Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Potírání vysokoškoláků státem

Jsem velice znepokojen přístupem státu k vysokoškolsky vzdělaným občanům. Já jsem stavební inženýr a moje partnerka vystudovala pedagogickou fakultu. A na všech úřadech kam přijdeme máme problém s úředníky, že nám odmítají do úředních dokumentů psát tituly, i přestože je na ně upozorníme. Třeba naposledy, když jsme si zařizovali svatbu, bylo nám matrikářkou sděleno, že se tituly do oddacího litu nepíší, že se nepíší ani rodičům do rodných listů dítěte.......že je to v nějaké "vyhlášce", že se nikomu nikam psát nebudou a ať si zbytečně nevymýšlíme.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

vlada

Já nemám tituly ani na vizitce ( a jistě by se tam dvě drobné zkrtaky vešly) prostě a jednoduše z toho důvodu, že jednak to není ve firmě obvyklé, jednak nemusím dokazovat komukoliv kolem, kdo jsem a že jsem někdy něco studoval. To si obhájím jinak. U úředníků mne nepřekvapuje nic, ale mám spíš opačnou zkušenost, kdy mi oslovování vysokoškolským titulem spíš vadí a zdá se mi nepatřičné. Faktem ale je, že když jsem pracoval pro rakouskou firmu, byly tituly na vizitkách i písemnostech nezbytné, protože jinak bych si od našich bývalých kolegů z c.k. mocnářství vysloužil otázku, zda vůbec nějaké vzdělání mám. Inu, jiný kraj, jiný mrav.
0/0
8.5.2002 20:19

SOLDAT

to je legrace
Tomu řikám reprezentativní vzorek :-)
Hezky ti odpověděl V. Chlubna v MF DNES 26.4.:
"Lepší dobrý chlap než titulovaný blb" Pan inženýr Jan Šafra, jemuž vadí, že mu úředníci upírají titul, mě rozesmál. Jsem středoškolák, stavař jako on, určitě ne "zamindrákovaný" a opravdu mu přeji, aby mu už nikde neodmítli napsat ke jménu titul, protože mám dojem, že pro nic jiného ani nestudoval. Stát nezvýší prestiž doktorů, učitelů a právníků zdůrazňováním jejich titulů ve formulářích nebo průkazech a ani nemá jinou možnost než pomoci jejich prestiži řádným oceněním jejich práce. Pan inženýr Šafra zapomíná, a není sám, že prestiž vysokoškolsky vzdělaných lidí se neodvíjí od titulu před nebo za jménem, ale že ji nejvíce zvyšuje jejich vlastní odborné a sociální chování. Každý již potkal inženýra, kterého po odborné stránce středoškolák "strčí do kapsy", nebo středoškoláka, kterého ve znalostech předčí dobrý zedník. A způsob chování mnohdy rozdíly mezi vysokoškolsky vzdělanými lidmi a "ostatními" ještě více smazává. Jako primitiv se může chovat člověk bez vzdělání i vysokoškolák. Na místě pana inženýra bych byl raději, kdyby o mně lidé, kteří mě znají, říkali "pan Šafra je perfektní odborník a dobrej chlap" než "to je pan inženýr Šafra, ale je to hroznej vůl". Pokud o něm budou říkat to první, nemůže nikdo přispět víc k prestiži jeho vzdělání, než přispěl on. Ani stát.
Jen dodám: jestli jsi opravdu ing., tak to dokaž!
0/0
26.4.2002 23:02

f

ing Honza
A neches si rovnou psat "ING. Jan Safra z Hradce Kralove" ??? 
0/0
22.4.2002 23:15

f

no jo
Ty ses ale pekny kokutek. Aby si se neposral z toho titulu. Myslis ze kdyz mas titul tak ses kral zemekoule nebo co ???? Studujes pro sebe a ne aby si se tim pak chlubil. Jestli ty spis se tim titulem neohanis  a ve skutecnosti nebudes inzenyr na baterky
0/0
22.4.2002 23:12

Najdete na iDNES.cz