Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Smrt pro Šarona, znělo centrem Prahy

Smrt pro Šarona, Zastavte izraelský teror, My chceme mír, znělo nepřetržitě téměř dvě hodiny centrem Prahy. Na Václavském náměstí od jedenácti hodiny dopoledne demonstrovali členové pražské arabské komunity a Palestinci proti násilným akcím Izraelců na Blízkém východě. Policie zasahovala pouze jednou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

jirka

Cesi si svuj osud zaslouzi!
Kdyz tak tady ctu ty prispevky,tak vidim,ze si Cesi vsechny ty okupace zaslouzili!!!
0/0
5.4.2002 10:44

Jan

Už jsou tady
už je máme tady taky, jsou pod koněm, skandují a vyhrožují. Počkejte až se rozmnoží a spojí síly např. s cikány. Pak budeme mít čas hluboce litovat naivních liberálních představ o občanském a nikoliv národním státě.
0/0
5.4.2002 9:55

SOMN.

Re: Už jsou tady
Naštěstí jsou Rómové a Cikáni převážně římští katolíci.
0/0
5.4.2002 11:07

Jiří Havelka

Všem stejně
Poněkud v diskuzi zapadlo, že provolávání smrt někomu je v pořádku a za transparent že někdo chce mír je v rozporu se zákonem. Řekl bych že jsme se tímto postavili na stranu terorismu a USA by nás měla začít detailně sledovat.
0/0
5.4.2002 6:35

Juras

Re: Všem stejně
Ale ne, oni ho nezadrželi za nějaký text, ale za provokace na demonstraci orientované opačně. I když - pro některé proamerické fundamentalisty by to možná byla dobrá prezentace arabského krvežíznivého terorismu - kdyby policisté provokatéra nechali a někdo z účastníků demonstrace mu dal přes držku nebo ho zabil. To byste chtěl?
0/0
5.4.2002 7:37

Jiří Havelka

Re: Re: Všem stejně
Pak ovšem přehlížíte, že v demokratickém státě někdo provolává smrt oficiálnímu představiteli nějaké země na oficiálním místě při oficiálním meetingu a to v pořádku je. Takže buď má každý právo si říkat co chce a pak ho měly nachat provokovat. Nebo postihují pouze jednu stranu provokace. Ono to totiž není s demokracií tak samozřejmé a jak vidím ani vám to není zcela jasné.
0/0
5.4.2002 7:46

Juras

Re: Re: Re: Všem stejně
Ale já jsem přece nehodnotil, jestli je dobře nebo špatně, že policie někoho nesbalila za vyvolávání nenávisti vůči konkrétní osobě. Máme paragraf o vyvolávání nenávisti proti skupině osob anebo proti nenávistné ideologii. Implicitně je sice pan Šáron skupina osob čítající jednu osobu, ale nevím, jestli by šlo tento zákon aplikovat na uvedený případ, to je asi sporné (myslím, že by to policii asi neprošlo) a musíte zeptat právníků. Nabádání k trestnému činu to také není, protože neříkal "pojďme zabít Šárona", jenom projevil své přání. Nic jiného, za co by autora výroku "smrt Šáronovi" mohli sbalit, mě nenapadá. Vás ano?
0/0
5.4.2002 7:57

Jiří Havelka

Re: Re: Re: Re: Všem stejně
Problém je v pohledu na pravomoc. Pokud by policie zasáhla, měla odstranit všechno co může reakci vzbudit ne jenom část. To co je pak vhodné k vyšetřování je věcí vyšetřovatele ne policie. Policie na sebe opět převzala funkci toho kdo rozhoduje co je a co není špatné. V obou případech se jedná o přestupek a o výtržnost. V obou případech má být adekvátní reakce policie. Bohužel však naše policie reagovala jednostranně tak jak jsme si již zvykli.
0/0
5.4.2002 8:24

Kato

Re: Re: Re: Re: Všem stejně
Logika vaší odpovědi mi uniká. Celkem to na mne působí dojmem, že se nic neděje, když někdo bude na ulicích vyvolávat "Smrt Havlovi (Klausovi, Zemanovi, Jurovi Polakovi atd.)" a policie ho nechá být. To myslíte vážně, že by ho nesbalili? No vlastně za toho Polaka možná ne.
0/0
5.4.2002 11:07

Juras

Re: Re: Re: Re: Re: Všem stejně
(Asi to mělo být adresováno mně) Já chápu, že se Vám to nelíbí, ale co policie může udělat? Může dotyčného napomenout, ale nemůže ho sbalit. Leda pro nějaký zástupný řečin (opilost, rušení nočního klidu, výtržnictví, atd.). Zkuste napsat, co si myslíte, že by mu mohli přišít. Podívejte se, kolik povyku vyvolalo stíhání Kopala za "schvalování útoku na USA". Skutečně myslíte, že by to policii prošlo? Třeba máte pravdu, já nejsem právník, ale se svými znalostmi práva myslím, že vás za vykřikování hesla "smrt komukoliv" sbalit nemůže. (a pozor - neříkám tím, že se mi daný stav líbí nebo nelíbí, abyste nebyl spleten - neobhajuji tento stav).
0/0
5.4.2002 12:01

předseda

Re: Re: Všem stejně
Mě by tady zajímalo, na základě čeho je jedna strana "provokatér", zatímco druhá může své názory (a to takové jako "smrt někomu...")svobodně vyjadřovat na veřejnosti. Jak mám tedy postupovat, když chci na veřejnosti demonstrovat své názory (tady jako ti Arabové), abych nebyl označen za "provokatéra".
0/0
5.4.2002 13:11

Juras

Re: Re: Re: Všem stejně
:-) To je jednoduché. Musí to být Vaše demonstrace. Tedy - vyběhejte si všechny potřebné papíry, svolejte demonstraci a na úřadech budete zodpovědný za její klidný a nenásilný průběh. Úřad pošle na místo policii, abyste se jako pořadatel mohl dožadovat v případě nepokojů pomoci. Ta demonstrace by byla Vaše a kdo by na ni přišel dělat kontrademonstraci s cílem rozpoutávat vášně, je provokatér. Vy můžete vyjádřit obavu, že tento provokatér natolik rozběsní Vaše příznivce, že se může strhnout lynč. Ať už hlásáte Vy i provokatér cokoliv, je to narušitel, který chce narušovat legitimní akci, která je pod ochranou policie. Nejde o to, CO ŘÍKÁ, ale o to, co může (a pravděpodobně chce) ZPŮSOBIT. Člověče, vy jste snad ještě nikdy neorganizoval demonstraci? :-)
0/0
5.4.2002 13:23

předseda

Re: Re: Re: Re: Všem stejně
Děkuji za odpověď, opravdu s pořádáním demonstrací nemám zatím žádné osobní zkušenosti, takže proto jsem se ptal, jak toto chodí. Pochopil jsem z toho tedy, že ten, kdo chce demonstrovat jakékoliv názory, prostě musí být první a předběhnout své oponenty. Žádná možnost dialogu zde tedy není jakkoliv možná, na rozdíl od třeba těchto diskusí na inetu. No, ono je to nakonec správné, vést dialog se zfanatizovaným davem asi opravdu moc není možné...
0/0
5.4.2002 14:38

Juras

Re: Re: Re: Re: Re: Všem stejně
:-)) Teď nevím, jestli si děláte srandu... Ale doufám, že jste pochopil, co jsem chtěl říct.
0/0
5.4.2002 15:13

jirka

Re: Všem stejně
Pripadne by nas americani meli zacit kobercove bombardovat!
0/0
5.4.2002 10:42

předseda

Re: Re: Všem stejně
Odchod do sprch !
0/0
5.4.2002 13:04

Soused

88
Smrt vsem prisluhovacum Smrt ZIDUM
0/0
4.4.2002 19:36

vaant

Taková klasika, blbečku.
To uz neumíš nic lepšího než papouškovat tyhle staré nazi žvásty a skrývat se za těma vašima číselkama? Proč tam rovnou nenapíšeš Heil Hitler?
0/0
4.4.2002 23:18

David

At zije logika
"Nechceme žádné rezoluce, protože těch už bylo vydáno tisíc. Pro nás je dnes nejdůležitější rezoluce 1402 OSN, která žádá okamžité stažení izraelské armády z okupovaného palestinského území," ... Skvela logika. Nechceme rezoluce, nejdulezitejsi je rezoluce.
0/0
4.4.2002 19:28

David

Velmi zajimavy pristup
"Policisté zadrželi čtyřiadvacetiletého muže, který se mezi demonstranty pohyboval s transparentem Izrael chce mír. Podle policistů narušoval cíl happeningu. " Ze by to odrazelo evropskou proarabskou naladu?
0/0
4.4.2002 19:26

Juras

Re: Velmi zajimavy pristup
Spíš to byla prevence pěstního či trochu horšího konfliktu. Stejně tak by, doufám, zadrželi palestince provokujícího na židovské protipalestinské demonstraci.
0/0
5.4.2002 7:32

adam

Okupace je okupace....
Palestinici maji pravo bojovat, kdyste byli palestinci co byste delali???...myslite ze zid z polska anebo z ruska ma pravo v palestine vic nez ten ktery je palestinec.... Palestinici uz nemaji co ztratit, uz ztartily vsechno krome vule ze budou jeden den svobodny....
0/0
4.4.2002 17:56

předseda

Re: Terorismus je terorismus...
Izraelci mají právo se bránit proti palestinsko-islámskému terorismu, kdyby jste byl Izraelec, a byl svědkem teroristických sebevražedných útokú cílně zamířených proti civilistům, co by jste dělal ??? Izraelcům nic jiného nezbývá, pokud se nechtějí sebevražednými atentátníky-teroristy nechat zcela pozabíjet a vyhladit...
0/0
4.4.2002 18:17

Juras

Re: Re: Terorismus je terorismus...
Já kdybch byl Izraelec, a byl svědkem teroristických sebevražedných útokú cílně zamířených proti civilistům, tak bych rozhodně nešel a nerozstřílel palestinskou nemocnici. Asi je těžko soudit, kdo je ve větším neprávu, špatnosti páchají obě strany.
0/0
5.4.2002 7:40

předseda

Re: Re: Re: Terorismus je terorismus...
To máte samozřejmě pravdu, že špatnosti páchají obě strany, zlo plodí další zlo, ale já jsem reagoval na ten Adamův příspěvek, abych ukázal, že naprosto analogickou argumentací lze obhajovat Izrael, jako on obhajuje (jednostranně) Palestinu.
0/0
5.4.2002 13:16

Juras

Re: Re: Re: Re: Terorismus je terorismus...
Hm- jo, špatně jsem to pochopil. Jako demonstrace jednostranně zaslepené argumentace je to dobré, ale nebylo to moc poznat. Na adama jsem nereagoval - něco z jeho příspěvku na mě působí, že se ho ten konflikt týká osobně (ale třeba se pletu).
0/0
5.4.2002 13:29

d156

Re: Okupace je okupace....
oni ale nikdy nebyli víc svobodní, než pod Izraelem. V době kdy vznikal Izrael, resp. když přicházeli první osadníci (konec 19. století, tzv 1. alija) to byli velmi, ale velmi chudí poddaní felláhů, kteří je tvrdě vykořisťovali.Feudalismus tam přetrvával až do prvních pracovních příležitostí vytvořených izraelci. Pak teprve se mohli Arabové vyvázat z feudálních vztahů, nemuseli být závislí na tradiční poddanosti a mohli jít normálně pracovat. Někomu to ale nestačilo a proto máme dnešní stav.
0/0
10.4.2002 8:56

Mojzis

Arabove rozumeji jen sile, nicemu jinemu
Arabove rozumeji jen sile a nicemu jinemu, jak jim nekdo ukaze ze by mohl byt trochu slabsi je po nem.  Dovedu si predstavit co by se asi delo s Izraelem kdyby nemel jednu z nejlepsich armad na svete. Kdo studoval dejiny teto oblasti dobre vi kolikrat uz arabove a tim myslim vsechny od umirnenejsich Jordancu a Egyptanu az po Syrany zkousely realizovat "smrt Izraeli" vojenskou silou, nastesti nikdy neuspeli. Je to predevsim jejich vina ze jsou Izraelsti vojaci na West Banku a Gaze, pred valkou v sedesatem sedmem spravovali tato uzemi Egypt a Jordansko, ani jeden z nich nemuvil o plestinskem state....je si pridruzili uzemi a bylo to. Saronuv predchudce, Ehud Barak nabidl pod USA dozorem 97 procent uzemi plus vyrovnani za zbytek a dalsi spousty prted tim nevidanych ustupku ze strany Izraele a jak to dopadlo, arabove odpovedeli  zpusobem  jaky jsme meli moznost videt bomby, ostrelovani, lyncovani izraelskych rezervistu v Ramalle..............atd.   Na zaver bych chtel pripomenout na ci strane stali palestinci ve valce s Irakem ano jen palestinci a Jemen byli na strane Sadama, dale jste mohli videt Arafatem cenzurovane zabery oslav palestincu po udalostech 11.zari v New Yorku............   Keep Czech republic free of muslims !!
 
0/0
4.4.2002 17:31

Petra

Re: Arabove rozumeji jen sile, nicemu jinemu
Mozna je to trochu slozitejsi, nez jsme si ochotni pri nasem skvelem cernobilem videni sveta pripustit. Pripada mi uz trochu trapne, jak rychle hazeme jednu celou kulturu do jednoho pytle. Kdyz uz se chceme podivat do historie, tak se podivejme i dal - Arabove krome jineho polozili take celkem slusne zaklady evropske kulture a dlouho patrili mezi nejvyspelejsi kulturu, zatimco my jsme se tady rezali jak kone (tzn. "rozumeli jsme jen sile a nicemu jinemu").
Pokud jde o konflikt na Blizkem Vychode - nema cenu neustale obchazet Izrael jak horkou kasi. Oni zase nejsou tak svati, jak se delaji. Mimochodem, jak by se libilo Cechum, kdyby najednou nekdo prisel - jak to koneckoncu po 2. sv. valce udelali spojenci (samozrejme ne primo takhle) - a rekl: "hele, od ted tady je (napr.) Polska republika, protoze zadny stat nemaji a za prikori, ktere se jim dostalo si zaslouzi vlastni stat. Vy se musite prizpusobit - Cesky stat se rusi." No asi by jsme blbe koukali a zacali delat vsechno mozne proto, aby jsme mohli alespon cast uzemi ziskali zpatky a mohli na nem mit samostatny, politicky i hospodarsky sobestacny stat. I kdyz je terorismus svinstvo, prameni vetsinou ze zoufalstvi, bidy a bezmocnosti. Az si tohle dokaze nase "vyspela" civilizace priznat a zkusi tem, kteri opravdu nemaji pred sebou budoucnost a svuj vztek si "vybiji" treba prave terorismem, podat pomocnou ruku, bude nam na tomhle svete zase o neco lepe.
Do te doby doporucuji vsem, strezit se jakychkoli predsudku, odsuzovani a cernobileho videni sveta.
Petra
0/0
4.4.2002 21:35

igs

Re: Arabove rozumeji jen sile, nicemu jinemu
Souhlasim,dobra pripominka dejin.Islam se sjednotil vzdy pod mecem.Jde asi o komplex a zavist.Potrebujou zadat od sveta lepsi ukol. Uznani k vyssim cilum pro globalni souziti.Reforma Islamu.
0/0
5.4.2002 1:35

jirka

Re: Re: Arabove rozumeji jen sile, nicemu jinemu
Zato krestanstvi vzdy a vsude prislo s olivovou ratolesti,ty omezence,vid?
0/0
5.4.2002 10:47

igs

Re: Re: Re: Arabove rozumeji jen sile, nicemu jinemu
Nevim proc hned ta invektiva.Mel jsem na mysli jejich soucasne rozbroje.Krestanstvi se v zadnem pripade nezastavam,s tebou se bavit nechci  ani nahodou Indiane.
0/0
5.4.2002 11:11

Honza

Arabské prasata
Proč se nevrátí na palmy? Jsou to opice a nic jiného
0/0
4.4.2002 16:48

Jindrich

Re: Arabské prasata
Prase je rodu stredniho, tedy v plurale ma byt "arabska".Ocistete si kanady a sup zpatky do zakladni skoly...
0/0
4.4.2002 17:01

jirka

Re: Arabské prasata
Lepší než araby na palmy by byl napalm na tebe!
0/0
4.4.2002 18:00

ptacek jarabacek

aha, takže "Izrael chce mír" je trestné, ale "Smrt Šaronovi" ne...
Platí naši policii palestinci?
0/0
4.4.2002 16:35

Fifo

taky bych vyrazil na demonstraci
ale na podporu Izraele,je neuvěřitelné že lidé podporující terorismus se ohánějí rezolucemi OSN
0/0
4.4.2002 16:03

petr

Co chtějí?
Chtějí snad zničit jedinou demokracii v oblasti a nastolit totalitní režimy jako  v Arábii,Iráku,Iránu nebo Sýrii?
0/0
4.4.2002 15:53

Martin

Podivny pristup policie
Heslo "Smrt pro Sarona" naplnuje skutkovou podstatu hned nekolika trestnych cinu - staci si vybrat. To, ze policie nezasahla a nerozehnala demonstraci na podporu terorismu je s podivem. O to vice se divim, kdyz nasi chrabri policajti      mlati lidi za ucast na demonstracich proti Svetove bance. Kde je logika? Pardon, ja zapomnel, ze ziju v Cechah.... Nekdo se asi boji. Stanik Gross zrejme vydal prikaz nezasahovat, aby se nam arabska teroristicka pripravka v Praze nenastvala. To je presne zpusob, jakym terorismus vitezi. P.S. Dite s prostrelenym hrudnikem je jiste tragicka udalost, bohuzel z obrazku tezko nekdo pozna, kdo strilel. Novinari by mohli vypravet zkazky (a nevim proc tak necini) o falesnych zranenich, ktere Palestinci ochotne pred kamerami predvadeji, aby upoutali pozornost svetovych medii. Neverte nikomu, toto neni a nikdy nebude nase starost. Starejme se spis o to, aby volby u nas nevyhrali zlocinci (CSSD, ODS, KOALA, KSCM).
0/0
4.4.2002 15:50

KatkaM

Re: Podivny pristup policie
Naprosto souhlasím
0/0
4.4.2002 15:54

Jindrich

Re: Podivny pristup policie
a) Heslo "Smrt pro Sarona" nenaplnuje skutkovou podstatu hned nekolika trestnych cinu.Vyjadruje jen rozhorceni nad krvavou politikou jednoho cloveka s teroristickou minulosti, podobne jako treba "Smrt fasismu". b) Demonstrace proti Svetove bance byly provazeny nasilim a nicenim majetku.Tady k nasili nastesti nedoslo, i kdyz se jakysi provokater snazil k nemu demonstranty strhnout. c) Mluvit o arabske teroristicke pripravce v Praze je stihomam. d) Starejme se spis o to, aby volby u nas nevyhral pan Sladek, k jehoz stoupencum podle vaseho projevu patrite. e) Dejte si ruce do teple vody, to pomaha proti hysterickym zachvatum.
0/0
4.4.2002 16:59

Martin

Re: Re: Podivny pristup policie
Volic pana Sladka nejsem, jen jsem vyjmenoval strany, ktere se maji sanci dostat do parlamentu. A co se hysterie tyka, mam pomerne vyrovnanou povahu, jen mne trochu znepokojuje naivita nasich pseudohumanistu. Jinak rozdil mezi "Smrt -konkretni osobe-" a "Smrt -hnuti-" je zrejmy uz studentum prvniho rocniku pravnicke fakulty. Ale jinak jste mne pobavil.
0/0
4.4.2002 17:35

přátelé

Re: Re: Podivny pristup policie
Hojere, asi jsi bolševický antisemita, co on či jeho rodiče po válce kradl majetek židů. Teď je za svoje sviňárny nemáš rád. Ale neboj, takový dobytek jako ty si vždycky najde hovado do páru, ve zhovadilosti je asi vaše síla, v hlavě a srdci to nebude.
0/0
4.4.2002 17:38

Jindrich

Re: Re: Re: Podivny pristup policie
A vida ! Mame tady amaterskeho psychologa. Navic se sklonem k vulgarismum a tykani na potkani... To mi pripomina komunisty, ti si taky od pasu tykali. Nejste nahodou komunista :-) :-)
0/0
4.4.2002 17:56

přátelé

Re: Re: Re: Re: Podivny pristup policie
ˇHojere, Hojere, žvástáš o vulgarismech a snažíš se mlžit, místo odpovědi. Jen se přiznej, co všechno jsi židům napáchal a proč je tak nenávidíš. Nemlž amluv pravdu, ne jako Tlustý, tvůj komunistický vzor z ODS.
0/0
4.4.2002 20:56

předseda

Re: Re: Podivny pristup policie
a) Az bude někdo skandovat smrt pro vás nebo někoho Vám blízkého, pak jsem zvědav, jestli budete taky tvrdit, že se nejedná o trestný čin k podněcování nenávisti. Srovnáváte neživou ideologii (fašismus) s živým člověkem - ať už dobrým nebo zlým - (Šaronem), řekl bych že zde je podstatný rozdíl. b) to že zde zatím nedošlo k násilí zajisté není zapříčiněno "dobrotou" těchto "demonstrantů", ale okolnostmi, lidově řečeno štěstím. Za provokátera označujete toho, kdo má na transparentu mír, kdežto ty, kdo se ohánějí smrtí, jsou podle Vás OK. c) Doufám, že oslavu útoků po 11. září na straně některých Arabů taky nepovažujete za stihoman, nedej Bůh, aby to příště nebouchlo někde blíž. d)častovat své názorové odpůrce bez prokázané příčiny jako ať už "komunisty", nebo "sládkovce" je lacinou strategií jak diskreditovat jejich názory e)Nemá tam být spíš studená voda, opravdu by Vám to možná pomohlo...
0/0
4.4.2002 17:45

Nezávislý

Dotaz,
, Bych měl dotaz, už skončila demoška? Třebuju vědět, kdy se přičmoudlíci vrátěj zpátky do Jindřišský, došla mi dáfka a fakt nutně potřebuju. Já bych vás přišel potpořit taký, jen dybiste zlevnili heráček. Jak to tady čtu, tak nejsem jedinej co mu hrabe. Jo apsťák je svinstvo, co?
0/0
4.4.2002 15:42

igs

moc horkych hlav
Asi neni spravne ze arabove a Islam to maji nasilne rozhazeny na celym svete- v Indii s Hinduistama, v Izraeli s Judaisty, a jinde s Krestany-USA,VB.
0/0
4.4.2002 15:39

igs

moc horkych hlav
Asi neni spravne ze arabove a Islam to maji nasilne rozhazeny na celym svete- v Indii s Hinduistama, v Izraeli s Judaisty, a jinde s Krestany-USA,VB.
0/0
4.4.2002 15:39

conoco

Trosku prapodivne ????
Clanek .......... Zadržela čtyřiadvacetiletého muže, který se mezi demonstranty pohyboval s transparentem "Izrael chce mír". Podle policistů narušoval cíl happeningu. Téměř dvě hodiny nepřetržitě skandovali hesla "Smrt pro Šarona". Jak divne mozna to melo byt naopak???? nechapu ????????
0/0
4.4.2002 15:38

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.