Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Sexuchtivý arcibiskup rezignoval

Římskokatolický arcibiskup polské Poznaně Juliusz Paetz, který čelí obvinění ze sexuálního zneužívání, odstoupil. Papež Jan Pavel už přijal jeho rezignaci a do funkce jmenoval dosavadního biskupa titulárního Rubikonu Stanislawa Gadeckiho. Sedmašedesátiletý Paetz odešel z církve na nátlak médií, která informovala o jeho homosexuálních praktikách s mladými ministranty. Bývalý arcibiskup má za sebou největší skandál, které katolické Polsko zažilo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

joe

Ne ze bych mel nejak homouse v lasce, ale fakt nechapu co vubec blbnou a proc nekterym odnozim cirkve vadi sex.
0/0
28.3.2002 16:11

Marek

Jen doplněk
Neříká se "biskup titulárního Rubikonu" ale "titulární biskup rubikonský".
0/0
28.3.2002 15:13

Zdeněk

"svatá" církev
No vida. A to je podle církve svaté homosexualita nepřijatelná. Pít víno a kázat vodu, to dělala církev odjakživa. A přitom pedofilů a buzerantů je v ní ažaž. Pane Wojtylo, zameťte si před vlastním prahem!
0/0
28.3.2002 13:49

hartman

Re:
Jsi vul. Jsou to pochopitelne jenom lidi, ale vetsina z nich zije mimoradne cestne a poctive.
0/0
28.3.2002 14:48

Standa

Re: Re:
Nenadávej, má úplnou pravdu:
"Pít víno a kázat vodu, to dělala církev odjakživa."
Já tomu říkám patent na rozum. Galileo Galilei, Giordano Bruno, Jan Hus, svěcení zbraní nacistického Německa, křížové výpravy, misionáři v Americe, násilné konverze, doba temna apod. Chceš více příkladů? Přečti si dějepis zhruba od roku 1000.
"A přitom pedofilů a buzerantů je v ní ažaž."
U těch pedofilů to může odpovídat zhruba průměru populace. "Buzerantů" (pouze špatně zvolený termín) je několikanásobně více než v průměru populace. Znám osazenstvo jednoho ženského kláštera, kde je i matka představená "jiná". Mezi kněžími je to ještě horší.
Takže nikomu nenadávej do dobytků, když si neumíš sesumírovat ani základní fakta.
0/0
28.3.2002 16:56

Libor

Re: Re: Re:
 Stando, mám dojem, že patent na rozum a dějiny církve máš spíše Ty. To krátké a kategorické shrnutí církevních dějin svědčí však o tom, že kloužeš pouze na povrchu. Říká se tomu diletantství. Nerad to říkám, ale je to velmi rozšířený jev u nás. Lidé neumí odpovědět ani na nejzákladnější otázky týkající se křesťanství /kdo byli sv. Cyril a Metoděj atd./, ale dějiny církve znají dokonale. 
0/0
29.3.2002 8:08

Jan

Re: Re: Re: Re:
nemusí se klouzat po povrchu a stačí si jen vzpomenout, jak nedávno olomoucký arcibiskup Graubner zahrál do autu aféru s jedním farářem buzikem a ještě útočil proti tomu člověku, který to zveřejnil. Nevím, na jaké " nejzákladnější otázky týkající se křesťanství " lidé neumějí odpovědět, ale já naopak mohu doložit, že jeden člověk s hlubokým ponorem neumí správně česky napsat "lidé neumí", i když C & M k nám přinesli vzdělanost už v 9.století.
0/0
29.3.2002 10:08

Libor

Re: Re: Re: Re: Re:
 Jane, můžeš konkretizovat slova útoku Msgre. Graubnera? V případě, že někoho napadáme je nutné být konkretní a citovat prameny! Co se týká neznalosti základních pravd křesťanství, stačí sledovat v televizi pořady s dotazy reportérů lidem na ulici. Např. čas od času zpravodajství. Tomu "lidé neumí" nerozumím.
0/0
29.3.2002 12:06

Fanda Šmanda

Re: Re: Re: Re:
Cyril a Metoděj ? To byli přece první čeští cyklisti. Přišli okolo roku 860. :-)
0/0
29.3.2002 10:30

Standa

Re: Re: Re: Re:
Vím, kdo byli Cyril a Metoděj, znám starý i nový zákon (ne dokonale, ale přehled mám), ale bavili jsme se o tématu "káže vodu a pije víno".
To ode mne nebyla obžaloba katolické církve, i když jednou přijde Ed Fagan ..... :-)", ale příklady činů, kde došlo k závažným rozporům s křesťanskou morálkou. Je velmi smutné, když k takovým činům dochází a bohužel k nim dochází (nebo docházelo) z nejvyšších míst katolické církve. Arcibiskup jest toho příkladem.
0/0
29.3.2002 10:31

Libor

Re: Re: Re: Re: Re:
 Stando, děkuju za již klidnější tón. Jen takto se dá diskutovat a k něčemu dojít. Jednostranné výkřiky se vzájemně míjejí. Činů, kdy členové církve jednali v rozporu s přikázáními bylo, je a bude mnoho. Ale to je přece poselství křesťanství, že jsme jenom lidé. I arcibiskup. Co přesně provedl se myslím ještě neví, i když někteří to ví zcela suverenně, vždyť si to přečetli v novinách. Ale to co se možná stalo v Polsku jsem nezpůsobil já ani církev, ale její konkretní člen. Nekřičme proto na církev, to ubližujeme těm, co se na této věci nepodíleli. Když některý Čech někoho zabije, lze říci, že Češi jsou vrazi nebo, že Česká republika je republikou vrahů? Co se týká příkladů z historie, nejsem schopen se k nim kvalifikovaně vyslovit, ale vím, že skutečnost byla daleko složitější. Třeba ta doba temna je výraz zpíš literární z období národního obrození než skutečnost historická. Tyto věci přesahují možnosti tohoto způsobu diskuse. 
0/0
29.3.2002 12:29

Pavel Zatloukal

Re: Re: Re: Re:
Myslis ty dva vyslance byzantskeho cisare a zaroven pontifexe maxima, kteri sondovali jestli by bylo mozne privest stredni Evropu pod byzantsky vliv? Indoktrinovani vychodnim krestanstvim se jim nastesti prilis nevydarilo a tou jejich umelou abecedou, ktera by nam znemoznila pripojeni se k zapadni kulture se u nas nastesti dlouho nepsalo. Pravoslavne Cechy, to by nam jeste schazelo, vychodniho mysticismu prece neni nikdy dost >-)
0/0
19.8.2002 18:35

Hans

Re: Re:
a nebo tu cestnost jenom hraji? Znam moc katolickych rodin a vidim jak to je , je v ni citit napeti a vubec je to jenom o tom , ze v nas cirkev stale vyvolava POCIT VINY ! a to uz neni o bohu , ale o manipulaci. Sam jsem verici, ale neverim v instituce jako jsou cirkve.
0/0
29.3.2002 10:39

Najdete na iDNES.cz