Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Ani soud nepomůže

České obchodní rejstříky jsou tak pomalé a zkorumpované, že si na ně zahraniční investoři stěžují až v Bruselu. Čeští podnikatelé nešli tak daleko - stěžovali si "jenom" v Brně u Ústavního soudu. Pánové v talárech rozhodli jednoznačně - úkolem rejstříků není vymlouvat se, ale rychle rozhodovat. Obzvlášť když průtahy vypadají naprosto komicky: úřad si pořídil špatný software, a proto podnikatel čekal půltřetího roku. Čekal i proto, že příslušný spis ležel celá léta u jiného úřadu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

dvd

Návrh
Když na tom soudu (hlavně v Praze) nejsou schopni dělat to co mají, neměli by si tam najmout nějaké právníky :-) ? Ono už tu přidrzlost Soudcovské unie lze snášet jen se sebezapřením.
0/0
10.4.2002 17:49

alan

Re: Návrh
Obchodní rejstřík v Praze je zkorumpovaný, pokud chcete zapsat svůj návrh včas (tj. v zákoných lhůtách) tak za to musíte zaplatit 8 tisíc Kč.  Je to korupce ? Vždyť platíte za to, aby soud konal svoji povinnost, nežádáte o jakkoukoliv nezákonou výhodu.  Soudci tedy požadují jakoousi formu výpalného! Osobně řešení situace nevidím ve zlepšení práce OR, neb je to pokus reformovat nereformovatelné ale jedině ve zrušení OR a jeho kompletního nahrazení jiným fungujícím systémem registrace.  Tímto systémem mohou být tzv. soukromí registrátoři.
 
 
0/0
11.4.2002 10:17

jan mares

jen tak dále
Zaplať pánbů za Váš článek.  Konečně si novináři všimli!  Prosím neustávejte a pište dále.  Osobně si myslím, že tento článek by jste mohli přetiskovat opakovaně, dokud si ho odpovědní politici nepřečtou.  V parlamentu totiž zákon o soukromých registrátorech smetli ze stolu.
0/0
10.4.2002 11:15

Bubák

Re: jen tak dále
To snad nemyslíte vážně ! Co je to soukromý registrátor ? Nemyslíte doufám, že by měl nahradit soud ?
0/0
10.4.2002 11:48

r

Re: Re: jen tak dále
a proc ne? vidite snad jediny duvod, proc by napriklad zalozeni s.r.o. nebo zmenu obchodniho jmena mel posuzovat soud?
0/0
10.4.2002 12:38

Bubák

Re: Re: Re: jen tak dále
Soud neposuzuje změnu jména. Pouze zaručuje správnost informací v obchodním rejstříku. Za zcestnou považuji myšlenku vést tento registr jiným subjektem než státním. Nechápu proč by se jedna soukromá firma měla registrovat druhé ???
0/0
10.4.2002 12:43

Tomáš Marný

Re: Re: Re: Re: jen tak dále
Už jenom proto, aby si nějaký zasr... státní úředník nemohl cpát úplatky do kapsy!
0/0
10.4.2002 14:23

sssq

Re: Re: Re: Re: jen tak dále
Je vidět, že nevíte o čem mluvíte.  Obchodní rejstřík je korumpován takřka 100%, úplatek je vyžadován nikoliv za porušení zákona, ale za něco na co máte stejně nárok.  Soudci na obchodním rejstříku svá rozhodnutí schovávají za soudcovskou nezávislost, ale to samozřejmě jen blaf. Až budete potřebovat něco zapsat a budete čekat 6 měsíců  jen na to aby se soud na to co jste podali podíval (byť má učinit první úkon směřující k vyřízení věci do 15 dnů) tak budete mluvit jinak.
0/0
10.4.2002 15:08

Jan Mareš

Re: Re: jen tak dále
Ano samozřejmě, že je to myšleno přesně tak.  Soud na vedení obchodního rejstříku evidentně nestačí, je tedy potřeba přidělit vedení rejstříku někomu zodpovědnějšímu!
0/0
10.4.2002 15:10

Bubák

Re: Re: Re: jen tak dále
Potom ovšem můžeme v extrémním případě žádat aby i ostatní věci náležející soudu rozhodovaly soukromé organizace. Toto není řešení. Řešením je zlepšení práce soudu a ne bezhlavá víra v privátní společnosti.
0/0
10.4.2002 15:14

r

Re: Re: Re: Re: jen tak dále
znovu se ptam - proc se domnivate, ze sprava obchodniho rejstriku nalezi soudu? veci, ktere se registrace/preregistrace tykaji, se prece daji (a maji) v 99% pripadu resit podle pevne danych pravidel. na takovou cinnost nepotrebujeme soud - stejne jako soudci nerozhoduji napriklad o prideleni SPZtky nebo o priznani naroku na duchod...
0/0
10.4.2002 16:02

Bubák

Re: Re: Re: Re: Re: jen tak dále
Já se domnívám, že je to poněkud složitější, jelikož soud registruje tzv. právnickou osobu, která je schopna konat určité právní úkony podobně jako osoba fyzická, proto ta nutná soudní registrace (ale je to jenom můja názor, nejsem právník). Přece jenom automobil není schopen samostatných právních úkonů.
0/0
10.4.2002 18:11

Tomas

Re: Re: Re: Re: Re: Re: jen tak dále
Ale s.r.o. a as. nejsou jednine dve varianty pravnickych osob. Pravnickou osobou se stanete treba podle zakona o sdruzeni, muzete provadet pravni ukony a soud o tom nevi. Nevidim nejmensi duvod pro to, aby jedny pravnicke osoby resil soud a jine MV CR!! Mimochodem, nasi organizaci registrovalo MV CR a Statisticky urad - na MV CR to trvalo asi 3 tydny a na Statistickem urade asi 10 minut. Proc stejna prace trva soudu vysoke nasobky techto lhut?! Soud by mel soudit a registr by mel registrovat. Kdyz uz soud registruje, mohli bychom se dockat i toho, ze registr bude soudit ...
0/0
11.4.2002 12:11

Fredy

Re: Re: Re: Re: jen tak dále
Ale vždyť je možné věci, které náleží soudu, řešit mimo ně. Obchodní spory může řešit arbitr - je to většinou rychlejší a velmi často se dospěje k akceptované dohodě. A když jedna strana výsledek neakceptuje, má možnost se obrátit na soud. Ale kdyby se většina věcí řešila takto, budou soudy řešit skutečně závěžné problémy a budou rozhodovat rychleji. Jenže to je utopie, soudci by přišli o kus své moci, to si jen tak líbit nenechají.
0/0
10.4.2002 21:58

h

Re: Re: Re: Re: jen tak dále
Bubáku ty jsi asi sodce na rejstříku, jinak by jsi nemohl obhajovat neobhajitelené.  Jen tak mimochodem, pokud se smluvní strany složitější obchodní smlouvy chtějí vyhnout neschopnosti soudů řešit případné spory kvalifikovaně a hlavně včas, tak si dohodnou arbitrážní doložku.  Ale to je samozřejmě jiná otázka.  Vedení obchodního rejstříku je ve své podstatě úřednická práce, která soudům nenáleží.  Blafy o tom, že se rozhoduje o osobním stavu neuznávám, neboť ať je to jakkoliv, tak soud stejně nemůže společnost zapsat bez toho, aby tato předtím neobdržela podnikatelské oprávnění od příslušného správního úřadu. (Zvláště v případě koncesovaných  jiných než ohlašovacích živností volných)
0/0
11.4.2002 10:11

Bubák

Re: Re: Re: Re: Re: jen tak dále
Ona je to spíše filozofická debata na téma co soud dělat má nebo nemá. Stejně bychom mohli volat po privatizaci trestních soudů, prokuratury a nakonec by mohl být privatizován i ten stát, případně ho restituovat nějakému Habsburkovi. Já nepovažuji zápis do rejstříku za právní formalitu. Zřejmě to není jednoduchá otázka ale myslím, že určité právní úkony musí kontrolovat nezávislý orgán t.j. soud.
0/0
11.4.2002 10:43

Honza Malina

Re: Re: Re: Re: Re: Re: jen tak dále
To vůvbec není filozofická nebo teoretická otázka, kdybys někdy přičuchl k praxi tak bys věděl jak je to tragické, když rejstřík zapisuje změnu jednatelů 3 roky.  Příště než se k něčemu začneš vyjadřovat, rozmysli si, zda o tom něco víš, jinak by jsi mohl zase být za vola jako v tomto případě.
0/0
11.4.2002 13:08

Bubák

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: jen tak dále
Asi Tě překvapím, když řeknu že o tom něco vím. Dnes shodou okolností poslouchal příspěvek na ČRO, kde rozebírali případ kdy soud nezapsal společnost asi 2,5 roku, s odůvodněním, že neměl potřebné počítačové vybavení. Dotyčný se obrátil na ústaví soud (nejsem si jistý) , který nařídil společnost neprodleně zapsat. Jsem jenom zvědav jestli se o tom dočteme taky v MfD.
V poslední době je módou pověřovat soukromé společnosti kde čím. Já za tím vidím spíš lobbing některých společností, které si myslí, že by to mohly dělat zrovna ony. Jiný důvod nevidím.
0/0
11.4.2002 14:00

Honza Malina

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: jen tak dále
Tím co tu píšeš dokazuješ že o tom nic nevíš.  Jinak by sis všiml, že tento článek je přesně o tom samém o čem jsi slyšel na ČRo toho jsi si nevšiml ?
Ps: zkus si nejdřív přečíst návrh zákona o soukromých registrátorech a zjistíš, že to není o tom, že by něco prosazovali nějaké společnosti.  Registrátory by totiž měli být fizické osoby.  Jednalo by se o obdobu notářů, advokátů nebo soukromých exekutorů. Je sice fajn, že se takto zarputile bráníš, ale přiznat chybu a poučit se by ti mohlo prospět více.
0/0
11.4.2002 14:53

Bubák

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: jen tak dále
Přiznám, že jsem článek četl trochu nedbale, ale o soukromých registrátorech (nikoliv o soukromém registru) jsem se dozvěděl opravdu až teď. Otázkou je jestli se tím situace vyřeší, protože největší zátěží je právě správa onoho rejstříku. Nevím jak by ho spravovalo několik fyzických osob, ale zřejmě by převzali část práce soudů.
0/0
11.4.2002 15:11

Najdete na iDNES.cz