Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Koaliční vojáci zabili čtyři členy Al-Kajdy

Klid zbraní mezi mezinárodní koalicí v Afghánistánu a Al-Kajdou a hnutím Taliban nevydržel ani deset dní. V pondělí a dnes ráno se totiž u Chóstu u hranice s Pákistánem znovu střílelo. Američané po střetech oznámili, že zabili čtyři bojovníky Al-Kajdy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Jan

pro paní Australenu
Děkuji vám za slíbené informace. V podstatě potvrzují můj názor na to, co bylo dříve, jestli zákeřné teror.útoky kosovských Albánců nebo odvetné akce jugosl.armády a policie.  A dokládají, že kdo si ve světě chtěl zastřílet, vydal se do Bosny nebo Kosova. Máte pravdu v tom, že UCK by válčila, i kdyby v čele YU stál nějaký jugosl. Havel. Zkusme srovnat, jak by reagovala vláda Španělska, VB nebo Izraele, kdyby se mzn.brigády teroristů vydaly bojovat do těchto zemí bok po boku s ETA, IRA nebo Hamasem. O reakci vlády USA ani nemluvě, tam by to vzalo velmi rychlý konec viz Waco. Ještě k tomu Kosovu. Kdo měl zájem na exodu kos.Albánců? Byli to jen Srbové? Nebyla to i UCK, která sestoupila z hor a rozpoutala válku? Vždyť si muslimové už na tržišti v Sarajevu ověřili, že stačí jedna náležitě zmedializovaná akce aby Západ reagoval. A záběry na kolony uprchlíků opravdu zapůsobily na západní veřejné mínění. Na událost v Račaku mám stejný názor. Podle mého za ní stály stejné síly, jako za masakrem v Sarajevu. Ne všichni na Západě se dali oblbnout. Tak např. Times napsaly že: "UCK jsou arogantní regionální tyrani přežraní západní pomocí a penězi z drog a pašování lidí, kterou Aliance zásobuje zbraněmi a umožňuje rozšířit boj za Velkou Albánii do Srbska a Makedonie". Události v Preševu a u Tetova ukázaly, že tento list se nemýlil. Podle tohoto listu mají Albánci účinnou taktiku:"teror.akcemi vyprovokují státní moc k represím a pokračují tak dlouho, až si toho všimnou západní média, která politiky tlačí k zásahu".  Když šly pak v tv. záběry z  návratu kos.Albánců, dobře jsem si všiml aut v koloně. Všechna měla kupodivu poznávací značku. A přitom se psalo o ničených a zabavovaných poznávacích značkách. Taky se psalo  o ničených mešitách. Ale v záběrech kamer mešity stály, zato byla později vidět řada do vzduchu vyhozených pravoslavných kostelů. Že se dá proti terorismu účinně bojovat a to i za asistence USA ukázaly události v Izraeli. Že tam zahynuly stovky civilních obyvatel včetně dětí, najednou USA nevadí. Izrael není Jugoslávie a Židi nejsou Srbové. Je tedy zcela jasné, že při bombardování Yu nešlo o žádný humanistické cíle, jak tomu věřili a věří někteří naivkové, ale prostě a jednoduše o dokončení rozbití Jugoslávie a odstranění nepohodlného režimu. Malé státečky na strategickém Balkánu se totiž dají mnohem lépe ovládat. To, že podpora USA teroristické UCK a al Kajdě na Balkáně bude mít takovou dramatickou dohru 11.září v New Yorku, čekal málokdo. Klasik by řekl, že každý "dobrý skutek" má být po zásluze potrestán a nebo, že kdo seje vítr, sklízí bouři. Bombardování YU bylo projevem mzn.terorismu, který USA a NATO neprospěl a Američané tak ztratili mnoho svých příznivců a obhájců. Já patřím mezi ně. Zdravím vás z České republiky.
0/0
2.5.2002 9:50

Caesar

No A?????
Smrt je soucast zivota, a lidi zarve vic za dnesni den pote co je prejede auto nez v nejake prestrelce s arabakama.. Jo a jeste dobre ze to dopadlo tak a ne naopak.
0/0
30.4.2002 11:23

labakan

Re: No A?????
Abych rekl pravdu,tak ja doufam,ze naopak to bude priste.Afganistan neni zeme pro belochy!Na to jsou moc mekky!
0/0
30.4.2002 12:31

karel

valka
no tak to je bajecny, tech mrtvych je fakt malo na svete.Samy zabijeni, zbrane. Do hajzlu se vsema.
0/0
30.4.2002 10:08

australena

Re: valka
Ti koalicni vojaci byli Australane. Jsem si jista, ze jejich rodiny zde - a ja sama - jsme radi, ze se ubranili, kdyz na ne bylo zautoceno.  Valka je spinava. Kosile je blizsi nez kabat.
0/0
30.4.2002 10:24

Frankie

Re: Re: valka
Zdravím Vás, Australeno. Měl bych pár poznámek k Vaší odpovědi na mé otázky. Protože ten původní článek je zasut již poměrně hluboko, snad nevadí, když to píši zde. A) Ať to nazýváme jakkoli, nevírou v mučednictví, staletými sousedskými vztahy či jinak, faktem zůstává, že bělehradské restaurace, pizzerie a další veřejné prostory žádnou nevítanou návštěvu nedostaly. Nepočítám pozdější srbské vzájemné vyřizování účtů a likvidaci Miloševičových odpůrců či nepohodlných svědků. B) Píšete, že militantní skupina něco vyprovokovala, poté se zdekovala a odnesli to civilisté. Dobrá, ovšem na izraelském příkladě je vidět, že proti teroristům lze selektivně zasáhnout, aniž by se přitom ve velkém zabíjeli civilisté. Svůj názor v tomto bodě ovšem mohu změnit, až se naší Marcele podaří vyštrachat těch 500 mrtvých v Džanínu. Opomíjíte také důležitý detail. Pokud by Miloševič a tudíž Srbové celá ta předchozí léta neválčili s kdekým, jacíkoliv extremisté by se v Kosovu ani o nic nepokoušeli. C) Nechám teď stranou oblíbený mýtus, že exodus Albánců začal až během náletů. Důkazů o opaku je dost. Asi se shodneme na tom, že snahou Srbů bylo Albánce z Kosova vystrnadit. Za tím účelem ničili jejich osobní doklady, matriky a další doklady jejich oprávněnosti pobytu v Kosovu. Doufali, že jim tím znemožní návrat, přičemž v té době ještě netušili, jaký to vezme konec. Váš argument, že Palestinci neutíkají proto, že by jim Izraelci činili potíže při návratu, tedy neobstojí. Albánci měli k "neutíkání" tutéž motivaci, a přesto utíkali. Taková vesnice srovnaná se zemí se mi zdá poněkud pádnějším argumentem k útěku. D) Kdysi jste o Miloševičovi a jeho "panování" (zejména ve srovnání s Titem) mluvila trochu jinak, ale časy se asi mění. Opět se shodneme na tom, že Albánci nechtěli ani likvidovat Srbsko ani odsouvat Srby do moře. Že nechtěli se Srby žít v jednom státě? Po letech Miloševičova "citlivého" přístupu se jim moc nedivím. E) Vynecháte Vy, vynechám já. F) Beru jako souhlas s tím, že mezi izraelským a srbským přístupem k novinářům je určitý rozdíl.
0/0
30.4.2002 14:36

Honza B.

Re: Re: Re: valka
Jen bych chtel dodat, ze muj svagr, zurivy srbsky nacionalista, nemuze pochopit, jak nekdo muze tvrdit, ze komuniste udelali neco dobreho pro Srbsko, jak mnozi cesti znalci tvrdi. Kdyz jse komuniste uchopili moci a chorvat Tito mel sen o vytvoreni Jugoslavskeho naroda, stal komunistum v ceste srbsky nacionalismus. Cetniki sice z veci casti vyvrazdili, ale na oslabeni Srbska, nejvetsiho statu Jug. tok z nej oddelili Kosovo a Vojvodinu. Srbove v Kosovu, to byli z vetsi casti "kulaci" a komousi spise podporovali albansky "proletariat". Za uspesne vlady komunistu se Srbove z Kosova stehovali, takze tam nakonec bylo skoro 90 procent albancu. Kdyz Srbsku svitla nadeje se zbavit komunistu a velmi talentovany Panic a jeho vlada by dovedli Srbsko k prosperite, Milosevicovi komuniste zoufale se snazici udrzet u moci vystrnadili Panice a kdyz jim tekla voda do bot, uchylili se ke staremu triku a rozpoutali nepokoje a valku kde mohli. Samozrejme ostatni narody nejsou bez viny, horke hlavy jsou vsude a jiz to zacalo. Kdyz to museli zabalit nejprve v Slovinsku a pak jinde, zacali vystupovat v Kosove jako komuniste, zachranci Srbu. Cili obrazne receno, ze statku z ktereho kdysi vyhnali srbskeho sedlaka a nastehovali Albance, ted Albance vystrileli a nejaky cas to pracovalo, u moci se Milosevic jeste udrzel, a jiz zapomel, ze je komunista a je ted velky vlastenec. Jenze jako Cesi tak i Srbove budou na komunisty doplacet jeste 50 let.
0/0
1.5.2002 6:40

Frankie

Re: Re: Re: Re: valka
V zásadě souhlas. Většina Srbů měla ke Kosovu vztah, který by se dal charakterizovat větami: "Je fajn, že ho zase máme, že jsme ho od těch Turků vybojovali zpátky, pro každého Srba je přeci Kosovo srdcem Srbska, můžeme si tam občas připomenout naši slavnou prohru, ale jinak, co tam? Chcíp tam pes". Nedivím se jim, že v takové hornaté zemi nezůstávali a hledali štěstí na severu. Dělali však tím místo Albáncům, kterým (vedle jejich množivosti) ta země dost dobrá byla a najednou tam měli 90%. Stěhování Srbů nazpátek začalo zase za Miloševiče v důsledku jeho podpůrných programů pro Srby, kteří byli ochotni se tam nastěhovat. Důvod byl zřejmý.  
0/0
1.5.2002 17:11

australena

Re: Janovi
Tohle je ten slibeny preklad z nasich novin o KLA a Kosovu.
   
Jak jsem se uz zminila, nekolikero nasich novin dalo dohromady sily i prostredky a zkoumalo jak se Australan David Hicks dostal k Talibanu a pozdeji na Guantanamo. Sledovali jeho stopy z Australie, pres Japonsko, Kosovo, Pakistan, mluvili s jeho rodinou, prateli, pravniky a s lidmi, kteri meli relevantni znalosti pro doplneni obrazu.
 
Jednim z nich byl byv. major aust. armady Steve Pratt, zamestnanec charit.org. “Care Australia” (pomoc obyvatelstvu v oblastech znicenych valkou nebo prirodnimi katastrofami- distribuce potravin atd) a jeji regionalni sef v Kosovu. Kdyz zacalo bombardovani NATO, australske vedeni jim naridilo odchod do bezpeci. Nesli ven nejkratsi cestou pres Macedonii, ale tou nejdelsi pres cele Srbsko az na chorvatskou hranici ve Slavonii. (Sledovali snad Marcellinu mapu?). Dva Australane byli doprovazeni srbskym asistentem, mozna tedy na jeho radu. Na pohranicni kontrole byli Australane zatceni a obvineni ze spionaze. Pak byl zatcen i jejich srbsky kolega. Pratt mel mj satelitni telefon, ktery pouzival(!!!) i presto, ze pouzivani bylo Jugoslavii zakazano od doby zahajeni naletu; to situaci nijak nepridalo. V nasledujicich mesicich za ne k Milosevicovi orodovala australska vlada, sef “Care Aust” Malcolm Fraser (byv aust. Premier), recky min. predseda, dokonce i papez. Presto byli odsouzeni asi ke 2 letum vezeni, ten Srb na dele. Rekla bych, ze meli stesti, ze se o ne tolik pohlavaru zasadilo, na obvineni ze spionaze take mohli doplatit zivoty. Po sesti mesicich ty Australany pustili, toho Srba asi za rok (odstehoval se pozdeji sem).
 
Steve Pratt byl novinari tazan ohledne cinnosti KLAUCK v Kosovu. Rekl nasledujici:”V 1997 a zac. 98 byla KLA malou bandou vrahu a hrdlorezu. Rozsirila sve rady nastupem cizincu, z nichz mnozi byli stredovychodniho puvodu, napr. z Jemenu a vycviceni v taborech Al Kajdy v Afghanistanu. Mezi KLA a afghanskymi vycvikovymi tabory teroristu existovala silna spojeni. KLA se v podstate zabyvala teroristickymi akcemi, zacala jako teroristicka organizace….a pokracovala tak diky vlivu mujahideenu.   Zapadni sympatie podporovaly KLA v 1999 diky Milosevicovym genocidnim cinum, ale barbarske akce KLA pokracovaly.   Podle meho nazoru David Hicks nebyl zadny svatousek . Je nanejvyse pravdepodobne, ze mel mnohem silnejsi styky s Al Kajdou, nez jsou si jeho pravnici vedomi. ” Dodal, ze v dobe sve prace v Kosovu slysel zpravy o pritomnosti mensiho mnozstvi Australanu bojujicich v radach KLA.
 
Tolik Steve Pratt. Co rika, beru ja vazne, protoze on neni clovek, ktery by mel ten nejmensi duvod stranit Jugo,vzhledem k tomu, ze ho tam zabasli.  Nase fed. policie vysetruje Hicksovo najemne zoldactvi (tato cinnost je zakazana OSN) a mj tez tvrzeni, ze Hicks ma dvojitou statni prislusnost; pry mu kosovsti Albanci dali jejich prislusnost a pozemek ”odmenou za prokazane sluzby”. Take pry se zde nadnasel jak buh, kdyz sel v uniforme KLA navstivit tabor kosovskych utecencu docasne ubytovanych v Adelaide ( nez byli pozdeji poslani zpet do Kosova.
 
0/0
1.5.2002 17:38

australena

Re: Pro Frankieho a Honzu B.
Par poznamek. Nedelejte si iluze, ze kdyby Milosevic nevalcil s kdekym, ze by to zastavilo kosovske extremisty. Sedma Jugo republika byla dlouhodobym planem (znamo uz v 60tych letech a dokonce tehdy podporovano i Srby, kdyz meli v Kosovu vetsinu) a to nejen extremistu. To chteli jednoho dne prosadit at vedl Jugo kdokoliv.
O spojeni s komunistickou Albanii nemeli ti kosovsti zajem, protoze v ramci Jugo se jim vedlo znacne lepe  a svobodneji. Kdyz se ale Albanie komunistu zbavila, obraz byl jiny: Kosovo + Alb by byl vetsi stat, pristup k mori, nadeje byt ekonomicky mnohem silnejsi. Sedma republika sla tedy stranou a chteli uz jen uplnou samostatnost. Kdyz jim Milosevic v tech 80tych letech odebral autonomii, nikdo tehdy netusil, ze brzo na to se komunismus v Evrope polozi. On byl jako politik liska podsita, chtel jim tim na par let vzit vitr z plachet a odlozit tlak na vznik sedme republiky. Ironicky tohle pozdeji naopak vedlo k natlaku na uplne odtrzeni Kosova od Jugo.
Dosazeni 90% populace Albancu byla kombinace jejich populacni exploze (6 -10  deti na rodinu) a postupneho odchodu Srbu z Kosova, jednak za praci, jednak kvuli mnozicim se Albancum; nikoliv, ze by tam chcipl pes, Frankie. Podobne jako ruzni cesti obcane napr. davaji prednost nezit ve ctvrtich s vysokym poctem obyvatelstva Romske narodnosti, jak tady ctu.  Milosevic mel nasledkem etnickych cistek ve Slavonii a Krajine Srbsko prelidnene bezenci a jejich odeslani do noveho domova v Kosovu se zdal jako dobry napad; melo to zmenit ta %. Nemyslim si ale, ze se tam stehovali s radosti, spis ze nemeli na vybranou.
Nerikam, ze exodus z Kosova zacal az s bombardovanim. Utoky KLA mely za ucel ukazat Srbum, ze zivot pro ne tam neni dobry a jugoslavske utoky na Albance mely tentyz ucel. Takze si to braly k srci obe strany a zacaly se stehovat. Nalety se to pak znacne znasobilo. Souhlasim, ze Srbove nicili albanske doklady na hranicich, aby se ti nemohli prokazat obcanstvim pri navratu. KLA zase vydavala svym zahranicnim pomocnikum obcanstvi a pozemky, aby se tam pozdeji vratili a spolupracovali i nadale. Byla to spina na obou stranach. Vesnice srovnana se zemi neni padnym duvodem k odchodu, jak rikate, protoze obyvatele vetsinou odesli, nez k tomu doslo. Je ale padnym duvodem k nevraceni se zpet.
Nevim proc si myslite, ze se muj nazor na Milosevicovo panovani zmenil, stojim za tim, co jsem psala drive, tohle je dodatkem navic. Osobne jsem rada, ze je v Haagu, at si zodpovida za sve ciny.  Ale take jsem rada, ze ma prilezitost promluvit a poukazat verejne na viny te druhe strany, ktere se zametaly pod koberecek. Nikdy jsem se netajila tim, ze vinniku je mnohem vice a to na vsech stranach balkanskeho konfliktu a meli by se zodpovidat vsichni.
Honzovy poznamky povazuji za velmi vystizne.
0/0
1.5.2002 20:16

?

Re: valka
Celkem te chapu,je rano,je hezky a clovek nema naladu na smrt.
0/0
30.4.2002 10:26

Fylištín

Re: Re: valka
řeknu ti to tedy jinak: je mi milejších 100 mrtvých teroristů - než např. jeden zákeřně zavražděný, unesený novinář
0/0
30.4.2002 11:22

?

Re: Re: Re: valka
A co treba spion-novinar?
0/0
30.4.2002 12:27

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.