Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Neúčinné dekrety

Právní expertiza, kterou si objednala Evropská komise, hovoří jasnou řečí: dekrety prezidenta Beneše nebrání vstupu České republiky do Evropské unie. Evropští právníci říkají, že jsou dnes neúčinné. Hysterie kolem dekretů tedy končí? V případě možných komplikací našeho budoucího členství v unii s největší pravděpodobností, či možná dokonce s jistotou, ano.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

posledni emigrant

Pan Viliam
Vitajte na strankach Nazory idnes. Ci je to dobry start,Vas clanok plny spekulacii o spekulantoch? Pytam sa Vas, ci je Vam treba  tej Salgovicovej ceruzky a tej flase atramentu pana a sudruha Sirokeho? Ake zviera Vam ponuklo tuto prilezitost  tymto sposobom sudit veci iba podla zovnajsku?Odhliadnuc od toho, ze o tejto veci je uz dlho rozhodnute. Najblizsie si o tom pohovorite s  matadorom Komarkom, ktoremu neide o pravdu, lebo sa dobrych ludi nepyta po ich nahladoch, iba bezohladne zneuziva ich lahkomyselnost:chcel by zapchat ludom papulu ohlupovanim prostrednictvom svojich cudnych myslienok, ku ktorym ho dohana  jeho myslenkova nudza. Verim, ze naozaj to nebol Vas sobasny den, ked ste si povedali: Co aj..Komarok pise, ja mozem tiez. Smutocnu pasku si zasluhuje luharstvo a manipulacia s faktmi vo  Vasom prispevku. Rozpamätajta sa , pan Viliam.Najst ctenara mozete aj bez Komarov. sam neviete, ako ste sa do toho dostali. Niemiesajte sa do cudzich veci a piste pravdu. Zelam Vam tuzobne :zlomte väzy! Dovi.Posledni emigrant.
 
0/0
21.4.2002 0:06

Pepa Vojtek

Stanovisko naší kapely k navracení majetku
Nikomu nic, co je nám do Sudeťáků:-) I kdyby přišel ňákej Sudeťák, že by barák zpátky mít moh´, to se teda mejlí Skopčák, to je vedle hoch:-) Nikomu nic!!!!!
0/0
19.4.2002 13:42

Ladislav Dvořák

Panu Buchertovi
  Souhlasím s Vámi, že dekrety jsou právně neúčinné, resp. vyhaslé. Myslím si, že každý normální člověk chápe, že byly platné jen těsně po válce, kdy byly použity jako jednorázové akty. A každý snad také chápe, že majetkové důsledky z nich vzniklé trvají i nadále a že nějaké restituce nepřipadají v úvahu.
Mám však poněkud jiný názor na morální stránku věci. Souhlasím a považuji za naprosto spravedlivý odsun sudetských Němců, kteří před válkou chtěli Heims in Reich, chtěli rozbít a rozbili Republiku československou. A nebyli to jedinci, bylo to kolem 90% sudetských Němců. Nepřátelsky se chovali vůči českému obyvatelstvu i těsně před koncem války, na to existují historická svědectví. Tvrzení o nepřijatelnosti kolektivní viny považuji za sebemrskačství – během války a po ní bylo jiné právní a morální klima než dnes. Souhlasím i se zabavením jejich majetku – každému zůstalo mnohem více, než našim lidem, kteří museli v 38 roce utíkat z pohraničí. Nebo si myslíte, že by bývalo lepší zaplatit sudetský majetek   inflačními říšskými markami a požadovat po poválečném Německu reparace?
Po válce nebyli odsunuti všichni Němci, žil jsem dlouhou dobu v pohraničí   a měl jsem několik německých kamarádů, kteří se s rodiči vystěhovali až v šedesátých letech a jimž nebyl žádný majetek zabaven. Samozřejmě nemohu generalizovat svou osobní zkušenost, ale máte historické podklady pro Vaše tvrzení, že byli vyvlastněni i Němci, kteří mohli po válce v ČSR zůstat ?
Za co se ovšem musíme jako národ stydět a za co bychom se měli omluvit, je divoký odsun a krutosti, při něm spáchané, včetně pogromu na Němce v Ústí nad Labem po výbuchu muničního skladu, i když většinu těchto skutků spáchala malá skupina lidí z RG (Rabovacích Gard). Jsem však přesvědčen, že obětí na německé straně nebylo zdaleka tolik, kolik jich deklarují sudetoněmecké organizace; odhaduji to maximálně na stovky či několik tisíc lidí. To zhruba odpovídá počtu lidí, pozabíjených jednotkami SS a Gestapem za domnělou či skutečnou podporu partyzánů, či popravených během války Sondergerichty nebo zcela bez soudu.
Myslím si, že tak jako německá vláda symbolicky odškodnila totálně nasazené, měli bychom kromě zmíněné omluvy nabídnout něco potomkům sudetských Němců. Navrhuji pro ně možnost koupit si   pozemky nebo nemovitosti v bývalých Sudetech v rozsahu tehdejších usedlostí (tj asi 10 ha), a to s předstihem, než to bude možné pro ostatní obyvatele Evropské unie.
0/0
19.4.2002 10:49

Jihočeské krajanské sdružení

Re: Panu Buchertovi
Vcelku souhlasím s panem Dvořákem, jen bych upozornil na opomenutí tisíců lidí poslaných do koncentráků a vypálené Lidice a Ležáky. Počet obětí pak vyzní zcela výrazně v náš "prospěch", cynicky řečeno pochopitelně. Sudetoněmecké organizace uvádějí až 400 000 (slovy čtyři sta tisíc obětí), do kterých podle mne ale započítávají i padlé na frontě či ty, kteří spáchali sebevraždu... I při odsouzení divokého odsunu bych upozornil na příčinu a následky, jak je to řečeno v česko-německé deklaraci.
0/0
19.4.2002 13:38

Jihočeské krajanské sdružení

Různé pojetí morálky pana Bucherta
Pane Bucherte, předpokládám, že se podobně zastáváte i odsunutých Čechů po Mnichovu, a že stejně kritizujete Nizozemí, Francii, Polsko, Dánsko, Belgii, Lucembursko, Norsko..., neboť i tam došlo k vyvlastnění veškerého německého majetku. U nás antifašisté mohli zůstat...
0/0
19.4.2002 8:19

Jihočeské krajanské sdružení

Evropská unie trpí české zrůdnosti?
Herr Komarek, Was sagen Sie dazu? Evropská unie nám trpí ostudu? Nebylo by lepší neusilovat o vstup do EU a vrátit se do lůna protektortátu? To, aby bylo spravedlnosti učiněno zadost...
0/0
19.4.2002 8:14

Najdete na iDNES.cz