Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Vláda neřekla autorům, že chystá knihu o dekretech

Česká vláda soudí, že je třeba Čechy poučit o česko-německých vztazích, tedy i o dekretech prezidenta Edvarda Beneše. Sdělovací prostředky včetně veřejnoprávních podle vlády o této problematice informují jednostranně. Proto do voleb vydá za státní peníze knihu, jejíž pracovní název zní "Sudety ještě živý problém?".

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

gimli

Moje máma říkavala: "Čím víc se hovno maže, tím víc smrdí." A tohle přesně ten případ. Sudeťáci vykřikujou a my místo toho, abychom si jich nevšímali (aby si jich nikdo nevšímal), tak jim odpovídáme. A ejhle problém je na světě. Je to stejné jako s malým dítětem. To si zamane, že chce bombón a bude řvát a bude otravovat a čím víc mu budete říkat, že už má vyčištěný zuby, tím to bude horší. Nejlepší řešení je nechat ho 10 minut ať se třeba staví na hlavu a pak si najde samo jinou zábavu. Možná by nebylo špatné založit Svaz vyhnanců z Horní a Dolní Lužice (SVzHaDL). Je to sice kravina, ale když se to dostatečně mediálně podchytí, tak bychom mohli po Německu požadovat navrácení výše uvedených území:-)
0/0
5.4.2002 19:22

Kája

Slovo do pranice
BD rozhodně nejsou dokumenty na které bychom měli být hrdí. K tomu dojde snad každý jen trošku objektivně myslící člověk, který si je přečte. Proto si myslím, že by bylo rozumné tyto dekrety zrušit k dnešním dnům. Byly by tak uspokojeny obě strany a zamezilo by se tak případným negativním stanoviskům ze strany EU a možná daleko větším ústupkům z naší strany v budoucnosti. Držet stanovisko o " vyhaslosti BD " je dle mého názoru neudržitelné, neboť ta první vlaštovka v podobě člena břeclavské agrární komory, který se dal v tisku slyšet, že prodej půdy Němcům je obcházením BD už vzlétla a budou následovat zřejmě další. Navracení konfiskovaného majetku by přitom nehrozilo, protože platnost BD, pro inkriminované období, by zůstala neměnná.
0/0
5.4.2002 14:51

Kája

Všem, kdo mají zájem o Benešovy dekrety,
Mnichovskou dohodu, Postupimskou konferenci atd. doporučuji adresu members.tripod.com/~klempera/dekrety.htm (vlnovku napíšete přepnutím do angl. klávesnice, pro ty, kteří to náhodou neví). Tato adresa obsahuje mimo jiné všechny dekrety týkající se dané problematiky a také podle mého názoru seriozní komentář k danému problému. Doporučuji všem si tyto dokumenty prostudovat, protože pak nebudete moci být zneužiti jednou či druhou stranou k prosazování jejich cílů. Nebudete muset dokonce ani číst Dostálovu učebnici.
0/0
5.4.2002 14:03

Kája

Všem, kteří mají zájem o Benešovy dekrety
0/0
5.4.2002 13:46

Martin

Tahle zeme spatne skonci
Protoze je plna zamindrakovanych debilu, kteri ostatnim svoji vyspelosti a inteligenci nesahaji ani po kotniky a kteri dovedou jen provokovat, vztekat se a delat potize (Smejici se bestie, to uz nekdo rekl...). Doufam jen, ze mlada a nejmladsi generace na tohle kasle. Doufam, ze pro ne narodni sebevedomi nic neznamena a ze chteji byt uz co nejdrive v EU, protoze je tam slusny socialni program, lepsi pristup k drogam a lepe se tam pari. Cesky nacionalismus je jeden z hejhorsich, protoze si sebevedomi cuca uplne z prstu. Par bodu, ktere snad objasni vice: 1) Bez Nemcu by nebylo ani ceske narodni obrozeni ani cesky hospodarsky zazrak v 19. stol. Oni nas totiz v podstate naucili zase cist a psat, pote co jsme to predtim radi a ochotne temer zapomneli. A jakmile jsme se to naucili, vypuklo Narodni obrozeni - tentokrat ceske...
2) Ceska kolaborace a odboj za II. sv. valky jsou tematem na mnoho tlustych knih. Tvrdit, ze cesky narod aktivne bojoval celou valku proti Hitlerovi i na domaci fronte je historicka lez, ktera se da snadno vyvratit. CHodili jsme na Lidu Baarovou do kina a uzivali si 100% zamestanost a socialni program. Kolaboranstvi priznavali i komuniste, tak proc chceme byt mermomoci jeste vetsi lhari nez oni?
 
0/0
5.4.2002 11:20

Bogan

Re: Tahle zeme spatne skonci
Kolikpak Vám bylo v roce 1945, to by mě teda zajímalo (že tak dobře všechno víte).
0/0
5.4.2002 11:36

obcan

Re: Re: Tahle zeme spatne skonci
Kolik bylo tobe kdyz upalili Husa. A nebo snad ho neupalili, protoze jsi jeste nebyl na svete ?. Dejiny je vice nez jeden tvuj zbytecny zivot.
0/0
5.4.2002 12:50

Bogan

Re: Re: Re: Tahle zeme spatne skonci
Ale to víš, že jsem to nebyl a tak můžu v klidu říct, že sirkama škrtnul Žižka a vyvrať mi to
0/0
5.4.2002 12:57

Štolík

Re: Tahle zeme spatne skonci
Chlapče ty jsi úplně marnej
0/0
5.4.2002 15:07

Jan

Re: Tahle zeme spatne skonci
Nezpozoroval jsem za svůj život v této zemi, že bych žil mezi "zamindrákovanými debily". Možná ty jsi žil (a je to pravděpodobné), co se týká mentální úrovně, v jiném prostředí. Tvé "objasňovací body jsou k smíchu" nebo pláči? Pohádka o tom, že nás Němci naučili česky, je sice originální, nicméně ji  vyprávěj na sjezdu sudetoněmeckého landsmanšaftu. Tam se jim to bude líbit a Herr Posselt tě za ni určitě pozve na pivo. S realitou ovšem nemá nic společného. Český jazyk se udržel na venkově po celou dobu panování Habsburků. Nebylo vinou Čechů, ale Němců a Rakušanů, že byl potlačován a nebylo jejich vinou, že české knihy byly ničeny. Česká kolaborace za války byla stejná, jako to francouzská, ruská, norská apod. Zjevně nikdy jsi neslyšel o vichystické vládě, Vlasovcích nebo Quislingovi. Bylo by záhodno, abys o těch tlustých knihách ty ňoumo neplkal, ale přečetl si je. Tvrzení, že "cesky narod aktivne bojoval celou valku proti Hitlerovi" jsi vyhrabal kdovíodkud. Asi z levé zadní. Pravda je taková, že někteří bojovali, někteří prostě jen žili v Protektorátu a někteří kolaborovali. Jako jinde v Evropě. Jediné, v čem lze s tebou souhlasit, je to, že bez Němců by to v Čechách vypadalo jinak. Nepřišli bychom o statisíce mrtvých ve válce, neprožili bychom 6 let nacistické okupace a 40 let komunismu a neměli za celou tu dobu zničené hospodářství.  A to, že argumentuješ, aniž bys to tušil,  výrokem zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, je ve tvém případě signifikantní. Znáš se velmi dobře. Ve tvém případě tvůj soud opravdu platí. Jsi zamindrákovaný nevzdělaný kretén a vyčítám si, že jako s takovým ztrácím čas.
0/0
5.4.2002 16:13

Jan

disident Mandler
Pan Mandler prý považuje "mnichovské" hranice za spravedlivé. (!) Ptám se stejně jako v případě p.Havla. Kým byl disident Emanuel Mandler placen v době svého disidentování? Čím lepší bude informovanost o BD a době, ve kterých vznikly, tím lépe.
0/0
5.4.2002 10:44

Kája

Re: disident Mandler
Kým byli placeni naši historikové do roku 1989? Říká se, že historii píší vítězi. Jestliže tuto historii psali stalinisté, myslím si, že bychom měli být přístupni jinému pohledu na věc, než byl ten předchozí. I pro tebe jsem uvedl výše adresu o BD a dalších dokumentech.
0/0
5.4.2002 14:18

Jan

Re: Re: disident Mandler
dávám přednost Kájovi Maříkovi před tvými doporučeními
0/0
5.4.2002 16:17

Vláďa

Rád bych se s tím seznámil
Skutečně velice rád bych se seznámil s objektivním pohledem na naše vztahy a jejich vývoj se sousedama, ať již z jedné nebo druhé strany (západ, sever, východ, jih). Zmíněná publikace by měla být běžně dostupná široké veřejnosti. Vladimír Větrovský Praha 4 - Modřany
0/0
5.4.2002 10:12

Jan Ledl

Medializace neznáma
 Dle mého názoru je vydání knihy, jež by téma dekretů zpracovala v přiměřeném rozsahu, tak aby se nestala pouze další knihou pro odborníky a aby byla srozumitelná běžným lidem, je to nejlepší, jak může jakákoliv vláda reagovat na tuto situaci. Vždyť vemte si: Kdo z vás ví, co v těch dekretech vlastně stojí? Píše se tam jen o vyhnání a zabavení majetku kolaborantů a zrádců, nebo se to týká všech sudetských Němců? Lze takovýto dokument uplatnit ještě dnes na nové Německé přistěhovalce nebo ne? Toto jsou základní otázky, na které většina lidí nezná odpověď, a přezto je téma dekretů jedním z hlavních témat politických diskusí běžných lidí. A nutno dodat, že média přinášejí pouze informace o tom, co který politik či blázen kde řekl a tím vyvolávají mezi o podstatě věci neinformovanými lidmi značnou nejistotu. Já osobně bych si rád koupil nějakou 50-80 stránkovou knížečku, ve které by byla stručně uvedena hystorická a právní fakta. Tedy v případě že se nebude jednat o propagandistický pamflet, ale o seriózní nezaujatý rozbor.
0/0
5.4.2002 9:48

Krigl

Hm
Mam takovej pocit ze to zas skonci nakym kvalitnim pruserem..
0/0
5.4.2002 9:31

Venda

koupil bych si ji
Takovou knihu, pokud bude dobře zpracována, by za těch cca 65-70 Kč velmi rád koupil, a myslím, že nejen já. Jen aby to bylo dotaženo do konce, a mělo by se to dostat za režijní cenu i do volného prodeje.
0/0
5.4.2002 9:02

obcan xyz

ach tak to je
Slusne veci neni treba vysvetlovat , lumparny a zlodejny ano. Je nejvyssi cas majetek vratit. Ukradeny majetek v Sudetech bude stale na pretresu at vysvetlujem a nebo mlcime. Je to smutne , ze stat musi obhajovat svoji statnost vydanim knihy na ktere si zase namasti kapsu nejaky ministr typu Fencl , Svoboda a podobni.
0/0
5.4.2002 9:00

Bogan

Re: ach tak to je
Ktarý majetek máš na mysli ???? Ten co zabrali sudeťáci českým lidem nebo ten který zůstal po židech nebo ten který ukradli husiti. Bohužel nic se nedá úplně napravit. Udělta tlustou čáru a nazdar - nebo snad chceš vracet Lidice, Ležáky?????. Panebože
0/0
5.4.2002 10:51

obcanxyz

Re: Re: ach tak to je
Tlusta cara vyhovuje vzdy jen zlodejum a gaunerum a proto se zadna tlusta cara nekona a konat nebude !!!!!
0/0
5.4.2002 12:57

Bogan

Re: Re: Re: ach tak to je
Odpověz na otázky a pak můžem diskutovat.
0/0
5.4.2002 13:46

krok

Doporucuji
si aspon obcas precist clanky na PSU( http://pes.internet.cz ). Skoda jen ze nevychazi i tiskem. Bylo tam toho o BD hodne - a hlavne - fakta.
 
0/0
5.4.2002 8:46

Ctenar

Dik, Dostale, ale ja si knizky vybiram sam. Zejmena kdyz je platim.
"Genialni" napad, vydat knizku, ktera me za moje penize bude mit za ukol presvedcit o tom, jaky pohled ma na historii pan Dostal a Kuras a jim mili cesti historikove. No, dik, to je od nej hezky, ale su jeste schopen si knizky sehnat sam a za svy prachy si poridit tu, ktera necim oslovi mne. A ne pana Dostala, Zemana a Kurase. Absurdni. V dobe, kdy ma kazdy moznost si k tematu vybrat temer libovolnou knihu od nejruznejsich autoru a psanou mnoha jazyky a videno mnoha ruznyma ocima, prichazi Dostal s knihou, ktera ma podle jeho vlastnich slov (!) za cil byt jakousi ceskou protivahou proti pry nemecky ovladanemu tisku. Skvele: Takze protoze cesky psany nemecky tisk je pry jednostrany a neobjektivni, vydame my cesky psanou knihu ceskych autoru, ta bude pak samozrejme nejednostranna a objektivni. Logicky. :-) To je opravdu jak z jineho sveta.
0/0
5.4.2002 8:36

krok

Neni divu,
ze argumentace "...sdělovací prostředky včetně veřejnoprávních médií nedostatečně hájí národní zájmy." se nelibi lidem od Volkzeitung nebo  JungeFronte Heute.
Uz tak je vetsina lidi zmanipulovana a citi hruzu a ostudu z toho, ze CR by nemusela byt zaclenena do Velkonemecke rise - pardon - EU.
 
0/0
5.4.2002 8:12

Vlastimil Vedral

Zae utrácejí peníze daňových poplatníků
0/0
5.4.2002 7:57

_B_art

Hm
Dostala nemusim, ale... taky me pripada, ze podle toho co se pise a vysila si budou za chvili lide myslet, ze sme byli hrozny kurvy a ty chudacci co nam rozvratili zem za nic nemohli. Je jasny, ze nic neni cerny a bily, ale taky sme o tom nerozhodovali jen my... A ono kdyz prohrajete nejvetsi valku sveta, kterou ste zacali, ... tak si nemuzete moc vyskakovat... Spis by meli drzet hubu a rychle na to zapomenout, po tom mam o nich (Nemcich) spatne mineni, ze to sou svine skopcacky..., ale kdyz furt rejou..., delaj si to sami.
0/0
5.4.2002 7:05

obcan xyz

Re: Hm
...jenom ze Cesi tu nejvetsi valku sveta nevyhrali, naopak s Nemci pilne kolaborovali a kdyby Nemci vyhrali , pak by si dosli na urad pro Ariernachweis. Ono to skoncilo jinac a tak Sudetaky vyhnali a majetek rozkradli. Propomina to privatizaci po roce 1989 .
0/0
5.4.2002 9:06

kema

Re: Re: Hm
Vzhledem k tomu, ze muj primy pribuzny byl v odboji, muzu te pouze nazvat dobytkem
0/0
5.4.2002 9:10

Jan

Re: Re: Hm
a doplňuji. Vzhledem k tomu, že nevíš, že ČR patřila po 2SV k vítězným nikoliv poraženým mocnostem, že Češi válčili na východě i západě, tě mohu nazvat pouze "Nevzdělaným dobytkem" -  bohužel s přístupem na Internet.
0/0
5.4.2002 9:42

obcanxyz

Re: Re: Re: Hm
Ano, cesky emigranti jsou pak dobry , kdyz se hodi do falsovani dejin, jinac je Cesi nemuzou ani citit, ty sve emigranty. Cesti emigranti co bojovali byla ta protivaha k tem co kolaborovali a v klidu ceskych luhu a haju v relativnim klidu preckali valku aby se pak po odsunu obohatili tim co odsunutym ukradli.
0/0
5.4.2002 13:44

Pepé

Re: Re: Hm
XYZe Ty jsi přece vůl. Češi byli samozřejmě na strane vítězů. A že tu někdo kolaboroval je sice pravda, jenže kolaborace je vždy a všude, když je to jen možné. Kolaboranti se samozřejmě našli i mezi Poláky, Dány, Nory, Belgičany, Nizozemci, Francouzi, Chorvaty, Srby, Řeky, Ukrajinci, pobalťany, a byli to i Rusové a Britové (na Normandských ostrovech byli Britové na kolaboraci experti).
0/0
5.4.2002 11:01

Jonáš

Daňoví poplatníku, krvácej! A ještě za čecháčskou propagandu.
0/0
5.4.2002 3:39

Martin

Re: Daňoví poplatníku, krvácej! A ještě za čecháčskou propagandu.
Hajzle, nejvíc budem krvácet, až budem ty Němce, co nám rozbili stát, vyplácet. Nezapomeň, že nás je 10 miliónů a odsunutých vlastizrádců 3 milióny, takže 3 naši vyplatí 1 Němce. A nauč se tvrdé a měkké i/y. Je pak jasné že ty nejsi Čech.
0/0
5.4.2002 10:53

Santa

Konečně!
Jsem rád, že přední ústavní činitelé řekli nahlas to, co si už nějaký čas myslím. Noviny v německých rukách se snaží pouze dokázat, že jsme stádo volů, které si neumí samo vládnout, staví nás naroveň s nacisty a nevím kým ještě. Nemám rád paranoidní spiklenecké teorie, ale tohle je příliš okaté. V mnoha demokratických zemích určité média nadržují určitým politickým stranám, jen u nás média špiní všechny a všechno. Čekám, kdy se v lidech konečně probudí zdravé národní sebevědomí a přestanou si nechat nalhávat, že jsme mrňavý neschopný národ špinavých drbanů. Máme staleté tradice vzdělanosti a kultury a jsme jací jsme. Naše vlády jsou takové, jací jsme my sami, ale nejsou o nic horší než všechny vlády na světě, tak si přestaňme plivat sami sobě do ksichtu.
0/0
5.4.2002 1:26

JeD

Re: Konečně!
Je to tak. Jen kdybych nebyl takovy pesimista: uz vidim vyberove rizeni: "Kdo vyda malou informacni brozuru zdarma, odmena ve statnich zakazkach jista...". Jsem pesimista. nebo realista?
0/0
5.4.2002 5:19

Bohuslav Roztočil

Re: Konečně!
Víte pane, že jsme stádo volů, které si neumí samo vládnout, si já osobně myslím už nejméně od získání nezávislosti na Slovensku, kdy ještě většina tisku nepatřila německým majitelům. A že se po 2. válce Češi ukázali jako "poturčenec horší Turka", si myslím už odtehdy, kdy byly informace o té době poprvé otevřeně zveřejněny - tedy od doby těsně popřevratové. A na to nic nezmění ani to, že jsme (možná) civilizovanější, než většina jiných slovanských národů.
0/0
5.4.2002 8:17

aleš

Re: Konečně!
Co to tady melete. Německé-české noviny nemusí dokazovat vůbec NIC. Češi si opravdu nejsou schopni sami vládnout. Hodí se akorát za lokaje. To je historicky dokázaná pravda. Jakmile se Čech dostane k moci, podívejte se, jaký bordel dokáže nadělat. Současné zákony podporují korupci, zloděje, zločince, kašlou na normálního občana, který se spravedlnosti nedovolá. Čelní představitelé je vůbec nemusí dodržovat a ohánějí se imunitou. To nikde na světě není. Údajně žijeme v demokracii. Co je to za demokracie, když opět platí, že všichni lidé jsou si rovni, ale někteří jsou si rovnější. Poslanec nemá mít žádnou imunitu, maximálně na výroky pronesené na parlamentní půdě. Ale jsme přeci demokratická společnost a požíváme údajně svobody projevu. Poláci se s historií neserou. Už jste někde četli, že by Polsko akceptovalo nároky odsunutých Němců? O této otázce vůbec nebudou diskutovat. Je to historie. To jenom připosratý Čech má od přírody nutkavou potřebu lézt pořád někomu do řiti. 300 let rakušákům, 40 let rusákům a teďka zase rakušáků, němcům a amíkům. Jsme neprávní stát, který má vymezené hranice. Tak už konečně si vládněme sami podle našich představ a ne podle toho jak se píská v Bavorech a kdovíkde ještě. Nějaká pitomá brožura, která bude pro občany zdarma nás nevytrhne. Já chci 20000 výtisků. Dobře se s tím bude topit.
0/0
5.4.2002 8:51

DW

Re: Re: Konečně!
1)ty uz to nehul
2) kdyz ses tak chytrej, tak prestan sedet na prdeli, kritizovat ostatni, zaloz si politickou stranu a zmen to k lepsimu, sedet kritizovat a nic nedelat umi kazdej trouba
3)kazdej kdo si mysli, ze sebou nechame jenom smykat at uz ted zapadem nebo driv vychodem, protoze jsme volove a nedovedeme to sami, tak at se odstehuje na kubu nebo do KLDR, ty jsou naprosto nezavisly a vsem lidem sem tam dari strasne dobre
0/0
5.4.2002 11:07

blackpug

Re: Konečně!
Veřejnoprávní media,že nemíní hájit české národní zájmy a mají být jakýmsi sterilním mediem bez jasného stanoviska?Za koncesionářské příspěvky a peníze od českých daňových poplatníků.Za co si je tedy platíme?Za to,aby lezli do ))@(( Němcům a Rakušákům?
0/0
5.4.2002 9:12

Krigl

Re: Konečně!
Jako ze je spatne ze media nekterym stranam nenadrzuji ? Neutrpel jste nejaky uraz v posledni dobe ? :O)
0/0
5.4.2002 9:22

Martin

Knizka se hodi...
...ale snad to nebude Dostaluv "Mein Kampf". Pojednat o problemu vecne a historicky spravne je velmi zasluzne. Cast nasich politiku ale pri zmince o Sudetech nebo Dekretech zacne hystericky hajit jakesi "narodni zajmy", ktere nikdo jasne nedefinoval a ktere si kazda vlada cuca z prstu podle momentalni potreby. Takze se proste obavam podradne propagandy, ktera jeste vice poskodi nase vztahy s EU. Ale konec koncu i to muze byt uzitecne. Protoze pokud CSSD dostatecne namichne EU, zacnou se mozna idealiste v Bruselu pozorneji divat, koho ze to zvou do Evropy. A i kdyby to bylo Bruselu jedno (coz se klidne muze stat), vyvola kniha i doma velkou polemiku, coz nikdy neuskodi. Je jiste v poradku pokusit se jednou provzdy vyresit problem s Nemci a zbavit se mindraku z mirne zpackanych dejin. To je jen nase iluze, ze nam bylo ublizeno vice, nez tem ostatnim - nemame proc a nac si stezovat a nemame duvod tvarit se ublizene. Na druhe strane - jen blazen si muze myslet, ze na nemecke strane jde ciste a na 100% o stesk po rodne vlasti. Ale proc tuhle hru nehrat? Proc hned jecet a vyskakovat? Kdyby ceska vlada poklekla pred nejakym pamatnickem zabitych Nemcu, tak by se Posselt asi pos...., media v Evrope by z nich udelala hrdiny a byl by na cas klid. Mezitim by se mohlo jednat, kecat, zvanit a na necem se domluvit. Ale proc to delat jednoduse, ze? Zahadnou cilovou skupinu maji nasi politici v oblibe... Jeste ze si delame srandu z Rakusaku, ze voli Heidera, cha cha.
0/0
5.4.2002 0:51

www.hajzlove.cz

A proc ne?
V Britanii si dava vlada i inzeraty, tak proc by u nas nemohla vydat takovou publikaci, kdyz ji napisi nezavisli historici. Bude jenom dobre.
0/0
5.4.2002 0:45

iygor

Ahoj noviny :)
0/0
5.4.2002 0:16

Najdete na iDNES.cz