Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Sporná kolaudace byla odložena

Sporné sloupy vysokého napětí, které vyrostly v Písnici v těsné blízkosti obytných domů, stále nemají kolaudaci. Kolaudace stavby, která vzbudila nevoli části obyvatel sídliště Písnice, byla naplánována právě na dnešek. Lidé se ale obávají nagativních vlivů vysokého napětí, které jim vede přímo před okny. "Kolaudace byla odložena z administrativních důvodů, zjistilo se, že informace o stavebním řízení byly na úřední desce v Libuši vyvěšeny pozdě," potvrdil mluvčí PRE Petr Holubec.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Ing. Ivo Řezáč

Co na to tajjemník Prahy 11 ?
Velmi by mě (a pravděpodobně i mnohé ostatní) zajímalo, co na problémy kolem stavebního povolení říká tajemník úřadu městské části Praha 11. Sdělil mu pan Heliš, že nastávají problémy? Nebylo by vhodné ho z místa vedoucího odvolat (toto je i otázka na zastupitelstvo městské části Praha 11)? Můj názor na věc: Sloup před domem je hrůza, jednání PRE a staveního úřadu Prahy 11 je skandální - styďte se!
0/0
10.5.2002 13:55

Richard

Manipulace ????
Jen by mne zajímalo, proč najednou tolik aktivity, když na tom samém místě podobný sloup vysokého napětí již byl a jeho šíře byla obdobná.
Jen doufám, že  položení kabelů pod zem nijak nesouvisí  s polem u lesa, které se nalézá hned za sídlištěm a které je nyní prakticky neprodejné právě kvůli staronovým rozvodům vysokého napětí. Sloupy a kabely vysokého napětí  zrovna nepůsobí esteticky pro případnou výstavbu rodinných domů na tomto pozemku. Doufejme, že se nezneužilo OS Výhledy k tomuto plánu.
0/0
6.5.2002 14:05

fornusek

Re: Manipulace ????
Starý sloup měl zhruba poloviční výšku, šířku pouhých 6 m (nový stožár má šířku 15,8 m), a nesl pouze dva systémy 110 kV o daleko nižší přenosové kapacitě. (Tyto skutečnosti je možno si ověřit např. nahlédnutím do stavební dokumentace.)
Zajímavý je však jiný aspekt příspěvku, tedy ceny pozemků. Při několika jednáních s úřady (včetně např. ministerstva průmyslu a obchodu či místního rozvoje) jsme se setkali se zajímavým názorem, totiž že jeden z hlavních důvodů neochoty ukládat nyní vedení v okrajových částech Prahy do země není až tak ona vysoká cena kabelů (tu stejně zaplatí spotřebitelé), ale právě ceny pozemků Vlastní stavbou nadzemního vedení a jeho ochrannými pásmy se totiž zcela znehodnotí pruh o šířce minimálně 40 m v podstatě kolem celé Prahy. Jejich bezradný majitel takový pozemek většinou dříve nebo později za směšný peníz energetikům odprodá. Za pár let však PRE, ať už dobrovolně nebo z donucení, tato vedení stejně uloží do země a náhle zmnohonásobená cena kdysi levně odkoupených pozemků nejenže zaplatí "drahé" zemní kabely, are přinese i tučný zisk.
0/0
7.5.2002 7:17

Jirka

dotaz pro pana Holubce - centrum - poděkování Výhledům
Pane Holubče, mohl by jste mi prosím zaslat zcela konkretní mapu Vašeho pojetí centrum Prahy? Nerad bych se totiž při případném stěhování setkal znovu z bezohlednou devastací přírody a ohrožováním zdraví lidí ze strany PRE. Patří tam prosím Staroměstské náměstí? Z Vašeho prohlášení mám obavy, že by jste "v zájmu spolehlivých dodávek elektřiny pro statisíce domácností a podnikatelských subjektů" mohli postavit podobné stožárky i tam. Předem děkuji za tentokrát pokud možno pravdivou odpověď. I já bych chtěl tímto poděkovat všem zástupcům Výhledů, kteří pro nás odvádějí ohromný kus práce. Z vlastních zkušeností asi všichni víme jak je těžké se potýkat s lidmi, kteří berou své funkce jako vhodnou příležitost zajistit si všemi prostředky příjemnou budoucnost. Ještě jednou díky a věřím, že bude příležitost společně oslavit vítězství!!!
0/0
3.5.2002 21:40

fornusek

Re: dotaz pro pana Holubce - centrum - poděkování Výhledům
Podle velice svérázného výkladu vedoucího OV ÚMČ Praha 11 Ing. Heliše je zastavěným územím pouze území vymezené hranicemi příslušné stavby, jinými slovy pouze území pod stavbou. Proto lze jen doufat, že služební postup pana vedoucího skončil, jinak bychom se jednou mohli dočkat podobných stožárů třeba právě na ploše Staroměstského náměstí či na nádvořích Pražského Hradu.
 
Občanské sdružení Výhledy děkuje diskutujícím za podporu.
0/0
5.5.2002 14:40

fornusek

ad bod 5 argumentů p. Holubce
Právě mi bylo doručeno rozhodnutí Odboru životního prostředí Magistrátu, který přerušil řízení o smýcení lesního porostu v Modřanské rokli. Důvod, který uvádí je sice rozumný - stavební povolení bylo zrušeno, rozhodnutí však zatím ještě není pravomocné a souhlas se smýcením by v okamžiku nabytí právní moci mohl vést ke zbytečnému zásahu do zájmů chráněných zákonem - pokud by ovšem ke smýcení z velké části už dávno nedošlo 
Zdravý rozum by velel, že stejně tak by mělo být přerušeno řízení o kolaudaci, rozum vedoucího odboru výstavby ÚMČ Praha 11 Ing. Heliše má však jiný názor a proto svolal nové jednání již na 18.6.2002. Musí k tomu mít opravdu silný důvod ...
0/0
3.5.2002 18:06

Foltýn

nástavby nám kvůli vedení odbor výstavby povolit nechce!?!?!?
Stavební bytové družstvo, které je částečným vlastníkem a zároveň správcem zmiňovaného domu nedávno obdrželo zamítavé stanovisko na vybudování jednopatrové nástavby.Vedoucí odboru výstavby ÚMČ Praha 12 Ing. Majorová v něm vyjadřuje pochybnost, zda by o byty v bezprostřední blízkosti vodičů vedení vysokého napětí byl vůbec zájem.Je zajímavé, že při vydávání stavebního povolení na stavbu vedení nikdo z odboru výstavby ÚMČ Praha 11 podobné obavy neměl.Zřejmě asi místní úředníci nevěděli kudy trasa vedení vede, nebo je snad k tomu vedly osobní zájmy?!? Možná platí v Praze 11 a Praze 12 různé stavební zákony!!! Škoda, že zmiňovaní úředníci nenesou za svá chybná rozhodnutí finanční odpovědnost, asi by rozhodovali jinak. člen bytového družstva PED
0/0
3.5.2002 15:59

Petricek

Vedeni pod zem
Sleduji tuto diskuzi plnou emoci. Nelze se jim divit, kdyz Ceska energetika za bezostysne pomoci uradu zahnala lidi do kouta. Na druhe strane je nutne uznat, ze takove vedeni v zemi stoji asi petkrat vice nez nadzemni. Technologie je zvladnuta vsude v civilizovanem svete, prislusne kabely se delaji napr. i v Turecku. Co kdyby Prazska energetika misto stupidnich reklam v novinach, na stadionech i jinde za usetrene penize dala alespon cast tohoto vedeni do zeme? Aspon by se naucila nove technologii (sesterska Jihomoravska energetika jiste rada poradi), prestala by tolik zaostavat a mohla by to vyuzit i v nejake smysluplne reklame!
0/0
3.5.2002 14:13

duchodce

K prohlaseni mluvciho PER
Pane Holubce, musim platit vasi firme za elektriku, kdyz bydlim na okraji Prahy?Podle vasi logiky, ze zakony a predpisy plati jen v centru, zrejme ne!
0/0
3.5.2002 14:07

Radka Chválová

Šok
dotazy na pana Holubce:
1/ Opravdu PRE ani netušila, že tam "někdo" postaví baráky? Jsme SBD pracovníků  e n e r g e t i k y  a dopravy... A pokud za to PRE opravdu nemůže, ti občané tam bydlící už vůbec ne... (Mohli jsme před 16 lety cokoliv ovlivnit? Ačkoliv tento stav by mnohým vyhovoval jistě i dnes, že ano... )
2/ Netuším, co jsou náletové dřeviny, ale kromě dřevin je silně zdevastovaná celá trasa vedení v rokli (i tam se betonovalo, jezdilo nákladními auty atd.) - byl jste se tam podívat?
3/ Mám pochopení pro nutnou loajalitu mluvčího ke svému zaměstnavateli, nicméně mohl byste upřímně říct, zda Vám by se tato "změna" před vlastním oknem líbila?
Pozn.:  Samozřejmě, žádný ze soudruhů nám nedal písemný slib, že vedení bude "zavedeno" pod zem, s naprostou jistotou si však vzpomínáme, že členové vedení družstva slibovali, že to "mrňavé" vedení a "stožárky" jsou tam dočasně a že vedení povede v zemi. Mám pochybnosti, že pokud by to tehdy nepřislíbil "kdosi" z energetiky, těžko by si to družstevníci vymysleli. Ovšem, co není na papíře... A nějaká čest a morálka - to tady asi ještě dlouho nebude. 
 
 
 
 
 
0/0
3.5.2002 13:09

Novotný

Poděkování občanskému sdružení Výhledy
Chtěl bych nejen za sebe, ale i za ostatní obyčejné lidi, kteří jsou výstavbou el.vedení přímo postiženi, poděkovat zástupcům občanského sdružení, kteří vlastně za nás vedou bitvu jak s PRE, tak i se zkorumpovanými úředníky, kteří se zřejmě neštíti ničeho. Je mě velmi smutno z toho, že místo toho, aby úředníci státní správy hájili zájmy občanů, je tomu přesně naopak. Jak jinak si vysvětlit, že PRE bez povolení devastuje chráněnou přírodní památku, ohrožuje svojí stavbou zdraví a životy občanů a navíc prostřednictvím svého "mluvčího" nepravdivě informuje veřejnost. Moc Vám, kteří hájíte zájmy obyčejných lidí fandím a nenechte se zastrašit!!!! Pavel Novotný, Písnice
0/0
3.5.2002 12:25

Křivdová

0/0
3.5.2002 12:06

fornusek

Oprava odkazů
Oprava odkazů:
 
0/0
3.5.2002 11:17

fornusek

Re: Oprava odkazů
Do třetice, teď to snad už bude správně (Nějak mně ta snůška nepravd zvedla adrenalin. Omlouvám se.)
 
0/0
3.5.2002 11:27

fornusek

k argumentaci p. Holubce
K argumentům pana Holubce:
ad 1. Není pravda. Vinou ledabylého vyměření zasahuje nyní ochranné pásmo do půdorysu obytného domu, jak doložilo měření certifikovanou firmou, které jsme si nechali udělat na vlastní náklady.
ad 2. Opět nepravda. VVN se v Praze ukládá do země nejméně od první poloviny 70-tých let (např. napáječ trafostanice v Rajské zahradě na Žižkově cca z roku 1974).
ad 3. Opět nepravda. Magistrát ve svém zrušení stavebního povolení z 17.4.2002 potvrzuje, že vedení vede v zastavěné části obce (viz územní plán).
ad 4. Opět nepravda. Stačí se podívat do mezinárodní databáze vědeckých publikací MEDLINE.
ad 5. Opět nepravda. To ostatně konstatoval i OŽP Magistrátu při místním šetření 5.3.2002. Písemné rozhodnutí se očekává každým dnem.

Petr Holubec

Jen pár argumentů...
Je mi jasné, že vyvolám řadu emotivních reakcí, ale uvedu jen pár argumentů. PRE je napadána, že sděluje jen část pravdy. Totéž si mohu myslet i o protistraně. Takže
1. Vedení přesně na tomto místě stojí již od r. 1950 a současná rekonstrukce ho ze zmíněné trasy neuhnula ani o kousek. PRE opravdu nemůže za to, že tam kdosi postavil dům. 
2. Je minimálně zpochybnitelné, že by před šestnácti lety kdosi z energetiků závazně slíbil uložení vedení pod zem. V té době nebyly s podzemním vedením prakticky žádné zkušenosti.
3. Je zásadní sdělit, že pozemek, na kterém stojí zmíněné vedení není veden v žádném plánu jako zastavěná část obce!
4. Pokud jde o zdravotní rizika, tak PRE provedla vlastní měření několikrát, podobně měřili i hygienici. Podle naměřených výsledků nemůže elektromagnetické vlnění poškodit zdraví - to je ověřeno podle všech dostupných poznatků. Žel žádné normy na to u nás ani ve světě neexistují (zřejmě nejsou třeba). Záření z TV obrazovek a mobilů škodí mnohem více.
5. Co se týká kácení porostů v ochraném pásmu vedení, tak PRE žádné stromy nekácela a nekácí. To dělala stavební firma, která rekonstrukci vedení realizovala. V ochraném pásmu vedení se dělal průklest stromů tak, jak to nařizuje příslušný zákon každých deset let. Vždy se kácely pouze náletové dřeviny. Ze stejného důvodu bylo vyvoláno i místní šetření, na kterém se zástupci životního prostředí magistrátu se zástupci PRE dohodli přesně, jaké dřeviny lze vykácet a takové - náletové se také vykácely.
6. Co je mimořádně zajímavé, je dokument, kterým všichni proti PRE argumentují a to rozhodnutí magistrátu o zrušení stavebního povolení na rekosntrukci vedení. Tento dokument mají všichni zúčastnění, jen PRE ho dosud nedostala! Prý ho dostane na vědomí... PRE dokonce nebyla ani účastníkem kolaudačního řízení. Není to vše nějak podivné?
V závěru je dovolte připomenout, že zmiňované vedení je zásadní součástí distribuční soustavy v Hl. m. Praze, propojuje důležitá energetická zařízení mezi Chodovem a Lhotkou a zajišťuje spolehlivou dodávku elektřiny pro rozsáhlé území Prahy a pro statisíce domácností a podnikatelských subjektů ve městě. 
0/0
3.5.2002 9:05

Černý

Re: Jen pár argumentů...
Pan Holubec, zřejmě "omylem" zapomněl sdělit nám všem, že PRE na devastaci chráněné přírodní památky zatím nedostala od odboru životního prostředí MHMP žádné povolení, takže vše provedla bez něj!!!! Zdravotní rizika nikdo nezná, protože dlohodobý vliv el.vedení (4x110kV)na člověka, který je vzdálen pouhých 12m od vedení nikdy nikdo neměřil.Pokud má pan mluvčí zájem, může se stát prvním pokusným "králíkem", ale bez nás (143 bytů)!!!! Jelikož stavba(její změna)nebyla posouzena z hlediska vlivu na životní prostředí bylo územní rozhodnutí o umístění stavby a stavební povolení vydáno v rozporu s §11 zákona 244/1992 Sb a tím byl dán důvod pro jejich zrušení.(Rozhodnutí Odboru výstavby MHMP ze dne 17.4.2002). Toto rozhodnutí dostalo samozřejmě jak PRE, tak i stavební úřad Ph 11, takže nevím k čemu to divadlo ze strany pana mluvčího!!! Jsem velmi zvědav jak na tato všechna pochybení PRE budou reagovat statisíce domácností a podnikatelských subjektů, raději změňte místo pane mluvčí!!!!! Václav Černý, mluvčí OS Výhledy
0/0
3.5.2002 13:21

Vladimír Böhm

Re: Jen pár argumentů...
Pane Holubec věřím, že jako poctivý občan této republiky nahlédnete do projektové dokumentace a pak veřejně opravíte svá tvrzení , že vedení stojí přesně ... a trasa neuhnula ... Vím, že k posunu sloupů na 100 % došlo, právě z dokladů PRE. Mám pro Vás otázku: Kam jste ochoten v loajalitě k zaměstnavateli zajít?
K Vaši neochotě vidět pravdu ohledně zástavby, dodám jen to, že Vy sám uznáváte existenci bytového objektu 16 let, byť z jiných značně demagogických pohnutek. Dětské hřiště na druhé straně slavné stavby PRE prokazatelně existuje ještě déle. Každý stavař Vám rád sdělí, že toto je také stavba. A komunikace s chodníkem přímo pod Vaším dlouhým vedením je také stavba. Tedy v odstavci 2 úmyslně říkáte nepravdu, zřejmě spoléhajíc na své kolegy, kteří Vám tento nesmysl poradili.
K bodu 5 - kácení dřevin. Pane mluvčí, Vy se lidem vysmíváte! PRE dostalo pochybné stavební povolení na jeho dlouhé a vysoké vedení. PRE si najalo firmy a PRE má odpovědnost stavebníka za to co se během "stavby" děje. Požadavek na kácení byl dán dodatečně, stromy jsou vykáceny a Vaše PRE nedostalo zatím ani dodatečný souhlas. Doproručuji Vám jedno: pokud nemůžete říkat pravdu mlčte. I to by bylo dostatečné vyjádření.
K bodu 6 - jedním slovem směšné. Když stavební odbor Prahy 11 zahajoval stavební řízení, činil toto mimo jiné veřenou vyhláškou na úředních deskách a rozeslání na adresy účastníků řízení tedy ty které udaly v žádosti. Změní-li žadatel adresu a pak se vylmouvá na to, že cosi nebylo doručeno, nesplnil svoji vlastní povinnost aktualizovat svoji kontaktní adresu. Neřku-li je-li to vyvěšeno na úředních deskách, má se za to, že je to doručeno všem účastníkům řízení. Mimochodem takhle se PRE a stavební odbor Prahy 11 přes prádniny při stavebním řízení vyhnuli povinnosti informovat očany v bytovém objektu bydlící. A k tomu, že prý PRE nabyla účastníkem kolaudačního řízení?! Vedoucí stavebního odboru Prahy 11 pan ing. Heliš, chtěje psát zápis kolaudačního řízení, obrátil se v první řadě na právního zástupce PRE. Zápis z tohoto jednání mají jistě Vaši kolegové. Než vypustíte příště do světa takový nesmysl, ověřte si pravdu. Mohu-li Vám opět poradit,  prezentujete pouze ty nepravdy, kde Vás nemohou snadno a rychle usvědčit ze lži, pokud to ovšem není Vaše přesvědčení.
A Vašemu ctěnému závěru, ať si je Vaše vedení součástí čehokoli, ale ať je v zemi, jak ukládá vyhláška a zákon. To o čem je dnes ve skutečnosti řeč, jsou zisky PRE, protože vedení v zemi je z pohledu PRE dražší.
0/0
3.5.2002 15:24

Tim

Spravedlnost
Celým případem by se měla na výzvu radnice určitě zabývat policie. Nelze se zbavit dojmu, že tady cosi velmi zapáchá. Ochotnější a rychlejší úředníky-( ve vztahu k PRE) asi ještě nikdo z nás nepotkal. Je zde cítit velké podezření z nekalého jednání a úředního postupu. Pokud se chce radnice očistit, musí takto učinit. Podle všeho si ale myslím, že se jí to objektivně nemůže podařit. Chceme, aby nepoctivým úředníkům "PADALY HLAVY"!!!!!!!!!!! 
0/0
3.5.2002 7:35

Křivdová

Bojíme se o své zdraví!!!!!
Mluvčí PRE záměrně nepravdivě informoval veřejnost, zapomněl totiž dodat, že sloupy, které před domem původně stály byly o polovinu nižší a jejich ramena byly o polovinu kratší a hlavně neřekl, že se napětí ve vedení zdvojnásobilo.Máme proto strach o naše zdraví a nestačí nám argumenty, že ochrané pásmo bylo dodrženo, když všichni víme, že s velkými problémy.Dlouhodobý vliv el.vedení na člověka v takové blízkosti nikdo nikdy neměřil a pokud ano tak hazardoval s lidskými životy.My nejsme zvířata, ale jsme lidé Nikdo neví co bude za 10 let, žijí tady naše děti a my odmítáme hazardovat s jejich zdravím. Nikdo z PRE ani z dalších úředníků by v takové blízkosti vysokého napětí nebydlel.Všichni, kdo se na této akci podíleli, by zasloužili přísné potrestání!!!!
0/0
2.5.2002 16:50

důchodce

Nestačíme se divit
To co provedlo PRE v chráněné přírodní památce Modřanská rokle za tiché podpory úředníků ze stavebního úřadu Prahy 11 nemá obdoby.Jak může v dnešní době někdo a to bez povolení vykácet polovinu lesa a potom všem žádat o dodatečné povolení a přitom tvrdit, že žádným chráněným územím neprochází?? K čemu nám je odbor životního prostředí MHMP, když nedělá svoji práci a přehlíží to, co se děje. Kdo zaplatí všechny ty škody které PRE napáchalo, jmenovaní úředníci bohužel ne, a to je chyba.Lesy a zeleň nám již nikdo nevrátí.Jsme opravdu zděšeni a důrazně žádáme kompetentní orgány aby zjednaly nápravu. Pavel Ruta s rodinou
0/0
2.5.2002 16:32

Vladimír Böhm

Upřesnění ternímů vyvěšení za MČ Praha - Libuš
Pan Holubec z PRE a pan Heliš z odboru výstavby rádi míchají hrušky s jablky. Pan Holubec mluví-li za PRE, musí být maximálně věcný. Tvrdí-li, že "Kolaudace byla odložena z administrativních důvodů, zjistilo se, že informace o stavebním řízení byly na úřední desce v Libuši vyvěšeny pozdě,"  měl by vědět následující. Rozhodnutí autorizované ing. Helišem z OV Prahy 11 má datum 24.3., čtyři dny trvalo než úřad vedený ing. Helišem došel na poštu, jak dokládá datum podání na poště - 28.3.!!! 29.3. přijala podatelna Úřadu MČ Praha-Libuš inkriminované rozhodnutí. Je to pátek a následují velikonoce. 2.4. podle spisového řádu určuje tajemník vyvěšení. Podle obecně známých pravidel se vyvěšení na úřední desce  počítá oficiálně až od následujícího dne, tedy 3.4. Co k tomu řici? Libuš nic nezanedbala. Za celou věc je, jak se zdá, někdo odpovědný z odboru výstavby.  Zřejmě si neuměl spočítat jedna a jedna. Připomínám, že odpovědným vedoucím tohoto odboru je pan ing. Heliš. 
0/0
2.5.2002 12:58

Radka Chválová

Neuvěřitelné...
To, co "vytvořila" společnost PRE, a.s. před paneláky v sídlišti Písnice a zejména pak v chráněné krajinné oblasti Modřanská rokle, je opravdu neuvěřitelné zvěrstvo a v každém případě by měly být povolány k osobní a profesní zodpovědnosti všechny osoby na něm zainteresované. Veškerá úřední rozhodnutí, povolení, vyjádření aj. související s tímto případem jsou přinejmenším "podivná", s mnoha zásadními pochybeními, bohužel jsou však věrným obrazem současného právního řádu ČR, ve kterém lze každý právní předpis vykládat tak, jak mocným tohoto státu vyhovuje. Plně podporujeme činnost občanského sdružení Výhledy. Stejně tak podpoříme podání podnětu k prošetření celého postupu PRE, a.s. a Stavebního úřadu pro Prahu 11, případně dalších institucí, které se podílely na "rekonstrukci vedení".
 
 
 
0/0
2.5.2002 12:43

fornusek

Kolaudace
Pan Holubec lže, když tvrdí, že povinnost zakopat vedení pod zem platí jen pro centrum města. Vyhláška 26/1999 MHMP jasně říká, že se tato povinnost týká zastavěných území v hl. m. Praze, a nijak nerozlišuje, zda v centru či na okraji. Ostatně v tom nám dal zapravdu i Magistrát ve svém rozhodnutí ze 17.4.2002, jímž stavební povolení pro toto vedení vydané ÚMČ Praha 11 zrušil. A ještě k domu, který tam stojí přes 16 let: V době jeho výstavby bylo slibováno, že vedení (tehdy na sotva polovičních sloupech s polovičním počtem vodičů) bude vbrzku rekonstruováno a uloženo do země. To, že energetici z PRE udělají na své kolegy (dům totiž patřil a z velké části ještě patří Stavebnímu bytovému družstvu pracovníků energetiky a dopravy) takový podraz, opravdu nikdo nepředpokládal. (Podrobnosti na www.praha-libus.cz ).
0/0
2.5.2002 8:24

Najdete na iDNES.cz