Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Havel obhajuje Beneše

Prezident Václav Havel obhahuje v několika zahraničních listech československého prezidenta Edvarda Beneše. Přestože Havel trvá na své kritice některých Benešových rozhodnutí, nelze podle něj svalovat jen na Beneše všechnu odpovědnost. Český prezident v článku zároveň varuje před sílící vlnou nacionalismu ve střední Evropě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

posledni emigrant

Vaclav nezklamal
A tak patris k nam, Vasku,slovo spravne, vyvazene, verne predstavitelum demokratickeho naroda Cechu. Ver mi, mas moji podporu i pres ty vsechny spatne veci, ktere si z neznalosti veci nechal projit. At zije Ceska republika.vasku, Tobe zdar! Posledni emigrant.
0/0
20.4.2002 15:34

carlos

DULO,DULO,
koukam,ze nejem realitu dneska,ale i  historii si uz prekrucujes k obrazu svemu s nadeji,ze ti to tvy bloudove budou zrat.Benes byl prachsprostej zradce naroda a to prinejmensim dvakrat.Copak nevis Dulo,ze Benes vyjednaval s Ribentroppem  o odstoupeni Sudet davno pred mnichovem a i to byl jeden ze signalu pro FR a GB ?Ze se politicky podilel na fasistickem prevratu v Jugoslavii ve snaze se zalibit Hitlerovy?A tak dal atak dal....Svuj zivot korunoval zradou ve 48.to nebyl zivot osudem zkouseneho cloveka,ktery se narodil do spatne doby.to byl zivot klasickyho ceskyho vychcanka,presne jako jsi ty,DULO!!!Kam vitr,tam plast,jednou Hitler,podruhe Churchill,potreti Stalin.A co ty Dulo?Co tobe slibil Adamec s Jakesem v 89?
0/0
19.4.2002 12:26

Jan

Re: DULO,DULO,
Carlosi buď k Ďulovi shovívavý. On si jen dělá alibi. Jeho podíl na rozbití republiky také není zanedbatelný a proto by chtěl, aby jednou historici byli k němu ohleduplní.
0/0
19.4.2002 14:02

Jan

Konečná omluva
Nemohu se omlouvat za jiné, udělám to tedy jen za sebe a rodinu. V Praze 2.října 1941 prohlásil Reinhard Heydrich, zastupující říšský protektor Čech a Moravy: "Konečné řešení je jen jediné: Tento prostor musí být jednou provždy osídlen Němci. Nemůžeme trpět, aby z tohoto prostoru stále a znovu přicházely údery proti říši. Ke konečnému poněmčení tohoto prostoru můžeme použít osvědčené metody: Buď tento český ksindl poněmčit nebo zcela zničit." Omlouvám se Němcům a osobně R.Heydrichovi  za sebe a svoji rodinu event. své předky, že jsme žili a žijeme v Čechách, že jsme vedli údery proti Říši a že jsme si v "tomto prostoru" dovolili tu nehoráznou českou drzost Němcům překážet. Na svoji omluvu uvádím, že už můj otec se za války dobrovolně nasadil do Říše, aby svoji vinu odpracoval a že jsem hotov teď učinit i já. Slibuji, že už to víckrát neudělám!
 
0/0
19.4.2002 12:25

bohouš

Re: Konečná omluva
Údery proti říši (z českého území)!?! Nemělo by se dnes ještě dodat 'teroristické'?!? Dost mi to připomíná pana Šarona :-(
0/0
19.4.2002 13:10

Martin

Re: Konečná omluva
Jenže tatík dostal od Němců, kteří prohlédli nacistickou šalbu odškodnění, za které sis botky koupil. Jak odškodnili Němce nuceně nasazené na práci Češi, kteří se novými botkami chlubí?
0/0
19.4.2002 14:57

Jan

Re: Re: Konečná omluva
Za prvé si mého otce neber do huby, za druhé naše rodina poníženě o nic nežádala a třetí požadavek odškodnění Němců je z kategorie smutných veseloher.
0/0
19.4.2002 15:11

gerd

Máme se stát viníky, oni oběťmi.
Němci mají traumata z 2. SV asi taková, že se o ní nechtějí vůbec bavit . - Je  to snad vypořádání se s vlastní minulostí, když nechtějí  o svých vlastních zločinech ani slyšet, s poukazem,  že "už toho bylo dost"? Proto je taky možné například to, co vysílala  francouzsko-německá TV ARTE, že jakýsi Rakušák objevil v lese pozůstatky německého konventráku, a když chtěl od rodičů informace tak mu tvrdili, že tam Američani po válce vybudovali potěmkinovský koncentrák, aby Němce očernili...!  - To je  jejich vypořádání se s minulostí! --------  Zato mají plnou hubu (a média) jimi zapříčiněných reakcí českých obětí jejich agrese. Je to očividná snaha  překroutit hodnotu i smysl jednotlivých událostí, snaha zastřít příčinu a následek, snaha překroutit dějiny, otočit to tak, aby se z obětí stali viníci a z viníků oběti.  - Nebetyčná drzost! - Němcům se zachtělo cizího, a tak dostali přes držku!-----------A s tím nedostatkem sebemrskačství, který je nám vyčítán k době komunizmu, - proč nejsou vznášeny  ty samé výčitky vůči Němcům (východním), kteří taky 40 let "volili" komunisty, udávali svoje sousedy atd. - proč se to  vůbec  Čechům vyčítá, vždyť komunizmus  sem přitáhli Němci! Nebýt jejich zasrané války, komunisti by nedostali po válce tolik hlasů!-   ----------- Nebýt jejich porážky, tak už jsme ani neexistovali. Němci by se s náma tak demokraticky nepárali jako teď když prohráli válku, a vojensky prostě nemůžou. - Sudeťáci pořád lživě argumentují 271.000 oběťmi vyhnání, když česko-německá komise historiků nadevší pochybnost zjistila pouze 12-15.000 (eventuelně prý i jenom 8.000). Proč se zpupnou drzostí tvrdí že Češi si ve vláce lebedili a měli minimální ztráty, zatímco Němci "bojovali za Evropu"?  - Počet neněmeckých obětí německé agrese byl v čs. republice kolem 360.000, tudíž na Moravě a v Čechách asi 200.000, což byly z demokratických států Evropy relativně největší ztráty.  Ale Sudeťáci nám "přiznávají" nějakých 10.000- nanejvýš 40.000! (přitom jen Židů vymlátili kolem 80.000). - A Němci nebojovali o Evropu, ale  o vlastní kořist, o níž by se s nikým nedělili, pro původní obyvatele například Čech nebylo v jejich zrůdných plánech žádné místo (Heydrich po příjezdu do Prahy: "...Češi nemají v českomoravském prostoru co pohledávat...!"). -------------Napřed je potřeba odstranit tu kopu hnoje nenávistné a lživé protičeské  propagandy, která se za těch 57 let v Německu navršila,  potom ať Němci zaplatí zbytek reparací, který zbyde po započtení zabaveného sudetoněmeckého majetku, pak ať se nám omluví za příkoří okupace a za komunizmus který sem zavlekli, -- a POTOM bude možno JEJICH OMLUVU brát vážně!!!!!!
0/0
19.4.2002 11:07

Jan Novák

Re: Máme se stát viníky, oni oběťmi.
Souhlasím, a navíc je třeba v České repulice rozlišit oběti nacismu a protinacistické hrdiny. Zatímco oběti oprávněně žádají od německé strany odškodnění za nacistické křivdy, hrdinové bojovali proti zrůdnosti nacismu - také díky nim jsme vyhráli 2. světovou válku. Je zcestné, když se hovoří jen o tom, že jsme byli oběti války, Čechoslováci přece bojovali v Anglii, u Dukly a na dalších místech proti nacistické a fašistické nelidskosti. Jistě se Československo mohlo vzepřít nacismu více a nepřistoupit na protektorátní podmínky, ale je urážející interpretovat Čechoslováky jako zbabělce a kolaboranty, jak se o tom pokouší například film "Musíme si pomáhat" (význam je "Musíme kolaborovat"). Čechoslováci bojovali za svobodu a kolaborovat s nacismem nemuseli. A těch pár kolaborantů neomlouvá ani to, že třeba při své spolupráci na vyhlazení miliónů Židů, Rómů a Slovanů zachránili jednoho Žida. Je zásadní rozdíl mezi kolaboranty, otěťmi fašismu a protifašistickými hrdiny! Patříme mezi vítěze 2. světové války a ne mezi poražené kolaboranty!
0/0
19.4.2002 12:46

Honza B

Re: Re: Máme se stát viníky, oni oběťmi.
Ano Jene byli jsme mezi temi kdo vyhrali 2. svetovou valku a nasi vojaci bojujici bojovali tak, ze na to muzeme byt hrdi. A nase zem, proti jinym prakticky neznicena valkou a s prumyslem dobre fungujicim byla na ceste se stat jednim s nejvyznacnesich (alespon ekononmicky) statu v Evrope. Ale pak prisli komuniste a dokazali obratit cele viteztvi v porazku a my jme ted ve studene valce porazeny stat, v nevyhodne posici. Toto by se melo neodpustit komunistum a ne ostatni ne tak dulezite veci. A podle Benesovych dekretu, by meli alespon ty nejvetsi zradci a kolaboranti zbaveni majetku za nevycislitelne skody, ktere na nasem narode zavinili.
0/0
19.4.2002 19:46

Jan Šlégl

Re: Re: Máme se stát viníky, oni oběťmi.
Souhlasím ,že Němci nemaj právo zas tak moc vyskakovat ,ale co mě osobně vadí je výklad filmu "Musíme si pomáhat". Nejsem filmovej kritik ,ale podle mého názoru to byla na počest těch lidí, co nastavili svůj krk ,aby zachránili jeden život. Podle mě je prostě lepší zachránit jednoho Žida než zastřelit Němce - a to i když je to fašoun. Je lepší zachraňovat než zabíjet. Navíc nechápu jak by se mohli kolaboranti podílet na vyhlazení milionů lidí. O to se snad hlavně starali Němci. Určitě  se kolaboranti podíleli na spoustu zločinech ,ale miliony - to je nějak moc. Já bych chtěl vidět vás vzít si domu nějakou osobu pod hrozbou trestu smrti pro celou rodinu. Zbabělci to nebyli ,i když měli strach. Strach zažívá i odvážný člověk.
Aspoň jsem takhle ten film pochopil já. Jinak většina národa to chtěla hlavně přežít a né vzít flintu a jít střílet do lidí.
0/0
22.4.2002 18:40

myslet

Nova generace produktu TV Nova
Snajpr, ***, Petr, Kremen aj., kteri si oteviraji sve nehorazne huby proti jakekoliv snaze prezidenta Havla o zlepseni politicke kultury v CR - predstavuji zrejme novou generaci blbecku vychovanych TV Nova. Diky Vladimire za rust novych budoucich totalitne smyslejicich kadru. Diky Vaclave Klausi za Vladovu vytrvalou podporu - i tobe se bude hodit OHLUPENA MASA SOBECKYCH,IDEOLOGICKYCH,ale jinak NEPOLITICKY SMYSLEJICICH SPOTREBITELU. Musim uznat, ze to s nimi prave v teto volebni kampani opravdu dobre umis. At zije cesky sovinismus, homolkovstvi a historicke zapomneni. At zijou volby. HURAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
0/0
19.4.2002 10:58

Jan

Re: Nova generace produktu TV Nova
Zavri svoji hubu filosofe Vojto Homolko. Jo jsem z nove generace Novy ktera se na Novu nekouka, dik Vojto ze jsi veren svemu jmenu a saskovskemu idolu. Slovaci to vedeli hned a Cesi to vedi az ted. DOST BYLO HAVLA. 
0/0
19.4.2002 12:14

Kája

Re: Re: Nova generace produktu TV Nova
Díval jsem se jednou na válečný film a tam byla scéna, při které křičel příslušník SS na jednoho člověka " Ruhe čechyše švajne ". Nejmenuješ se ty náhodou správně Hanz a nekoluje v tvých žilách germánská krev?
0/0
19.4.2002 13:04

Jan

Re: Re: Re: Nova generace produktu TV Nova
Nikoliv, jmenuji se správně Kája Hermann Frank.
0/0
19.4.2002 13:56

Kája

Re: Re: Re: Re: Nova generace produktu TV Nova
Já si myslím, že spíš Jarda Štercl.
0/0
19.4.2002 15:02

Petr

Re: Nova generace produktu TV Nova
Tak jsem si otevřel svou nehoráznou hubu a své názory podložil běžně dostupnou literaturou. Nějaký pan Mašek na mě ječí jako přejetý, že jsem vychovaný TV Nova. Pan Mašek tak ječet může, neboť, milí zlatí, panu Maškovi to politicky myslí - a hlupák by byl ten, kdo by věřil tomu, že na takový argument už skoro 13 let padá prach.
Za Masaryka a Beneše je třeba se stydět, nikoli je obdivovat. Pan Masaryk zradil ruskou bílou kontrarevoluci v kritické fázi (levičáci mu byli vždy milejší, co třeba příprava oktroje, když nevyhráli socialisté volby ve 20. letech), pan Beneš nejdříve tváří v tvář zahraničním hrozbám zradil republiku, jejíž zahr. politiku 20 let vytvářel, a později se bez odporu podílel na přípravách komunistického převratu. 
Moc mě mrzí, že zloději kradou raději z náměstí barokní sousoší než nějaké novodobé sochy narudlých vůdců - ukradeného Masaryka by mi nebylo ani z deseti procent tak líto.
 
 
0/0
19.4.2002 13:35

Vilem

Re: Re: Nova generace produktu TV Nova
Pani,tom jsou ale nazory!Za prve strasne by me zajimalo jak Masaryk zradil belogvardejske hnuti a jak Benes spolupracoval na prevratu ve 48?                     Mel by sis trochu pocist historii a pak se zapojit do debaty
0/0
21.4.2002 22:33

snajpr

Havlova schizofrenie
Nejdrive podpori revansisticke nalady Sudetaku a pak pousti radobymoudra. Mel zustat na Malte.
0/0
19.4.2002 10:44

myslet

Naprosty souhlas s jt, podekovani jpb
Naprosto souhlasim s tim, ze Vaclav Havel opet dokazal prekrocit stin nekritickych nacionalistickych nalad na obou stranach a pojmenoval vec pravymi jmeny. Bylo by snad treba jeste dodat, ze se Benes po cela 20. a 30.leta snazil vtahnout Sudetonemeckou reprezentaci (zejm.soc.-dem.] do ceske politiky. Takze oznacit ho pouze jako zlocince, ktery uz od 1.republiky pripravoval odsun je ze strany Posselta prinejmensim historicky nekriticke. Podekovani ovsem plati take jpb, ktery apeluje na svedomi Cechu v otazce vyhnani. I kdyby bylo napsano tisice Postupimskych dohod a vykonano tisice dalsich nacistickych zverstev, kazdy zabity a okradeny sudetsky Nemec je NASIM zabitym ci okradenym Sudetskym Nemcem (protoze se nachazime v prostorocase nasi statnosti, ktery i za cenu tohoto a podobneho kruteho nasili vydobyli nasi predkove]. Mame proto POVINNOST se V MEZICH MOZNOSTI snazit o LIDSKE (alespon symbolicke) USMIRENI se Sudetskymi Nemci, a pokud by byla videt vetsi POKORA i na strane Landsmanschaftu, mel by nas stat uvazovat I O SYMBOLICKEM ODSKODNENI. P.S. Procpak nase TV asi porad vysila zabery z LANDSMANSCHAFTU, i kdyz existuje rada dalsich organizaci {napr. krestanskych a velmi smirlivych} jako je napr. Ackermann Gemeinde, ktera jiz nekolik let posila ceske studenty za sve penize do Nemecka a obnovuje kulturni pamatky v pohranici? Na to by si mel odpovedet napr. i "JAN" viz. dole a jini podobni ublizeni Cechacci.
0/0
19.4.2002 10:42

***

je to senilni dedek
...uz dlouho v tehle zemi neni prezident ...urcite ne pro me
a muze kecat co chce ...jednim projevem, ktery mu kdovikdo napsal nespravi to, co se deje nekolik let... NEMAM KRATKOU PAMET HAVLE !!
 
0/0
19.4.2002 10:35

Frantisek

Po dlouhe dobe projev statnika
Po dlouhe dobe se prezident Havel projevil opravdu velmi dobre jako opravdovy statnik. S nadhledem nad domaci politickou spinou.
0/0
19.4.2002 10:29

Jaroslav JANEČEK

Havel a Beneš
Mám rezervovaný postoj k panu Havlovi od doby kdy se znova oženil,ale stran jeho názoru na E.Beneše jsem povinen konstatovat,že má pravdu v plném rozsahu.
Beneš byl osobností se vším všudy a naši dnešní politici mu nesahají ani ke kotníkům.Zavedl bych studium pro naše politiky na téma-vystupování dle E.Beneše!! 
0/0
19.4.2002 10:12

jt

Havel znovu s nadhledem
Havel znovu dokázal, že umí s nadhledem a s patřičnou historickou orientací usadit řvouny, kteří oživováním starých křivd a dávno odsouzených idejí sledují jen svůj vlastní prospěch. On i další čeští politici by měli častěji publikovat v prostoru celé střední Evropy a přispívat tím k šíření racionálních a smířlivých postojů a prohlubování historicky nutné kooperace mezi státy.
0/0
19.4.2002 10:06

zase návod pro ostatní
Už to slyším, zakyslé reakce co nám to ten Václav zase blábolí, chce vás prodat, je to agent atd. atd. Co jsem já pocítil, zase, je to, že se konečně někdo pokouší srozumitelně, a bez potřeby exhibovat své zaručené vlastenectví, popsat situaci a nabídnout řešení. Je to ukázněný a nekonfrontační dokument. Co víc si můžeme přát. Škoda jen, že nacionální socialisti z ODS otrávili volební kampaň svýma nechutnýma obrázkama žluté vlasti v černém poli okolních nepřátel. Nedivím se, že řada politiků nemůže , z čistě pragmatickcýh důvodů ( budou označeni za škůdce národa a u řady méně mentálně svéprávných jedinců přijdou o možné hlasy..,) vystoupit s racionální úvahou na toto téma. Možná je to i nedostatek odvahy. Proto Vašku díky.
0/0
19.4.2002 9:47

olda

Musím přiznat..
Ani si nevzpomínám, kdy jsem naposledy souhlasil s Václavem Havlem, nejsem jeho příznivcem, ale tentokrát musím přiznat, že s jeho názorem souhlasím. Je v něm střízlivý pohled na problém, který připouští, že není vše v naprostém souladu s morálkou a etikou dnešní doby, ale v kontextu tehdejších událostí a zejména skutečností je nutné tyto rozhodnutí hájit.
Některé útoky na osobu Edvarda Beneše v této konferenci mi silně připomínají názoru z hodin PŠM (politické školení mužstva) předrevoluční základní vojenské služby. Že TGM spolupracoval s tajnými službami SSSR na odstraňování politických protivníků? To už je snad moc... 
0/0
19.4.2002 9:45

Petr

Re: Musím přiznat..
Vítěz, který prohrál, Antonín Klimek a Petr Hofman, Paseka 1995, cena 129,- Kč. Výjimečná práce, zvláště pasáže A. Klimka, podle recenzentů v současné době nejvýznamnějšího historika zabývajícího se 1. republikou, stojí za to. Idealistům a obdivovatelům "tatíčka" doporučuji také Klimkův dvoudílný Boj o Hrad - ale ten pád na zem bolí.
"Děkuji, čeští psi. " Poslední slova admirála Kolčaka, zrazeného a vydaného napospas Masarykem bolševikům. Mrzí mě, že se musím za některé "velké postavy" naší historie stydět. 
 
0/0
19.4.2002 10:03

JPB

Vypořádejme se s vlastní minulostí!
Divím se, že se prakticky nikomu z postbenešovské vlny nacionalismu nedělá špatně. Kdo z českých politiků otevřeně řekl, že bychom se měli omluvit národům, jejichž etnický původ naši předkové označili za zločin??? Protože to je klíčový problém Benešových dekretů! Nikoli sudetoněmecký majetek, ale naše vlastní svědomí! Němci, jako původci válečného konfliktu, mají traumata ze své viny dodnes (jen se zkuste bavit s Němcem v soukromí o 2.SV), ale svým poválečným chováním se snaží tuto míru viny alespoň zmenšit. A Čechy?! Pracovní tábory, sovětské gulagy, politické tresty smrti, mnoho let žaláře, útisk nesocialisticky smýšlejících lidí - a to vše od vlastních lidí! Ukažte mi ty, kteří přiznají svou vinu na útrapách svého národa během totality svou vlastní nečinností, nezájmem a pohodlností! My, kteří si sami nedokážeme přiznat, jaké zrůdy v nás kvetly po čtyřicet let, máme právo obhajovat své další zločiny? Který extrémistický vykuk na tohle přišel?
Jako Čech, který by neměl na zrušení Benešových dektretů žádný ekonomický zájem (ani má rodina a známí), bych chtěl připomenout, že by mělo být naší mravní povinností přiznat chybu, která vyplynula z historické události; lidé, kteří se na jejím vzniku podíleli, byli příliš blízko a nemohli jsme po nich chtít vizionářskou prozíravost. Nyní ale, když máme tu možnost přesvědčit se, že jsme to byli my, kdo praktikoval zločiny na vlastním obyvatelstvu po dobu 40 let, snažíme se to ignorovat. Proč, proboha? Pod nacionalistickou peticí stvořenou populistickým kartelem všech parlamentních stran, můj podpis nehledejte.
0/0
19.4.2002 9:00

Jan

Re: Vypořádejme se s vlastní minulostí!
Co to proboha plácáš za bláboly. Měl sis je po sobě alespoň jednou přečíst! Cituji tě: "nedokážeme přiznat, jaké zrůdy v nás kvetly po čtyřicet let, máme právo obhajovat své další zločiny?" a jinde "...že jsme to byli my, kdo praktikoval zločiny na vlastním obyvatelstvu po dobu 40 let". To jsou ale pitomosti! V tobě kvetla zrůda? No, víš to jistě nejlépe! My praktikovali zločiny. Kdo my? Ty? Já ne! Ty jsi extremistický vykuk, který by rád v souladu s Havlem neustále implantoval Čechům pocit viny.  Na co si to chceš hrát? Na co spoléháš? Že Češi neznají své vlastní dějiny?  Kterou válku, ty vykuku, jsme naposledy rozpoutali? Naposledy vojensky vytáhli Češi za své hranice pod svojí korouhví pře 600 lety za husitských válek při spanilých jízdách. Pak jsme už jen byli středem "laskavé pozornosti" svých sousedů. My rozpoutali 2SV a chtěli ovládnout svět a vyhladit méněcenné rasy? Kdo komu se má omlouvat? Dnes nikoho z normálních lidí nějaké omluvy nezajímají. Mají zcela jiné starosti. Proč by se mně měl omlouvat nějaký Němec narozený po válce? Za to, že mé prarodiče vyhnali jeho předci v r.38 z Čech do Čech? A proč já jemu? Že jeho předkům umožnili moji předci Heim ins Reich? Z čeho ty "historiku" děláš problém? Že máme svoji poválečnou historii? Tu má každý národ. Američané svůj Vietnam a zdaleka nejen ten, Francouzi svoji Indočínu a Britové svoji hanebnou historii koloniální, Rusové své gulagy a Němci a Italové darmo mluvit. Buď ubezpečen, že tvůj podpis nikde hledat nebudeme. Hledat totiž podpis takového idiota jako jsi by byl idiotismus.
0/0
19.4.2002 9:34

Kája

Re: Re: Vypořádejme se s vlastní minulostí!
Musím se opakovat. Stejně tak, jako v soudní při nemůže soudit žalovaného poškozený z důvodu objektivního posouzení věci, ani ty nemůžeš, jako rodinný příslušník poškozených, vznášet ojektivní soud nad diskutovaným problémem. Tvé názory jsou jednostranné, neobjektivní a diskusi nic nepřinášejí. A ještě něco. Mluv vždy za sebe a hlavně slušně. Jenom idioti druhé nazývají idioty.
0/0
19.4.2002 10:55

Jan

Re: Re: Re: Vypořádejme se s vlastní minulostí!
Ich verstehe. Jinak to na mnou uvedených faktech nic nemění, jinak viz Gerd níže.
0/0
19.4.2002 12:05

také idiot

Re: Re Raději nic
Nic proti tvým názorům, ale tohle je fakt slušný. Nejvíc se mi líbí závěr:"Buď ubezpečen, že tvůj podpis nikde hledat nebudeme." Smrdí to sprostotou a krutou totalitou pedasátých let. A jak píšeš, tak se s minulostí naší země vyrovnávat nechceš, což je podle mne špatné. Pokud si nepřipustíme a nepochopíme nedávnou naší historii, těžko se v budoucnu budeme umět podobných chyb vyvarovat. 
0/0
21.4.2002 1:55

gerd

Re: Vypořádejme se !
Němci mají traumata z 2. SV asi taková, že se o ní nechtějí vůbec bavit . - Je  to snad vypořádání se s vlastní minulostí, když nechtějí  o svých vlastních zločinech ani slyšet, s poukazem,  že "už toho bylo dost"? Proto je taky možné například to, co vysílala  francouzsko-německá TV ARTE, že jakýsi Rakušák objevil v lese pozůstatky německého konventráku, a když chtěl od rodičů informace tak mu tvrdili, že tam Američani po válce vybudovali potěmkinovský koncentrák, aby Němce očernili...!  - To je  jejich vypořádání se s minulostí! --------  Zato mají plnou hubu (a média) jimi zapříčiněných reakcí českých obětí jejich agrese. Je to očividná snaha  překroutit hodnotu i smysl jednotlivých událostí, snaha zastřít příčinu a následek, snaha překroutit dějiny, otočit to tak, aby se z obětí stali viníci a z viníků oběti.  - Nebetyčná drzost! - Němcům se zachtělo cizího, a tak dostali přes držku!-----------A s tím nedostatkem sebemrskačství, které nám JPB vyčítáš k době komunizmu, - proč nemáš ty samé výčitky vůči Němcům (východním), kteří taky 40 let "volili" komunisty, udávali svoje sousedy atd. - proč to  vůbec  Čechům vyčítáš, vždyť komunizmus  sem přitáhli Němci! Nebýt jejich zasrané války, komunisti by nedostali po válce tolik hlasů!-   ----------- Nebýt jejich porážky, tak už jsme ani neexistovali. Myslíš, že Němci by se s náma tak demokraticky párali jako je teď když prohráli válku zvykem, a vojensky prostě nemůžou? - Nech spát démony nacionalizmu, nerozeštvávej a raději se zamysli, proč Sudeťáci pořád lživě argumentují 271.000 oběťmi vyhnání, když česko-německá komise historiků nadevší pochybnost zjistila pouze 12-15.000 (eventuelně prý i jenom 8.000). Proč se zpupnou drzostí tvrdí že Češi si ve vláce lebedili a měli minimální ztráty, zatímco Němci "bojovali za Evropu"?  - Počet neněmeckých obětí německé agrese byl v čs. republice kolem 360.000, tudíž na Moravě a v Čechách asi 200.000, což byly z demokratických států Evropy relativně největší ztráty.  Ale Sudeťáci nám "přiznávají" nějakých 10.000- nanejvýš 40.000! (přitom jen Židů vymlátili kolem 80.000). - A Němci nebojovali o Evropu, ale  o vlastní kořist, o níž by se s nikým nedělili, pro původní obyvatele například Čech nebylo v jejich zrůdných plánech žádné místo (Heydrich po příjezdu do Prahy: "...Češi nemají v českomoravském prostoru co pohledávat...!"). -------------Napřed je potřeba odstranit tu kopu hnoje nenávistné a lživé protičeské  propagandy, která se za těch 57 let v Německu navršila,  potom ať Němci zaplatí zbytek reparací, který zbyde po započtení zabaveného sudetoněmeckého majetku, pak ať se nám omluví za příkoří okupace a za komunizmus který sem zavlekli, -- a POTOM bude možno JEJICH OMLUVU brát vážně!!!!!!
0/0
19.4.2002 11:02

hansi

Re: Vypořádejme se s vlastní minulostí!
S těmito názory tu Jardo neuspěješ i když s tebou souhlasím. Nenech se ale odradit.
0/0
21.4.2002 17:01

Petr

Jo, špičkový politik
Křemen má pravdu, ty rozkradené fondy se řešily celou 1. republiku, ale vždycky se to zahrálo do autu. Beneš byl pozoruhodně bezpáteřní a ambiciózní politik, intrikán, jehož však čas od času dokázal leckdo pořádně využít (třeba přpad Tuchačevskij). Nechci tu ani vytahovat případy z meziválečného období, kdy Beneš s Masarykem spolupracovali s bolševickými tajnými službami na likvidaci nepohodlných politiků. Zajímavou stránkou Benešovy povahy byla neskutečná pomstychtivost. Víte např., že po válce odmítl povolit strany, které při jeho volbě prezidentem r. 1935 měly proti jeho kandidatuře námitky?
Je už načase přestat politiky omlouvat - zvolili si úděl dobrovolně a tvrdit nyní, že se zachovali v zájmu toho, aby oni sami nebyli označováni za nacionalisty, je hloupé. Jsou snad představiteli národa, nejsou přece ve vedení země sami za sebe. Mám dojem, že Havel chápe politiku jako nějakou soukromou hru, kde jsou obyvatelé země jen v roli pěšáků, jež je možno v zájmu krále - tj. jeho samého - klidně obětovat.
 
0/0
19.4.2002 7:37

kongo

Zase "sudeťáci"
Stejně je to vše jen o tom, že jde tzv."sudeťákům" jen o majetek a peníze. Vždyť ti potomci, kteří tak horlivě bojují za zrušení dekretů nemají s historii skoro nic společného. Benešovy dekrety jsou minulostí, ve své době měli opodstatnění a svoji "zaslouženou" pravomoc. Tady tedy není vůbec žádný důvod se o nich, či dokonce o jejich zrušení, nadále bavit.
0/0
19.4.2002 7:30

Eman

Re: Zase
Tvoje nazory odpovidaji Tvemu jmenu.  
0/0
19.4.2002 10:48

Tomáš

Názor, omlouvám se...
Masaryk i Beneš pro mne byli vždy čestní a spravedliví lidé.
0/0
19.4.2002 7:05

Tomáš

Dobrý náror....
Zase po delší době musím s jeho názorem  souhlasit.....
0/0
19.4.2002 7:00

zajic

President Benes byl osobnost ktere zadny ze soucasnych politiku nesha ani po kotniky
Druha svetova valka je uz davno historii. President Benes byl predevsim politik. A to spickovy politik, jakeho bychom i dnes potrebovali. Ackoliv se mi mnoha jeho reseni nelibi, napr. Mnichovska krize a jeji reseni, faktem je ze nexistoval nikdo, kdo by byl schopen to vyresit v nas prospech. Jedine mimoradna osobnost Tomase Garique Masaryka, by snad dokazala jednak presvedcit zapadni politiky ze jde i o jejich ohrozeni. A v pripade mobilizace by T.G.M nevahal se vojensky branit.(Jak o tom vypovidal napr. Jan Masaryk, ktery otce znal a dovedl odhadnout jak by asi reagoval. Ono je snadne nekoho zpetne kritizovat, "byt po bive generalem".
0/0
19.4.2002 5:18

Kremen

neobhajuj co nevis
Havel asi nevi, Jak Benes behem exilu rozfofroval ceskoslovensko-americky fond v rulete v Monaku. Psaly o tom francouzske noviny. Byl fuc, obdrzel ho od Masaryka na podpis. Zajimave je, ze o tom vedel i Stefanik. Nepovazuji za cestnou praci, ze Benes pripravoval menovou reformu, zestatneni vsech cs firem a zestatneni lidi. Presna data od kdy to probihalo je zname, taky to je v zakone o zestatneni. Havle, nekecej.
0/0
19.4.2002 5:06

iddle

Re: neobhajuj co nevis
 pomluva je nejpodlejší zbraň skrytých agitátorů  
0/0
19.4.2002 7:30

Morka

Re: neobhajuj co nevis
ENKáVéDé, eSTéBé - přežijeme bez tebe!
Tu špínu, co jsi převzal na školení za pravdu, každý alespoň trochu myslící člověk pozná. Kam chodíš na pivo? Čest!     
0/0
19.4.2002 7:51

Najdete na iDNES.cz