Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Objevily se unikátní sto let staré snímky

Nevídaný poklad vydal zámek Líčkov na Lounsku. V depozitáři byly náhodou objeveny tři kufry se stovkami fotografií z devatenáctého a počátku dvacátého století. Snímky pořídil hrabě Karel Chotek. Také proto byly fotografie převezeny na zámek ve Velkém Březně na Ústecku, bývalé rodové sídlo Chotků. Fotografie doplnily menší kolekci několika snímků a skleněných negativů, které se našly na půdě základní školy ve Velkém Březně loni na jaře.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Posleda

Autor být dobrý češtin
Článek pana Veselého:
a) je napsán tak šroubovanou češtinou, že vypadá jako neumělý překlad z cizího jazyka. Namátkou: "snímky se objevily" - samy?; "..dostali snímky k publikaci jako první k publikování...", "fotografie ...s desítkami záběrů" "jeden ze snímků, kdy ...dokumentoval" a další větné konstrukce.
b) připomíná novinové články z doby před rokem 1989, kdy některé věci nemohly být řečeny jasně a údaje musel člověk dohledávat a skládat dohromady jako (tehdy ještě neznámeé) puzzles. I zde jsou informace o Chotkovic rodině uváděny různě "na přeskáčku", údaj o členství Karla Chotka (jr.) v NSDAP je na krátké ploše dvakrát. Nicméně některé nakousnuté informace nejsou upřesněny či dokončeny. Například: kdo všechno z rodiny umřel v roce 1970 v bavorském chudobinci? (a byl to v roce 1970 ještě vůbec "chudobinec"?). Na různých místech článku a popisků se dozvíme, že manželkou Karla (jr.) byl Livia Czerkely, která s ním umřela v Aichachu, jinde, že s Karlem v r. 1970 v bavorském chudobinci umřela neteř (či sestřenice) Adelhaida. "Na dnes už soukromý zámek" - komu patří? Koupil majitel  zámek i s obsahem depozitáře? Věnoval fotografie státu (nebo komu patří zámek ve Velkém Březně)? Atd., atd....
Pokud je pan Veselý novinářský elév, měl by po něm někdo články asi číst. Nebo se autor školí na tvůrce novinářských kachen?
Řekl bych ale, že rozhodně dnes neměl "svůj den" a asi neměl vůbec lézt z postele.
0/0
5.4.2002 19:09

Najdete na iDNES.cz