď už nemusíme rusům J. V. Stalina závidět.
0/0
14.5.2002 16:01

Kaja

Re: Re: Pane bože,
Asi budes jednim z tech kteri houby delaji a cekaji jenom na to co jim da stat. Jdi ty a tobe podobni nekam, nejlepe dopr.. Vis ty vubec neco o ekonomice???? Jestli ten chudak Spidla co jenom mysli na zvysovani dani a rozdavani penez za deti bude pristim premierem, tak potesprdel.............
0/0
15.5.2002 11:20

Josef 2

Komunista zakuklenej
Na takové nesmysly by nepřišel ani Stalin s Leninem. Chvála bohu, že konečně půjdou od válu.
0/0
14.5.2002 8:05

Socan

Špidla je falešnej
U Špidly je socijálno i socijální stát až na druhé koleji. Na heslech si ale buduje svůj image dobráka a lidumila.
0/0
14.5.2002 7:33

Mike

Vladimír Iljič Špidla
Bez komentáře
0/0
14.5.2002 6:16

Obyvatel

"Je treba zvysit dane"
, Hlavne fyzickym osobam - podnikatelum. Tohle jsem tusim kdysi cetl z projevu nejakeho socialistickeho zmetka od CSSD. Co si to vlastne ti samostatne zivorici dovoluji, ze jim pres vsechny dane a pojisteni jeste neco zbyde. Az jim napari dan 100% tak bude konecne dostatek penz pro blaho flakacu. Ti pak budou (mozna uz jsou ?) rozhodujici volicskou zakladnou. Podle toho to tu vypada a bude vypadat. Kdyz vyhral volby Zeman, tak jsem si hned druhy den sel pro cestovni pas. Clovek nikdy nevi ...
0/0
14.5.2002 2:15

rado

Re:
Zmetek seš ty,až budeš nemocnej nebo starej, budeš rád,když ti dá někdo aspoň nějakou přerozdělenou korunu,která jde z mých daní,coby zaměstnance,kde mě daně automaticky strhávají dle platu.Neznám podnikatele,který platí řádně,a to jich znám hodně.Jinak šťastnou cestu.
0/0
14.5.2002 14:00

Bubák

Re:
Ty jsi asi od někud přicestoval, že ? Nejvíce daní v tomhle státě platí zaměstnanci, živnostníci dokáží lehce daňový základ snížit.
0/0
14.5.2002 14:48

Franta

Re: Re:
Bubáku to co jsi napsal je holý nesmysl. Nemáš asi vůbec tušení kolik peněz za Tebe platí zamětnavatel na soc. a zdravotním a jaké riziko na sebe bere, když Te zaměstnává.
0/0
14.5.2002 17:26

Bubák

Re: Re: Re:
Ty jsi opravdu naivní. Samozřejmě, že vím kolik za mně zaměstnavatel platí, také znám ovšem spoustu živnostníků, kteří nezaplatí za rok to co já za měsíc, protože když je šikovný sníží základ na minimum, což já samozřejmě nemůžu.
0/0
14.5.2002 18:20

Franta

Re: Re: Re: Re:
Samozřejmě že jse spousta živnostníků nepoctivých, bohužel ale v tomto státě jsou živnostníci z důvodu vysokých daní a i jiných přiblblých zákonů k tomu dohnáni. Když to vidíš jinak, proč se nestaneš živnostníkem?
0/0
15.5.2002 15:11

Bubák

Re: Re: Re: Re: Re:
Jsi si jistý že jím nejsem ?
0/0
16.5.2002 18:24

BroukPytlik

Re: Re: Re: Re: Re: Re:
Hele Bubaku ja Te fakt rad ctu, ale mas tady maly trhliny: Jestlize naznacujes, ze jsi zivnostnik, pak z predchoziho je zrejme ("také znám ovšem spoustu živnostníků, kteří nezaplatí za rok to co já za měsíc"), ze docela nesikovny . . .
0/0
17.5.2002 0:27

Najdete na iDNES.cz