Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Z dětského domova jdou rovnou na ulici

Mezi mladými bezdomovci převažují lidé, kteří vyrostli ve státních dětských domovech. Jejich osud je přitom důsledkem špatného systému zdejší ústavní péče. Ten obraz zná každý, kdo jel někdy pražskou noční tramvají: zpustlí muži klimbající s hlavou mezi koleny, kteří jezdí z konečné na konečnou. A nevraživé nebo alespoň rozpačité pohledy ostatních pasažérů, kteří na nešťastníky koukají spíš jako na obtížné chuchvalce páchnoucích hadrů než jako na strádající bytosti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Vladislav Sobol

Takhle to není!
Milí redaktoři MF DNES a I-DNES,
Váš článek je buď velmi neprofesionální a nebo záměrně udělaná PR uvedenému občanskému sdružení.
Pracuji v občanském sdružení Duha, které se zabývá spoluprácí s dětmi z dětských domovů. Pořádáme pro ně akce, tábory, vydáváme celorepublikový časopis pro DD "Zámeček". S dětmi z domovů, které jezdí na naše akce, se snažíme spolupracovat i po jejich odchodu z domovů - a proto mám docela přehled. Ač mnoho z těchto dětí má teď velké problémy, některým dalším by jejich život a jeho uspořádání mohli závidět zřejmě i mnozí pisatelé níže uvedených příspěvků. A nemám zprávy o žádném z dětí, že by skončilo vyloženě na ulici.
Tím nechci říct, že takoví nejsou. Vím, že jsou. Jenže nemám po ruce žádný ověřený výzkum, důkazy a jejich rozbory, a tak bych si nikdy neodvážil své názory publikovat jako oficiální reportáž v médiích. Protože tímto článkem - ač jste chtěli nastartovat dobrou věc - jste při troše smůly mohli ještě více dobrých věcí zničít.
PS: Některé podrobnější informace o dětských domovech a životech v nich můžete získat na našem webu: http://www.chiki.cz
 
 
0/0
17.4.2002 21:58

LANA

od domovu upustili v Australii jiz pred lety
Prave pro nepripravenost do zivota se od domovu pred mnoha lety upustilo. Stat umistuje deti do proverenych australskych rodin a plne hradi veskere naklady. Dite je zarazeno do rodiny, kde je mu umozneno zit relativne sporadanym zivotem. Stat hradi za mimoskolni aktivity, pojistky a vse potrebne, dokonce i neco navic pro rodinu. I tento zpusob, jak se po letech ukazuje, nepracuje tak idealne. Velka vetsina odebranych deti je samozrejme z velmi problematickych rodin (nasili, drogy apod.). Ukazuje se, ze vetsina z nich ma velke problemy s chovanim a rodiny, ktere si je vezmou do pece,  nedokazou po urcite dobe situaci zvladnout. Tak se stavaji pripady, ze takove dite projde behem par let i patnacti rodinami. Nektere rodiny maji uprimnou snahu (osobne znam nekolik) diteti pomoci. Velmi casto je vysledek stejny jako v Ceske Republice. Pribude dalsi bezdomovec na ulici.
0/0
16.4.2002 13:48

POZN.

S PENĚZI!!!
0/0
15.4.2002 17:49

spravedlnost

spravedlnost
Spravedlnost spočívá v tom, že v různých životech se lidé rodí v různých formách a postaveních. Kdo vyrůstá v tomto životě v dětském domově a bez materiálního blahobytu, může se dočkat lepšího postavení v příštím životě. Musí však mít víru.
0/0
15.4.2002 14:17

Belzebub

Re: spravedlnost
Poslys ty flandaku, kdyz se nekde mluvi vazne tak zalez do kouta a poslouchej a snaz se svym slepicim mozeckem pochopit o cem je rec
0/0
15.4.2002 14:22

Spravedlnost

Re: Re: spravedlnost
Pozor na slova! Na rozdíl od Vás nikoho neurážím. Jestli nevěříte na převtělování, je to Vaše soukromá věc. Já na něj ostatně nevěřím také. Ale pro miliony lidí, kterým náhoda nepřála, je to lepší útěcha než "reálné" činy, které předvádí většinová společnost, která si hraje na úžasné pokrytce. Já nevím, co Vy jste osobně pro děti v dětských domovech udělal. Já jsem pomáhal organizovat zdarma čtyři sportovní akce. Není to moc, ale snad něco. Kdyby to udělali všichni, co tady mají plnou pusu slov o nespravedlnosti demokracie, bylo by to možná lepší. Nemám radost z poměrů na této zemi, nicméně se mi daleko více hnusí pokrytectví těch, kteří se tváří, že by chtěli více spravedlnosti, nabádají k solidaritě a večer si při zprávách na Nově utěšují své svědomí zjištěním, že kdosi je na tom hůře. Vaše reakce na moje slova byla zajímavá, ale možná byste měl být příště uváženější.
0/0
15.4.2002 14:46

j.h.

Proč vás to pořád zajíma?
A co na tom, že je někdo na ulici? Každej má svůj osud. Někdo je bohatej a má právo si užívat života, druhej má bejt rád, že žije. I ten bohatej může mít smůlu a dostat rakovinu, takže je to úplně jedno. Většina lidí chce takhle žít, tvrdej kapitalismus jí vyhovuje víc než komunistická zoologická. Naštěstí už jsou komouši vodkecaný, aspoň u nás, Klaus je chytrej dost na to, aby jim nedal žádnou šanci. Mně osobně ty děti nezajímaj, pokud nekradou - a jestli budou krást, patří za mříže. Každej člověk se má postarat sám o sebe a nezávidět.
0/0
15.4.2002 13:31

Lucie Krsková

Nesmysl
Příspěvek "doc" je hloupost. Tipuji to tak na 50 let a výše. No ať si plká, doufám, že už brzy tihle vynašeči minulého režimu zmlknou. Ale zpátky k dětským domovům. Měla jsem to štěstí, že jsem v dětském domově nevyrůstala. Ne všichni tuhle kliku měli. A NENÍ to jejich chyba. Nikdo z nás si nevybírá, jakým rodičům se narodí. Proto by měl zasáhnout stát. Co to takhle zkusit navrhnout nějaké politické straně do programu? Jestli jsou statistiky opravdu takové, že většinu bezdomovců činí právě tito lidé, mohly by se zabít 2 mouchy jednou ranou. Ubylo by bezdomovců a děti, které vyrůstaly bez rodičů by měli šanci začít žít plnohodnotný život.
0/0
15.4.2002 8:32

Bogan

Re: Nesmysl
Važená pamí (spíše slečno) Lucie,
vy si skutečně myslíte, že táty Zemana, Klause, Cyrdu Svobodovic  a mámu Hanku Marvanovou, zajímají nějací bezdomovci, možná teď před volbami - možná chvilku. Vždyť si přečtěte teze - že v tomto státě se o sebe musí postarat každý sám. Přispivatel "doc" má pravdu jenom v jednom, dřív skutečně měl tu šanci jít do fabrik, které většinou měly ubytovnu a pokud chtěl dělat, tak měl i reálnou šanci blbě, nesvobodně, ale přeci jen přežívat. Dneska holt mu  poslanci poradí ať si půjčí na studium a jde se vzdělávat, popř. se přestěhuje za prací. Dovedete si to představit, když takový bezdomovec příjde do naleštěné banky a bude chtít úvěr na studium a sebevzdělávání a úvěr na zakoupení pěkného útulného bytečku za milion korun - vždyť dneska máme všichni stejné podmínky a stačí jen mít nápad, že a hned jsme všichni milionáři  (že to vypadá jako nesmysl, ale kdepak). Jen tak mimochodem nejsem přítelem starých pořádků a není my ani přes padesát - ale peníze na rozjezd poměrně zajímavého projektu (a to jsem byl oblečen ve značkovém obleku) z banky normální člověk nedostane a tak bych musel jít na lichvu (bál jsem se o krk).
 
0/0
15.4.2002 12:17

florida

Ano, demokracie
vlastne lepe receno kapitalismus ma dve strany mince. Na jedne strane je vam "umozneno" stat se pohadkovym bohacem, na strane druhe bezdomovcem, ktery muze chcipnout a ani pes po nem nestekne. O tom ten kapitalismus je. Jestli si generace, ktere vyrustali za socialismu, neznajice predvalecny kapitalismus, mysleli neco jineho... I zde v USA ziji desitky milionu lidi v maringotkach (mobilnich domech), nemaji zakladni zdravotni ani zubni pojisteni atd. Cesi si tu bidu ani neumi predstavit, v Cechach je oproti tomu socialni raj temer pro vsechny. PS. Zdravim Darinu P.
0/0
15.4.2002 8:12

Olga Hriciková

Re: Ano, demokracie
Vážený pane, je pěkné,že nám tady kážete jak vypadá demokracie,když si válíte ten svůj zadeček v Americe a možná za peníze Vašich rodičů. Zajímalo by mě , jak by jste hovořil,kdyby ste vyrůstal v děcáku bez rodičů. Měl by ste taky tak silné řeči o demokracii?Já myslím,že ani pořádně nevíte co demokracie je a proto se tímto slovem oháníte.Přeji Vám,aby jste nikdy nezůstal na ulici bez domova a rodičů. Olina
0/0
15.4.2002 13:51

doc

...."vymoženost" demokracie...
To je důsledek "vymožeností" demokracie. Před rokem 1989 musel po odchodu z "domova" NESVOBODNĚ nastoupit do práce a tam mu dali ubytovnu a v rámci spolupracovníků "zapadl " do běžného života. BYLO TO PRO NĚJ OBDOBÍ NESVOBODY ??!!, ...Hm, Hm...MOŽNÁ !!!.... Dnes má svobodnou možnost chcípnout v příkopě.... EJHLE, SVOBODA !!!
0/0
15.4.2002 2:15

Petr

Re: ....
Ale blbost. Zase nějakej komunista svádí všechno na politiku. Tady je jasná chyba v byrokracii. Když chtějí manželé adoptovat dítě, tak jim to dá takovou práci, že se na to hodně z nich vykašle. V tomhle by se měl udělat pořádek.
0/0
15.4.2002 7:28

Jakub Karlíček, Vinohrady

Re: Re: ....
To je fakt. Není to problém politického systému - i když jsou jistě tací, kteří to tak vždy rádi podají. Ne každý byrokratický bordel znamená, že za komunistů bylo líp. Nebylo. To by se mělo opakovat dnes a denně, opakovat, zdůrazňovat a především DOKAZOVAT. Důkazů by jistě bylo víc než dost.
0/0
15.4.2002 7:39

Najdete na iDNES.cz