Diskuze

Izrael se musí bránit

Území Izraele je palestinským územím, Izraelci rozpoutali válku proti Palestincům, Jásir Arafat se upřímně snaží o sjednání míru mezi Palestinci a Izraelem, palestinské sebevražedné útoky jsou jen obranou proti izraelské agresi..... to jsou pravděpodobně nejčastější argumenty těch, kteří podporují v dlouhotrvajícím konfliktu na Blízkém východě palestinskou stranu. Pojďme se ale podívat na tyto argumenty podrobněji. Každé z dále uvedených vysvětlení by si zasloužilo mnohem širší prostor a podrobnější rozbor, moji snahou je alespoň ve zkratce na uvedené "argumenty" zareagovat.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Quak

24. 4. 2002 16:11
Informační zkratky
Autorka článku se elegantně přehoupla ze starověku až do dnešní doby. Doba mezi tím je pro ni zřejmě temně nejasnou, a proto vzala pohodlně za vděk tomu, co je běžně šířeno a co o sobě jisté skupiny šíří. Že z těch osob, kteří dnes sami sebe označují za Židy, je kolem 75% nesemistského původu (zejména proselyté chazarského původu, nazývaní také Aškenazové) a skutečných Židů izraelského původu (Sefardim), kteří by si snad mohli historicky nárokovat území Palestiny je tedy 1/4, a že právě někteří z těchto původem opravdu Židů před vznikem moderního státu Izrael varovali, to asi pro autorku není dost vážnou otázkou, aby před tím, než začne s nezasvěcenými komentáři, se podívala zevrubněji na historické kořeny dnešní situace. A tak autorka v intencích dnešního boomu nevědomých uplácala příspěvek jako vyšitý z mainstreamových medií.    
0 0
možnosti

marth

22. 4. 2002 19:12
Nejsou jako my
Chápu, že celý blízkovýchodní konflikt je velmi složitá záležitost. Pokud to ovšem zjednodušíme na pouhé soužití lidí, zjistíme jeden důležitý fakt. Oni NEJSOU jako my. Můžeme tomu říkat jiná kultura nebo jakkoli jinak. Podle mě je to banda lidí (na obou stranách), kteří nectí základní morální pravidla. Palestinci svou podlostí a krutostí, Izraelci obhajobou faktické okupace. Dokud bude krutost, nevzdělanost, netolerance a náboženská zaslepenost diktovat podmínky jejich soužití, budeme stále sledovat a komentovat jejich nepochopitelné vraždění. Snad na to někdy přijdou.
0 0
možnosti

Jan Malý

23. 4. 2002 7:02
Re: Nejsou jako my
... no s takovou rozhodností bych to netvrdil... stačí se podívat nějakých 50 let zpátky, nebo na Bosnu...  J
0 0
možnosti

Jan Malý

21. 4. 2002 10:42
ps
vaše historické argumenty, paní Nálevková, svědčí buď o Vaší neznalosti historie, nebo zaslepenosti - území Izraele obývaly semitské kmeny (he... arabové jsou též semité) přibližně v letech 1500 př.n.l. - 70. n.l.... zjistěte si, kolik židů obývalo Palestinu po celý středověk i novověk... před sionistickým přistěhovalectvím to bylo cca 70 tisíc v celé Palestině.
s argumenty o Arafatovi nikoho neudivíte, že je terorismus oblíbenou praktikou všech na BV je stará a známá pravda, a týká se i Izraelců (hagana, palmach, irgun, stern - alias Rabin, Šaron, Begin, Šamir ... a další)
že by si media přestaly všímat židovských obětí zatím naštěstí nehrozí.. fajn je, že si začíná všímat i těch arabských...
při zmiňování argumentů o teroristických útocích arabů na židy od roku 1948, musíte též zmínit, že příčinou bylo mj. i vyhnání více než půlmilionu arabů z území vzniknuvšího Izraele, kteří se stali doživotními rukojmími blízkovýchodní politiky v utečeneckých táborech. To (že a proč nebyli začleněni do společnosti ar. států je otázka jiná) se stalo jedním z hybatelů dalších událostí. Fakt je, že samo vyhnání bylo aktem teroru, který nelze přehlédnout.
0 0
možnosti

Jan Malý

21. 4. 2002 10:28
nesmyslný článek, který snad idnes ani neměla uveřejňovat
výhrada č.1: argumenty na obranu palestinců se vesměs týkají událostí a obyvatel území nyní nazývaného Palestina, jež je ovšem pouze částí mandátního území Palestiny - o čem se mluví je Západní Břeh, Gaza a Východní Jeruzalém - s tím existence izraele jako taková, stejně tak jako události roku 1947-48 nemají až tak moc společného
výhrada č.2: argumenty proti vzniku Izraele jsou soustředěny obvykle na tyto body: židé se nesnažili konzultovat svoje přistěhovalectví se zástupci araby, vycházeli z přízně koloniální mocnosti - velké británie; při rozdělení mandátního území OSN v roce 1947 bylo menšině (asi 40% židů) přiřčeno cca 70% území (čísla říkám z hlavy, mohu se uměřeně mýlit); arabové nemuseli mít narozdíl od "západu" pocit poválečné provinilosti proti židům, proto dost dobře nemohli pochopit, proč mají část své země přenechat cizímu národu - v roce 1948 bylo pouze asi 30% izraelských židů domorodých - narozených v Palestině - což obnáší číslo několika málo set tisíc.
výhrada č.3: Izrael je podán jako  oběť agrese. Izrael započal války s arabskými sousedy v roce 1956, 1967 i 1982 ...některé jsou částečně obhajitelné zvýšeným napětím ve vzájemných vztazích, jiné byly provedeny čistě účelově a jednoznačně agresivní
výhrada č.4:ano, Izrael se musí bránit, ale musí se bránit tam, kde na to má právo - odbojem proti okupaci nelze obhajovat okupaci -  opakuji mluvíme o odporu  vesměs obyvatel území okupovaných po roce 1967 - zde je třeba hledat základní příčinu. Obyvatelé těchto území jsou ve vztahu k Izraeli prakticky bezprávní a Izrael v tomto prostoru porušuje několik mezinárodních ujednání, včetně rezolucí OSN. Těžko se lze divit, že po 35 letech okupace  se obyvatelstvo uchyluje k extrémním metodám.
ano Izrael se musí bránit, ale musí i přestat udržovat bezpráví, které ty útoky plodí...
0 0
možnosti