Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Pedofilii tolerovat nelze, shodli se kardinálové

Ve Vatikánu ve středu skončilo dvoudenní jednání vysokých církevních činitelů. Ti se snažili obnovit důvěryhodnost katolické církve v USA otřesenou případy sexuálního zneužívání dětí kněžími. Američtí kardinálové se shodli, že nebudou tolerovat kněží, kteří pedofilií provinili, a navrhli zvláštní proceduru, která je zbaví kněžského úřadu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Libor

Vážení přátelé,
 musíte si nejprve uvědomit podstatu článku. Koho a za co kritizujete. Papeže, církev, věřící, kněze nebo ty z nich, kteří se proti něčemu provinili ? Víte v církvi není jen těch několik kněží, jejichž prohřešky se dnes přetřásají, ale i mnozí jiní, kterým většina z nás nesahá ani po kolena. Např. matka Tereza a mnozí jiní. Takže méně emocí, více rozumu a hlavně faktů.
0/0
25.4.2002 12:25

Jarda M.

Re: Vážení přátelé,
Znate ten vtip jak přišla matka Tereza do nebe? Svatý Petr ji přivítá a k večeři jí dá párky. Druhý den dostane zase k jídlu párky a tak pořád dál. Když se matka Tereza diví, proč jedí pořád párky, Petr jí řekne: Víš jen pro nás dva se nevyplatí vařit.
 
 
 
0/0
25.4.2002 14:12

snajpr

Vse je o.k.
v nedavnem rozhovoru odpovedel biskup Maly na otazku, co je to celibat, ze to je zakaz pomeru s druhym pohlavim, o prvnim pohlavi nebyla rec
0/0
25.4.2002 11:31

Peta

to je teda hnus velebnosti, nejradsi bych se na to vyprdla.....Kelisova
to je teda hnus velebnosti, nejradsi bych se na to vyprdla.....Kelisova
0/0
25.4.2002 11:03

emilka

Zase lžou,
tohle se v církvi dělo vždy, ale večer se pomodlili a bylo vše v pořádku.Jsou to nestydatí pokrytci.
0/0
25.4.2002 10:33

Robos

Papež vs. Bůh: 1:0
Bůh tvorstvu pravil "Milujte se a množte se". Buď papež nepovažuje kněží za tvorstvo a nebo nařizuje něco, co je ve striktním rozporu s Boží vůlí. Tak jako tak mi přijde SMĚŠNÁ církev, která místo Boha preferuje názory jeho hlavního tiskového mluvčího na Zemi, jeho volené statutární správní orgány pro správu majetku a další obskurní instituce. Katolictví má k ideálu křesťanství asi tak daleko, jako reálně socialističtí apparatchiki k myšlence beztřídní společnosti... Každou myšlenku ale posoudíš podle důsledků: Kdo sází celibát, sklízí homosexualitu a pedofilii. Je to nechutné, ale za to si může církev sama.
0/0
25.4.2002 9:38

evangelik

Největší dobytek je katolická církev
Ano,je to naprostá a čistá pravda.Jen se vraťte do minulosti co ten dobytek provedl J.Husovi!Jen se vraŤre do součastnosti a zjistíte,že katolický kněz se nesmí ženit,ale má služku nebo obalenější řečeno kuchařku s kterou ovšem chrápe jako ženatý s vlastní ženou. Jen se podívejte na válečné konflikty,všude je namočená církev!!!
0/0
25.4.2002 9:26

australena

Re: Největší dobytek je katolická církev
Toho si vsimla uz i ceska poesie pred davnymi lety.  Jak stary je Strahovacek? "Dobra fara vsecko spravi,vezmes si divenku svoji k sobe za kucharku"
0/0
25.4.2002 12:34

Tom

Re: Největší dobytek je katolická církev
Jestli Vy jste evangelík tak já jsem čínský bůh srandy!
0/0
25.4.2002 13:03

Honza B

Re: Největší dobytek je katolická církev
Problem je, ze Hus nikdy neprestal byt katolikem.
0/0
25.4.2002 17:16

ds

Pedofilie BY se nemela tolerovat???
Myslim, ze po nekolika dnech rokovani objevili novy kontinent - a bude to asi Amerika!! (abych to rekl po Cimrmanovsku).....
0/0
25.4.2002 7:50

Kremilek

Vynos papeze
Papez by mel vydat narizeni, ve ktrem se prikaze vsem jeho oveckam minimalne jednou tejdne pohonit pindoura, aby netrpeli pretlakama a choutkama
0/0
25.4.2002 0:21

Kurivod

To je slastny zivot
Dva dny schuzovat, aby dospeli k takovemu zaveru......tak to je drina jako blazen. To je videt, ze se flandaci opravdu nadrou jako blazni
0/0
25.4.2002 0:12

hovnival

?
Asi? To slovo se mi tam nezda. Pro takove lidi by nemelo byt misto nikde. A bez jakychkoli pochyb.
0/0
24.4.2002 22:37

hovnival

Re: ?
hm. nazev clanku se zmenil, muj prispevek je najednou bezvyznamny....
0/0
25.4.2002 0:37

dan

celibát
Nedivme se, že je mezi katolickými kněžími tolik úchyláků. Představte si zdravého muže, který nesmí mít během celého svého života žádný sex. S obrovským vypětím a s nadpozemskou vírou ve správnost věci to možné asi je, ale takovému člověku už sotva zbyde nějaká duševní kapacita na řešení jiných problémů. A troufám si tvrdit, že takto vzorově se vypořádá s celibátem opravdu mizivé procento kněží - a už z dálky budou šířit fluidum podívína, táhnoucího za sebou těžký balvan - neumím si představit, jak budou pomáhat řešit běžnodenní problémy svých "oveček". Ostatní se holt nějak přizpůsobí - naleznou si svůj sexuální ventil - každý dle svého zaměření. Není div, že katolické kněžství přitahuje homosexuály a odrazuje normálně zaměřené muže. Pro homosexuála totiž nemožnost uzavřít manželství a stýkat se se ženami opravdu - na rozdíl od normálního muže - nic neznamená. Přitom v prostředí seminářů a farností svých kolegů, jistě najde hojnost podobně zaměřených "bratří". Divím se tomu, proč církev katolická na celibátu kněží tolik lpí. U jiných církví toto zvrácené pravidlo není a tamní kněží jistě nejsou horší než katoličtí. Navíc celibát má s vírou pramálo společného. Byl zaveden až ve středověku z ryze světského důvodu: aby kněží neměli dědice, kteří by se mohli hlásit o jejich - tedy církevní majetek. Jak prosté, že - nepřipomíná vám to některé souvislosti ze současnosti? Mimochodem až dosud platí pravidlo, že církev může darem majetek přijímat bez omezení, ale sama ze svého majetku žádný dar poskytnout nesmí. Ve středověku si ovšem s celibátem nikdo hlavu nelámal - kněží měli posluhovačky a bylo to. Biskupové, kardinálové i papeži měli dětí jako smetí a nikomu to nevadilo. Akorát to byli všichni levobočkové a na žádné dědictví neměli nárok - a o to tady přece šlo. Až v moderní době se začalo v celibátu hledat duchovno - jak zvrácené, hledat "vyšší hodnoty" v ryze přízemním a navíc pokryteckém opatření. Doufám, že tento středověký přežitek bude v katolické církvi vbrzku zrušen - těch dosud pečlivě tutlaných perverzních afér kněží se jistě provalí mnohem víc.
0/0
24.4.2002 18:55

předseda

Re: celibát
Dane, já jsem protestant, a taky jsem naprosto proti povinnému celibátu. Myslím, že Bible jej komentuje následovně "... jsou pokrytci, lháři a mají vypálen cejch na svědomí. Zakazují lidem ženit se a jíst pokrmy, které Bůh stvořil...". Jen bych si dovolil nesouhlasit se zdůvodněním důvodu celibátu, a sice že je to kvůli tomu, aby majetek kněží propadl katolické církvi. Takto nás to učili už komunisté na základní škole, ale to mi připadá jednak moc spekulativní a v konečném důsledku nepříliš důvtipné. Osobně si myslím, že důvod pro celibát je jaksi "dobrý úmysl" těchto tzv. křesťanů na plný úvazek - duchovních - se věnovat Božímu povolání, jenže tady v tomto případě je to přehnané a nerespektuje to individuální potřeby každého člověka. To by ve stejně "dobrém úmyslu" mohli taky duchovním zakazovat jíst a chodit na záchod - samozřejmě přehnaně řečeno, aby tak šetřili čas a energii pro duchovní záležitosti...
0/0
24.4.2002 22:44

Libor

Re: Re: celibát
 Milý předsedo, jako katolík musím s tebou nesouhlasit. To s tím dělením majetku je nesmysl. Církevní majetek nepatří kněžím, nelze ho proto dědit, ale farnostem, řádům, biskupstvím, maticím, spolkům atd.. To nemá s celibátem nic společného. Je tedy otázka, zda je souvislost mezi celibátem a pedofilií? Pokud je mi známo, jsou pedofilové přítomni i mezi ostatními skupinami obyvatel, vč. ženatých duchovních nekatolických církví. Poměrně nedávno jsem se dočetl na těchto stránkách případy ženatých duchovních, kteří zneužívali i své děti a dokonce je zavraždili a zakopali atd. Pedofilie je problém, který se týká všech skupin obyvatel. Poukazovat tedy v této souvislosti na celibát není na místě. Celibát je v katolické církvi přítomen dlouhá staletí a jako vše má své výhody i nevýhody. Změnit tuto praxi je tedy možno pouze po vážných úvahách. Mimochodem byli to právě mnozí představitelé východních církví, kde se mohou kněží ženit, kteří byli na posledním koncilu nejvážnějšími odpůrci zrušení celibátu. A když už jsme u Tvých úvah na tema Písma sv., vždy mě udivuje jak vy protestanté lehce aplikujete některé výroky. To si vážně myslíte, že my Písmo neznáme? Že za ty dvě tisíciletí jsme nic nepochopili nebo když tak špatně? Vždyť v novém zákoně se hovoří i o neženění. Kdo může pochopit, pochop. Jinak si Tě velmi vážím a sleduji Tvé příspěvky. Někdy bych si s Tebou rád promluvil přímo. 
0/0
25.4.2002 7:36

Santa

Re: Re: Re: celibát
Ano o neženění se v Bibli hovoří, ale jako o dobrovolném individuálním aktu  kteréhokoliv křesťana. Vyložit to jako jednoznačnou povinnost pro každého duchovního je prostě převracení Bible naruby, to je jasné každému, kdo si se selským rozumem tyto řádky přečte a nepotřebuje na to 2000 let. Ani 2000 let opakovaná lež se nestane pravdou a institucionalizované pokrytectví bude odporné čím dál většímu okruhu lidí a ve výsledku poškodí celé křesťanství. Zkrátka ve světle pedofilie a ostatních sexuálních deviací katolické církve je její tažení proti potratům a antikoncepci zcela nevěrohodné až urážející.
Pokud jde o komunistickou rétoriku na téma katolíků, tak ta jen opakovala častěji to, co už říkal o katolících TGM. Katolíci se za prachy spojí s kýmkoliv, nejnověji se nyní provalila spolupráce se CIA, při které se bez skrupulí páchaly i vraždy. Jak chcete ospravedlnit humanitární pomoc za sex v Africe, atd.atd.
0/0
25.4.2002 13:03

Libor

Re: Re: Re: Re: celibát
 Milý Santo, méně emocí. Ke kněžství se přece každý každý rozhoduje individuálně a o celibátu ví už před svěcením. Více faktů, ne jen nenávisti. Nejsme středem vesmíru.
0/0
25.4.2002 13:59

Santa

Re: Re: Re: Re: Re: celibát
To není o emocích, to je o velmi špatných zkušenostech, které jsou s katolickou církví čím dál horší, není to o nenávisti, jen když mi cestu zkříží nějaký katolík, vím předem co si mám myslet, čestné jednání je zcela vyjímečné - je to ono vzácné umění jednat bezcharakterně s odkazem na vyšší morální hodnoty. Nevím jestli v tom, co jsem napsal, bylo málo faktů, asi každý žijeme v jiném světě - kdo múže pochopit, pochop, ale jestli jsi z mého příspěvku dojem, že katolickou církev považuji za střed vesmíru, tak už jsi asi v jiné galaxii.
0/0
26.4.2002 9:19

předseda

Re: Re: Re: celibát
Ahoj Libore, díky za odpoveď, jen se omlouvám za zpoždění, neboť jsem stále v práci od rána do večera, a jen když mi zbyde trochu času - ať už v přestávkách nebo večer - tak si s chutí čtu na Inetu včetně těchto diskusí. Co se týče otázky celibátu, tak je jistě pravdou, že u některých ani vstup do manželství nemusí zabránit různým zvrhlostem, nicméně jsem stejně přesvědčen, že naopak v mnoha případech ano. A taky jsem prostě přesvědčen, že u každého člověka je Boží vůle, co se týče vstupu či nevstupu do manželsttví jiná, jak se lze dočíst v Bibli - a nevidím nikde důvod, že zrovna pro všechny duchovní by byla Boží vůle stav svobodný - to ví jen Bůh a každý sám za sebe by se Ho měl na to ptát, a nemůže o tom prostě rozhodovat žádná "třetí osoba". Navíc mě docela dost šokuje Tebou uváděný příklad duchovních z východních církví, kteří sami vstoupili do manželství, a druhým to pak chtějí zakazovat, promiň, to je podle mě vrchol bezohlednosti a netolerance ke druhým... Já naprosto souhlasím s tím, že svobodný stav má výhody - já sám jsem svobodný a asi jím zůstanu, ale nemůžu to nařizovat druhým - ti přece mohou být zcela jiní. Co se týče výkladu Bible, ano, tak to je otázka nad rámec této diskuse - jen Ti stručně odpovím, že mě zase udivuje, jak někteří věřící, místo aby sami hledali a snažili se spoléhat na Boha samotného, co se týče správného porozumění Bible, radši a někdy až slepě přijímají výklady různých náboženských autorit... Jinak moc děkuji za pozvání, zkus mi napsat Tvou e-mailovou adresu. Ještě ti doporučuji - dobré diskuse jsou např. na stránkách www.katolik.cz v rubrice "otázky a odpovědi". I když pro mě i jakožto pro křesťana jsou stále nejoblíbenější tyto diskusní stránky zde, i z důvodu jakési "normálnosti a lidskosti" - občas zde i ty emoce a okrajové výrazy přijdou ke slovu, to ale k nám nedokonalým lidem tak nějak patří - asi se mnou nemusíš v tomto souhlasit. Zatím ahoj.
0/0
25.4.2002 22:51

Libor

Re: Re: Re: Re: celibát
 Ahoj předsedo,
 mně naopak přijde, že obracet se na autority je velmi dobré. Jistě nás to nezbavuje nutnosti promýšlet vše sami, ale nakonec člověk se sám v sobě nevyzná a může uvíznout na mělčině.  A když budu chtít udělat důležité rozhodnutí, tím více se budu snažit poradit se s nějakou autoritou. Proč by jinak chodili apoštolové za Ježíšem, následovníci za apoštoly .... To míním, když hovořím, že nejsme středem vesmíru. Žádný z nás nežijem jen sobě.
0/0
29.4.2002 7:25

Marcella

Re: celibát
Celibat jako podminka vysveceni nevznika az ve stredoveku, ale jiz ve 3. stoleti nejdrive ve Spanelsku a pozdeji je potvrzen rimskym  papezem Siriciem ve 4. stoleti jako soucast kanonickeho prava. Toto plati pro rimsko-katolickou viru, vychodni krestane jako napr. recti  a armensti krestane, nemaji tuto striktni podminku, je pouze pro vyssi duchovni a ti, pokud byli zenati pred vysvecenim, v manzelstvich setrvavali.
Homosexualita a katolicka cirkev nemusi byt vzajemne propojena a podminena, napr. anglicke soukrome skoly pro chlapce maji vysoky vyskyt homosexuality, to je jenom priklad.
U techto americkych duchovnich se nejednalo o pedofilii, ale o zneuzivani mladistvych a nevi se doposud, do jake miry. Zneuzivani mladistvych je trestne a duchovni jakehokoliv vyznani nemaji imunitu proti soudnimu stihani.. Je spise zvlastni, ze doposud nezacala vlna trestnich rizeni proti knezim obvinenych ze zneuzivani mladistvych. (Je rozumne brat tyto senzace cum grano salis, americka media mela zrejme okurkovou sezonu a bylo potreba zvednou divackou sledovatelnost).
Co se tyce celibatu a dusevnich schopnosti celibatnich knezi. Jenom namatkou, Komensky byl knez a jeho prace v oblasti vychody a didaktiky jsou povazovany za stale mimoradne. To jenom k vasemu zamysleni nad celibatem a schopnostmi dusevne tvorit. Dalsim prikladem by mohl byt jezuitsky rad, ktery dal zaklad velkemu mnozstvi vedcu a myslitelu z jejich vlasnich rad.
 
 
0/0
25.4.2002 8:57

Tomas

Re: Re: celibát
U nas byla taky afera, a graubner to hodil pod stul a cloveka, ktery to oznamil lidi odsoudili, samozrejme verici, je to odporne.
0/0
25.4.2002 11:06

australena

Re: Re: celibát
Komensky byl protestant, Cesky Bratr cili evangelik, nikoliv rimsky katolik.
0/0
25.4.2002 12:42

dan

Re: Re: celibát
Komenský jak známo byl ženatý, nevím, kdo se skrývá pod jménem Marcella, ale dle všech hojných příspěvků je to nedoučený všeználek jako poleno. Pro takové platí: "Mluviti stříbro, mlčeti zlato".
0/0
26.4.2002 22:32

australena

Re: Re: Re: celibát
Dane, vice na toto tema najdete v komentarich pod clankem "Izrael trvá na vydání odsouzených vrahů", strana druha.
0/0
27.4.2002 8:38

předseda

Re: Re: Re: celibát
Komenský byl ženatý dokonce třikrát, 2 manželky mu zemřely - to jen pro úplnost zde.
0/0
27.4.2002 12:21

Jarda M.

Církev je pořád vysmátá...
Mě se hrozně líbí, jak se církev jednou omluví za pedofilii, jindy za povraždění desítek milionů lidí při inkvizici, svatých válkách a obracení na víru, a tím to končí a je zase vysmátá a čistá jako lilium.
0/0
24.4.2002 7:49

Tomas

Re: Církev je pořád vysmátá...
Je to PRAVDA! Kde je nejaky trest? Jaktoze nikdo nejde do vezeni?!! U nas se to taky stalo na Olomoucku a zadny trest ! A to nam hlasaji o tom jak se mame chovat !
0/0
24.4.2002 8:19

František Kroutil

Omluva
Chtěl bych tímto všechny, kteří si tyto poznámky budou číst, požádát o odpuštění. I když se vás to netýká a vaše děti nejsou tímto způsobem postižené, dali jsme vám špatný příklad. To je hlavní. Ačkoliv jsem já osobně nikdy nebyl pedofilem a ani v sobě necítím, že bych toho byl schopen, věřte, že miliony katolíků svou víru žijí opravdově a upřímně. Chceme světu ukázat svou pravou, křesťanskou, pacifickou, kamarádskou tvář. Nikomu svou víru nevnucujeme, ale chceme, abyste věděli, že jsme tu i pro vás.
0/0
23.4.2002 17:27

Feyd

Re: Omluva
Nevím, jestli jste ten, za koho se vydáváte, ale pokud ano, tak jedinný způsob, jak si můžete zachránit tvář, je tvrdý trest pro ta nelidská prasata ve vašich řadách, která zneužívají děti. Vaše organizace je ale svojí snahou ututlat a zamlžit všechno zlé vyhlášená, takže se obávám, že snad kromě nejpublikovanějších případů se sebou zase nic neuděláte. Svojí hloupostí, umožňující povinnost celibátu, se řadíte na stejné místo, jako Taliban, kamenující ženu, která byla znásilněna a svoji historií dokládáte, že Stalin s Hitlerem nebyli ve své krutosti vůbec originální.
0/0
24.4.2002 5:24

Tomas

Re: Omluva
Jo jste tu pro nas, abyste nam diktovali kdy a jakym zpusobem se milovat se zenou. Nehlede na to, ze se snazite nam urcovat pravidla co je spravne a co ne. Ale nechat zavrit pedofili, to ne,ze? Zajde se ke zpovedi a je to odpusteno! Hnus!
0/0
24.4.2002 8:23

Docent

Re: Omluva
Pane Kroutile, to je sice pěkné, že se zde omlouváte za své kolegy, ale katolické církev se snaží ukázat svou kamarádskou, pacifickou tvář odjakživa, třeba tím, že každého, kdo o ní pochzbuje, umučí k smrti. Jak si může banda sexuálně frustrovaných lidí dovolit diktovat (dnes už spíše se snažit diktovat)společenská pravidla jiným? Obyčejný zdravý člověk, který si před svatbou (dejme tomu 25 let) nesmí "vrznout" a ani si ho nesmí honit a za poluci v pubertě je trestám rodiči, se musí každopádně zbláznit. A tak třeba zneužívá děti ...
0/0
24.4.2002 10:02

Tomáš Hokeš

Re: Omluva
Vážený pane Kroutile, Vaše omluva je sice hezká a já chápu, proč jste ji napsal. Hluboce se stydíte za své kolegy. Vážím si toho. Je ale třeba otevřeně říct, že katolická církev v celkovém součtu má na svědomí stejný objem zla, jako jiné vize tohoto typu (například komunismus). Církev nemá nic společného s vírou v boha, je to politická síla a proto ji ovládají politické principy a mechanismy. Bohužel je železným pravidlem, že se vlády nad organizacemi, které tyto vize naplňují, téměř vždy ujmou lidé, kterým jde o jejich politické cíle a masu svých stoupenců používají jako silového argumentu. Jelikož pracuji jako restaurátor, vím nejlépe, že kostel je z velké části kulisou pro něco, co v něm není. Nechci se Vás dotknout, protože cítím, že omluvu myslíte upřímně a že jste opravdu zděšen tím, co se děje, ale můžete vysvětlit, proč je dodnes většina archívů katolické církve ve Vatikánu uzavřena před veřejností? Co je třeba skrývat, když nám katolická církev chce nastavovat kamarádskou tvář? Proč se i u nás takové případy, jako se stally v USA, po čase vytratí a vyšumí? Já tomu nevěřím. Nechci, aby se kdokoliv stavěl mezi to, v co věřím a mě. Nepotřebuji žádnou církev k tomu, abych se snažil pochopit svět, ve kterém žiji. Tím chci i říct, že nepotřebuji ani žádnou vizi, k které bych měl směřovat a ve jménu toho se zbavovat své svobody. zároveň bych rád odkázal na svou stránku http://mujweb.cz/zpravy/komentare/ kde hledám souvislosti mezi událostmi
0/0
24.4.2002 15:12

Jan

Re: Omluva
Vaše omluva je bezpředmětná a účelová a jako taková podobná tzv. omluvě páně Posselta. Jestliže jste nikomu nic neudělal, proč se omlouváte?
0/0
25.4.2002 11:37

Honza B

otazka
Nechci hajit zneuzivatele deti, ale mam sve pochybnosti, aby to nebyl zase nejaky hon na carodejnice. Jeslize se najednou obievilo tolik lidi kteri rikaji, ze pred 15 ci 30 lety byli zneuziti knezem, a chteji miliony, kolik je jich co rikaji pravdu a kolik je oportunistu, kteri chteji snadno vydelat velke penize? V Americe muzete totiz narknout kazdeho z zneuzivani deti, a pokud se to stalo pred 20 lety, tak se da tezko neco dokazovat, je to slovo jedne strany, proti druhe, zalezi komu soud uveri.
0/0
23.4.2002 17:09

ray

Re: otazka
Souhlasim. Navic je zajimave, ze periodicky se vyskytujici vlny obvineni z incestu, znasilneni, unosu mimozemstany a zneuzivani satanskymi sektami postupuji vzdycky lavinovite z USA, zasahuji nejdrive V. Britanii, potom Zapadni Evropu a pak Evropu jako celek. Jeste zajimavejsi je to, ze "obeti" techto zlocinu vykazuji podobne charakterove rysy; drive se hovorilo o klasicke hysterii. Smutne je to, ze nez se na to prijde, skonci rada pravdepodobne zcela nevinnych lidi v ruznych napravnych institucich. Jinymi slovy, Evropa se ma na co tesit.
0/0
23.4.2002 23:10

caradac

a co rodice?
Nejvic je mi lito tech rodicu. Opravdu nevim, co bych delal na jejich miste  
0/0
23.4.2002 16:30

ret

Hážu kamenem
Děti nezneužívám a tudíž jsem bez viny. Je to odporné!
0/0
23.4.2002 16:07

Iva

Síla víry
Člověk chybuje. Je-li to biskup, najde se hodně takových, kteří budou moralizovat a soudit. Ale kdo z nás je bez viny a může tedy "hodit kamenem" ? Pokud ztratím víru kvůli pochybení člověka, znamená to, že moje víra byla slabá a neobstála.
0/0
23.4.2002 14:24

Tomas Kozlovsky- Ostrava

Re: Síla víry
Jo, lide chybuji, jenze cirkevni knezi nam stale rikaji, ze tohoto sexualniho pudu se lze vyvarovat. Kazdy rozumny doktor Vam toto popre, protoze sexualni pud je zakladni lidska potreba! Nekdo ma teto "chemie" v telo vic a nekdo mene. Sila viry nezalezi na tom jak chodim pravidelne do kostela a zda dodrzuji radoby "zasady" cirkve. Jsem verici, ale nechat si diktovat od cirkve jak mam zit a podlehat jejich prijdte se vyzpovidat a muzete hresit dal a podlehat vycitkam svedomi,tak to se mi na ni nelibi a rade lidem toto nedochazi.
0/0
23.4.2002 14:38

Tomas Pospisil - Cheb

Re: Re: Síla víry
Šmarjá, co to tady motáte? Tím sexuálním pudem myslíte pedofilii? Takového pudu JE třeba se vyvarovat. Anebo myslíte normální sexualitu? Tu Vám žádný normální kněz nebude rozmlouvat, to je základní lidská potřeba. Dále - o jakých rádoby "zásadách" církve píšete? Desatero, dogmatika a tak podobně? Pokud ano, tak s nimi víra stojí a padá. A jestli Vám někdo diktuje, že je přípustné hřešit (i když se předtím vyzpovídáte) a následně podléhat výčitkám svědomí, tak je také dosti mimo a raději jej vůbec neposlouchejte. Správné je nehřešit, ale když už se Vám to přihodí, je lepší nepodléhat výčitkám svědomí a vyzpovídat se (to je starý název, teď se ten úkon jmenuje svátost smíření což snad lépe vystihuje, oč přitom jde).
Ale tímto příspěvkem (navíc zužujícím obecný pojem víry jen na křesťanství) se nechci zastávat Ivy. Soudím, že její příspěvek je více než benevolentní ke svinstvu, kvůli kterému jeli US biskupové na koberec.
0/0
23.4.2002 23:42

Tomas

Re: Re: Re: Síla víry
To jste katolik a rikate Šmarjá? Jak typicke ... Sexualni pud je pedofilie? Takze cely svet je dle Vas pedofilni, nejdriv se zamyslete a pak piste.
0/0
25.4.2002 9:10

TP

Re: Re: Re: Re: Síla víry
Ad Šmarjá - znáte pojem střelná modlitba?
Ad Vaše druhé tvrzení - jste si jist, že Vy jste se zamyslel, než jste začal psát? Podsouváte mi něco, co jsem nenapsal.
0/0
25.4.2002 21:40

předseda

Re: Re: Re: Re: Re: Síla víry
Promiň, Tomáši, tohle jsem ale nepochopil... Takže brát Boží jméno ndarmo se říká "střelná modlitba" ?
0/0
26.4.2002 17:54

TP

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Síla víry
Ne, předsedo. Brát jméno Boží nadarmo je samozřejmě špatné. To "nadarmo" je na tom to špatné. Zkuste toto: http://krystal.op.cz/amen/1999/Amen10-99.htm a vyhledejte v textu slovo střelná (našel jsem to přes Google, neznám ten sajt). V onom odstavci je pojem tak trochu oklikou vysvětlen. V realitě se střelná modlitba typicky projevuje či vyjevuje krátkým zvoláním "Kriste Pane!", "Ježíši, Maria, Josefe!", "Mein Gott!", "Oh My God!" například ve chvíli úleku či zděšení, v okamžiku, kdy zazní zvony, při nečekané radosti apod. Braní nadarmo se z toho stane v okamžiku, kdy je použití neadekvátní "No jéž..., se nepo....u". Já jsem byl oním příspěvkem upřímně zděšen, proto ona zkrácenina... No dobře, nemusel jsem ji psát.
0/0
26.4.2002 18:23

předseda

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Síla víry
Tomáši, díky za vysvětlení, jen se ještě dodatečně omlouvám za překlep výše. Co píšeš, v podstatě souhlasím, taky takto používám Boží jméno, ale musím to taky přitom Bohu opravdu adresovat, ne bezmyšlenkovitě. A taky ne formou nějakých zkomolenin. Dík za tuto diskusi.
0/0
27.4.2002 12:41

Jan Rejze

Re: Síla víry
Draha, vzhledem k tomu, ze biskup ma pravo moralizovat a plisnit druhe, my mame dvojnasobne pravo odsoudit jej za jeho ciny, ktere primo odporuji tomu, co on sam a cela jeho organizace vyzaduje po druhych.
0/0
23.4.2002 15:09

Najdete na iDNES.cz